+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» αναρχια και αντιληψεις
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: αναρχια και αντιληψεις  (Αναγνώστηκε 9446 φορές)
black0tulip14
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

το τρένο της επανάστασης έφυγε.τώρα οδεύουμε πεζοί

« στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 08:46:46 μμ »

Συχαθηκα τους γονεις μου,συχαθηκα τους καθηγητες μου,συχαθηκα εσενα,συχαθηκα και την κοινωνια,το κατος,τον κοσμο..

Ολοι με κρινουν,με βομβαρδιζουν,με απομακρυνουν,προσπαθουν να με ''προσηλητισουν'',θελουν να με αλλαξουν,θελουν να με κανουν οτι θελουν εκεινοι..δεν θελουν εμενα..
  Και γιατι??Ρωταω γιατι??
 Γιατι ειμαι αναχρικια..πιστευω στον αναρχισμο..και οταν παω να το εκφρασω τρεχουν να με φανε σαν τα πεινασμενα ορνια μολις βλεπουν ενα ετοιμοθανατο ποντικι..
Η απαντηση ειναι μια : ''ολοι οι αναρχικοι ειστε αλητες,μαλακες,γροθοι κτλ''..αα!!φυσικα μην ξεχασω το καλυτερο..ειμαστε οι χουλιγκανς,αυτοι που το μονο που κανουν ειναι τα σπανε,να διαλυουν,να καταστρεφουν,να σκοτωνουν,να κλεβουν..
  Βρε αντε τρεχα μαθε τι ειναι αναρχια και μετα ελα να μου μιλησεις..
γιατι παντα να ειμαστε στο περιθωριο??Γιατι παντα να ειμαστε τα αποβρασματα της κοινωνιας στα ματια του κοσμου??Και δεν μου το λενε μονο για τον αναρχισμο..μου το λενε και για την μουσικη..μεταλ και πανκ??αυτα τα ακουνε τα πρεζονια..
       Σας βαρεθηκα!!!ολους!!
Ακομα και απο τα ιδια τα ατομα της ''ομαδας'' μου,με εχουν στο ''περιθωριο'' ή μαλλον,δεν με ακουνε..γιατι???γιατι εχω την ηλικια που εχω και το φυλλο μου...

τι πρεπει να κανω για να ακουστω??

ξυπνατε!!πεθαινω!!!

ούτε φασισμός,ούτε δημοκρατία,κάτω ο κρατισμός,ζήτω η αναρχία!
Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 12:17:15 πμ »

Eγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να καταλάβεις αρχικά τον ευατό σου, να πιστέψεις σε αυτόν, να δεις τι σε γεμίζει και τι σε ευχαριστεί, φυσικά και να συνεχίζεις να ακούς οτιδήποτε σου αρέσει και να ντύνεσαι όπως θέλεις και τέλος πάντων εάν είσαι σίγουρη για οτιδήποτε έχει να κάνει με τη ζωή σου και τις επιλογές σου τότε να τα υποστηρίξεις όλα αυτα με ολές σου τις δυνάμεις. Χρειάζονται και θυσίες για ορισμένα πράγματα και κάποιες φορές πληρώνουμε κάποιο τίμημα, άλλα αν είμαστε 100% σίγουροι  γι'αυτά τότε αξίζει να τα υποστηρίζουμε..

Αν κρίνω από το νικνειμ σου, πρεπει να εισαι 14 ετων. Φυσικα και δεν εχει καμια σημασια η ηλικια ουτε και το φυλλο εννοείται , αλλά νταξει ειναι η περίοδος που σταματά η ξεγνοιασιά και η ανεμελιά αρχίζουμε να σκεφτομαστε διαφορετικά, αποκτούμε τη ταυτοτητά μας, κάνουμε δικές μας επιλογές και όλα αυτά. Είναι μια ιδιαιτερη περίοδος και έχει και τις σχετικές δυσκολίες.

Τέλος πάντων, μη μασάς και κάνε αυτό που νομίζεις εσύ οτί είναι το καλύτερο και μην επηρεάζεσαι από κηρύγματα και ηθικοδιδάγματα των οποιωνδήποτε.

Ο δρόμος δίχως τέλος, είναι ο μόνος που αξίζει το ταξίδι.
black0tulip14
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:07:34 μμ »

χαχα..οχι 18 ειμαι..το 14 ειναι ενας αριθμος που μου αρεσει απλα..
Καταλαβαινω τον εαυτο μου και ξερω ηδη τι θελω απο την ζωη μου και τι με κανει ευχαριστημενη...το θεμα ομως δεν ειμαι εγω..ειναι οι αλλοι...
Ολοι φορανε μασκες,και εγω καταργω την δικη μου και θυθιζομαι γιαυτο..

Και φυσικα χρειαζονται θυσιες για αυτα..και κανω πολλες..και θα κανω περισσοτερες προκειμενου να υπερασπιστω τα ιδανικα και τις αξιες μου..

Δεν ειμαι το προβλημα..οι αλλοι ειναι...αλλα απο οτι φαινεται τα πραγματα δεν φαινονται ετσι..

Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 06:59:25 μμ »

"Μαύρο πρόβατο σ'ολόλευκο κοπάδι ...."

Αναπόφευκτες οι προκαταλήψεις και οι αντιδράσεις σε κάτι που αποκλίνει από το "κανονικό" και το "νορμάλ"..

εφόσον εισαι 18 και νομίζεις ότι δεν ειναι "ηλικιακή" η διαφορετικότητα σου άλλα συνειδητή, τότε είσαι σε καλό δρόμο. Από μένα καλή δύναμη 

"Κάνε κάτι μη φοβάσαι, και κανέναν μη λυπάσαι" 

Ο δρόμος δίχως τέλος, είναι ο μόνος που αξίζει το ταξίδι.
black0tulip14
Newbie
*

« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 09:36:21 μμ »

ευχαριστω..

και ειναι συνειδητη οπως λες η διαφορετικοτητα μου γιαυτο νευριαζω  με την σταση του κοσμου απεναντη μου..ουτε σε λεωφορειο δεν μπορω να μπω χωρις να με ''κραξουν''..
Αυριο που θα παω στην πορεια,παιζει οι γονεις μου να μην με αφησουν να μπω στο σπιτι ξανα..χαλια μαυρα..η κοινωνια χαλαει,''τα σχολεια νεκρωνουν συνειδησεις'',και ο κοσμος ειναι απαθεις σε μια αθλια κοινωνια..και το χειροτερο κατηγορουν εμας που παλευουμε για εναν  ομορφο κοσμο οτι τον καταστρεφουμε,και ολοι συμφωνουν..

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 09:52:36 μμ »

ΠΟλύ απλά γιατι υπάρχει μεγάλη στενομυαλία και προκατάληψη. Δεν βρίσκω τον λόγο να επηρεάζεσαι τόσο, κράτα κοντά έστω τα 2-3 άτομα που σε κατανοούν και σε νιώθουν, να είσαι αληθινή και ο εαυτός σου πάντα και όταν συζητάς με ηλίθιους να τους εξηγείς ότι θες απλα να άλλαζε ο κόσμος.
Επίσης κι ας μην θελουμε να το δεχτουμε είμαστε άθλιοι σαν λαός σε θέματα ανθρωπιας και χαρακτήρα. Για αυτό και παντού υπάρχει η βρώμα και η διαφθορά. Πας στο περίπτερο και καλά 2 στις 3 σου δίνει λάθος ρέστα. Απο που να αρχισεις και που να φτάσεις. Ο νεοέλληνας ειναι η χειρότερη φάρα. Δυστυχώς.
Παλι καλα που υπαρχη και η άλλη πραγματικότητα..

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
black0tulip14
Newbie
*

« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 10:10:43 μμ »

μα ναι το εχω καταλαβει..

''δεν θα γινεις ανθρωπος ποτε,ελληναρα μικροαστε''

πως γινεται σε μια χωρα της ''δημοκρατιας'' ,να υπαρχουν νομοι,να μην τους τηρει κανεις,ολους να τους συμφερει,και να τους κανουν ακομα χειροτερους οταν δεν τους τηρουν..και εμεις ειμαστε οι χειροτεροι που δεν εχουμε νομους και κανονες και παμε κοντρα στην εξουσια..

τι ηλιθειος που ειναι ο κοσμος τελικα..
δεν βλεπει περα απο την μυτη του και την αθλια ζωη του που την θεωρει τελεια σε αυτον τον ψευτικο κοσμο που ζει..ανοιξτε τα ματια σας πια!

''στον κοσμο των ηλιθειων οι μαλακες κανουν συλο''

''οι ανθρωποι ειναι ενα απεραντο κενο''

''η κοινωνια της μολυνσης δεν καθοριζεται..ανατρεπεται!!''

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 10:37:20 μμ »

H ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Αν η ζωή μας κάνει κύκλους γιατί δεν γυρνά;Γιατί δεν αλλάζει; (χ2)

Γιατί η ζωή μας ρε, τριγυρίζεται από αυτούς που αποκαλούν πατρίδα ότι σκοτώνει τους “εχθρούς”, βαρεθήκανε την σκέψη πριν ακόμα γεννηθούν και αγοράσανε ιδέες από συντηρητικούς,
άσε ρε φίλε, αυτοί αποκαλούν ζωή κάθε σάπια τυπικότητα που μοιάζει αληθινή και δεν έχουν καταλάβει πως είναι νεκροί, μη τους το πούμε ρε, άσ’ τους να ζούνε “ηθοποιοί”

Αν η ζωή μας κάνει κύκλους γιατί δεν γυρνά;Γιατί δεν αλλάζει; (χ2)

Γιατί η ζωή μας ρε, τριγυρίζεται από αυτούς που αποκαλούν μιζέρια το να ξέρεις να ακούς, να αλλάζεις γνώμες και να αγαπάς τον άλλον, να ανταλάζετε κουβέντες σε τυχαίο περιβάλλον,
άσε ρε φίλε, αυτοί αποκαλούν ζωή κάθε ψεύτικη διασκέδαση αρκεί να πληρωθεί και δεν έχουν καταλάβει πως υπάρχει και ζωή, μη τους το πούμε ρε, ασ’ τους να ζούνε σαν νεκροί

Μην το σκέφτεσαι, δεν έχει νόημα, δεν θα αλλάξουμε τον κόσμο με τα λόγια μιας ζωής, μπορούμε όμως να την έχουμε μαζί την όμορφη δική μας πραγματικότητα

Γιατί η ζωή μας ρε, έχει πλέον πουληθεί σε χαμένες ευκαιρίες για μια αλλιώτικη ζωή και το ξέρουν και τί κάνουν για αυτό; Προσκυνάνε ξένα λόγια και πιστεύουν στον θεό μπας και τους σώσει άλλο ένα ψέμα, άσε ρε, εγώ θα βρίσκομαι σε σένα, μέσα σου όπως και εσύ σε μένα, στην δικιά μας μοναχική πραγματικότητα

Πόσο χαίρομαι όταν κάποια τραγουδια παραμένουν τόσοοοοοοοοοοο επίκαιρα..
Σίγουρα θα βρεις απειρους στιχους να σε εκφράζουν, αρα πολύς κόσμος σκέφτεται όπως εσύ.. δεν εισαι μόνη.. τωρα το να αλλαξει γενικως ο κόσμος ειναι πολύυυυυυυυυυ δυσκολο.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
black0tulip14
Newbie
*

« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 11:11:15 μμ »

ευχαριστω..τα τραγουδια τα ωραια δεν τα ακουει πλεον το κοσμος..ειναι υπογειας σκηνης..

javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 03:59:08 μμ »

δεν υπάρχει καθόλου κοινωνική μόρφωση στην κοινωνία, και αυτό δυστηχώς ισχύει και για ένα μεγάλο κομμάτι του εξεγερμένου, πολιτικοποιημένου (πες το όπως θες) κομματιού της κοινωνίας. Οταν ο χώρος καταλάβει ότι πρέπει να δέχεται τον καθένα με τις αδυναμίες και τις ιδιαιτερότητές του, να το ενθαρήνει για τον δρόμο που διάλεξε να έχει και όχι να κρίνει και να συμβουλευει ως κάτι υπεράνω απο αυτόν, τότε θα αλλάξουνε πολλά πράγματα.
Κοντολογίς, τραβάς τον δρόμο με τον τρόπο ζωής που εσύ επέλεξες να έχεις, οχυρώνοντας παράλληλα τον εαυτό σου απο όλες τις απαράδεκτες συμπεριφορές και περιφρονήσεις που θα συναντήσεις, προσπαθώντας όμως να κρατάς μόνο αυτά που ξέρεις ότι θα σε βελτιώσουν σαν άνθρωπο

ο δρόμος της (Α) δυστηχώς είναι για γερά στομάχια 
black0tulip14
Newbie
*

« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 10:49:14 μμ »

ο δρομος της Α ειναι δυσκολος πολυ..αλλα σε αυτον πιστευουμε και οδευουμε

κατερίνα
Newbie
*

have you ever been free ?

« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 10:13:43 μμ »

που να έμενες και σε χωριό black0tulip14..
μην απελπίζεσαι καθόλου, έχουμε την ίδια ηλικία, βιώνουμε τις ίδιες καταστάσεις σε διαφορετικά μέρη και αυτό έχει μεγάλη σημασία διότι στα χωριά ως γνωστόν, όλοι ξέρουν ποιος είσαι, που μένεις, τι είσαι, που πας, τι κάνεις κτλ και επικρατούν οι ίδιες στερεοτυπικές και κλειστόμυαλες αντιλήψεις που επικρατούσαν πριν από 50 χρόνια. 
νιώθω οργή και μίσος για ανθρώπους που ίσως υπό άλλες συνθήκες να μπορούσα να αγαπήσω και να αισθανθώ "δικούς μου ανθρώπους".. ακόμα κι αν αυτό πολλοί το θεωρούν αναγκαίο κακό της ζωής πολλές φορές, εγώ το θεωρώ απλά απαίσιο από τη στιγμή που είμαι 12 χρόνια σε ένα σχολείο με 18 συμμαθητές εκ των οποίων κανένας δε συμφωνεί και δε δέχεται αυτά που πιστεύω και υποστηρίζω και εκτός αυτού δεν είναι μόνο ότι δεν τα δέχονται αλλά με θεωρούν και ψεύτικη στον τρόπο ζωής μου(ας μην αναφερθώ στο γεγονός ότι είμαι κοπέλα, σε χωριό, αναρχική που ποτέ δε μιλάει για την προσωπική της ζωή.. δύο ονοματάκια ακούω συνέχεια, αναρχοάπλυτη και λεσβία)
από εκεί και πέρα για τη μουσική μη δίνεις σημασία ό,τι και να λένε, αφού θεωρείται ιν και κουλ να ακούς σκυλάδικα και τα συναφή, δηλαδή να μη διαθέτεις κριτική ικανότητα ώστε να μπορείς να ξεχωρίσεις τι είναι ουσιαστικό στη ζωή σου και τι όχι.
και εντάξει για το τι είναι ο αναρχισμός ελάχιστοι γνωρίζουν πλήρως τι υποστηρίζουμε και ακόμα λιγότεροι αποδέχονται τις ιδέες του και τους υποστηρικτές του..
οπότε λοιπόν, επειδή είπα και πολλά 
μην ανησυχείς και μη δίνεις ιδιαίτερη σημασία γιατί το μόνο που θα κάνεις είναι να φθείρεις τον εαυτό σου στην προσπάθεια να τους πείσεις για αυτό που είσαι τη στιγμή που πρέπει οι ίδιοι να το καταλαάβουν από μόνοι τους και να σε αποδεχτούν και εξάλλου όσοι αξίζουν να είναι δίπλα μας(οικογένεια,φίλοι,σχέσεις κτλ)μας αποδέχονται και μας αγαπάνε όπως είμαστε και όχι όπως θα ήθελαν εκείνοι να είμαστε.. αυτά από μένα.

Πόσον καιρό ακόμη θα αφήνονται στην πλάνη της τυφλωτικής προφάνειας ως προς τη βαθύτερη φύση του ιδεολογικού μηχανισμού του κράτους που ονομάζεται οικογένεια;
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: