+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Πανκ» non-political...punk
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: non-political...punk  (Αναγνώστηκε 27665 φορές)
filosofos
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 02:49:58 μμ »

ρε καοος -πανξ  εχω μια απορια. γιατι δεν πας ρε να μεινεις στο εξωτερικο αφου ολα σκατα τα βλεπεις?
ο κλασσικος ο μαλακας ο ελληνας....... :lol:  :lol:

ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ..
KaOs-PunX
Forum Normal

« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 03:01:05 μμ »

γεια σου ρε γεωργιου!! :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Punk Is Still Very Young-It's Only 30 Years-We Are the 4th Generetion-Save the World From Annihilation-With Our Silly Punk & Oi! Anthems
Chaos Punx / You don't like it? We don't care!
•PuNx & Skins uNite WORLD WIDE•
77 Told the Truth
Antinazi Army
+Sick+
Junior forumist

« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 03:21:34 μμ »

ρε παιδια αυτοσ ο τιπας εχαι βγαλει τα καρατα του απο το ξεπουλημα της μουσικης μονο για΄αυτο να πα να γαμηθη
middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 03:32:49 μμ »

Παράθεση
εγω μιστερ middlefinger την φωτο την ανεβασα επειδη ειπε ενα αλλο παιδι πιο πανω οτι "οταν ειμουν μικρος ιεχα δει τον βισιους να φοραει σβαστιγα" και απλα εγω του απαντησα οτι οτι καναν τοτε ηταν προκληση..αυτο ηταω κ εινια το punk!!

και εγω ο ...μιστερ middlefinger (που λες) σου λεω οτι αν το πανκ ειναι μονο προκληση τοτε η λουκα, η γιανακου,ο χ μπατσος,και το χ νουμερο ειναι πανκηδες με 2 μετρα μοικανα...

και επειδη οτι θυμαμαι χερομαι ακουσα το εξης συνθημα

ΑΕΚ ΤΖΙΒΑΝΑ 2 ΜΕΤΡΑ ΜΟΙΚΑΝΑ.... :shock: @#^#$&#$^*#$ ΝΤΟΙΓΚ....
(ειναι τρελοι αυτοι οι χουλιγκανς)

nd with the guts of the last priest
let us stragle the last king so we can finaly be the land of the free...  (B.I.)
middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 03:55:15 μμ »

αν το παρουμε και ιστορικα που λες και οτι το πανκ ηταν και θα ειναι  προκληση ολοι μας τοτε καταλαβαινουμε πως ο ΑΝΤΙΧΟΟΣ ηταν ο υδριτης του πανκ...

let us stragle the last king so we can finaly be the land of the free...  (B.I.)
middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 04:04:26 μμ »

ενα μικρο λαθακι οχι αντιχοος ΑΝΤΙΝΟΟΣ αλλα με το παραπανω ποστ πιο πολυ κολλαει να πω ανδριανος

kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 08:55:54 μμ »

ΚΑτι ασχετο αλλα το βλεπω συχνα και λεω ολο θα το πω και ποτε δεν το λεω

Αν κανετε κατι λαθος στο ποστ σας μπορειτε να το διορθωσετε πατωντας το edit στην πανω δεξια γωνια του ποστ σας

Αν το ποστ σας ειναι το τελευταιο που εχει γινει θα υπαρχει και ενα X με το οποιο μπορειτε να το διαγραψετε

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
KaOs-PunX
Forum Normal

« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 09:33:39 μμ »

middlefinger και με 5 μετρα μοικανα αμα λαχει!παιζει κανα προβλημα?

:twisted:

Punk Is Still Very Young-It's Only 30 Years-We Are the 4th Generetion-Save the World From Annihilation-With Our Silly Punk & Oi! Anthems
Chaos Punx / You don't like it? We don't care!
•PuNx & Skins uNite WORLD WIDE•
77 Told the Truth
Antinazi Army
middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 09:54:03 μμ »

μπα ρε αρχηγε χαλαρος ειμαι. απο την στιγμη που δε βλεπεις εσυ το προβλημα ...δε το βλεπω ουτε εγω... το βλεπω...

Straightass
Newbie
*

« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 18, 2006, 02:04:47 πμ »

:idea: Kala ola afta, alloste einai gnwsti h ethniki mas idiotita ws antifasistes kai idika twn ellinwn punks.Tixeroulis o vicious pou genithike agglos, edaxi enimerothika kalinixta
Straightass
Newbie
*

« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 18, 2006, 02:10:41 πμ »

:idea: Kala ola afta, alloste einai gnwsti h ethniki mas idiotita ws antifasistes kai idika twn ellinwn punks.Tixeroulis o vicious pou genithike agglos, edaxi enimerothika kalinixta
disd
Junior forumist

« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 01, 2009, 09:20:40 πμ »

Μαγκες μου το πανκ ηταν και ειναι ενα κινημα μουσικο/καλλιτεχνικο. Ενα κοινωνικο φαινομενο ,οχι μια πολιτικη ιδεολογια.
Το πανκ ροκ , ηταν κατι που μπορουσε να κανει ο καθενας ,εχοντας ελαχιστες μουσικες γνωσεις .
Την εποχη που ξεκινησε εδωσε διεξοδο σε μια νεολαια που δεν ειχε
τιποτα να την εκφραζει, μια νεολαια που ζουσε χωρις ελπιδα για το μελλον. Σε ενθρωπους με καλλιτεχνικες ευαισθησιες , σε αγνους καφρους ,σε πολιτικοποιημενο κοσμο , στα παιδια της εργατικης ταξης στη θατσερικη αγγλια αλλα και σε παιδια  μεσοαστικων οικογενειων των προαστειων στην αμερικη. Αυτο που εκανε το πανκ "πολιτικο" απ το ξεκινημα του δεν ηταν οι στιχοι των clash των mc5  η οποιων αλλων. Ηταν οτι ηρθε σαν αντιδραση στο
μαξιμαλιστικο ροκ του 70 και στις νεροβραστες πια μπαντες και εδωσε αυτο το διεξοδο στον καθενα.Φυσικα το πανκ ειναι σαφως μια ελευθεριακη κουλτουρα αλλα αυτο ειναι ενας ευρυτατος χαρακτηρισμος.
Οι καφροι τραγουδανε για γηπεδα, οι ερωτυλοι για γυναικες , οι αναρχικοι για πολιτικα ζητηματα και καποιοι για ολα
τα παραπανω.Δεν υπαρχει λοιπον απολιτικο πανκ.Γιατι το πανκ ειναι πολιτικο/κοινωνικο απο τη φυση του.
Ο διαχωρισμος που υπαρχει ειναι μεταξυ στρατευμενης η μη τεχνης . Οταν καποιος επιλεγει σα μεσο "προπαγανδας"
ενα μουσικο στυλ τοτε κανει στρατευμενη τεχνη. Οποτε ο διαχωρισμος ειναι ουσιαστικα στην προθεση. Ο στρατευμενος καλλιτεχνης κανει συναυλιες (κυριως) για καποιο πολιτικο σκοπο , εκδιδει μανιφεστα με το δισκο του,μοιραζει φυλλαδια και γενικα χρησιμοποιει τη μουσικη σαν οχημα για να περασει τις αποψεις του.
Ο αλλος απλα γραφει τραγουδια για πραγματα που τον εμπνεουν , μεσα σε αυτα και η πολιτικη πολλες φορες.Αλλες οχι.
Μπορει να εχει ενα εξωφυλλο που να περναει καποιο πολιτικο μηνυμα η μια παραγραφο για καποιο θεμα της επικαιροτητας , οπως μπορει να χει ενα εξωφυλλο με εναν τυπο να αραζει πανω σε 200 αδεια κουτακια μπυρας και μεσα φωτογραφιες την ψωλη του σε προφιλ.Ειναι αστειο να λεμε αυτο ειναι πολιτικαλ και το αλλο οχι.
Εν τελει το αναρχοπανκ το εφευρεσαν οι crass αν δε κανω λαθος.Το πρωτο κυμα πανκ δεν ηταν στρατευμενο , ηταν ομως πολιτικαλ απ τη φυση του , χωρις αλφαδι η μανιφεστα.

Υπαρχουν σιγουρα καποια αντικειμενικα κριτιρια για το τι ειναι πανκ τα οποια εγω τα συνοψιζω χοντρικα στα εξης : ατομικοτητα (οχι προβατοποιηση-να εισαι ο εαυτος σου) , διαχωρισμος απο τη μαζα
και κριτικη στις κυριαρχες  κουλτουρες , αντιεμπορευματικοτητα (να μη βλεπεις την τεχνη σαν προιον-να μην θεωρεις τη μπαντα σου δουλεια) , αυθεντικοτητα-αποχη απο κλισε και θεληση για αυθεντικη δημιουργια/εκφραση , παθος και ενεργεια , υπαρξη "σκηνης"- αλληλεγγυη-ενοτητα-υποστηριξη.
Για το θεμα προκληση εχω να πω πως  καμποσα συγκροτηματα δε προκαλουσαν ιδιαιτερως με την εμφανιση η τις πραξεις τους. Το πανκ ειναι κατι ανατρεπτικο που ομως εκφραζεται ποικιλοτροπως.Αλλοι ηταν μελαγχολικοι , αλλοι ψυχακηδες  οι πιστολς φοραγαν σβαστικες ,οι kennedys  πουκαμισακια, οι ex πλερεζες . Καποιοι φτυναν το κοινο , καποιοι αυτοτραυματιζονταν καποιοι γινονταν κομματια , καποιοι δε καναν τιποτα .

αυτα.

υ.γ παω και γραφω σε ολα τα θαμμενα αλλα ουτως η αλλως δε βλεπω και πολλη κινηση οποτε...

υ.γ2 οι πιστολς (που λατρευω) δεν ηταν πρωτοποροι.Υπηρχε πανκ και λιγο πιο πριν (αμερικη μερια κυριως) απλα
με τους πιστολς εγινε το μεγαλο μπαμ.ξενερωνω παντως λιγακι που θεωρουνται ορισμος του πανκ γιατι ηταν ουσιαστικα ενα κατασκευασμα , δε λεω οτι ηταν ψευτικοι , αξιζαν αρκετα και ειχαν ενα attitude που ηταν τεχνη απο μονο του δεν ειχαν ομως την αντιεμπορικη κουλτουρα.
Ο vicious  εγινε ο μαλακας που ξερουμε αφου ερωτευτηκε τη πρεζου και τον κολλησε να πινει. Ηταν αποφοιτος καλων τεχνων , γουσταρε πολυ τη φαση και ειχε πραγματα να δωσει.Ηταν επισης πολλυ ταλαντουχος ,εργατικος και αποφασισμενος.  Η siouxsie (νομιζω πως ηταν αυτη,οποιος ξερει την ιστορια ας διορθωσει) ειχε πει πως ενα βραδυ ηταν παρεα με τον sid σε καποιο σπιτι, οταν την πεσανε ολοι για υπνο αυτος εκατσε ξυπνιος παλευοντας με το μπασσο.Το πρωι μπορουσε να παιξει.

.t.w
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 01, 2009, 02:16:58 μμ »

o πολιτικος στιχος στο τραγουδι προυπηρχε και δεν γλιτωσε ουτε το πανκ απ αυτο  γιατι πολυ απλα κανεις δεν ζει σε γυαλα και επισης οι crass δεν ειταν μονοι και δεν εισηγαγαν μονο τα αλφαδια κτλπ.....καναν πολλα ενδιαφεροντα πραματα.pay no more than.....
ποιοι πιστολς τωρα.....αμα οι πιστολς ειναι πανκ .....τοτε εγω ειμαι ο sid vicious....

ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ..
disd
Junior forumist

« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 01, 2009, 03:48:55 μμ »

μαλλον δε διαβασες καλα τι γραφω.
"δεν υπαρχει απολιτικο πανκ"
τους crass  δε τους αναφερω σα μπαντα με πολιτικο στιχο
αλλα σα μπαντα αναρχοπανκ.και νομιζω πως αυτο με τους crass ξεκινησε
και την "εταιρια" τους.πολιτικο στιχο ειχε και η janis joplin
δε κραζω crass ισα ισα γουσταρω και crass
και conflict και subhumans και πολλους αναρχοπανκηδες. εκει που ισως κανω λαθος ηταν στο διαχωρισμο τους απ το 1ο κυμα.γυρω στο 79 δε ξκινησαν?ψιλονωρις ιναι αυτο...
για τα υπολοιπα με παρεξηγησες.
τα ιδια λεμε.

δε καιγομαι ιδιαιτερα για τους πιστολς αλλα επειδη μαλλον ηταν πανκ (ας μη το συζητησουμε ομως δεν εχει σημασια)
σημασια  εχουν τα εξης;

αμα εισαι ο vicious μηπως ξερεις που ειναι ο elvis?
ο αι βασιλης υπαρχει?
o syd barret πεθανε η εχει γινει ξωτικο?

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2009, 04:10:15 μμ από disd »

.t.w
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 01, 2009, 04:35:58 μμ »

ο elvis ζει κάπου σε κάποιο ελληνικό νησί.
μου το είχε πει ένας καμένος γείτονας όταν ήμουν γύρω στα 14-15.
θα μου το ανέλυε και άλλο, αλλά τον διέκοψα λέγοντας πως δεν μ' αρέσει καθόλου και πληγωμένος γύρισε στο καφενείο.

ha. μετά από 10-13 χρόνια κατάλαβα τι ήθελε ο καμένος γείτονας.
ω....πόσο αθώο...

edit: μαλακίες λέω, για τον morrison μου έλεγε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2009, 04:47:54 μμ από ::ladykiller:: »

Σελίδες: 1 2 [3]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: