+  Diymusic.org
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» Γκομενες
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Γκομενες  (Αναγνώστηκε 9913 φορές)
Nosfi
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:37:06 μμ »

ας συνεισφέρω κι εγώ με τραγουδάκια από δυο παγωμένους τύπους

Ice-T : Bitches 2
και στίχοι http://www.azlyrics.com/lyrics/icet/bitches2.html

Ice Cube :

και στίχοι http://www.purelyrics.com/index.php?lyrics=tnyzphqp

edit:  τώρα που το ξαναβλέπω δεν έχει και πολλή σχέση με τη συζήτηση
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:40:37 μμ από Nosfi »

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 01:41:47 πμ »

.... αλλά παντού υπάρχει χώρος για λίγο ραπ.

noisetronica
Newbie
*

« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 06:33:55 μμ »

Κατω το σοβαρο ζητω το εφημερο! οπως λεγαν και οι καταστασιακοι.

Λοιπόν το οτι ολοι βαλονται κατα του σαρκικου σεξ και καθολου κατα του "μικροαστικου" ερωτα προδιδει τον πουριτανισμο που ειναι διαχυτος παντου. Επαναλαμβανω το προβλημα με τις σχεσεις των ανθρωπων ειναι οτι εχουν χασει το νοημα τους. Δεν υπαρχει τιποτα πιο υπεροχο απο το να ξεσκιζεσαι μανιωδως οπως και το να ερωτευεσαι με παθος. Δεν βιωνεται η χαρα της σαρκικης επαφης στην εποχη μας οπως ουτε και της πνευματικης επαφης. Οι ανθρωποι σταματανε να πηδιουνται για αυτο ο καθενας ηδονιζεται μεσω της καθε τζουλιας. Οι ανθρωποι δεν πηδιουνται για αυτο εχουμε γεμισει μπουρδελα. Οι ανθρωποι δεν πηδιουνται για αυτό εχουμε γεμισει κομπλεξ. Οι ανθρωποι δεν πηδιουνται για αυτο εχουμε γεμισει φορουμ, μπλογκς, προφιλς, κλπ (καλα εδω το γ*μησα) Οι ανθρωποι δεν ερωτευονται γιατι δεν πλησιαζουν ο ενας τον αλλο. Οι ανθρωποι δεν ερωτευονται γιατι πλεον δεν εχουν τιποτα να πουν. Οι ανθρωποι δεν ερωτευονται γιατι ζουνε μεσα στον φοβο. Οι ανθρωποι δεν ερωτευονται διοτι είναι πνιγμενοι μεσα στις ιδιες τους τις ανασφαλειες. Το προβλημα ειναι οτι και τα δυο δεν γινονται γιατι δεν τα σηκωνει η εποχη μας.

Πλεον οι ανθρωποι δεν κανουν σεξ μονο αυνανιζονται, πλεον οι ανθρωποι δεν ερωτευονται μονο στελνουν μηνυματα.
Αυτα το ολιγα

Ψαρόπουλος
Junior forumist

« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 02:27:54 μμ »

Το πάτε φιρί φιρί να αρχίσω τα σεντόνια, α λα παλαιά. Καλό είναι το θέμα πάντως, προσφέρεται....

κμέλλε, το slang.gr είναι χρήσιμο και ευχάριστο site, αλλά σίγουρα δεν είναι λεξικό, ουτε καν λεξικό της αργκό. Το δε λήμμα στο οποιο με παρέπεμψες δεν έχει καν εννοιολογική ανάλυση, αλλά μόνο ετυμολογική και μάλιστα λάθος ετυμολογια.

Τέλος η ερμηνεία μιας λέξης απο ένα απαράδεκτα σεξιστικό site [τόσο που λες οτι είναι αφιερωμένο στην σεξιστική slang κι όχι τη slang γενικότερα] δεν αποδεικνύει τίποτα για την ερμηνεία μιας λέξης. Εν πάσει περιπτώσει, αν θες να αποδείξεις πως η λέξη γκόμενα είναι υποτιμητική και σεξιστική, ένα καθαρά σεξιστικό site είναι κακή πηγή.

Απλά δείχνει το πόσο άθλιο είναι το site αυτό σε σχέση με το τι θα μπορούσε να ήταν.

Jav

φίλε μου

αυτά είναι πολιτικές ορθότητες οι οποίες αυτό που ουσιαστικά θα μπορούσαν να καταφέρνουν είναι
1) να ικανοποιήσουν αυτούς που τις εκφράζουν, σε στυλ, εγώ είμαι ευαίσθητος και δε χρησιμοποιώ σεξιστικές εκφράσεις άρα συνεισφέρω στην απελευθέρωση των γυναικών
2) να μυήσουν και άλλους ευαίσθητους στην πολιτική ορθότητα
3) να ρίξουν τα πολιτικώς ορθά γκομενάκια στο κρεβάτι

Ας δούμε πρώτα τι πραγματικά σημαίνει η λέξη - μην ξεχνώντας οτι σε μια αμφιλεγόμενη λέξη δίνει ο ομιλών & τα συμφραζόμενα το νόημα.

μπαμπινιώτης:
γκόμενα:
1) η ερωτική σύντροφος
2) η ωραία και ελκυστική γυναίκα που προκαλεί ερωτική επιθυμία
3) η νέα γυναίκα ως ερωτικό αντικείμενο

Ο Μπαμπινιώτης θεός δεν είναι, ίσα ίσα έχει λάθη και μερικά λήμματα τα έχει σκοτώσει [βλ. σουρεαλισμός] , αλλα γενικά είναι αρκετά αναλυτικός και σίγουρα πιο αξιόπιστος από το slang.gr. Μόνο μια είναι λοιπόν η ψιλο υποτιμητική ερμηνεία από τις 3 που σημειώνει ο Μπαμπι για το λήμμα γκόμενα.

και είναι ακραία πολιτική ορθότητα να μου λέει ο κάθε ένας οτι όταν εγώ λέω γκόμενα, ότι έχω κάτι υποτιμητικό στο μυαλό μου για τη γυναίκα στην οποία αναφέρομαι.

αναλυτικά:
Παράθεση
Είναι πολύ διαφορετικό να λες μια ωραία γυναίκα ή κοπέλα με το μια γκόμενα
το λεξικό και η πρακτική χρήση της λέξης σε διαψεύδουν

Παράθεση
Η λέξη "γκόμενα" (το έπιασε το νόημα ο Bro kmellos !)
δεν υπάρχει άλλο νόημα εδώ εξον από την πολιτική ορθότητα. Ο κμέλλος καλά θα κάνει να γράψει κανα στιχάκι και να αφήσει την αντισεξιστική ηθική [ αντε μη τα βγάλω στη φόρα όλα τώρα και σε αφήσω στους Λειβαδάτες μες στο χιόνι να ξεπαγιάσεις παρέα με τους σομπρέρος . Μη σου πω θα φωνάξω τους μπάμπουρες να σε τσιμπήσουν]

Παράθεση
είναι λέξη που εξελίχθηκε απο αντροπαρέες
ίσως, αλλα so what? Η πραγματικότητα δείχνει πως η λέξη αγκαλιάστηκε κι από τις ανοιχτόμυαλες και κουλ γκόμενες [=γυναίκες]

Παράθεση
και χαρακτηρίζει μια γυναίκα μόνο σαρκικα και εφήμερα.
όπως αποδεικνύεται από την κοινή χρήση της λέξης κι από το λεξικό, αυτό που λες δεν στέκει. Υπάρχουν τόσες εκφράσεις για τις έννοιες του εφήμερου έρωτα ή τον σαρκικό έρωτα σκέτο που συμπεραίνω πως όλες αυτές οι πολιτικές ορθότητες σε σχέση με τη γλώσσα έχουν να κάνουν με τις προβολές που οι πολιτικώς ορθόδοξοι κάνουν στους υπόλοιπους. Και το κακό είναι οτι παίρνοντας για παράδειγμα το σεξισμό του μέσου άντρα σε αντροπαρέα [δηλαδή μαγκιά κλανιά, κάνω επίδειξη το παίζω γαμίκος και σκληρός, άσχετα αν στην πράξη έχω κάνει και κάνω το 1/20 από αυτά που ισχυρίζομαι] και προβάλλοντας διάφορα στοιχεία του σε κάποιον που το 'έγκλημά' του είναι πως χρησιμοποίησε απλά τη λέξη γκόμενα όχι μονο χάνεις την ουσία, αλλά αδικείς [αλλά και ενδεχομένως καταπιέζεις άμεσα ή έμεσα] κάποιους - αρκετούς θα έλεγα.

Παράθεση
Αντίστοιχα στην αγγλική αργκό είναι το chick (γκομενακι).
αυθαίρετη αντιστοιχία με το υποκοριστικό αν και επίσης η λέξη γκομενάκι δεν έχει απαραίτητα υποτιμητική έννοια. Θα μπορούσε απλά να είναι η γκόμενα μικρής ηλικίας [μιαμ!] ή μικρού αναστήματος [μιαμ!x2]. Τέλος πάντων το chicks = γκόμενες μόνο οι πολιτικώς ορθόδοξοι την εχθρεύονται ως λέξη. σημειωτέον! δεν αρνούμαι οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ψιλό έως χοντρο  - υποτιμητικά η λέξη, απλά η γενίκευση είναι λάθος.

ενδεικτικά, στα ραπ που παρέθεσε ο nosfi, είναι η λέξη Bitch [=σκύλα, πουτάνα, με ευρύτερη έννοια] που είναι σαφέστατα αρνητικα φορτισμένη και σαφώς προσβλητική.

Παράθεση
Δηλαδή κάτι για να περνάω την ώρα μου (σαρκικά-σεξουαλικά κυρίως και πολύ λιγότερο έως και καθόλου πνευματικά-συναισθηματικά)
αυτό το 'για να περνάω την ώρα μου' είναι εξίσου αν όχι περισσότερο αυθαίρετο. Ακόμα και 'για τον πούτσο' να την έχει κάποιος τη γκόμενά του, αυτό δε το λες 'για να περνάω την ώρα μου' αλλά 'για τον πούτσο'. Επιπλέον, δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να περνάς την ώρα σου με έναν άνθρωπο, ή να συναντάς κάποιον μόνο και μόνο 'για τον πούτσο', εφόσον δεν προκύπτει από κάπου πως υπάρχει κάποια παραπλάνηση του ενός από τον άλλο.

Παράθεση
Να ξεκωλιαζόμαστε ελευθερα δεν έχω κανενα πρόβλημα αλλά η χρήση αυτών των λέξεων διαιωνίζει την υπάρχουσα καταπιεστική κατάστα για τις γυναίκες
όχι βέβαια, απλά έχεις λανθασμένη [μέσα από το πρίσμα της πολιτικής ορθότητας] αίσθηση για τις λέξεις και το πόσο 'κακό' μπορούν να κάνουν. δεν υπάρχουν κακές λέξεις αλλά κακές προθέσεις και σκατένιοι άνθρωποι.

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ!

Να σου πω ένα παράδειγμα κραυγαλέα λανθασμένης χρήσης λέξης στα ελληνικά?

Η λέξη ναρκωτικά. Σχεδόν πάω στοίχημα οτι τη χρησιμοποιείς και εσύ-  λάθος. Ακόμα και οι χρήστες ουσιών τη χρησιμοποιούν - λάθος. Η λέξη σημαίνει ηρεμιστικες, υπνωτικές, ναρκωτικές ουσίες, όμως η κοινή της χρήση αναφέρεται σε κάθε ουσία που λαμβάνεται για να φτιαχτεί κάποιος, περιλαμβάνοντας διεγερτικά, φούντα, ψυχεδελικά, κατι εντελώς παράλογο!

Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να πούμε πως η χρήση της λέξης ναρκωτικά διαιωνίζει τη λανθασμένη αντίληψη - της τσουβαλοποίησης, του μη διαχωρισμού των ουσιών, το ταμπού της λήψης ψυχοενεργών ουσιών, διαιωνίζει ένα λανθασμένο σύστημα κατηγοριοποίησης και ποινικοποίησης, διαιωνιζοντας τελικά την άγνοια.

Το παράδειγμά σου με τη γκόμενα απλά δείχνει την άρνηση κάποιων στοιχείων της πραγματικότητας και την παρεξήγησή τους για δείγματα σεξισμού.

Παράθεση
Τέλος για να μην σας κουράζω, η χρήση "γκόμενος" απο τις γυναίκες έχει πάλι την ίδια σημασία και αποτελεί μια τάυτιση της γυναικείας λογικής με την αντρική-καταπιεστική-σεξιστική
ποια σημασία δηλαδή? ο άντρας ερωτικό/σεξουαλικό αντικείμενο? μπαααααα, είναι μια από τις 3 ερμηνείες της λέξης

"επιτέλους, βρήκε γκόμενο!" σημαίνει ακριβώς αυτό που σημαίνει και το "επιτέλους βρήκε γκόμενα!"

απλά όπως αρκετές άλλες λέξεις/εκφράσεις π.χ.

"πωπω, καλα χτές έγινα μουνι ή μουνι-καπέλο ή και πούτσα [= δηλαδή ήπια πολύ και έγινα χάλια]"

Προκύπτει από την αργκό η οποία είναι μια ζωντανή γλώσσα. Ζωντανή δηλαδή πάντα υπο διαμόρφωση.

Απλά μερικοί είναι τόσο αντισεξιστές και πολιτικώς ορθόδοξοι που φλερτάρουν με το να γίνουν γραφικοί - δε λέω για σένα bro ..... σε αυτές τις ακραίες περιπτώσεις το να έχεις χιούμορ βοηθάει όπως και σε άλλες ακραίες καταστάσεις άλλωστε...

θυμάστε τα κείμενα της Σόνιας [Μαύρος Ήλιος/Ναυτία κτλ] που ήταν πάντα "....αυτοι/ες που συμμετέχουμε σε αυτόν εδώ το χώρο είμαστε σίγουροι/ες ....."

νοιζτρονικέ, ώπα παρτο αλλιώς, οι γενικεύσεις σου είναι τόσο απολύτες που σχεδόν κατέστησαν όλη την παράγραφο ανύπαρκτη [και σένα διεστραμμένο σεξομανή all the way Γλώσσα]

τι εννοείς μικροαστικό έρωτα? τι γαμημένα στερεότυπα είναι αυτά?

Κατα δεύτερον η τσόντα της Τζούλιας ήταν χάλια - το να θεωρεί κάποιος αυτή τη τσόντα καλή , αυτό εννοείς μικροαστικό έρωτα?  Προσωπικώς προτιμώ με τα 1000 την τσόντα της Ντούβλη.

Παράθεση
Πλεον οι ανθρωποι δεν κανουν σεξ μονο αυνανιζονται
υποθετικό σενάριο. αν ένα ζευγάρι δεν κάναν σεξ αλλά μόνο αυνανίζονταν [ο ένας του άλλου] αυτό θα το ονόμαζες υγιή ή μικροαστικό ερωτισμό? Προτίμηση ή νεύρωση-φετίχ?  Δείγμα φαντασίας και δημιουργικότητας στο σεξ ή αρρωστημένη παρέκλιση?

Other than than, νομίζω πως ο κόσμος κάνει πολύ περισσότερο σεξ από όσο δείχνεις να υπονοείς. Το τι σοϊ σεξ κάνουν βέβαια, αυτό είναι αλλού παπά [ποιανού?Απορία!??!]  ευαγγέλιο. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα χρειαστεί να γαμήσουμε ο ένας τον άλλο οπότε ίσως δε μάθουμε ποτέ τι εννοούσε ο άλλος...
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:35:27 μμ »

Πλάκα μας κανεις ρε; Πωωωωω αντε τωρα να βρω χρόνο να απαντησω..

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
grandpafreud
Newbie
*

« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:07:03 μμ »

Α καλα, βγηκαν στο φως τα πρωτα σημαδια στερισης απο το diymusic.

Δε θα κανω παραθεσεις απο quotes αλλων γιατι ειναι παρα πολυ κουραστικο.
Αρχικα το σεξ δεν ειναι υπερεκτιμημενο αλλα εξειδανικευμενο.Εκει εχει τις ριζες της και η οποια διαστροφη κατοικει εκει.Θα συμφωνισω με τον νοιζτρονικ σχετικα με την αντιλειτουργικη αξια της εικονας και του θεαματος στην σεξουαλικοτητα(μιλωντας για σεξουαλικοτητα δεν εννοω μοναχα το σεξ αλλα και ολην αυτη την φυσικη ερωτικη δυναμη που μας κατακλιζει απο την ωρα που γεννιωμαστε) η οποια, και γιαυτο πολεματε πολυ δυσκολα δεν ειναι εχθρικη προς το υποκειμενο.Απεναντιας ειναι περα για περα απολαυστικη, με την νοσηρη σημασια της λεξης. Η εικονα, που απο το καλοκαιρι κουφαλιτσες ειναι και ψηφιακη( ααχ ποιος τη χαρη σας) Κλείσιμο ματιού εχει ξεφυγει πια απο τον μικροκοσμο της τηλεορασης.Η εικονα που εννοω εκφραζεται καλυτερα με την λεξη προσωπειο.

Ειμαστε το θεαμα, δεν ειμαστε απλοι παρατηρητες του.

Δεν λεω οτι το προσωπειο ειναι αρχηστο και αποτροπαιο, πολλες φορες σε προστατευει.Το ζητημα βρισκεται στον αν εισαι ικανος να ξεχωρισεις το προσωπειο απο τον πυρηνα.Οταν δεν εισαι παρα μια κακογραμμενη περσονα εισαι παρα πολυ ευκολος στοχος για ελεγχο και υποβολη.
Η χρηματοοικονομικη και παραγωγικη καταπιεση ειναι ευκολα να κατανοηθουν λογω τις σχετικης ορθολογικοτητας  των μεθοδολογιων τους.Υπαρχει ομως και αλλο ενα στοιχειο βαση του οποιου διαμορφωνονται και κυβερνιουνται οι κοινωνιες.Και αυτος ειναι ο σεξουαλικος παραγοντας, κοινως η ρυθμιση των σεξουαλικων μας σχεσεων.

Δεν θα καθησω τωρα να αναλυσω την ερμηνεια της λεξεως γκομενα.Ειμαστε σε μια κοινωνια που δεν φτιαχνουμε εμεις τις λεξεις που χρησιμοποιουμε αλλα αλλοι.Τωρα αν μερικες φορες νομιζουμε πως γινεται το αντιθετο, απλα νομιζουμε..
Η κοινωνια σιγουρα δεν ειναι υγιης σαν συνολο και σαν οντοτητα.Το ζητημα ειναι τι συμβαινει με το καθε υποκειμενο ξεχωριστα.

Τελειωνοντας το θεμα δεν ειναι που πλεον ολοι μπορουμε να γινουμε το οτιδηποτε και ειδικα στην ελλαδα,πορνοσταρ (διμετρα τσουτσουνια και ροζ πρωκτουλακια κα) το θεμα ειναι οτι ακομη και τωρα επιβεβαιωνεται η δαρβινηστικη θεωρια περι της επιβιωσης του προσαρμωζομενου ευκολοτερα.
Αυτα απο μενα, τωρα για τα "γκομενικα" πιστευω οτι ειναι θεμα ανευ σημασιας χωρις να θελω να μειωσω τον ψηλο που ανοιξε το θεμα.

ω ρεβουαρ και GTi χαιρετισμους
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 02:09:02 πμ »

Λοιπόν, μόλις έκλησα το τηλ με τον κύριο Άγγελο απο τις Λιβανάτες.

Τώρα, αρχικά δεν έβαλα την ετυμολογία της λέξης για να δείξω την ετυμολογία της λέξης και δεν πιστεύω οτι αυτό που λέει το slang ειναι το σωστό. Αλλα ούτε και αυτό που λέει ο μπάμπινιώτης ( ο κύριος Άγγελος μου είπε οτι πηγαίνανε μαζί σχολείο). Απλα ήθελα να σκεφτεί όποιος δεν το έχει κάνει το πως μπορεί να ξεκίνησαν κάποιες λέξεις και ποια έννοια έχουν πάρει σήμερα. Πχ, ποιός ξέρει πως βγήκε η λέξη μόρτης; Θα μου πείτε τι σημασία έχει, ε μπορεί να μην έχει πάντως έχει φάση. πάντως,
Παράθεση από: Ψαρόφατσας"
Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να πούμε πως η χρήση της λέξης "ναρκωτικά" διαιωνίζει τη λανθασμένη αντίληψη - της τσουβαλοποίησης, του μη διαχωρισμού των ουσιών, το ταμπού της λήψης ψυχοενεργών ουσιών, διαιωνίζει ένα λανθασμένο σύστημα κατηγοριοποίησης και ποινικοποίησης, διαιωνιζοντας τελικά την άγνοια.
ναι εγώ το λέω. γενικότερα με κάθε λέξη γίνεται αυτό.

Τώρα σε όσα λέει ο Ψαρόπουλος. Οι λέξεις σήμερα πέρα απο το οτι έχουν χάσει το αρχικό τους νόημα (που δεν ξέρω γιατί αλλα μου την σπάει πολύ) είναι φορείς νοημάτων για να μην πω ολόκληρων νοοτροπιών. Απο μικρός όταν άκουγα την λέξη γκόμενα μου την έδινε στα νεύρα. Γούστα ειναι αυτά. Μου φαινόταν πολύ υποτιμητική. Μπορεί να μεγάλωσα σε περιβάλλον με γαμιάδες αλλα όπου και να την άκουγα την λέξη γκόμενα το ίδιο εξελάμβανα. Όταν τα παιδάκια του χωριού με ρωτάνε "Τι λεει ρε κανα γκομενάκι έχεις". Τους λέω οτι έχω έρωτα και βλέπω στις φάτσες τους απορία (και λίγο σκορδόψωμο το σπέσιαλ). Λοιπόν ΕΔΩ έγγυται η διαφορά στον τρόπο σκέψης τους. Γιατί έχει διαφορά να πείς γκόμενα απο το να πείς έρωτας. Δεν εχει να κάνει με το αν το ένα αναιρεί το άλλο, έχει να κάνει με την λέξεις αυτές καθαυτές που μπορεί να περιγράφουν το ίδιο πράγμα και όμως στην λογική και στο πως θα το εκλάβει ο άλλος κάνουν την διαφορα.
Οπότε ψαρόπουλε έχεις εν μέρη δίκιο στο ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ. Δεν ειναι μόνο η λέξη, είναι το ύφος, η λογική, η νοοτροπία που έχει και το νόημα που δίνει αυτός που την λέει.
Άλλο να σε λέει το φιλαράκι σου μαλάκα και άλλο ένας μπάτσος.

Τώρα για το σεξιστικό που λές. Εξ ορισμού, ό,τι κάνει διαχωρισμό μεταξύ φύλων ειναι σεξιστικό. Οπότε η ελληνική γλώσσα ειναι σεξιστική. Προσωπικά τουλάχιστον όταν ακόυω την λέξη κάποιος, σκέφτομαι άντρας και λέμε: "Έγραφε κάποιος στο internet για τα σκορδόψωμα τα special" ΟΛΟΙ σκεφτόμαστε άντρα. Προσωπικό παράδειγμα 2. Κάθε νέο μέλος που έβλεπα παλιότερα (προσπαθώ να το διορθώσω ακόμα αυτό) αυτόματα πίστευα οτι είναι αρσενικό. Και γενικά μετα παρατήρησα οτι πάντα μου έβγαινε το  αρσενικό όταν απευθυνόμουν σε ανθρώπους. Είναι περίεργο να παρακολουθώ τον εαυτό μου να προσπαθεί να μιλάει πάντα στο ουδέτερο. Προσπαθώ να το κάνω συνέχεια και έχει αλλάξει η λογική μου και μόνο που το σκέφτομαι συχνά πυκνα. Γιατί οι λέξεις και κατ επέκταση η γλώσσα πλάθουν λογικές. Αλλα όχι μόνο αυτές. Κυρίως το ύφος και η λογική πίσω απο αυτές.

Λοιπόν τα είπα λίγο μπερδεμένα αλλα τι να κάνουμε πρέπει να παμε και για ύπνο. Ψάρανθρωπε διάβασε λίγο το "Με αυτό μοιάζει η ομοφωνία?" που έχω ανεβάσει κάπου εδώ κοντα το οποίο είναι γραμμένο εξ ολοκλήρου στο θυληκό και θα νιώσεις για τι πράγμα ομιλώ. Πάρε τώρα ενα diss:

αααα
diss diss diss γιατί είσαι σεξιστής
κι αφού το επιθυμείς, πήγαινε να γαμηθείς
με μικρόφωνο ή χωρίς, πάλι θα ηττηθείς
yo

Μου πόνεσε η μέση γμτ.. όλη μέρα στο pc σήμερα γαμώ την κοινωνία.. ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. (εκτός απο τον Γιάννη που τον προσέχει η σπείρα με τα σπουργίτια)

Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 07:44:44 μμ »

δεν άντεξα, ξαναπόσταρα

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
Ψαρόπουλος
Junior forumist

« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:41:02 μμ »

απολίτιστε, έκοψες τα πιώματα??  Απορία Απορία Απορία

καλα πλάκα κάνω στο βάθος και συ είσαι ένας πολιτικορθόδοξος αντισεξιστής

όπως καταλαβαίνεις nosfi, η άποψή σου και το να την εκφράζεις είναι σημαντικό για τη συζητήση

κμέλλε
Παράθεση
Όταν τα παιδάκια του χωριού με ρωτάνε "Τι λεει ρε κανα γκομενάκι έχεις". Τους λέω οτι έχω έρωτα και βλέπω στις φάτσες τους απορία (και λίγο σκορδόψωμο το σπέσιαλ). Λοιπόν ΕΔΩ έγγυται η διαφορά στον τρόπο σκέψης τους.
το ίδιο πράγμα λέτε, απλά τα παιδάκια του χωριού και το μέσο αγοράκι έχει την εκπαίδευση του 'πρέπει να γαμώ' και 'πρέπει να έχω γκομενάκια' . Η λέξη δεν έχει τόση σημασία, γιατί οταν το χωριατόπεδο πάει να το παίξει γαμίκουλας, αλλά δε του βγεί, ή θα γίνει νευρωτικός ή θα επαναπροσδιορίσει το δίλλημα έρωτας/γκόμενα και θα διαλέξει, αν είναι έξυπνος και σχετικά ευέλικτος, τον έρωτα

Παράθεση
Προσωπικά τουλάχιστον όταν ακόυω την λέξη κάποιος, σκέφτομαι άντρας και λέμε: "Έγραφε κάποιος στο internet για τα σκορδόψωμα τα special" ΟΛΟΙ σκεφτόμαστε άντρα.
αυτό δείχνει πως ΕΣΥ αφήνεις τη γλώσσα να σε επηρεάσει τόσο. Διάβασα το εισαγωγικό της ομοφωνίας με το σκεπτικό για το θηλυκό γένος. Το εκτύπωσα κι όλας. το μπροσουράκι, ενδιαφέρον.

εγώ όταν λέω κάποιος με την έννοια αυτή περιλαμβάνω και θηλυκό στο μυαλό μου.

το να λέμε κάποιος/κάποια κτλ κτλ, είναι απο εντελώς μη-πρακτικό και ανεφάρμοστο μέχρι αστείο, γελοίο ακόμα και βαρετό. και σίγουρα δεν είναι πολιτική πράξη απο μόνο του

Παράθεση
Κάθε νέο μέλος που έβλεπα παλιότερα (προσπαθώ να το διορθώσω ακόμα αυτό) αυτόματα πίστευα οτι είναι αρσενικό. Και γενικά μετα παρατήρησα οτι πάντα μου έβγαινε το  αρσενικό όταν απευθυνόμουν σε ανθρώπους. Είναι περίεργο να παρακολουθώ τον εαυτό μου να προσπαθεί να μιλάει πάντα στο ουδέτερο
τα ΠΡΕΠΕΙ της ορθότητας all the way. απο αυτά ίσως θα έπρεπε να απαλλαχτείς, αυτά να διορθώσεις αν θες να βελτιστοποιήσεις τη φιλοσοφία σου για την πάλη των φύλων. μόλις έστειλα και ένα Καπα Ρο με τριγωνική διάσπαση στο ναύσταθμo Σαλαμίνας και μου το επιβεβαίωσαν. Όντως είναι αγκυροβολημένοι εκεί [τους βλέπω απο το ραντάρ] και είναι της ίδιας άποψης, πως δηλαδή τις λέξεις τις χρωματιζουν οι άνθρωποι. Μη κοντράρεις λοιπόν γιατι θα χάσεις τη δουλειά σου.

και τώρα η απάντηση στο diss

Παράθεση
diss diss diss γιατί είσαι σεξιστής
κι αφού το επιθυμείς, πήγαινε να γαμηθείς
με μικρόφωνο ή χωρίς, πάλι θα ηττηθείς

μπορεί φιλαράκι να με έβαλες στου ραπ το τρόκολο
όμως φλώρεψες στη συνέχεια γιατι έφαγες πολύ μπρόκολο
το diss ήταn fail, αν θες στο στέλνω και με email
σε γάμησα επειδή το θέλησες, δε σε πίεσα , δε σε βίασα

Σαρκασμός
Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 09:53:52 μμ »

Πριν στραβώσει κανένας να μιλήσω κι εγώ , αν και νομίζω πως ό,τι παρέθεσα ήτανε σχόλιο, απλά όχι σοβαροφανές(δεν ήθελα δλδ να σπαμμάρω απλά να πω κάποια πράματα με πιο spicy τρόπο  Κλείσιμο ματιού ).
Πάνω κάτω συμφωνώ με τον ψαρόπουλο και επειδή προτιμώ τα παραδείγματα θα το θέσω κάπως έτσι.
  Πόλλες φορες έτυχε να με αποκαλέσουν γκόμενο κάποιας ή αντιστοίχα να πουν για κάποια ότι είναι γκόμενα μου
Όταν αυτό γινόταν από άτομα οικεία, φίλους και συντρόφους με τους οποίους είχα μια άλφα σχέση, δε στράβωσα ποτε. Όταν ο χαρακτηρισμός δώθηκε όμως υποτιμητικά για να χαρακτηρίσει τον άλλον ως απλα κάτι αναλώσιμο, κομμάτι κρέας, εν γένει φουσκωτή κούκλα, ε τότε εκεί άλλαξε και η δικιά μου αντιμετώπιση του πράγματος.  

Για μένα το πρόβλημα σωστά εστιάζεται από τον Ψαρό στη μάστιγα που λέγεται πολίτικαλ κορέκτνεςς. Γιατί αγαπητοί, το να πιστεύουμε ότι απελευθερώνεται κάτι γράφοντάς τα όλα στα θηλυκό ε μου φαίνεται λίγο μουφα, πώς να το πω.. Νομίζω ότι είναι σα να δίνουμε πιο πολύ αξία στους τύπους από ότι στην πράξη

εδώ θα ήθελα να παραθέσω ένα σχόλιο που είχε δημοσιευτεί σε μια παλιά συζήτηση στο indymedia που είχα παρακολουθήσει πάνω σε ένα περιπου παρόμοιο θέμα

Παράθεση
Φυσικά και τρώμε απαξίωση σε πολλούς τομείς της καθημερινότητας (κυρίως στον εργασιακό) επειδή είμαστε γυναίκες, αλλά όχι μόνο από άντρες. Και η θείτσα που είναι 3 χρόνια περισσότερο από μένα στη δουλειά με τέτοιο καθικίσιο τρόπο φέρεται. Και γι’ αυτό βγάζεις χαυλιόδοντες και απαιτείς, διεκδικείς και πετυχαίνεις πράματα μαζί με συναδέλφους όλων των φύλων. Και μέσα σε αυτή τη διαδικασία, επιβάλλεις την παρουσία σου και γειώνεις την υποτίμηση , ξεπερνώντας τις όποιες σεξιστικές συμπεριφορές στην πράξη.

"Επανάσταση σημαίνει να προχωράς πέρα από όλα τα σύνορα. Σημαίνει να εκτοπίζεις το γυναικείο χαρακτήρα όπως επίσης και τον ανδρικό. Μεμονωμένα άτομα που παίρνουν προσωπικά τον έλεγχο της ζωής τους στα χέρια τους, ακόμα και σε κάτι τόσο σημαντικό όσο το ίδιο τους το σώμα δεν είναι λύση από μόνη της. Η μόνη πραγματική λύση είναι να δημιουργήσεις με άλλους ανθρώπους και των δύο φύλων σχέσεις μιας διαφορετικής φύσης, όπου κανείς δε θα φοβάται ,ούτε θα ρισκάρει την κυριαρχία από κάποιον άλλον. Ο σκοπός δεν είναι οι γυναίκες να ελευθερωθούν από τους άνδρες, αλλά να ελευθερωθούν μαζί με τους άνδρες. Ο σκοπός δεν είναι κάθε άτομο να διακηρύξει την ανεξαρτησία του, αλλά κάθε άτομο να μπορεί να σταματήσει να αρνείται φοβισμένο ότι είναι εξαρτημένο, διεξαρτημένο. Η ελευθερία είναι μια σχέση."

Και η σχέση αυτή δεν μπορεί να είναι ελεύθερη , αν κάθε φορά που ο άλλος χρησιμοποιεί τη λέξη κώλος, μουνί ή γαμήσι, τον μουντάρεις γιατί οι λέξεις είναι σεξιστικές και ο λόγος του εκφράζει την ενσωματωμένη πατριαρχία (είτε ως θύμα, είτε ως θύτης). Ούτε η γιαγιά μου δεν είχε τέτοια κολλήματα κι ήταν και της εκκλησίας!

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:40:57 μμ »

Τρελέ bro Ψάρακα  Σαρκασμός συμφωνώ με την ανάλυση αλλά οι λέξεις και γενικά η γλώσσα χρειάζετε μια αναθεώρηση στο πως την χρησιμοποιούμε. Σε αυτό παίζει μεγάλο ρόλο το πως μια λέξη ορίζετε απο τα λεξικά εντελώς θεωρητικά και πως επαναπροσδιορίζετε απο τα κοινωνικά σύνολα στην πράξη. Ετσι έγινε και με τον χαρακτηρισμό της γκόμενας, μπορεί θεωρητικά να σημαίνει ερωτικός σύντροφος αλλά στην πράξη χρησιμοποιείτε εντελώς σαρκικά και σεξιστικά ¨ωραίο γκομενάκι να της έσκιζα τον πάτο""δες μια γκομενάρα να της βγάλεις τα μάτια" και άλλα πολλά που βιώνουμε όλοι μας όταν πάμε στην δουλειά  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο (να βγάλω και λίγο το εργατικό μου δεν μπορώ ο άνθρωπας)

Οπότε αυτό που χρειάζετε είναι όλοι όσοι είναι αμόλυντοι απο αυτό τον πολιτισμό να δημιουργούμε δικές μας έννοιες ή να προσπαθούμε να επαναπροσδιορίσουμε τις είδη εκφυλισμένες. Δεν μιλώ συγκεκριμένα για το γκόμενα καθώς για εμένα αυτή η λέξη με βαράει στον εγκαίφαλο και την θεωρώ λέξη καθαρά αντρικής κουτλούρας
grandpafreud
Newbie
*

« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 04:18:20 μμ »

απολίτιστε, έκοψες τα πιώματα??  Απορία Απορία Απορία
καλα πλάκα κάνω στο βάθος και συ είσαι ένας πολιτικορθόδοξος αντισεξιστής

Μπενω στο τριτο ετος μαικολ..
Μονο το κονιακ εμεινε απο τον μεταβολισμο του παλιου του σικοτιου..
Οχι και ορθοδοξος, ο σαδισμος υπαρχει παντου το θεμα ειναι πως τον μεταχειριζεσαι.
Εννοωντας πως μπορεις να βγαλεις κατι δημιουργικο απο αυτον απ'το να επιβεβαιωνεις
τους αρχιτεκτονες του συστηματος σε ζητηματα υπαρξης και συνυπαρξης.

Και κατι περι της αλλαγης της σημασιας των λεξεων

Πριν τον κ.Αριστοτελη υπηρχαν λοιπον δυο αλλοι κυριοι, ο Ηρακλειτος και ο Παρμενιδης.
Ο κυρ Ηρακλειτος ελεγε πως τα παντα μεταβαλονται( τα παντα ρη, γιαυτο αποψε ειναι γιορτη!)
και ο κ. Παρμενιδης πως δεν υφισταται καμια μεταβολη στο φυσικο και στο τεχνιτο συστημα και πως
οτι θεωρουμε εμεις μεταβολη ειναι απλα μια ψευδαισθηση. Για τον δευτερο δε θελω να μιλησω ειναι πολυ
γκροτεσκ το επιχειρημα του.Αλλα για τον πρωτο θα πω.Ερχεται ο Αριστος(δεν τον παμε πολυ ηθικα)
και λεει στον Ηρακλειτο(τον παμε πολυ) πως αν τα παντα αλλαζουν πως δεν αλλαζουν και αυτα τα οποια λες
και που ξερω εγω οτι (t+n) απο την στιγμη που ειπες κατι δεν εχει τωρα γινει το αντιθετο.
Δηλαδη σαφως η ερμηνια των λεξεων αλλαζει προιοντως του χρονου και του "πολιτισμου" αλλα δεν τις αλλαζουμε εμεις οι ιδιοι, εμεις απλως αποροφαμε την μεταλλαξη.Οποτε αν ζουσε τοτε ο κυρ.Ηρακλειτος θα τουλεγε για μενα ΓΗ σημαινει αυτο που σημαινε και πριν 2 βδομαδες και αν καποιοι λεγοντας ΓΗ εννοουν ΓΕΩΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ εγω θα τους κουναω τα κεφαλια μεχρι να παψει η μολυνση.

ω ρεβουαρ

kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:08:46 μμ »

Ρε γαμώ την καταδική και κανα 2 τράπεζες.. δεν έχει να κάνει με αυτό το σπαστικό πολιτικαλ ψωλεκτ. ΕΣΕΙΣ ειστε αυτοί που το χρωματίζετε έτσι Γλώσσα
Παει και τελειώσε. Απο ατην στιγμή που η γλώσσα εχει 2 φύλα και απο την στιγμή που η γλώσσα διαμορφώνει την σκέψη σου ειναι σεξιστική φάση. Πολίτικαλ ξεπολίτικαλ δεν έχει τρινγκιτράνγκα το τηλέφωνο. Νίκος Ματσαμπλόκος. Απο τον ΟΤΕ

Τα παραδείγματα με τον εαυτό μου, δεν τα έφερα για να σας δέιξω οτι φταίει η γλώσσα και μόνο η γλώσσα. Φυσικά και φταίω εγώ. Απλα είμαι ένα απο τα εφτακόσια τριαντα 2 παραδείγματα του πόσο επηρεάζει η γλώσσα την σκέψη σε αντίθεση με τα 2 αντίθετα.

Λοιπόν, δεν ειναι μόνο ο πομπός μιας λέξης είναι και ο δέκτης και ο τρόπος σκέψης του και ο κ. Άγγελος απο πίσω. Τώρα και μόνο το γεγονός οτι η χρήση μόνο θυληκού σε ένα κείμενο ξενίζει είναι στοιχείο το πόσο στενά συνδεδεμένα έιναι ο τρόπος σκέψης μας και η γλώσσα. Ασχετα με αυτή την παπαριά το πολίτικαλ κορέκτ και @@ λούτρινα..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2010, 10:51:34 πμ από kmellos »

Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 04:13:41 μμ »

καθρεφτάκι

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal