+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Πανκ» αλλο πανκ και αλλο punk ?
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: αλλο πανκ και αλλο punk ?  (Αναγνώστηκε 3359 φορές)
disd
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάρτιος 01, 2009, 12:00:51 μμ »

Λοιπον.
Ακουω πανκ ροκ διαφορων στυλ και τασεων πολυ καιρο , γουσταρω και μερικες αλλες μουσικες π.χ breaks,και trance πριονια αλλα ακομα απο και αυτα γουσταρω αυτα που εχουν μια πανκ αισθητικη. Παιζω σε μια μπαντα και κανω διαφορα πραγματα σε σχεση με τη μουσικη.Ειχα μαλλια κοκκινα ,πρασινα,λωριδια,πινς και διαφορα τετοια κατα καιρους. τωρα πια οχι κυριως λογω δουλειας , αλλα κυριλε δε με λες στα σιγουρα.Θεωρω τον εαυτο μου πανκη. Και δεν υποστηριζω κανενα πολιτικο χωρο.
Γιατι παραθετω βιογραφικο?
Γιατι θελω να απευθυνθω στους πανκηδες που συμμετειχαν σε ολο αυτο το οργιο 20 σελιδων.
Η γνωμη μου μαγκες ειναι πως το χετε δει στραβα το πραγμα, και δεν αναφερομαι στους τσακωμους , που εν μερει
τσιγκλαγανε (μαζοχιστικα σχεδον) και οι της "απεναντι" πλευρας  , αλλα στον γενικοτερο τροπο σκεψης .
Οταν θες να κανεις κουβεντα πρεπει να χρησιμοποιεις επιχειρηματα.κανεις σας δε το εκανε , στις ελαχιστες φασεις που δεν επαιζε βρισιδι ο αντιλογος σας περιοριζοταν στο "δεν εισαι πανκης/ακου αυτα που ακους και ασε μας υσηχους"
Γενικα οτι και να ελεγε καποιος απαντηση δεν επαιρνε.Το σαιτ ετσι χανει την αξια του και καποιος που διαβαζει δε βρισκει λογο να συμμετεχει.
Συμφωνω αρκετα με αυτους που διαφωνουσαν μαζι σας , αν και νομιζω οτι ο τροπος τους εκανε τα πραγματα χειροτερα.
Θελω να θεσω ενα ζητημα για προβληματισμο.Που ειναι η πανκ ατομικοτητα?Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι ακολουθειτε ενα συνολο κλισε συμπεριφορων με ελαχιστη (εως καθολου) κριτικη σκεψη.Μια λατρεια του πανκ οχι σαν κουλτουρα αλλα σαν θρησκεια , με ορια και κανονες.("τουτο ειναι πανκ και αυτο οχι γιατι ετσι λεω εγω" στυλ) Αυτο πιο πολλυ μου θυμιζει μεταλλαδες παρα πανκηδες.Μεταλλαδες επισης μου θυμιζει η λατρεια της φασης στο εξωτερικο.Μιας φασης μαλιστα πολλυ fake και καθολου πανκ (εχω εμπειρια απο αυτα τα νυφοπαζαρα/πασαρελλες απο πρωτο χερι) . Θεωρειτε το wasted αποδειξη οτι το πανκ υπαρχει σαν τροπος ζωης , ενω ειναι αποδειξη για το αντιθετο. Οτι το πανκ (αυτης της φασης) τεινει να μεινει σκετη μουσικη και (αποτυχημενο) ιματζ.Σ αυτα τα φεστιβαλ μαζευονται πανκηδες απο παντου αλλα ποσοι ειναι πραγματι πανκηδες? Γιατι εγω δεν θεωρω πανκη τον τυπο που δινει 100$ για να παρει καρο παντελονι με φερμουαρ. πανκης ειναι αυτος που το φτιαχνει μονος του , η εστω που το κλεβει. Και ο αλητης φενεται απ τη μουρη του , απ το υφος του και γενικα.
ΦΑΙΝΕΤΑΙ  ποιος ειναι πανκης και ποιος εχει δωσει την προικα του στο Hot topic.
Περιμενω απαντησεις και θα επανελθω.
Μιλαω πολυ ομορφα και απαιτω να γινει ανθρωπινη κουβεντα.
Ουτε βρισιες ουτε επιθετικοτητα ουτε αφορισμοι και "γιατι ετσι γουσταρω"

.t.w
odys
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:10:48 πμ »

Αμαν ρε συ με το ταμπέλωμα.Δίκιο εχεις στα περισσοτερα(κατα τη γνωμη μου) αλλα χαλαρωσε.Γραψ'τους στ @@ σου.Κ μενα μ την σπανε και ποτέ δεν λέω ποτέ πως είμαι πάνκης ή πανκιό αν και εχω αρκετα στοιχεία π θα με χαρακτηριζαν έτσι(μαλι,ρουχα κτλ).Αμα αγορασει καποιος ενα παντελονι τετοιο για πολλα λεφτα τοτε δν είναι πανκης αλλα κοροιδο.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: