Αποστολέας Θέμα: Ωχρά Σπειροχαίτη  (Αναγνώστηκε 15601 φορές)
Anarchy
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Δεκέμβριος 30, 2005, 01:26:58 μμ »

Πολύ πρόσφατα βρέθηκαν στα χέρια μου μερικά τραγούδια των Ωχρά Σπειροχαίτη κι έκτοτε τους ακούω φανατικά κι έχω βγάλει και μερικά κομμάτια στην κιθάρα (δεδομένου του ότι δεν είναι εμπορευματοποιημένοι, κανείς έως τώρα δεν έστειλε κομμάτια τους στο Διαδίκτυο)

Αμέσως με συνεπήρε το Progressive Folk Rock ύφος τους (έτσι το χαρακτηρίζω).  Σε μερικά σημεία μάλιστα η χρήση αλλοιωμένων συγχορδιών (sus4, add9, 6...) και ακορντεόν δίνουν μια αίσθηση ελαφριάς διαστροφής.

Αρκετοί από τους στίχους τους είναι βασισμένοι σε ελληνική και ξένη ποίηση (Ο. Ελύτης, Κ. Καρυωτάκης. T.S. Elliot, Bertold Brecht...) του 19ου και 20ου αιώνα, συνεπώς μπορεί κανείς με τις μέρες να προσπαθεί να αναλύσει την κάθε λέξη και να ερμηνεύσει με τον δικό του τρόπο τα άπλετα κοινωνικά μυνήματα που προσπαθούν να μεταδόσουν.

Το καλύτερο όμως είναι το ότι, παρόλο που αριθμούν δεκάδες, τα τραγούδια τους δίνονται δωρεάν! Μπορείτε να τα βρείτε σε μορφή mp3 στη σελίδα , ή να επικοινωνήσετε με τα μέλη του συγκροτήματος και να σας σταλούν ταχυδρομικά. Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι τα παιδιά είναι καλλιτέχνες.

Πιστεύω ότι ο ήπιος τρόπος με τον οποίο προωθούν τις επαναστατικά ανθρωπιστικές απόψεις τους (ο οποίος τους διαφοροποιεί από τα punk συγκροτήματα της ελληνικής σκηνής, αν και οι punk τους αποδέχονται πλήρως) τους κατατάσσει κοντά στους Ενδελέχεια και τα Διάφανα Κρίνα.

Απολαύστε τους ανεπιφύλακτα!

Those who have crossed
with direct eyes to death's other Kingdom
remember us -if at all- not as lost violent souls,
but only as the hollow men, the stuffed men.

Mundus Senescit
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 31, 2005, 09:39:23 μμ »

Xμ...θα συμφωνήσω αλλά καθαρά μουσικά...

1)συνεχίζουν να υποτιμούν όσους δίνουν το cd τους σε τιμή κόστους κι όχι χωρίς αντίτιμο...
2)ο λογος που ειμαι τοσο επιθετικος ειναι οτι ειχα τρεξει μια συναυλια τους παλια (καθαρά ως προς το κουβάλημα,δεν οργάνωσα εγώ καμία συναυλία) μαζι με αλλα δυο ατομα,και κουβαλάγαμε περα δωθε 2,30 ωρες για αλλα ντραμς, μετα για αλλο μπασσο,ο κοσμος τους περιμενε 2,30 ωρες να αρχισουν!περιεργο....

* όπως λέω και σε παρακάτω Post τα πράγματα τελικώς δνε ήταν έτσι. Και εγώ και κάτι άλλα παιδιά που απορούσαμε στο όλο κουβάλημα τελικώς δεν είχαμε καταλάβει καλά ότι κάτι πρόβλημα έπαιζε με μηχανήματα και για αυτό ίσως και κάποια άτομα έχουν αυτή την ανάμνηση. Ακυρο λοιπόν.

:evil:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 01, 2006, 09:50:22 μμ »

Εγώ τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση, για πολλούς λόγους. Έχω ακούσει βέβαια αρκετά περίεργα και σίγουρα αρκετοί τους προσάπτουν κάποιες κατηγορίες - προσωπικά δεν ξέρω αν είναι δικαιολογημένες (ούτως η άλλως οι αναρχικοί είναι χωρισμένοι σε διακόσιες ομάδες, οι Ωχρά ανήκουν σε μια από αυτές και άρα είναι λογικό κάποιοι να διαφωνούν με τις ιδέες/πρακτικές τους).

Οι Ωχρά είναι προπαγανδιστές της ιδεολογίας τους και οι πρακτικές τους είναι αξιοθαύμαστες. Μια συναυλία των Ωχρά μετράει (πολιτικά) κατα τη γνώμη μου πολύ περισσότερο από 1000 κατακαημένες, κουρασμένες αναρχικές αφίσες.

Το ότι κάποιος δεν είναι \'επαγγελματίας\' μουσικός δε σημαίνει ότι δεν έχει απαιτήσεις, ειδικά από τη στιγμή που μέσα από τη μουσική του προσπαθεί να περάσει μηνύματα. ¶ρα η ποιότητα των μουσικών οργάνων μπορεί να είναι και αυτή σημαντική. Εξάλλου ο καθένας έχει τις ιδιοτροπίες & ιδιαιτερότητές του.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 01, 2006, 09:53:34 μμ »

Συμφωνώ φίλε αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν δικαιολογεί το ότι δεν κουβαλήσαν ,δεν δικαιολογεί το ότι δεν απαντάνε σε γράμματα επείδη όπως έχουν δηλώσει ασχολούνται μόνο με την ιδεολογία και όχι με μουσική και δεν δικαιολογεί ιδεολογία τους, η στάση τους σε αυτά που έχω ζήσει είναι τελείως αντιφατική...

* έχωντας μιλήσει πλέον και με άλλους εντελώς τυχαία περί του θέματος οι Ωχρά απλά είχαν τεχνικά προβληματα με τα μηχανήματα ή κάτι τέτοιο και αντιθέτως ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν. Οσο για την αλληλογραφία αυτό είναι ρποσωπική τους επιλογή ΑΝ ισχύει αλλά μάλλον γενικώς δεν ισχύει εφόσον ξέρω από άλλους ότι έχουν επικοινωνήσει κανονικά. Who knows.. γενικώς έιναι σημαντικό να κρίνουμε αφού ψάξουμε αρκετά κάποια πράγματα κι όχι από αποκομμένες προσωπικές μας εμπειρίες.. every mistake a new learning...

Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 02, 2006, 09:09:55 μμ »

Χμ!Ενα σχημα για το οποιο δε θα μπορουσα να μιλησω και πολυ κολακευτικα!Τους εκτιμω βεβαια πολυ μουσικα!Εχουν μελοποιησει διαφορα ωραια ποιηματα,οι στιχοι τους ειναι γενικως πολυ ωραιοι κλπ.Ακομη και η διασκευη Σαββοπουλος γαματη ηταν που επαιζαν!
 Εχουν κανει αρκετα αξιοθαυμαστα πραγματα,οπως ειπες Κgb,αλλα σταλινιζουν πολυ με τις θεωριες τους!Οσο για τον ηχο.Ειναι φυσιολογικο η καθε μπαντα να ζητα μια ποιοτητα στον ηχο της,στις δουλειες της.Να το παιζεις ομως αντιεμπορευματικαρος(!)και απ\'την αλλη να γουσταρεις π.χ gibsonia για κιθαριτσα δε παει!Αυτο εγκειται στο περι αντιφατικου που ειπε και ο tug.
  Φιλε tug τους ανθρωπους του diy(τιμη κοστους)οχι μονο τους υποτιμουν αλλα τους απαξιωνουν πληρως!Να απαντησουν σε γραμμα? :lol:  :lol:  :lol: Αυτο το βλεπουν ως σχεση μπαντας-οπαδου!!Τι ψαχνεις να βρεις!
 Οσο για σενα anarchy ηθελα να σε ρωτησω κατι. Ειπες οτι αυτο το μουσικο σχημα(δε λεω γκρουπ γιατι θα με αφορισουν! :lol: )το αποδεχονται οι punks.Αυτοι κατα ποσο αποδεχονται τους punks?Γνωριζεις?Γιατι εγω εχω διαφορες εμπειριες.

his society sucks!
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 02, 2006, 10:05:39 μμ »

Παράθεση
Να το παιζεις ομως αντιεμπορευματικαρος(!)και απ\\\\\\\'την αλλη να γουσταρεις π.χ gibsonia για κιθαριτσα δε παει!

συγγνώμη αλλά θα τρελαθούμε? αν είσαι diy δε παίζεις gibson δλδ???
 :shock:  :shock:  :shock:

akuma no uta
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2006, 03:00:39 πμ »

σύμφωνοι tug, αλλά εγώ δε πήρα θέση για το συγκρότημα (δε ξέρω τι τύποι είναι) αλλά γι αυτό που ειπώθηκε περί gibson. Γενικά μου τη σπάει αυτή η άποψη ότι diy σημαίνει και καλά εσκεμμένα σκατά ήχος :?

akuma no uta
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 02:53:19 πμ »

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...αυτά είναι αυτονόητα κατα την γνώμη μου ότι είναι απλά κολλήματα και τίποτα παραπάνω. Diy δεν σημαίνει επιτηδες σκατά ήχος, απλά αν κάποιος σου είπε κάτι τέτοιο θα ενοούσε ότι σημασία έχει το μήνυμα που θες να περάσεις κι όχι το μέσο...

Dontfall
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 02:55:04 πμ »

συγγνώμη αλλά θα τρελαθούμε? αν είσαι diy δε παίζεις gibson δλδ???
 :shock:  :shock:  :shock:[/quote]

Zao δε καταλαβες καθολου μα καθολου αυτο που ειπα! :?  :?  :? Και το παραδειγμα μου παραπανω το παρεξηγησες τελειως!Δεν ειπα οτι οποιος εχει σχεση με το diy δε πρεπει να παιζει με gibson η δε ξερω εγω τι αλλο.Ημαρτον!Αυτο το σχολιο το πεταξα για ανθρωπους που το παιζουν απιστευτα πολιτικα ορθοι σε καποιους αλλους παρατηρωντας τα "λαθη" τους ενω παραβλεπουν τα δικα τους στη καθημερινοτητα!Οι Ωχρα και διαφορα αλλα σχηματα της συντεχνιας εχουν οπως ειπα την αντιεμπορευματικη λογικη.Δεν επιδιωκουν δηλαδη και δε θελουν καμια εμπορευματικη συναλλαγη σε οτιδηποτε κυκλοφορουν.Για αυτο οτι βγαζουν το εχουν χωρις αντιτιμο.Πολυ ομορφο αυτο και συμφωνω.Οταν ομως παρουσιαζονται σαν αυθεντιες δογματιζοντας προς τους αλλους δεν ειναι ωραιο!Π.χ λενε οτι τα ατομα του diy βαζοντας εστω τιμη κοστους σε οτι κυκλοφορουν συμβαλλουν στην ολοενα εμορευματικη/χρηματικη συναλλαγη.Οποτε θεωρουν οτι δε καταφερνουν κατι το τρομερο!Και ρωταω εγω τωρα!Ποιος σκατα υπαρχει σε αυτο το πλανητη(περα απο αυτοχθονες φυλες)που δεν κανει αναγκαστικα την ελαχιστη χρηματικη συναλλαγη καθημερινα?Ποιος?Μακαρι να ισοπεδωνωταν αυριο το καπιταλιστικο συστημα!Αυτο φανταζει πολυ μακρινο ονειρο ομως για την ωρα!Εκει παει το παραδειγμα μου με τη gibson φιλε Zao.Οταν το παιζεις "καθαρος" αντιεμπορευματικος προς τους αλλους,κατακρινοντας τους για τις "εμπορευματικου" τυπου επιλογες τους, δε γινεται εσυ μετα να κανεις το αντιθετο.Ειναι καπως ανεντιμο νομιζω!
 Επισης Ζao εκανες λογο για diy.Τι σχεση εχουν οι Ωχρα με τη diy φαση?Τι σου λεω τωρα ε?Να σου υπενθυμισω λοιπον οτι στην ελλαδα επελθη διαχωρισμος!Και αυτο χρονια τωρα.Αλλο diy και αλλο αντιεμπορευματικο!Και αυτο γιατι εγινε και οχι επειδη το λεω εγω.Τον ορο diy δε τον αποδεχονται τα μουσικα σχηματα της συντεχνιας.
 Αν μπορεις ψαξε τη συλλογη cd που ειχε βγαλει η συντεχνια πριν 3 χρονια.Συνοδευοταν απο ενα μπροσουρακι.Εκει θα δεις εξ ολοκληρου τις αποψεις τους και τοτε θα καταλαβεις καλυτερα.

his society sucks!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 03:10:31 πμ »

Τα είπες τέλεια φίλε μου, αυτά είναι που διαφωνώ εγώ ιδεολογικά ίσως με την συγκεκριμένη μπάντα.. Οι Ωχρά λοιπόν όπως λές κι εσύ είναι ουτοπικοί και μάλιστα με γνώση αυτού του πράματος. Οπως και να χει όμως το σέβομαι και μακάρι να κάναν όλοι κάτι κι ας το βρίσκουμε ουτοπικό ή δεν ξέρω εγώ τι. Αυτό είναι το νόημα, ο καθένας μια πέτρα, είτε είναι μουσικής είτε λογικής, όλοι μπορούν να κάνουν κάτι και αυτό που προσπαθούν το εκτιμώ και το σέβομαι κι ας μην συμφωνώ ακριβώς με την οπτική τους.

Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 05, 2006, 11:52:43 πμ »

Ναι, χμ, παίζουν ωραία μουσική. Πρόσφατα ξανάκουσα τραγούδια τους, σ' ένα ταξίδι μου στην Ξάνθη βρήκα ένα CD τους και το έβαλα να παίζει πρωινιάτικα στο τέρμα. Ίσως ήταν οι μπύρες και τα ούζα της προηγούμενης ημέρας, ίσως η τοποθεσία και τα κέφια -- παντώς το τελικό αποτέλεσμα ήταν να καραγουστάρω εγώ και να μου πετάει διάφορα βαριά αντικείμενα ο κολλητός που προσπαθούσε ακόμα να κοιμηθεί.

Τώρα, ακούγοντας τη μουσική διάβαζα ταυτόχρονα και τους στίχους/φυλλάδιο. Ωραίοι στίχοι, παπαρολογίες στις προκυρηξοειδές σελίδες που ακολουθούν (προσωπική μου γνώμη). Δεν γνωρίζω και πολλά περί διχασμού σκηνής / πολιτικών πεποιθήσεων του κάθε σχήματος, αλλά προσωπικά τα ξεχωρίζω αυτά: η μουσική είναι μουσική και η ιδεολογία είναι ιδεολογία. Σύμφωνοι, καθείς έχει το δικαίωμα να εκφράσει ό,τι θέλει αλλά έχω σιχαθεί κυριολεκτικά όλη αυτή τη πολιτικούρα, χρόνια τώρα...

Τέλος πάντων, μουσικώς μου άρεσαν πολύ τα παιδιά...

-Sino.
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 05, 2006, 10:16:50 μμ »

για τη μουσικη κ στιχουργικη πλευρα δεν υπαρχει κανενα ψεγαδι,παρα πολυ καλη μουσικη,ψαγμενοι στιχοι
για τα πιστευω τους τωρα:στο σαιτ τους λενε αρκετα ενδιαφεροντα πανω σε ενοιες οπως τεχνη,,θεαμα,δημιουργια, πολιτισμος κλπ που δεν ειναι μπουρδες οτι να ναι αλλα βασιζονται σε φιλοσοφικες θεσεις,αλλα οπως ειπε ο kgb υπαρχουν ενα σωρο αναρχο-ομαδες με διαφορες κ συγκρουσεις μεταξυ τους,οπωτε φυσικο ειναι να ακουγονται διαφορα για τη μια ή την αλλη ομαδα.μερικες φορες
καλητερα να ακους τι εχει να πει καποιος παρα το τι λενε αλλοι που πιθανον να εχουν διαφορες μαζι του
εχουν παιξει κ σε συναυλιες με εισητηριο,εξηγουν το γιατι.Τη σταση τους απεναντι στη diy φαση οποιος ενδαφερεται μπορει να τη βρει στο σαιτ τους.προσωπικα,υποσυνειδητα συμφωνω μαζι τους σε
καποια πραγματα αφου δεν περιμενω απο τον καθε εμπλεκομενο σε diy καταστασεις να εχει ενα Χ επιπεδο κοινωνικης συνειδησης ή Χ στοχων,πολυ περισσοτερο απο τον ευρυτερο  κοσμο που πλασιωνει
τετοιες καταστασεις σε διαφορες εκδηλωσεις.επιπλεον για  ακολουθησουν αυτη τη θεση(δωρεαν τα cd) τα punk diy συγκροτηματα, χρειαζεται βοηθεια πολλων ατομων,oμως οι Ωχρα δεν ειναι απλα μονο ενα συγκροτημα για να τους δεις σαν τετοιο κ να τους κρινεις αλλά  οτι ειναι σχετικο με μουσικη, αντιεμπορευματικοτητα  κλπ ειναι μερος μιας γενικοτερης δρασης κ θεσεων:απο την αλλη μερια ομως βλεπεις διαφορους chaos punx να κινουνται σε diy δρομους.sorry  αλλα καπου χαθηκε εδω
η μπαλα,εγινε μοδα χειροτερη απο τα λοφια ή τις αρβυλες.
Aυτο που κανουν πραξη οι Ωχρα δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αποψη του Μπακουνιν που καπου ειχε γραψει πως ο καλλιτεχνης πρεπει να δινει δωρεαν στον κοσμο την τεχνη του.
σε αντιδιαστολη παλι υπαρχουν κ πανκ γκρουπ που δινουν δωρεαν cd σε live
αυτα...
για το παραδειγμα που λει ο Tug,ενταξει, τι να πω..
after the massacre
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 05, 2006, 10:42:42 μμ »

εγω αυτο που εχω καταλαβει για τους ωχρα ολα αυτα τα χρονια που τους ξερω σαν γκρουπ ειναι οτι δεν ειναι απλα ενα συγκροτημα που θα κανει προβες θα παραγει μουσικη και γενικα θα αναπτυχθει σαν μουσικο σχημα μαλλον προσπαθουν να περασουν ενα μυνημα για τις αποψεις τους λειτουργωντας περισσοτερο σαν κολλεκτιβα η κατι τετοιο τελοςπαντων(η μουσικη τους δεν μ'αρεσει καθολου
 γουστα ειναι αυτα) οσο για τους στιχους καλη φαση να μελοποιεις
ποιηματα αλλα καλυτερα να γραφεις τους δικους σου στιχους και οχι να βασιζεσαι σε κατι που εχουν πει καποιοι αλλοι.....απο την αλλη μ'αρεσε ολη αυτη η κινηση  που διανεμαν φυλλαδια στις συναυλιες τους δινει την ευκαιρια σε περισσοτερο κοσμο να ακουστουν τις αποψεις τους :shock:τωρα αν την εχουν δει υπερεπαναστατες και θελουμε καλα οργανα για να παιξουμε και τρεχτε εσεις μαλακες ενω εμεις πινουμε τον καφε μας(οπως ανεφερε
ο ταγκ παραπανω)δεν ξερω τετοιες υπεροπτικες κινησεις ειδικα σε διοργανωση συναυλιων εμενα με αηδιαζουν :x  :x  :x  :x  :x

'Live your life now seems to make sense.You've got someone to obey
The wrong ideals of your friends.But for me it seems you're....
IMPOSSIBLE,IMPOSSIBLE TO CURE....''
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 06, 2006, 02:47:46 πμ »

Αλήθεια, τι σημαίνει το όνομα; (και σε τι αναφέρεται δηλαδή)

:?:

rdinary people do fucked up things
when fucked up things become ordinary
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2006, 03:59:58 πμ »

Θυμάμαι όταν τους πρωτάκουσα σε...στέκι.
Μου θύμισαν τους ΠΥΞ ΛΑΞ(αληθεύει,όντως,πως τους είχανε κάνει πρόταση για support  σε tour,αλλά εννοείται πως αρνήθηκαν)κυριολεκτικά.
Από 'κει και πέρα,είναι ο ορισμός του στρατευμένου καλλιτέχνη,κάτι σα να λέμε ότι για το ΚΚΕ ο Βασιλάκης(ας μην αναπαράγω,άλλο 'παρατσούκλι' που είναι αρκετά κακοήθικο)...

Το ότις τους γουστάρει σχεδόν όλος ο αυτοαποκαλούμενος αναρχικός χώρος λες κι είναι δε ξέρω κι 'γω τί,δείχνει την ανάγκη ενός κομματιού του κινήματος ή του κόσμου,εν γένει,να στηρίζεται σε εξωτερικούς παράγοντες ώστε ν'αντέξει τις επιθέσεις του συστήματος.Δεν είναι κακό αυτό βέβαια.Απλά,αφού είναι πασιφανές,ας το χαμπαριάσουνε κι αυτοί ώστε οι κινήσεις τους να βγάζουνε θετικότητα κι όχι άρνηση-κάτι που προσπαθούνε να το πραγματοποιήσουνε...Από 'κει και πέρα η λογική-πρακτική τους είναι μέρος μιας κοσμοαντίληψης,που αρχίζει κι εκφυλίζεται σε ηθική χριστιανικού τύπου κι ίσως κι αναποτελεσματική.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: