Αποστολέας Θέμα: Ωχρά Σπειροχαίτη  (Αναγνώστηκε 15598 φορές)
after the massacre
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 06, 2006, 08:09:25 μμ »

Παράθεση από: "Nothing2Lose"
Αλήθεια, τι σημαίνει το όνομα; (και σε τι αναφέρεται δηλαδή)

ΩΧΡΑ ΣΠΕΙΡΟΧΑΙΤΗ ειναι ο επιστημονικος ορος για την συφυλλη

'Live your life now seems to make sense.You've got someone to obey
The wrong ideals of your friends.But for me it seems you're....
IMPOSSIBLE,IMPOSSIBLE TO CURE....''
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 09, 2006, 11:59:31 μμ »

Παράθεση από: "giannhs"

oso afora to onoma nomizo oti o Kariotakhs epasxe apo auth thn arrostia?

Ναι, ο Καριωτάκης πέθανε απο σύφιλη, αλλά στην εποχή του δεν είχαν ανακαλυφθεί οι συνέπειες της ασθένειας (η οποία επιρρεάζει σημαντικά το νευρικό σύστημακαι τη λειτουργεία του εγκέφαλου) με αποτέλεσμα να νομίζουν οι γιατροί ότι  ήταν απλά διανοητικά καθυστερημένος και να τον κλείσουν στο Δρομοκαϊτιο... Μερικοί ισχυρίζονται πως αν τρελάθηκε ποτέ, τρελάθηκε στην απομόνωση του τρελοκομείου...

Αν είναι όντως συνδεδεμένο το όνομα με το Καριωτάκη, το μεταφορικό υπονοούμενο είναι εμφανές...

rdinary people do fucked up things
when fucked up things become ordinary
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 05:48:11 μμ »

Παράθεση από: "Nothing2Lose"
Παράθεση από: "giannhs"

oso afora to onoma nomizo oti o Kariotakhs epasxe apo auth thn arrostia?

Ναι, ο Καριωτάκης πέθανε απο σύφιλη, αλλά στην εποχή του δεν είχαν ανακαλυφθεί οι συνέπειες της ασθένειας (η οποία επιρρεάζει σημαντικά το νευρικό σύστημακαι τη λειτουργεία του εγκέφαλου) με αποτέλεσμα να νομίζουν οι γιατροί ότι  ήταν απλά διανοητικά καθυστερημένος και να τον κλείσουν στο Δρομοκαϊτιο... Μερικοί ισχυρίζονται πως αν τρελάθηκε ποτέ, τρελάθηκε στην απομόνωση του τρελοκομείου...

Αν είναι όντως συνδεδεμένο το όνομα με το Καριωτάκη, το μεταφορικό υπονοούμενο είναι εμφανές...

Σόρρυ, αυτός είναι ο Βιζυηνος!

Αλλά και ο Καριωτάκης πέθανε απο σύφιλη...

napalmdeathgr
Junior forumist

« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 05:54:43 μμ »

den aftoktwnhse? :shock:  :shock:  :shock:  (karywtakhs)

οld rock Sucks cock!!
Sublim3
Newbie
*

« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 05:56:52 μμ »

Παράθεση από: "napalmdeathgr"
den aftoktwnhse? :shock:  :shock:  :shock:  (karywtakhs)

Ναι, αυτό ξέρω και εγώ! Εδώ είχε γράψει ποιήματα για το πόσο ωραίος θα φαίνεται με ένα σκοινί γύρω απ' τον λαιμό του κλπ  :?
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 06:38:35 μμ »

ναι, αυτοκτόνησε.
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 06:43:35 μμ »

o Zao είμαι από πάνω.

(καλά όταν σου έρθει mail ειδοποίησης και ακολουθήσεις το λινκ και κάνεις ποστ κανονικά δεν είσαι logged in? :? )

akuma no uta
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 07:21:50 μμ »

Παράθεση
Αλλά και ο Καριωτάκης πέθανε απο σύφιλη...

Συγνώμη και πάλι, εννούσα "έπασχε απο σύφιλη" :oops:

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 08:30:03 μμ »

Νομίζω ότι Ωχρά Σπειροχαίτη είναι ο ιός που προκαλεί τη σύφιλλη κι όχι το ίδιο το γνωστό αφροδίσιο νόσημα.

Η Καρυωτάκης σαφώς και αυτοκτόνησε, και έχει περάσει η άποψη ότι αυτοκτόνησε λόγω του ότι ήταν λίγο καταθλιπτικός τύπος, γενικά. Κατά τον Η. Πετρόπουλο, ο Καρυωτάκης ταξίδεψε στο Παρίσι λίγο πριν την αυτοκτονία του, πιθανόν για να δει κάποιον καλό αφροδισιολόγο. Ο Πετρόπουλος εικάζει ότι μάλλον δεν ήταν και πολύ ενθαρυντικά αυτά που του είπαν οι γιατροί, και στην επιστροφή στην Πρέβεζα, αποφάσισε να "την κάνει" μια ώρα αρχύτερα...
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 12:55:35 πμ »

Να πω και εγω την γνωμη μου για τους Ωχρα...

Λοιπον μουσικα και στιχουργικα μου αρεσουν πολυ..Επισης μου αρεσει που υπαρχει και μια μη-Punk μπαντα σε αυτη τη φαση(στην γενικοτερη ανεξαρτητη φαση ας πουμε γιατι ξερω οτι εχουν πολλες διαφορες με την d.i.y. φαση)..

Απο εκει και περα το σκηνικο που περιεργραψε ο tug για την Πατρα ειναι απαραδεκτο για μενα..Επισης δεν με ενοχλουν τα οσα γραφουν κειμενο της συντεχνιας αλλα ρε παιδια γραψτε και λιγο πιο απλα..

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 02:32:20 μμ »

Nαι και εμένα ΠΥΞ ΛΑΞ μου θυμίζουν και γενικά μπάντεs τέτοιου ύφουs.Δεν κάνουν δηλαδή τίποτε το καινοτόμο.Δεν με απασχολεί όμωs αυτό.Οποιου του αρέσουν οι ΠΥΞ ΛΑΞ καλά κάνει.
Η διαφορά όμωs diy και  αντιεμπορικότηταs μπορεί να εξηγήσει κάποιοs πια είναι;
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 02:53:32 μμ »

Αντιεμπορικό μπορείς να χαρακτηρίσεις οτιδήποτε δεν τάσεται στα πλαίσια του εμπορικού (πχ. Γενιά του Χάους ή Ορεξη για τίποτα μππάντες που παρόλο που ήταν σε εταιρία μικρή δεν ήταν εμπορικές αλλά είχαν αντιεμπορική ιδεολογία). Από την άλλη το diy προέρχεται από το do it yourself (καντο μόνος σου) και υποστηρίζει ακριβώς αυτή την φάση, να τα κάνεις όλα σπίτι σου η με λίγα έξοδα σε κάποιο στούντιο και να τα σπρώχνεις μόνος σου χωρίς εταιρίες. Το diy δεν αφορά την μουσική, αφορά εναν τρόπο ζωής αλλά προς το παρόν η μουσική έχει αναπτυχθεί ιδιαίτερα...
Αυτά αλλά σε λάθος τοπικ τα λέμε...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 03:31:59 μμ »

κοίτα δεν πειράζει να τα λέμε σε λάθοs topic γιατί και εδώ σχετικό είναι
αφορμή για το σχόλιο ήταν επειδή διάβασα για διαφορέs μεταξύ αντιεμπορικότηταs και diy.DIY ξέρω τι σημαίνει δεν υπήρχε λόγοs να εξηγήσειs.Είδα όμωs εδώ μέσα να ειπώνεται οτι υπάρχει κάποιοs διαχωρισμόs σύμφωνα όπωs λέγεται με τιs απόψειs που έχει η ΩΧΡΑ και η συλλογικότητα συντεχνια(οκ δεν την ξέρω την κυρία ζητάω ταπεινά συγγνώμη).
Είναι λίγο μπερδεμένη η όλη κατάσταση ή μάλλον εμείs την κάνουμε έτσι.Τέλοs πάντων δηλαδή η "ΓΕΝΙΑ" ή οι ΕΧ ΗUMANS δεν είναι diy επειδή βγάλαν δίσκο σε εταιρεία έστω και ανεξαρτητη ;Αυτό εννοείs πωs είναι η διαφορά;
δηλαδή η crass records που βγάζει cd τα οποία τα βρίσκειs στο metropolis τι είναι τότε αντιεμπορευματική ή diy;
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 03:41:25 μμ »

Αντιεμπορική...

Diy αφορά οποιαδήποτε κατάσταση απέχει καθαρά από μαγαζιά και μεσάζωντες...

Δεν σου λέω την αποψή μου,απλά εξηγώ τον ορισμό της λέξης και της φάσης. Εμένα μια χαρά μου ακούγονται και οι Γενιά του χάους..αυτό έλειπε!!!!

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
humanfly
Forum Normal

« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 03:46:50 μμ »

Να πω και εγώ την αποψή μου για το συγκεκριμένο συγκρότημα.
Τους παρακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια. Από τότε που είχε κυκλοφορήσει εκείνη η συλλογή "ΡΟΚ ΙΣΤΟΡΙΕΣ 5" (ίσως κάνω λάθος στον αριθμό...) από την Πατρινή Underground Tapes. Εκεί λοιπόν είχα ακούσει μια demo εκτέλεση από το "Περιθώριο" και έπαθα πλάκα. Μετά άκουσα και άλλα κομμάτια που δυστυχώς δεν τα έχω ακούσει ποτέ live αλλά και ούτε τα έχω βρει ποτέ σε cd, κασέτα etc. (π.χ. το Η Αλίκη στην χώρα των Θαυμάτων, ή κάπως έτσι...).
Είναι μια από τις αγαπημένες μου μπάντες (μουσικά + στιχουργικά) και μου έχουν δημιουργήσει απίστευτα συναισθήματα, έχω κλάψει ακουγοντάς τους, έχω οργιστεί, έχω πάρει ελπίδα.
Αυτά, όσον αφορά την μουσική πλευρά.
Έχω καταλάβει από τότε που τους παρακολουθώ ότι το συγκρότημα είναι απλά άλλη μια μορφή προπαγάνδισης των ιδεών της μπάντας (μαζί με πορείες, συγκεντρώσεις, εκδηλώσεις, μπροσούρες). Σίγουρα δεν είναι απλά ένα συγκρότημα, σε καμία περίπτωση. Σίγουρα δεν ασχολούνται μόνο με την μουσική, αλλά με τον γενικότερο κοινωνικό αγώνα, ή τον κοινωνικό πόλεμο όπως τον αποκαλούν αυτοί.
Η Συντεχνία πλην, είναι μια ομάδα με πολύ καλή αισθητική από πλευράς τέχνης και κουλτούρας, αν και δεν νομίζω να επιδιώκει αυτό.

Αρνητικά; Δεν θα σταθώ σε φήμες, και εγώ έχω ακούσει πολλά και διάφορα, και έχω βρεθεί και μπροστά σε μερικά από αυτά και διαφωνώ αρκετά μαζί τους σε πολλά πράγματα. Το να τους "κράζουμε" δημόσια δεν νομίζω πως ωφελεί πουθενά.

consciousness = freedom
Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: