Αποστολέας Θέμα: Πρόταση για το Forum!  (Αναγνώστηκε 5441 φορές)
Nothing2Lose
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 01, 2006, 10:57:55 μμ »

Εφόσον το forum του punk.gr έπαψε να λειτουργεί, και κατά τη γνώμη μου ένας σημαντικός τομέας του φόρουμ εκείνου ήταν η αναφορά-κριτική συναυλιών θα ήθελα να προτείνω να δημιουργηθεί και στο φόρουμ του diymusic.org ομάδα θεμάτων \"συναυλίες\" με υποομάδες 1 τις συναυλίες που θα γίνουν και 2 τις συναυλίες που έγιναν καθώς όπως και να το κάνουμε
ενχώρια σκηνή = συναυλίες  και καλό είναι μέσω του φόρουμ αυτού να γνωστοποιούμε και να συζητάμε για συγκεκριμένες συναυλίες ώστε να κρατάμε τα πλεονεκτήματα του κάθε εγχειρήματος και να αποφεύγουμε τα μειονεκτήματα. (μέχρι και να κανονίζουμε συναυλίες μέσα απ\'το φόρουμ όπως έγινε και μέσω του punk.gr)

rdinary people do fucked up things
when fucked up things become ordinary
Anti-Manifesto
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2006, 01:17:20 πμ »

Συμφωνώ απολύτως με την πρόταση του Nothing2Lose!
Προσωπικά πιστεύω πως έχει πολλά να προσφέρει ένα sub-forum αφιερωμένο αποκλειστικά στις συναυλίες, όπως εξ\'άλλου έχει αποδειχθεί στο φόρουμ του punk.gr, μέσω του οποίου μάλιστα διοργανώθηκε ολόκληρη συναυλία (10/12/05, Υπογείως στην Καλλιδρομίου 94)! Και για να προσθέσω και λίγο \"πιπέρι\" στην υποστήριξη αυτής της πρότασης, να φέρω την προσοχή σας στο εξής: εδώ ρε παιδιά υπάρχει ολόκληρ sub-forum για γνωστά (και άγνωστα μάλιστα) ανέκδοτα! Είναι λογικό σε ένα φόρουμ ιστοσελίδας αφιερωμένης στην αυτοοργανωμένη πτυχή της μουσικής να μην συμπεριλαμβάνεται μία γωνία όπου να μπορούν οι χρήστες του φόρουμ να εκθέτουν και να ανταλλάζουν απόψεις σχετικά με την πιο πρακτική και ουσιώδη έκφραση της λογικής που το φόρουμ αυτό υποστηρίζει: των d.i.y. συναυλιών δηλαδή; Σκεφτείτε το...

..and yes I recognize the irony
the system I oppose affords me the luxury
of biting the hand that feeds
that's exactly why privileged fucks like me
should feel obliged to winge and kick and scream until EVERYONE HAS EVERYTHING THEY NEED
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2006, 01:58:09 πμ »

Χμ...πολύ καλή ιδέα φυσικά,απλά λίγο πολύ προυπήρχε!Να εξηγήσω τι εννοώ για να μου πείτε την γνώμη σας και να το συζητήσουμε. Εχω από την αρχή του diymusic στον τομέα Κριτικές/Συναυλίες παρουσιάσεις συναυλιών και για αυτό δεν είχα εσωκλείσει αντίστοιχο θέμα στο φορουμ (επειδή ήδη αποτελεί θέμα του site)... Σε εκείνον τον τομέα φυσικά ο οποιοσδήποτε έχει κάνει login μπορεί εξαρχής του site να ανεβάσει κριτική για συναυλία αλλά λίγοι τελικά ψάχνουν τον τρόπο που λειτουργεί ανανεώσιμα ένα αλληλεπιδράσημο site (diymusic, indymedia...).
Mία σκέψη μας είναι να βαλουμε ένα help αρχείο που να εξηγεί απλά πράματα ώστε να μπορείτε να ανεβαζετε και κείμενα και κριτικές και διάφορα στο site (εκτός του φόρουμ που είναι ούτως η άλλως χώρος συζητήσεων).
Πάντως προς το παρόν δημιούργησα την ιδέα σας στον πρώτο τομέα του φόρουμ (diy....) και την θεωρώ πολύ καλή ιδέα. Απλά σκέφτομαι μήπως να αφαιρέσω τον αρχειακό τομέα του site (στο μενού δεξιά -κριτικές/κριτικές συναυλιών). Δεν ξέρω θα ήθελα να το συζητήσουμε όλοι μαζί όσοι ενδιαφέρονται...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 02, 2006, 04:14:48 πμ »

tug ωραίο το έκανες αλλα καλο θα είναι να γράψεις συναυλίες που έγιναν πιστεύω. όσο για συναυλίες που θα γίνουν, θα μπει calendar που θα βοηθάει στο να γράφουμε όλοι για συναυλίες που θα γίνουν, καθώς και φυσικά η κατηγορια του site news που λέω να την κάνω και αυτήν κάπως έτσι αν συμφωνείτε όλοι με την παρακάτω αρχική section και με τις κατηγοριες που ακολουθούν:

news>
Συναυλίες
Κυκλοφορίες (Ζines/CDs/whatever)
...etc

τώρα αν θέλετε να μπει και στο forum κάτι τέτοιο όπως συναυλίες που θα γίνουν κτλ κτλ που ίσως να προτιμούν μερικοί λόγο προτίμησης του forum δεν ξέρω πείτε το αν θέλετε ότι νομίζει ο καθένας καλύτερο για όλους μας.

by the way αν θέλει κανεις να γίνει moderator εννοείτε πως δεν παίζει πρόβλημα. απλά δεν τοχή προτείνει κανεις \"γιαυτο\" ρωτάω. αν θέλετε πείτε.

love is the basis of our revolution
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 02, 2006, 03:56:27 μμ »

μάλλον κάτι πάλι δεν μαρεσει στο προηγούμενο post ως προς την δομή του forum.

αν δηλαδή αλλάξει η υπάρχων δομή συναυλίες σε συναυλίες που έγιναν δεν θα μπορούμε να γράψουμε γιαυτο που λέει ο nothing2lose.

εγώ πρότειω την δημιουργία καινούργιου forum category με την ονομασία αυτοργάνωση. και εκεί να μπούνε τα παρακάτω

συναυλίες που έγιναν
συναυλίες που θα γίνουν
και ότι άλλο σκεφτείτε.

ίσως να μην είναι και πολύ καλή ιδέα η ονομασία αυτοργάνωση
μιας και μπορεί κάποιος να θέλει να γράψει ας πούμε για άλλο είδος μη αυτοργανομενο. αλλα πιστεύω ότι υπάρχει χορός γιαυτο ήδη. Με την ονομασία αυτοργάνωση πιστεύω ότι μιλάμε για κάτι πιο συγκεκριμένο τουλάχιστον και τέλος πάντων αν κάποιος βάζει κάτι εκεί καταλάθος μπορούμε να το μετακινούμε σε άλλο κομμάτι του forum. Τι λετε?

love is the basis of our revolution
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 02, 2006, 04:55:58 μμ »

Παράθεση

εγώ πρότειω την δημιουργία καινούργιου forum category με την ονομασία αυτοργάνωση. και εκεί να μπούνε τα παρακάτω

συναυλίες που έγιναν
συναυλίες που θα γίνουν
και ότι άλλο σκεφτείτε.

ίσως να μην είναι και πολύ καλή ιδέα η ονομασία αυτοργάνωση
μιας και μπορεί κάποιος να θέλει να γράψει ας πούμε για άλλο είδος μη αυτοργανομενο. αλλα πιστεύω ότι υπάρχει χορός γιαυτο ήδη. Με την ονομασία αυτοργάνωση πιστεύω ότι μιλάμε για κάτι πιο συγκεκριμένο τουλάχιστον και τέλος πάντων αν κάποιος βάζει κάτι εκεί καταλάθος μπορούμε να το μετακινούμε σε άλλο κομμάτι του forum. Τι λετε?

Καταρχήν,να πω ότι η δεξιά στήλη με τις Κριτικές,καλό θα \'ταν να παραμείνει.Έτσι,θα φανεί και ποιοι πραγματικά θέλουνε να κάνουνε και σχόλια κι όχι απλό chatάρισμα.
Κατάδεύτερον,επειδή με τον όρο \"αυτοοργάνωση\" είχαμε βγάλει τα μάτια μας,θα πρότεινα να μπει κάτι πιο ελαφρύ..\"αυτοργανωμένες/αυτοχρηματοδοτούμενες συναυλίες/εκδηλώσεις\" π.χ.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 05:43:02 μμ »

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕεεεεεεεεεεε γιατί τα βλπέπω όλα γερμανικά; Κάνετε τπτ αλλαγές ή μας hackeψανε nazis????
AAAAAAAAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaa (εντρομο ουρλιαχτό)

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 12:04:18 πμ »

εγώ πάλι θα πρότεινα απλά να υπάρχει section ( ) για συναυλίες, αυτοοργανωμένες και μη. έτσι και αλλιώς το forum σχετίζεται λίγο-πολύ γενικά με την αυτοοργάνωση, πιστεύω πως δε χρειάζεται να χωρίσουμε και τις συναυλίες.

συμφωνώ με bhoy για κριτικές.

kmello, εγώ πάντως όλα ελληνικά τα βλέπω.

akuma no uta
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 12:20:11 μμ »

Οι επιλογές είναι στα γερμανικα, όλα τα άλλα ελληνικά
Ορίστε:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/508350
Επιλέγω και ελληνικά αλλά πάλι τπτ..
Nazi είναι.. δεν εξηγείται αλλιώς. :P

Εδώ κοιτάξτε το profile μου..
http://briefcase.pathfinder.gr/download/508352
Έχει ενεργοποιηθεί η ενημέρωση για νέα posts και κάθε φορά που γίνετε post έρχεται e-mail!!! Πείτε μου ποια κατα σειρά επιλογή είναι ωρε..
Ρε τι πάθαμε..

Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 02:44:19 μμ »

Μην ανυσηχεις, οι επιλογες σου δεν ειναι στα γερμανικα οως νομιζεις - απλα στα ολλανδικα :twisted:     !
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 05:40:29 μμ »

χε χε guest νομίζω κατάλαβα ποιος είσαι :twisted:

akuma no uta
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 06:19:47 μμ »

Χμμμμ....
E ok τότε αφού είναι ολλανδικα δεν παίζει nazoπρόβλημα.. :P

ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΜΠΑΙΖΕΙ ΡΕ?
Zao στείλε Pm γίνε ρουφιάνος μια φορά :P

Sivnik
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 07:50:08 μμ »

@kmellos: καλα καδος εισαι παλικαρι μου?
Εκει στο προφιλ σου που δειχνεις καπου λεει την λεξη Dutch. Ε, πηγαινε εκει και βαλε english και ολα θα στρωσουν...
Το καταλαβα και εγω με τα απταιστα ολλανδικα που ξερω :Ρ
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 10:58:30 μμ »

εγω ρουφιανος δε θα γενω

akuma no uta
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 19, 2006, 01:43:39 πμ »