Αποστολέας Θέμα: Μεταφορά μικροβίων κατα την ούρηση (+ απλή αντιμετώπιση)  (Αναγνώστηκε 26582 φορές)
javaspa
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:50:30 πμ »

Αντε καλή αρχή να έχει αυτή η ενότητα, και μόνο ευχάριστα νέα να βλέπουμε 

Το συγκεκριμένο θέμα απευθύνετε πιο πολύ σε γυναίκες γιατί είναι πιο ευαίσθητες απο ότι εμείς οι άντρες στο θέμα αυτο, καθώς τα μικρόβια στην γυναίκα μπαίνουν μέσα στο σώμα της (μέσω του κόλπου) ενώ στον άντρα παραμένουν εξωτερικά

Για όσους και όσες κυρίως μένουν σε καταλήψεις που εκεί η τουλέτα δέχετε αρκετό..πλυθησμό..ή για όσους-οσες χρησιμοποιήσουν τουαλέτα δημόσια (καφετέρια π.χ.) τα μικρόβια που είναι συνήθως υπέυθυνα για ουρολυμόξεις μεταφέρονται απο το συνεχές κατούρημα..Δηλαδή μέσο της συνεχόμενης ροής βρίσκουν τρόπο να εισέλθουν στα γεννητικά όργανα. Η αντιμετώπιση είναι πολύ απλή αν και λίγο "σπαστική" ειδικά όταν κάποιος κατουριέτε πολύ   .
Χρειάζετε απλά να κόβεις το κατούρημα (2-3 φορες κατα τη συνολική διάρκεια) ώστε να αποτρέψεις την είσοδο των μικροβίων.
Μπορεί να ακούγετε αρκετά αστείο, αλλά εγώ προσωπικά όπως κι η κοπέλα μου την εχουμε πάθει και η γυναικολόγος πρότεινε αυτή την τεχνική

Για την γυναικα οι επιπτώσεις είναι συνήθως το στέγνωμα του κόλπου και η δυσοσμία
ενώ στον άντρα απο όσο γνωρίζω μόνο το δευτερο
Προσοχη στα ζευγάρια γιατί στους άντρες  η μόλυνση δεν φαίνετε και μπορεί πολύ εύκολα να το κολλήσουν οι γυναίκες μέσω της σεξουαλικής επαφής. Σε περίπτωση που συμβεί κατι τέτοιο πρέπει η θεραπεία να γίνει και για τους δύο και όχι μόνο για τον έναν

Η θεραπεία σε περίπτωση μόλυνσης γίνετε με χάπια που χορηγεί γυναικολόγος

τα συμπτωματα για τις γυναίκες όπως προαναφέρθηκαν είναι το στέγνωμα του κόλπου και η δυσοσμία
Για το θέμα των υγρών πάντως -πριν περάσετε σε τυχόν θεραπευτική αγωγή- χρειάζετε να πίνετε πολύ νερό

αν κάποια-κάποιος εχει ζήσει κάτι ανάλογο ας πει τις εμπειρίες του
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 08, 2009, 03:56:54 μμ »

που είσαι γιατρέ και συντροφε nosfi ? ο λαός περιμένει τις παρατηρήσεις σου 
Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2009, 07:40:31 μμ »

κοιμόμουνα δεν την πάλευα.. λοιπόν κάποιες παρατηρήσεις
Παράθεση
τα μικρόβια στην γυναίκα μπαίνουν μέσα στο σώμα της (μέσω του κόλπου) ενώ στον άντρα παραμένουν εξωτερικά...tα μικρόβια που είναι συνήθως υπέυθυνα για ουρολυμόξεις

Κατ' αρχήν επειδή ανατομικά στο σώμα της γυναίκας άλλο πράμα η ουρήθρα και άλλο ο κόλπος (δεν ταυτίζονται σε κάποιο σημείο της διαδρομής), μικρόβια στον κόλπο θα προκαλέσουν κολπίτιδα (φλεγμονή του κόλπου) και όχι ουρολοίμωξη. Άλλωστε και τα συμπτώματα που αναφέρεις (δυσοσμία και ξηρότητα του κόλπου) είναι συμπτώματα κολπίτιδας.

Παράθεση
μέσο της συνεχόμενης ροής βρίσκουν τρόπο να εισέλθουν στα γεννητικά όργανα.... Χρειάζετε απλά να κόβεις το κατούρημα (2-3 φορες κατα τη συνολική διάρκεια)

Αυτό με τη συνεχόμενη ροή είναι μάλλον ράδιο αρβύλα. Για την ακρίβεια λογικά αν το σκεφτεί κάποιος δε βγάζει και τόσο νόημα αφού και με απλούς νόμους της φυσικής να το βάλεις κάτω, το μέγεθος του μικροβίου και οι μηχανισμοί της κίνησής που διαθέτει δεν του επιτρέπουν να ανέβει τόσο μεγάλη απόσταση με τέτοια ροή
Γενικά τα μικρόβια που προκαλούν ουρολοιμώξεις  συνήθως προερχονται από τον πρωκτό και μεταφέρονται είτε με το σκούπισμα (η "σωστή" φορά είναι απο μπροστά προς τα πίσω) είτε κατά τη διάρκεια του σεξ.
 Το θέμα με το σταμάτημα της ούρησης είναι επίσης προβληματικό αφού ως θεραπεία μιας ουρολοίμωξης συνήθως πίνεις πολλά υγρά και κατουράς συνέχεια για να "καθαρίσει" ας πούμε. Βασικά το να διακόπτεις την ούρηση 2-3 φορές κατά τη διάρκεια της έχω να ακούσει να αναφέρεται ως άσκηση για την ακράτεια, αλλά και για να αποκτήσει μια κοπέλα έλεγχο των μυών πράγμα που τη βοηθά και στους οργασμούς..
 Αν ένας άντρας έχει ουρολοίμωξη στην κύστη (κυστίτιδα) τότε καλό είναι να ψαχτεί για το τι άλλο μπορεί να έχει (δλδ προστατίτιδα, λιθίαση κύστης, απόφραξη ουρήθρας) καθώς είναι σπάνιο. Επίσης ο άντρας δεν κολλάει εύκολα ουρολοίμωξη από τη γυναίκα, αλλά τη βοηθά απλά να μεταφέρει τα μικρόβια από το περιναιο στην ουρήθρα.

Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι ο γιατρός δεν πολυπροσπάθησε να τα εξηγήσει έγινε μπέρδεμα,κι αφού μπλέκεται η ουρολοίμωξη με την κολπίτιδα μάλλον τα είχε και τα δύο και δεν μπήκε στον κόπο καν να εξηγήσει γιατί δίνει θεραπεία. Κολπίτιδα παθαίνεις από μικρόβια που μεταφέρονται από τον πρωκτό, από μικρόβια στο πέος κατα τη διάρκεια του σεξ ή από υπερβολική ανάπτυξη της φυσιολογικής χλωρίδας που υπάρχει λόγω χρήσης αντιβιοτικών

αυτά αν μάθω τίποτε άλλο θα επανέρθω

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2009, 08:21:10 πμ »

ωραίος, τότε αν είναι τελικά μύθος αυτό με την συνεχόμενη ροή των ούρων, ισχύει πιστεύω σίγουρα η μεταφορά απο τα νερά της λεκανης όταν πετάγονται "πιτσιλιές" και βρέχουν τα ευαίσθητα σημεία (για αυτό είναι καλό να πετάμε πριν χρησιμοποιήσουμε κοινόχρηστες τουαλέτες ένα κομματι -όχι παραπάνω γιατί μπορεί να βουλωσει- χαρτί υγείας)
Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2009, 11:34:06 πμ »

ναι ρε αυτό σίγουρα, από  τις πιτσιλιές μπορεί να κολλήσεις κάτι..
βασικά συζητούσα κιόλας με κάτι παιδιά για το από που μπορεί να προέκυψε αυτό, το ότι δλδ τα μικρόβια ανεβαίνουν προς τα πάνω το "ρυάκι"  , και έπεσε η ιδέα ότι μπορεί να προέρχεται από σύγχηση με τη λεγόμενη ανιούσα λοίμωξη, δλδ όταν ένα μικρόβιο βρίσκεται πχ στην ουρήθρα μπορεί όντως να αρχίσει να ανεβαίνει προς τα πάνω και να προκαλέσει και πιο σοβαρές φλεγμονές όπως πυελονεφρίτιδα.

Α και επίσης, στους τρόπους αντιμετώπισης της ουρολοίμωξης πέρα από τα πολλά νερά και τις συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα, προσέθεσαν και το να αποφεύγεις τα τηγανητά, τα αναψυκτικά και το αλκοόλ..

πάντως επειδή καλώς ή κακώς από το ίντερνετ άκρη δε βγαίνει εύκολα αφού η επικοινωνία διαμεσολαβείται από πέντε χιλιάδες πράγματα, αυτό που μπορώ να πω όπως τα βλέπω τα πράματα, το καλύτερο που μπορεί κάποιος να κάνει αν έχει κάποιο πρόβλημα που επιμένει είναι να πηγαίνει στο νοσοκομείο και να απαιτεί από τον γιατρό να του εξηγήσει ακριβώς τι εχει, και γιατί θα κάνει το κάθετί που πρέπει να κάνει για να το αντιμετωπισει..

τώρα βέβαια, αν είσαι ανασφάλιστος........ εκεί είναι το παλούκι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2009, 12:16:14 μμ από Nosfi »

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 09, 2009, 02:09:31 μμ »

ακριβως για αυτό αδερφέ χρειαζόμαστε την πρόληψη για να αποφεύγουμε τα κωλονοσοκομεία και τους γιατρούς τους..

Παντως απο φίλες, όσες φορές έχουν μπλέξει με γυναικολόγους, για την παραμικρή μόλυνση τις πότιζαν φάρμακα και θεραπείες (βδομάδας, μήνα κ.λ.π)

Στην Τουρκία μερικά μαγαζιά χρησιμοποιούν στις τουαλέτες τους καπάκια μίας χρήσης. Χάρτινα καλλύματα που τα χρησιμοποιείς και μόλις τελειώσεις την δουλειά σου τα πετάς..Φοβερή πατέντα και ότι πρέπει για τις καταλήψεις, δεν ξέρω όμως αν κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά
Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 09, 2009, 03:14:42 μμ »

υπάρχουν και στη θεσσαλονίκη αυτά ρε σε καφετέριες
με αναζήτηση ΧΑΡΤΙΝΟ ΚΑΛΥΜΜΑ W.C. σου βγάζει και εταιρίες που πουλάνε και μέσω internet

edit: προφανώς δεν κάνω διαφήμιση της εταιρείας σαν παράδειγμα το βαλα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2009, 05:31:53 μμ από Nosfi »

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 09, 2009, 05:04:14 μμ »

σωστός, μπηκα σε 2 εταιρείες και είδα (έχει και αυτό που έβαλες φώτο) αλλά και οι 2 έχουν έδρα ΑΘήνα, και εμείς τα θέλουμε για άμεση και μαζική κατανάλωση 
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 11, 2009, 06:32:25 πμ »

άσχετο/σχετικό, αλλά έχω αυπνίες και αφού το ξέρω ας δώσω τα φώτα μου  [το έψαξα πρόσφατα βασικά ύστερα από μια κουβέντα με την αδερφή μου]

Βασικά το να διακόπτεις την ούρηση 2-3 φορές κατά τη διάρκεια της έχω να ακούσει να αναφέρεται ως άσκηση για την ακράτεια, αλλά και για να αποκτήσει μια κοπέλα έλεγχο των μυών πράγμα που τη βοηθά και στους οργασμούς..

Η άσκηση αυτή που γυμνάζει τους μυς, λέγετε «Κεγκελ» [δεν ξέρω που τονίζετε] κ πήρε το όνομα του γιατρού που έψαχνε την λύση στην ακράτεια.

Σε αυτή την άσκηση συστέλουν οι γυναίκες τους μυς για περίπου 5-10 δευτερόλεπτα –την φορά- με στόχο τις 100-150, την ημέρα. [χαχ!]
Τα αποτελέσματα φαίνονται μετά από κάνα μήνα καθημερινής άσκησης.

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2009, 09:38:23 πμ »

100-150 

νομιζω ομως πως είναι αποτελεσματικό, γιατί γνωστοί μου (που είναι gay) μου έχουν πει ότι η ίδια διαδικασία ισχύει και στους άντρες όταν είναι σε στήση, μόνο που εδώ βοηθάει στην άυξηση της υδονής (?) κατα την διάρκεια του σεξ
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2009, 12:52:26 μμ »

Η άσκηση αυτή που γυμνάζει τους μυς, λέγετε «Κεγκελ» [δεν ξέρω που τονίζετε] κ πήρε το όνομα του γιατρού που έψαχνε την λύση στην ακράτεια.

Σε αυτή την άσκηση συστέλουν οι γυναίκες τους μυς για περίπου 5-10 δευτερόλεπτα –την φορά- με στόχο τις 100-150, την ημέρα. [χαχ!]
Τα αποτελέσματα φαίνονται μετά από κάνα μήνα καθημερινής άσκησης.

εγω ειχα ακουσει για μια ασκηση .....για τις παντρεμενες γυναικες .....σε αυτην την ασκηση οι γυναικες κλεινουν το στομα για περιπου 5-10 δευτερολεπτα την φορα με στοχο τις 100 - 150 την ημερα.....ενταξει μπορει να σε περασουν για μουγγη αλλα σιγουρα θα σωσεις τον γαμο

(αστειακι ασχετο με το θεμα αλλα ταιριαζει με την ασκηση )

ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ..
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2009, 04:15:37 μμ »

100-150 

όταν το είχα πρωτοψάξει είχα διαβάσει για 1000 με 1500, εκεί να δεις σοκ. χαχαχαχα
πάντως αυτες οι επαναλήψεις ισοδυναμούν με 10 φορές την ώρα.
δλδ. από την ώρα που ξυπνάει μια γυναίκα μέχρι την ώρα που ξαναπέφτει για ύπνο δεν έχει άλλο πράγμα στο μυαλό της παρά τον οργασμό.

όσο για σένα αγαπητέ φιλόσοφε δεν έχω να σχολιάσω τίποτα. η αλήθεια είναι πως περίμενα καφροαπάντησή σου, έτσι κ αλλιώς 

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 03:50:44 μμ »

ξέχασα να πω πως είναι αναγκαίο σε κάθε κατάληψη ή μάλλον σε κάθε τουαλέτα κατάληψης να υπάρχει πάντα και ένα μπουκαλάκι οινοπνευμα και να ρήχνουμε ανα χρήση (όπως επίσης και στο σπίτι αν ζουνε πολλα άτομα).
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: