+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΟΡΓΗ!!!
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΟΡΓΗ!!!  (Αναγνώστηκε 4051 φορές)
AlmaRoots
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Νοέμβριος 09, 2005, 10:21:29 μμ »

Το γαμημένο σύστημα παιδείας!!!!!!! :evil: Με την μέση εκπαίδευση να είναι τραμπολίνο για την καριέρα k όχι για την γνώση!!Από το σχολειό λύκειο να λείπουν βασικά μαθήματα όπως ιστορία τις τέχνης k φιλοσοφία!!!Με τους γονείς να ξοδεύουν άπειρα χρήματα σε φροντιστήρια για την εισαγωγή στην ανωτατη εκπαίδευση-η ανωτατη εκπαίδευση να είναι σκατά- k τελικά τις περισσότερες φορες ο μαθητής να μην καταφέρνει να σπουδάσει αυτό που θέλει!!!!!!Το είχα αναλύσει το θέμα k στο punk.gr!!!

Xωρίς Βενζίνη Χωρίς Αλλοτρίωση
RaVe iS n0t a cRiMe - ReSpEkt tHe UnDeRgRoUnD tEkN0 MoVeMeNt aNd SuPp0rt fReE PaRtY
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2005, 02:20:18 πμ »

ξεχασες να αναφερεις και τις πουστιες που γινονται σε πολλα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ-ΤΕΙ της χωρας.
η οποιοα ειναι η εξης.
σχολες μεταφερονται απο πολη σε πολη για οικονομικους λογους χωρις να σκεφτονται τους φοιτητες που κατανταν σαν στρατιωτικους με μεταθεσεις απο δω κ απο κει.
αυτο σκοπευει να γινει κ στο τει που σπουδαζω αλλα και στις περισσοτερες σχολες της ηπειρου!ΕΛΕΟΣ δηλαδη.
τωρα για την μεση εκπεδευση δεν εχω και πολλα να πω.
το 90% των σχολικων βιβλιων δεν χρησιμευει ουτε για το τζακι.!
cheers

κουω ακομα green day
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2005, 01:08:07 μμ »

Να μην ξεχνάμε και το ανοιχτό πανεπιστήμιο που για να πάρεις πτυχίο τα συνολικά έξοδα μπορεί να φτάσουν στις 8.000 ευρώ και αν κάποιος παίρνει και το υλικό του από άλλες πόλεις μέσω κούριερ, το βιβλίο χρεώνεται 24 ευρώ το ένα (η αποστολή του)...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Kounoupas
Newbie
*

« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2005, 04:07:51 πμ »

Παιδιά αυτό το topic άγγιξε μια ευαίσθητη χορδή μέσα μου!Το εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας είναι για τα σκουπίδια...Εκτός απ\'όσα είπατε με τα οποία φυσικά συμφωνώ υπάρχουν και άλλα πολλά προβληματα!Δείτε το τι μαθήματα διδάσκονται αλλά και το πως στα σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης!Λύκεια-φυτώρια κατασκευής φοβισμένων ηλιθίων και ΤΕΕ χωρίς υποδομή που μάλιστα αντιμετωπίζονται ρατσιστικά απο μεγάλο ποσοστό ανθρώπων!Πως με καλούν σε μια ηλικία 15 ετών να επιλέξω ανάμεσα σε λύκειο ή ΤΕΕ χωρίς μάλιστα να με ενημερώσουν ουσιαστικά;Οι μαθητές των λυκείων αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα και στην συνέχεια!Την επιλογή κατεύθυνσης...¶σε που με τις κώλο-πανελλήνιες σε μαθαίνουν πως να είσαι τσιράκι και να κοιτάς να φας τον διπλανό σου.Σε βάζουν στην λογική της παραγωγικής μονάδας που χωρίς βούληση και κρίση απλά ακολουθεί κανονισμούς για να φτάσει στην (χμμμ) κορυφή!Να πούμε και για τα μαθήματα;Όσα πράγματα μου έμειναν στο κεφάλι απο το σχολείο προσωπικά τα οφείλω σε κάποιους σωστούς και μερακλήδες καθηγητές(σπάνιο είδος)!Όχι στο γαμημένο αλλά κατά το κράτος αψεγάδιαστο εκπαιδευτικό σύστημα!Κάτι ακόμα για τις παννελήνιες:Χαντακώνουν ανθρώπους!Ακόμα και αν έχεις μια κλίση προς κάποιο συγκεκριμένο τομέα, ακόμα και αν είσαι πραγματικό ταλέντο σε κάτι θα πρέπει να εξεταστείς σε ένα σωρό άσχετα μαθήματα!Που ίσως να μην σκαμπάζεις τίποτα , ενώ το ρομποτάκι που ακολούθησε τον δρόμο του συστήματος ή το μουνόπανο που απο κωλοφαρδία αντέγραψε κάτι θα έχουν κάποια \"ευκολία\"!Έτσι εσύ δε θα περάσεις πουθενά ή ίσως να περάσεις σε μια άσχετη σχολή και θα χάσεις την ευκαιρία που ήθελες!Να μιλήσω και λίγο και για την τριτοβάθμια;Είμαι φοιτητής σε ένα επαρχιακό ΤΕΙ και έχω δει φρίκες.Η αβεβαιότητα έχει γίνει κολλητή μου!Γούσταρα την σχολή, πήρα ρίσκο και την επέλεξα, δεν πήγα τυχαία!Το μέλλον της σχολής και το δικό μου είναι εντελώς φλού!Μιλάμε για μια σχολή που είναι μοναδική στην Ελλάδα και που έχει κάποια βαρύτητα το αντικείμενό της!Παντού γαμημένα λαμόγια!Έπέιδή έγραψα πολλά και δε θέλω να σας κουράσω το σταματάω εδώ!Θα επανέλθω φυσικά αν δω οτι υπάρχει ενδιαφέρον και κάποιος έχει να αναφέρει παρόμοιες εμπειρίες!
PUNK NOT DEAD!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 27, 2005, 01:08:50 μμ »

Το πρόβλημα είναι γενικό στην ελλάδα και όχι μόνο στο δημόσιο τομέα,πχ σε ένα ιεκ που είχα πάει εγώ τα πράγματα ήταν ακόμα πιο τραγικά. Οι μαθητές ήταν μια σειρά από κομπλεξικά που απλά θέλαν να σπάνε τα αρχίδια των καθηγητών, ένας καθηγητής που θέλησε να τους ανοίγει το μυαλό των διώξανε μαζεύοντας υπογραφές!!! φυσικά εγώ δεν συμμετείχα και αρνήθηκα και τσακώθηκα και με πολλούς. Είμαστε εμείς οι ίδιοι λοιπόν σαν να μην φτάναν όλα τα άλλα μια μικρογραφία κομπλεξισμού και φασισμού...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: