Αποστολέας Θέμα: ΦΤΙΑΧΝΩΝΤΑΣ ΕΝΑ DIY HOMEMADE STUDIO  (Αναγνώστηκε 17242 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Απρίλιος 20, 2005, 04:08:38 πμ »

Λοιπόν, θα αναφέρω ως πρώτο άρθρο τα βασικά που χρειάζεσαι για ένα home studio. Καταρχάς ένα pc με κάρτα ήχου soundblaster audigy τουλάχιστον (για να έχει όσο το δυνατόν μικρότερες καθυστερήσεις στην απόκριση του ήχου), κάποια φυσικά όργανα όπως κιθάρα (δύσκολα μπορεί μια κιθάρα σχεδιασμένη σε πρόγραμμα και όχι παιγμένη φυσικά να ακουστεί φυσική), ένα έστω απλό μικρόφωνο για φωνητικά και κάποια απαραίτητα προγράμματα.
Προγράμματα σημαντικά που καλό θα ήταν να έχετε καθώς θα αναφερθούμε και στο μέλλον σε αυτά είναι τα Reason (2.5 ή 3.0), Adobe audition 1.5 (πρώην Cool edit), Cubase sx 2.0 (καλό είναι να υπάρχει σε περίπτωση που θελήσετε να κάνετε τα ΠΑΝΤΑ μέσα από ένα μόνο πρόγραμμα), έπίσης μπορείτε να ψάξετε στο ιντερνετ γι ατα λεγόμενα soundfonts που είναι φυσικά ηχογραφημένα όργανα που μπορείτε να φορτώσετε στην κάρτα ήχου και να τα χρησιμοποιήσετε σε sequencers (προγράμματα με νότες,παρτιτούρες και πιάνο ώστε να σχεδιάζεις την μελωδία της μουσικής).
Τα sequencers (πχ. Cubase) έχουν και την δυνατότητα να σχεδιάζεις και τα ντραμς και ότι άλλο σου κατέβει. Υπάρχουν μέχρι και επαγγελματικά προγράμματα για την δημιουργία φωνής (vocaloid).
Επίσης καλό θα ήταν η μνήμη του υπολογιστή να είναι τουλάχιστον 512mb και η ταχύτητά του να είναι καλή (διευκολύνει την επεξεργασία ηχητικών καναλιών).
Επίσης ένα midi πιανόργανο μπορεί να βοηθήσει στο να παίξεις ζωντανά τις νότες και αυτές να καταγράφονται στο πρόγραμμα...
Αυτά τα λίγα για τώρα.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
harisson
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 15, 2005, 02:35:19 πμ »

orea ola ayta re c alla mipos mporeis na peis links pou mporoume na ta katavasoume free?

..united to win
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 15, 2005, 12:13:54 μμ »

Η πειρατεία software είναι παράνομη φιλε harrisson & αυτό είναι δημόσιο forum, οποτε δεν είναι φρόνιμο να μπούν τέτοια links!!!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2005, 06:53:37 μμ »

Ναι φίλε μου,δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω λινκς γιατί είναι λίγο κάρφωμα αλλά θα σου πω να κατεβάσεις το bitlord και να τα βρεις μέσα από αυτό ή κατέβασε το emule και ψάξε. Αυτά, νίπτω τας χείρας μου καθώς η πειρατεία σκοτώνει τον πειρατή!!  

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2006, 06:09:44 μμ »

Mετά από εναν χρόνο ψαξίματος έχω να προτείνω κάποιες αγορές:

Μικρόφωνα shure pg58 και shure sm57
Ηχεία M-audio BX8 και Behringer truth 120W
Καρτα ήχου Edirol U25
αυτά για τώρα!

Επίσης από προγράμματα
Waves Ssl 4000
Antares vocal bundle
URS bundle
Cubase sx 3.2
Waves GTR tool
Native instruments Guitar rig 2.0
Amplitube 1.3 με τα presets του 2.0
Τrilogy

αυτά...

vothros
Newbie
*

« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2006, 08:25:01 μμ »

Ο ήχος θα βγει πάνω κάτω καλός σε κιθάρα και μπάσο ιδιαίτερα άμα την ψάξεις πολύ. Για ντραμς πάντως πιστεύω καλύτερα να πας σε ένα στούντιο να τα γράψεις και με μετρονόμο να είναι σωστά. Τώρα αμα είσαι μόνος σου και δεν έχεις μπάντα αλλάζει τότε.  
Thought_Criminal
Junior forumist

Anarchopunx και τα λοιπά

« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2006, 03:11:16 πμ »

DIY Studio στην Υφανετ τώρα.Τόσος χώρος που υπάρχει μέσα χωράει και village...

* WAR IS PEACE
* FREEDOM IS SLAVERY
* IGNORANCE IS STRENGTH

Thoughtcrime does not entail death. Thoughtcrime IS death
pyrgiotis
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2006, 01:46:16 μμ »

Εγώ για καρτα ηχου θα προτεινα E-MU ή RME...Θα γραψω κ μοντελα...κ για μικροφονα καλο θα ηταν ενα akg c2000Β ή καποιο sennehizer...

ακάρι να μας άφηναν να νιώσουμε ευτυχία και να καταλαβαίναμε ποιά είναι η φιλία..
Μακάρι να αγαπούσαμε εστω και για λίγο,να διώχναμε το μίσος μας κάπου μακριά..Μακάρι όλα να χανε πάρει σάρκα και οστα και η ζωή μας θα έπαιρνε μια παραπάνω αξία...
ROOOAAAR
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 04:39:55 μμ »

ΠΟΛΥ ΓΑΜΑΤΟ TOPIC,CHEERS TUG !!

NOMIZΩ ΟΤΙ Ο ΒΟΘΡΟΣ{ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΧΟΡΤΑΓΟ ΕΧΕΙΣ :shock: ?}ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ DRUMS.ΜΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ,ΑΣΕ ΤO BONG KAI ELA NA ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ DEMO :evil:  :evil:

lack nebula, seething in my brain
Then your fucking world brings me down again...
vothros
Newbie
*

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 05:48:23 μμ »

Όχι δεν έχω  
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 09:46:01 μμ »

Αχ το καλό μου στουντιάκι-room-home αν και τον μίκτη τον εβαλα για το εφφε..χοχοχο.

Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 02:59:25 πμ »

Αχ το καλό μου στουντιάκι-room-home αν και τον μίκτη τον εβαλα για το εφφε..χοχοχο.

πωπω! και μικτη και midi με x-y controller και μονιτορια και tft οθονη και επιπλακι χλιδατο, φανταστειτε πως τα ποντικι πληκτρολογιο ειναι σε αλλο γραφειο! against all να ο λεφτας σου!

μια καρτα ηχου με σοβαρο asio, ενα ζευγαρι μονιτορια, ενα midi usb και παμε για studio!!!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 03:41:47 πμ »

Ασε είπα να τα μαζέψω όλα στην φώτο και δεν χωράγαν. Ο μίκτης καταρχάς του αξιζε να φωτογραφηθεί να τον θυμάμαι γιατί θα φύγει προς πάτρια εδάφη (kgb). Πίσω από τον μίκτη το γραφειάκι αυτό έχει και χώρο εξτρα. Εκεί ειναι η κάρτα ήχου EDIROL UA-25, Ολα κι ολα, 250 ευρώ ειχε,αντε μην σε στείλω στα γκουλαγκ και ακους γκουλαγκ από το πρωί ως το βράδυ.

Εκεί ειναι και το πληκτρολόγιο, όσο για το Mouse, ΤΥΦΛΟΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ;; Διπλα από την οθόνη ποζάρει. Αντε ,περιμένω φωτος των δικών σας rooms. Στο επόμενο μάθημα θα τραβήξω και το κρεβάτι μου να δειτε που κοιμάται η ψυχή του diymusic. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2007, 03:44:33 πμ από tug »

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 12:27:21 μμ »

ψωνάρα!  εγώ έχω και ένα βιολί
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 03:55:35 μμ »

Balto re!!!Τι μαρκα ειναι? Βρες το με το google εικόνες και κάντο ενα link να το δουμε. Αν το βάλεις κερδίζεις το συγκεκριμένο home studio photos αγώνα. Κερνάω καφέ κυριακή.

Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: