+  Diymusic.org
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» Γκομενες
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Γκομενες  (Αναγνώστηκε 21144 φορές)
a.n.o
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 30, 2009, 09:16:04 μμ »

Ναι σωστα γκομενες. Θα εξηγησω. Σε αυτον τον τομεα συμπεριλαμβανονται ατομα και των 2 φυλλων, τα οποια περιστρεφουν τη ζωη τους γυρω απο την εμφανιση τους και το σεξ. Οταν περπατας στο δρομο και βλεπεις το 14-15 χρονο για το οποιο η μονη σκεψη που σου δημιουργειται ειναι να το "σκισεις", και αυτο σκεφτεται και αυτος-αυτη... Που εχουν χαθει τα συναισθηματα; Που εχει χαθει η αξιοπρεπεια; Εντελως φυσιολογικο μου φαινεται οταν τα προτυπα που περναει η τηλεοραση σε αυτα τα παιδια ειναι τετοιου τυπου (ομορφος-ασχημος, "trendy"-ξεπερασμενος κλπ.). Ολο αυτο δημιουργει φαινομενα σεξισμου και κοινωνικου ρατσισμου που σαφως και πρεπει να τα αποβαλλουμε.

Ολοι μας εχουμε απο ενα ονειρο. Αν τα ενωσουμε ολα μαζι μας δειχνουν τον κοσμο που θελουμε. Ολοι μας εχουμε απο μια γροθια. Αν τις ενωσουμε ολες μαζι θα πετυχουμε τον κοσμο που ονειρευομαστε...
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2009, 04:34:16 πμ »

ρε συ φιλε, sorry κιόλας k θα προσπαθήσω να μην έχει καθόλου επιθετική στάση το post μου, αλλα προσπαθείς να κανεις ένα σοβαρό topic με τον τίτλο "γκόμενες" λέγοντας πως αναφέρεσαι 1on k στα δυο φυλα k 2on στον σεξισμό?

a.n.o
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 31, 2009, 01:15:55 μμ »

Βασικα εψαχνα μια αλλη λεξη που περιγραφει αυτο το πραγμα αλλα δεν μου ερχοταν 

Ολοι μας εχουμε απο ενα ονειρο. Αν τα ενωσουμε ολα μαζι μας δειχνουν τον κοσμο που θελουμε. Ολοι μας εχουμε απο μια γροθια. Αν τις ενωσουμε ολες μαζι θα πετυχουμε τον κοσμο που ονειρευομαστε...
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 04:33:04 μμ »

προφανώς το "γκόμενες" θα πηγαίνει στο "εκφυλισμένες γυναίκες" 
disd
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2009, 08:18:07 μμ »

εμενα απ την αλλη μου φενεται μια χαρα να θες να σκισεις μια κοπελιτσα η να θες να σε σκισει ενας τυπος...
Εφοσον ειναι απενεχοποιημενο και ειληκρινες δε καταλαβαινω γιατι αντρες και γυναικες να βαζουμε ορια στις ορμες μας.Αρκει να μην ειναι το μονο που μας ενδιαφερει και μας οριζει τη ζωη, οπως το περιγρφει ο φιλος απο πανω.

.t.w
Punkorama_tsepeto
Newbie
*

« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 10:37:00 μμ »

egw proswpika pistevw oti pistevei k o a.n.o ta sunais8imata exoun xa8ei se ilikies 14-30...oloi 8eloun na xeskisoun k na tis metrane...uparxoun protupa stous neous pou tous ta pernaei i tv...k auta einai to sex,o sexismos k alla..pou oute kan pou to antilambanontai auto kai apla ka8ontai kai lene diafora...oute kan 8a provlimatistoun...enas kafes ena rouxalaki k to sex tous endiaferei...Spaste Tin thlerorasi,kapste ton kanape epitelous ziste...
fatimahill
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2010, 12:23:15 πμ »

οι ανθρωποι γουσταρουν να <ξεσκιζονται> αυτο το καναν απο αρχαιτατων χρονων δεν χρειαζονταν η τηλεοραση για κατι τετοιο,δεν ειναι προπαγανδα το σεξ ,αντιθετα το να το σκεφτεσαι ειναι οτι πιο υγιες υπαρχει...
το προβλημα ειναι οταν τριτα ατομα σου προωθουν πως να βιωσεις και να απολαυσεις το σεξ ,γιατι η πιο ελευθερη πραξη ειναι το σεξ οταν το υποταξεις σε κανονες και αυτο τοτε σιγουρα εχεις εναν κοσμο υποταγμενο
Ψαρόπουλος
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 04:12:58 μμ »

Παράθεση
Spaste Tin thlerorasi,kapste ton kanape epitelous ziste...
γιατι ρε τι έχει ο καναπές? κάνεις κατι γαμήσια σε καναπέ! 
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 09:06:21 μμ »

o a.n.o είναι ωραίος ρε!
Όσο για τον τίτλο του, το λέει σε ένα κομμάτι του:
"Και μην με πείς σεξιστή, γιατί απο μόνη σου εσύ
δεν θες να λέγεσαι γυνάικα, θες να λέγεσαι μουνι!"

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Ψαρόπουλος
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 02:11:11 μμ »

ε ναι, γκόμενες. Τι έχει η λέξη γκόμενες?
noisetronica
Newbie
*

« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 04:29:28 μμ »

μια λέξη σημασιοδοτείται κοινωνικά... η λέξη γκόμενα για μια κοπέλα είναι υποτιμητική με την έννοια ότι δεν αφήνει περιθώριο υπάρξης πνευματικού επιπέδου στην ίδια. συνόνυμο της είναι η ηλίθια ή η γλάστρα.

Αν μετά απο δέκα χρονια γκόμενα θεωρείται η καυλιάρα και ταυτόχρονα αξιόλογη κοπέλα τότε οκ το ξανασυζητάμε.

Επισης εχω σιχαθεί την εναντίωση στο σεξ, πίσω της κρύβεται η πιο υποκριτική σεξουαλική καταπίεση σε politically correct πακετακι... έλεος δηλαδη! η σεξουαλική ηδονή είναι κάτι που πρέπει να επαναοικιοποιηθούμε απο το θέαμα και την γενικότερη ηλιθιότητα που επικρατεί. Το σεξ απο ηδονή έχει μετατραπεί σε εικόνα. Ολο και λιγότεροι άνθρωποι το κάνουν πλεον ας εχουν καλά όλα τα συμπλέγματα και τα ταμπου που καλά κρατούν.Ιλουστρασιον υπεραναπληρωση Ζουμε σε μια εποχη κατάθλιψης και ανηδονίας, οι σαρκικές ηδονές τείνουν να εξαλειφθούν παρέα με τον αυθορμητισμό και με τις αντιστοιχες πολιτιστικές. Δεν ζούμε στο 68 που οι Λυσασμένοι καλούσαν σε οργια στα πανεπιστήμια,ούτε στο 50 που σε βαραγε ο πατέρας σου αν φορούσες μινι, ζούμε στο 2010 που οι άνθρωποι εχουν αποξενωθεί τόσο πολύ πεθαίνουν μόνοι τους και έχουν ξεχάσει τι σημαίνει είτε ΕΡΩΤΑΣ είτε ΠΗΔΗΜΑ είτε ο συνδυασμός και των δυο.

Κοιτάχτε γύρω σας και ψάξτε άνθρωπους που έχουν σχέσεις πάθους και έρωτα ή ελευθέριους/εις που νιώθουν πληρότητα μετά απο έναν οργασμό δεν μπορείτε να βρείτε σχεδόν κανέναν... Πλεον τους ανθρώπους δεν τους δένει τιποτα περα απο τις ίδιες τους τις ανασφάλειες.

υ.γ.Μια χαρα κανόνες πρεπει να έχουν όλα. Αρκεί αυτοί οι κανόνες να προάγουν την απελευθέρωση και να είναι συνειδητή δημιουργία των μελών μιας κοινωνίας.

υ.γ.2 κοιτάχτε το εαυτό σας στον καθρέφτη και ρωτήστε τον: πότε ήταν η τελευταία φορά που ερωτεύτηκα και δεν βασάνιζα τον εαυτό μου με ερωτήματα μέχρι πρωίας; πότε ήταν η τελευταία φορά που ξεσκίστηκα τόσο ώστε να έχω μονίμως χαμόγελο....
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:08:58 μμ »

Λες; Εγώ γιατί νομίζω οτι γενικά πάει σύννεφο;
Εννοείς οτι δεν είναι ουσιαστικό ή δεν βιώνεται σε βάθος;

Ψαρόπουλος
Junior forumist

« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:17:01 μμ »

Παράθεση
η λέξη γκόμενα για μια κοπέλα είναι υποτιμητική με την έννοια ότι δεν αφήνει περιθώριο υπάρξης πνευματικού επιπέδου στην ίδια. συνόνυμο της είναι η ηλίθια ή η γλάστρα.
συνώνυμο της γυναίκας είναι ηλίθια/γλάστρα ? δε νομίζω  

χαζομάρες, μια χαρά λέξη είναι, όπως και η λέξη 'γκόμενος' που χρησιμοποιούν οι γκόμενες όταν μιλάνε μεταξύ τους. Την ηλίθια ή τη γλάστρα την αποκαλούμε π.χ. 'μια [ξανθια] με βυζια' , όχι απλώς γκόμενα.

'Βρήκε γκόμενα!" = βρήκε κοπέλα, δε βρήκε ηλίθια ή γλάστρα

Noiztronic εσύ παρασοβάρεψες boy! Επειδή εσύ δηλαδή είσαι σεξομανής και λιγούρης θα μας πεις οτι ο κόσμος δεν κάνει σεξ?

εξάλλου το σεξ είναι υπερεκτιμημένο.

αυτό που λείπει από την εποχή μας είναι η χρήση ψυχεδελικών. Περισσότεροι άνθρωποι πρέπει να ψυχεδελιάζουν μια φορά το χρόνο στη ζωή τους. αν καταφέρναμε αυτό, θα βελτιωνόταν και ο τομέας που σε καίει και σένα

παραδέχομαι οτι η λέξη 'γκομενίστικα', π.χ.

'ασ'τα γκομενίστικα!'   [σημαίνοντας: άσε τα χαζά σκέρτσα, μη χαϊδεύεσαι, μη κάνεις σα μαμόθρεφτο]

είναι λίγο υποτιμητική

η έννοια προέρχεται μάλλον από την λαϊκή εμπειρία που αποδίδει τα 'γκομενίστικα' περισσότερο σε γυναίκες παρά σε άντρες. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:25:06 μμ από Ψαρόπουλος »
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:12:08 μμ »

http://www.slang.gr/lemma/show/gkomena_4119

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 07:53:06 μμ »

Είναι πολύ διαφορετικό να λες μια ωραία γυναίκα ή κοπέλα με το μια γκόμενα
Η λέξη "γκόμενα" (το έπιασε το νόημα ο Bro kmellos !) είναι λέξη που εξελίχθηκε απο αντροπαρέες και χαρακτηρίζει μια γυναίκα μόνο σαρκικα και εφήμερα. Αντίστοιχα στην αγγλική αργκό είναι το chick (γκομενακι). Δηλαδή κάτι για να περνάω την ώρα μου (σαρκικά-σεξουαλικά κυρίως και πολύ λιγότερο έως και καθόλου πνευματικά-συναισθηματικά)
Να ξεκωλιαζόμαστε ελευθερα δεν έχω κανενα πρόβλημα αλλά η χρήση αυτών των λέξεων διαιωνίζει την υπάρχουσα καταπιεστική κατάστα για τις γυναίκες

Τέλος για να μην σας κουράζω, η χρήση "γκόμενος" απο τις γυναίκες έχει πάλι την ίδια σημασία και αποτελεί μια τάυτιση της γυναικείας λογικής με την αντρική-καταπιεστική-σεξιστική
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: