Αποστολέας Θέμα: Βασικά πράματα CUBASE  (Αναγνώστηκε 4678 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Οκτώβριος 27, 2005, 12:59:04 πμ »

Μόλις φορτώσεις το cubase θα παρατηρήσεις ότι είναι περίεργο και δύσκολο.Όχι και τόσο όμως...
Με δεξί κλίκ μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα...
Ας υποθέσουμε ότι τα ντραμς,το μπάσσο και πιάνα και ότι άλλο θες από όργανα θα τα σχεδιάσεις (midi) και τις κιθάρες και τις φωνές θα τις παίξεις ζωντανά (audio)..
Φτιάχνεις λοιπόν τα αντίστοιχα κανάλια. Φτιάξε κάποια midi και audio..
ΔΙαλέγεις το μολύβι ως σήμα κέρσορα και τραβάς από που εώς που θές να κρατάει το midi, σχεδιάζεις ας πούμε ενα κουτί που μετά θα κάνεις διπλό κλικ και θα μπεις μεσα του και θα σχεδιάσεις τις νότες.
Επίσης ας πούμε ότι θέλουμε ντραμς πρώτα. Εχουμε σχεδιάσει ένα κουτί στο δεξί μέρος της οθόνης. Αριστερά θα παρατηρησουμε ότι έχει εξόδους και εισόδους, βάλτε είσοδο all midi in και έξοδο την έξοδο της κάρτας ήχου (soundblaster). Τα ντραμς είναι το κανάλι 10,οπότε διαλέξτε κανάλι 10 από εκεί και μετά κάντε διπλό κλικ στο κουτί που λέγαμα νωρίτερα.Τωρα θα σας βγάλει σε ένα πιάνο εικονικό,αλλά επειδή δεν βολεύει να σχεδιάζουμε ντραμς σε πιανο διαλέξτε από το menu καπου στο πάνω μέρος της οθόνης drum editor και θα αλλάξει σε κάθετες γραμμές που δείχνουν τον χρόνο και σεις απλά του δείχνετε που θα μπαίνουν τα χτυπήματα.
Αυτά με τα ντραμς ,πειραματιστείετε να δείτε.

space = ξεκίνημα κομματιού και σταμάτημα
. ή del = γυρισμα από την αρχή

αυτά έστω και χαοτικά αφηγημένα από μένα προς το παρόν...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2007, 03:02:48 πμ »

Αφού έχουμε μάθει να σχεδιάζουμε με το μολύβι χώρο (στα δεξιά της οθόνης) και ξέρουμε ότι με διπλό κλικ μπαίνουμε μέσα στο χώρο και σε ένα εικονικό πιάνο φτιάχνουμε τις μελωδίες, ας σημειώσουμε κάποια πολύ σημαντικά πράγματα.
F11 - με αυτό το κουμπί ανοίγει το virtual instruments που ειναι σαν ενα μενου με πολλές θέσεις για να του φορτώσεις εικονικά όργανα. Αυτά λέγονται vst και τα βρίσκεις σε πολλές ποικιλίες. Ενα βασικό είναι το LM7 που έχει το cubase ήδη (για ντραμς) ,ας το φορτώσουμε αυτό στην πρώτη κενή θέση και στην δέυτερη θέση ας φορτώσουμε το Vb1 που επίσης έχει ήδη το cubase και ειναι για μπάσα.
Τώρα πάμε σε κάποιο από τα καναλια που έχουμε σχεδιάσει και το επιλέγουμε. Στα αριστερά της οθόνης μας εμφανίζονται τώρα τα Options του καναλιού και έχει all midi inputs και από κάτω την έξοδο της κάρτας ήχου. Τώρα εκεί αν πατήσουμε θα έχει και σαν επιλογή όλα όσα φορτώσαμε με το F11. Διαλέγουμε πχ. το vb1 που ειναι για μπάσα και θα ακουσουμε την μελωδία που είχαμε σχεδιάσει να παίζει με τον ήχο του μπάσου.
Αλλο βασικό ειναι το F2 που ειναι το transport panel και το F3 που ειναι ο μίκτης. Αν όλα αυτά τα μάθουμε καλά έχουμε μάθει τα βασικά του cubase.

Στην φωτογραφία βλέπουμε πεντακάθαρα στο δεξί μέρος όλα τα κανάλια που τα φτιάχνουμε με το μολύβι και με διπλό κλικ μπαίνουμε μέσα τους και σχεδιάζουμε μελωδίες στο πιανάκι.
Στα αριστερά βλέπουμε καθαρά τις επιλογές in και out όπου διαλέγουμε αν ΄θέλουμε όποιο vst όργανο έχουμε ήδη φορτώσει με το f11.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Κάποιος
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2007, 11:06:19 πμ »

Ωραίος φίλε, συνέχισε έτσι  

Η εικόνα δεν φαίνεται..
tug
Administrator
Forum is my life