Αποστολέας Θέμα: Πίσσα και πούπουλα  (Αναγνώστηκε 4963 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Νοέμβριος 14, 2005, 12:48:50 μμ »

Η πίσσα και πούπουλα ήταν ένα απτά αγαπημένα μου συγκροτήματα
των παλιών καλών καιρών.

Ήταν ένα απτά συγκροτήματα που όλοι οι φίλοι μου εντελώς τυχαίως και περιέργως
είχαμε τον δίσκο τους σε κάποια γωνια του σπιτιού μας.

Ένα απτά αγαπημένα μου συγκροτήματα και μας ήταν ήδη γνωστοί πριν την κυκλοφορία του δίσκου τους
με το πασίγνωστο ομώνυμο τους κομμάτι.

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο η μη το γεγονός του ότι δεν γνωρίζεις καλά γίνετε αυτομάτως περισσότερο ποθητό,
αλλα αυτό ισχύει για αυτήν την μπάντα, που είναι απτής λίγες μπάντες που δυστυχώς δεν έτυχε να δω live ούτε μια φορα.
και έτσι μου έγινε περισσότερο ποθητή από άλλες μπάντες που είχα την τύχη να δω.
Δεν είμαι σίγουρος αλλα αν κάποιος ξέρει περισσότερες πληροφορίες θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον να μας πει δυο λόγια, πάντως έχω την εντύπωση ότι αθηνα δεν πρέπει να είχαν παίξει,
η αν είχαν παίξει το είχαν κάνει σπανίως.

love is the basis of our revolution
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2005, 10:16:54 μμ »

στο τριημερο φεστιβαλ του ραδιο Ουτοπια ειχε γινει πανικος,με το που αρχισαν να παιζουν μετα απο λιγο  σταματησαν  επειδη η σκηνη ειχε γεμισει κοσμο  που ειχε ανεβει πανω κ χορευε αναμεσα στα μελη του γκρουπ.απιστευτα πραγματα,μιλαμε για '93(?) 94(?) καπου τοτε...μια τετοια ανταποκριση συμαινε μονο το ποσο τους γουσταρε ο κοσμος.
ειχαν παιξει δυο φορες σε τριημερο της Ουτοπιας κ ζωντανα ηταν το ιδιο γαματοι οπως ακουγονται στο δισκο.ενα απο τα καλητερα συγκροτηματα.κριμα που δεν συνεχησαν
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2005, 06:38:21 μμ »

Ναι, πολυ κριμα... Θυμαμαι διαβαζα μια συνεντευξη τους πριν χρονια - πρεπει να ηταν στο ηρωικο θεσσαλονικιωτικο 'zine που κυκλοφορησε & το live 7" τους - & τα παιδια εδιναν την εντυπωση πολυ ενταξει ατομων, χωρις καμια ποζα. Ο ενας τους μαλιστα παραδεχτηκε οικειοθελως οτι, οταν βγηκε ο δισκος τους, τον ακουγε συνεχεια & σκεφτοταν "καυλα, βγαλαμε δισκο!" :lol:... Αν θυμαμαι καλα ο drummer ( ;;; ) συνεχισε στα Ξυλινα Σπαθια; Ο Βικτωρ παντως ειναι στους (Dr.) Δρακατωρ.

& μια που το ανεφερα, να πω οτι η δισκογραφια τους, οπως την ξερω εγω, ειναι το LP/CD στην Wipe Out (1ο pressing μπλε βινυλιο & ετικεττα "να μην πωλειται πανω απο 1850 δρχ.", 2ο pressing μαυρο βινυλιο & ετικεττα "να μην πωλειται πανω απο 2150 δρχ. " - πληθωρισμος, οχι παιζουμε! - ενω το cd πρεπει να βγηκε αρκετα αργοτερα), το 7" στο προαναφερθεν 'zine, & μερικα κομματια στην μονη κασσεττα της Ουτοπιας που φαινεται να "σωθηκε".
after the massacre
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2005, 12:58:15 πμ »

εχουν βγαλει και μια κασσετα και εχει μεσα μεταξυ αλλων το ομωνυμο,''η ζωη'',''υμνος προς την αδιαφορια'',τον ''μπαμπη'' και το πολυ
γαματο ''θυματα πολεμου''.....

'Live your life now seems to make sense.You've got someone to obey
The wrong ideals of your friends.But for me it seems you're....
IMPOSSIBLE,IMPOSSIBLE TO CURE....''
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2005, 06:33:09 μμ »

Κάποια από τα κομμάτια που λέει ο after the massacre εγώ τα έχω ακούσει από την κασσετοσυλλογή του Ρ.ουτοπία 6 (κακός και μόνος) - το "γαμήσου ρε μπάμπη" είναι άπαιχτο!

Το φανζίν που ανέφερε ο automaton είναι το εκπληκτικό, θρυλικό ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΟΝΑ, ή το #1 ή το #2.
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2005, 02:34:50 μμ »

Μπραβο KGB, ντροπη μου που ξεχασα το ονομα! Αυτο το 'zine ηταν οντως το κατι αλλο: εβγαλε 3 τευχη, αν θυμαμαι καλα, που αναμεσα στα αλλα ειχαν συνεντευξεις με Αδιεξοδο, Γενια Του Χαους, & Ντινο Σαδικη (των Εν Πλω), αφιερωμα στους Soulside, 7" με ακυκλοφορητα κομματια Εν Πλω το ενα & με Πισσα & Πουπουλα το αλλο, & ενα σωρο αλλα. Τι να πει κανεις... (& δεν ξερω που εχουν παραπεσει τα δικα μου αντιγραφα γαμωτο :evil: ...)
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2005, 09:45:51 μμ »

Το Χωρίς κανόνα έβγαλε σίγουρα 4 τεύχη, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι σταμάτησε εκεί. Το 3ο έχει συνέντευξη με Σαδίκη,  (την είχα σπείρει παλιότερα στο net μέσω NickNors - υπάρχει ακόμη το υποκουλτούρα.gr?) και 7άρι ΕΝ ΠΛΩ και το 4ο συνέντευξη Αδιέξοδο & Γενιά & LP με κάτι garage-punk-rock  (closer κτλ.)
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2005, 02:59:12 μμ »

Αχα, ΟΚ, τα ειχα & τα 2 Ιισως να τα εχω ακομη). Το LP που λες λεγεται "Don't Let Them Kill Your Taste" & ηταν νακυκλοφορησει με αλλο τροπο νομιζω, τελικα κυκλοφορησε με το Χωρις Κανονα. Εχει οντως Closer (το "Blue Pussy" σε εκτελεση χωρις την φλωρα στα φωνητικα), Sunsteps, Nudos Ahora & μαλλον μια0δυο μπαντες ακομα που δε θυμαμαι. Οσο για τη συνεντευξη που λες, υπηρχε παλιοτερα στην υποκουλτουρα, αλλα τωρα δε βλεπω να λειτουργει το music zone στο συγκεκριμενο site, οποτε...
tasos
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2006, 07:04:36 μμ »

Όντως φοβερό group. Ήθελα να γράψω γι’ αυτούς ώσπου είδα ότι υπάρχει ήδη θέμα εδώ.
Πίσσα και Πούπουλα
Σχηματίστηκαν στη Θεσσαλονίκη το 1988. Έπαιζαν καταπληκτικό hardcore με έξυπνο και ουσιώδη ελληνικό στίχο. Μετά από αρκετές συναυλίες κυρίως συμπαράστασης, κάποιες demo ηχογραφήσεις (κυκλοφόρησαν το '88 μια demo κασέτα και το '92 μια κασέτα με το live τους στο στέκι της φιλοσοφικής) και αλλαγές μελών, κυκλοφόρησαν τον πρώτο και μοναδικό μεγάλο τους δίσκο από την Wipe Out στα τέλη του 1993. Ο δίσκος που είχε τίτλο τ’ όνομά τους, ηχογραφήθηκε στο studio του Νίκου Παπάζογλου ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ. Ακολούθησε ένα 7" για το fanzine ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΟΝΑ και μετά, ενώ ετοιμάζονταν για νέες ηχογραφήσεις, δυστυχώς διέλυσαν. Ο κιθαρίστας τους Κώστας Παντέλης έπαιξε αργότερα στους ZIGGY WAS και στα ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ, ενώ ο Βίκτωρ είναι ο τραγουδιστής των (Dr.) Δρακατωρ.
Δισκογραφία
1.DEMO [1988 - DEMO TAPE]
2.LIVE '92 [1992 - DEMO TAPE]
3.ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ [... - TAPE]  κασσετοσυλλογή του Ράδιο Ουτοπία 6
4.ΠΙΣΣΑ & ΠΟΥΠΟΥΛΑ [1993 - LP,CD]  (Κοινές καταστάσεις/Μέσα από ένα κλουβί/Ξυπνάτε πεθαίνω/Fly's last flight/Tα μάγια της Κίρκης/Ο Παραμυθούλης/Δύσκολη φάση/Επίλογος/Διαφημίσεις/Συνήθειες/Δυο δευτερόλεπτα)
5.ΚΥΜΑ ΠΑΝΙΚΟΥ Ι [1994 - CD]
6.LIVE ΕP [1995 - 7'']  (Τερατογέννεση-live/Πίσσα και πούπουλα-live/Δυο δευτερόλεπτα-live)
7.UNDERGROUND 98 [1998 - CD]  συμμ. με το ''Ξυπνάτε πεθαίνω''

www.rockjukebox.gr
...το εναλλακτικό ραδιόφωνο...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: