+  Diymusic.org
|-+  Αυτο-οργάνωση » Τέχνη» stencil
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: stencil  (Αναγνώστηκε 9796 φορές)
spyrosasdds
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 18, 2009, 05:47:49 μμ »

Λοιπον παιδια σκεφτηκα να φτιαξω μερικα stencil αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα θελω λιγη βοηθεια.Οσοι ασχολειστε με stencil γραψτε οτι νομιζετε πως πρεπει να ξερω.Ευχαριστω

Once you wanted to change the world
But the world changed you
Sid
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:28:40 μμ »

κοιταξε...
καλυτερα να μην κοβεις το στενσιλ σε χαρτονι γιατι μετα απο 2-3 χτυπηματα,θα κραταει μπογια και θα σου διαλυεται...
εγω κοβω σε ζελατινα βιβλιοδεσιας,την αγοραζω απο βιβλιοπωλειο,5 λεπτα τη μια.αυτη βγαινει σε μεγεθος Α4 ή και μικροτερη.
αν θελεις για κατι μεγαλυτερο σε ακτινογραφια..
για το κοψιμο καλο ειναι να μην χρησιμοποιεις φαλτσετα,γιατι δεν μπορεις να κανεις ευκολα καμπυλες..
το πιο ευχρηστο ειναι νυστερι απο βιβλιοπωλειο ή το πλαισιο,το πολυ 3ευρω..
τωρα ως προς το χτυπημα,δεν ειναι κ τιποτα το ιδιαιτερο..απο 20-30 εκατοστα για να μην σου τρεξει..
ωραιο κολπο ειναι να χτυπας το σχεδιο με χοντρη βαλβιδα,ετσι ωστε να καθαριζεις με ενα μονο περασμα..
για τη μεταφορα του,οταν ειναι στεγνο,το βαζεις σε σακουλα,φακελο ή κατι αλλο.
οταν ειναι ομως ακομη νωπο το χρωμα,διπλωμα και στο χερι για να μην σου κολλησει και παει στραφι...
spyrosasdds
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:05:39 πμ »

Εχω ενα προβλημα με τα γραματα δεν ξερω πως να τα κοβω υπαρχει καποιο  σαιτ η τιποτα τετοιο που να δειχνει το σχεδιο?

Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 01:00:53 πμ »

υπαρχουνε διάφορες "γραμματοσειρές"

μια εύκολη λύση αφού το κόβεις απευθείας απ'ότι κατάλαβα είναι αυτά τα patterns
http://painting.about.com/od/freestencils/a/stencils_words.htm

και σε αυτή την εικόνα άμα κάνεις zoom in  φαίνεται που πρέπει να κόψεις για ελληνικούς χαρακτήρες

edit: τώρα πρόσεξα ότι η φωτο έχει κάτι μαλακίες πνεύματα και υπογεγραμμένες..  Σαρκασμός Σαρκασμός πρέπει να 'ναι ηλίθιος αυτός που το φτιαξε.. όπως και να 'χει ελπίζω να βοήθησα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2009, 01:06:04 πμ από Nosfi »

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
Sid
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 02:00:06 μμ »

το κολπο ειναι να μην εχει "κλεισιμο" το γραμμα...
πχ το Ο,αν το κοψεις κανονικα θα σου βγει μια τρυπα.
ενω αν το κοψεις σε δυο μερη,χωρισμενο στη μεση,οταν το χτυπυσεις θα βει κανονικο,απλα με μια μικρη συγκοπη.
για αγγλικα η πιο βολικη ειναι η λεγομενη CRASS γραμματοσειρα,που χρησιμοποιουσε κ το ομονυμο συγκροτημα.
ριξε ενα googlαρισμα με "stencil fonts" κ ολο κατι καλο θα πετυχεις!
spyrosasdds
Newbie
*

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 04:22:52 μμ »

Οκ μαγκες ευχαριστω για τη βοηθεια.Κοιταξα τις γραματοσειρες ,βρηκα και μερικα ετοιμα  stencil στο google και τωρα τα ετοιμαζω Μεγάλο χαμόγελο

Sid
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:40:58 πμ »

να επανελθω για κατι λιγο διαφορετικο,στενσιλ σε ρουχα.
τελευταια το εψαξα λιγο το θεμα(υπαρχουν πολυ καλα βιντεο-tutorials στο youtube),πειραματιστηκα και εν τελει κατι βγηκε.

παιρνεις λοιπον μια μπλουζα,τη σιδερωνεις,βαζεις μεσα κατι για να την κρατα τεντωμενη ετσι ωστε να μην βγει σκτα το σχεδιο(εγω βαζω τηλεφωνικο καταλογο!) και χτυπας το στενσιλ πανω,κανονικα με σπρευ.
επειτα,βαζεις μια πετσετα πανω στο νοπο σχεδιο και σιδερωνεις την πετσετα,ετσι ωστε να σκληρυνει το σχεδιο και να μην κολλησει η μπογια στο σιδερο και εισαι ετοιμος!

με το πολυσιμο δεν υπαρχει προβλημα,ισως να ξεεθωριασει ελαχιστα μοναχα στο πρωτο πλυσιμο.
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 09:04:43 μμ »

Μπερδεγουέη, επειδή τελευταία κ εγώ αναθέρμανα τα στενσιλιστικά μου (να είμαι ειλικρινής, δεν το είχα εξασκήσει ποτέ όσο ήθελα σαν σπόρ αλλά τελευταία πήρα τελεσίδικες αποφάσεις κ με την επιρροή φίλων... Γλώσσα), έψαχνα να βρω ιδανικές λύσεις για κόψιμων πιο λεπτομερών σχεδίων...

Γενικώς τα κοπίδια, ακόμα κ η φαλτσέτα, δεν κάνουν κ την καλύτερη δουλειά, άσε που στην "ακτινογραφία" μπορεί να σ βγει ο κώλος. Για αυτό πολλές φορές κ σε κάποιες περιπτώσεις, το χαρτόνι μπορεί να είναι καλύτερη λύση (όταν δεν κάνει πολλά "γρέζια" βέβαια). Από την άλλη, έχω ένα (πολύ τυχερό) φίλο ο οποίος χρησιμοποιεί οδοντιατρικό τρόχο για να κόβει σχέδια (νταξ', λόγω επαγγέλματος στην περίπτωση Γλώσσα) κ μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί από το αποτέλεσμα! Το μόνο μειονέκτημα με την τεχνική αυτή είναι ότι παίζει μόνο στο χαρτόνι καθώς "κολλάει" στο πλαστικό...

Επίσης, άκουσα πρόσφατα ότι παίζουν αντίστοιχοι τροχοί (όχι οδοντιατρικοί, ίσως παρόμοιοι με εργαλεία που χρησιμοποιούνται κ στο κόψιμο κοσμημάτων) οι οποίοι μπορεί να κάνουν την ίδια καλή δουλειά. Ειλικρινά, θέλω πολύ να το ψάξω κ να επανέλθω με περισσότερο info, τιμές, κλπ...

Κλείσιμο ματιού

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:28:41 μμ »

το σκεφτόμουνα την παρασκευή που γυρνούσα σπίτι με μια ακόμα ακτινογραφία στην τσάντα, πως μάλλον ήρθε η ώρα να ασχοληθώ k εγώ λίγο με τα stencil... έστω να ύπαρξη k ένας "κινηματικός" λόγος που έχω γίνει φωσφόριζε σχεδόν από τις ακτινοβολίες.
αλλα γιατί ρε συ negro, αναφέρεσαι σε οδοντιατρους?
όχι τιποτ' άλλο αλλα έχω σπάσει k το δόντι πρόσφατα k πρέπει να πάω k εκεί.  Μεγάλο χαμόγελο

negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:41:59 μμ »

αλλα γιατί ρε συ negro, αναφέρεσαι σε οδοντιατρους?
όχι τιποτ' άλλο αλλα έχω σπάσει k το δόντι πρόσφατα k πρέπει να πάω k εκεί.  Μεγάλο χαμόγελο

Darling... κ εγώ με σπασμένο δόντι ξεκίνησα (πριν από πολύ καιρό βέβαια αλλά τελευταία το παραμέλησα με άσχημα αποτελέσματα) κ κατέληξα σε 5-6 ραντεβουδάκια με απονευρώσεις, σφραγίσματα κ άλλα αξεσουάρ... Το αποτέλεσμα πέραν του φτιαγμένου δοντιού κ της σχετικής ανακούφισης, ήταν ο εμπλουτισμός κ η ανταλλαγή γνώσεων πάνω στην αυτοέκφραση... Γλώσσα Σ εύχομαι ανάλογη τύχη!! 

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
fatimahill
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2009, 02:36:28 μμ »

μπορεις να παρεις και ζελατινες απο ενα βιβλιοπωλειο που ειναι πιο λεπτες απο ακτινογραφια και κανουν την δουλεια τους μια χαρα
Skinhead69
Newbie
*

« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 06:47:33 μμ »

Ετοιμα που μπορω να βρω?
B5K
Newbie
*

« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 10:05:59 μμ »

Τσεκάρετε το http://www.stencilpunks.org/ για έτοιμα stencil. Έχει μεγάααααααααλη ποικιλία και διάφορους οδηγούς... Καλό βόλι!  Κλείσιμο ματιού
Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 11:14:39 μμ »

Τσεκάρετε το http://www.stencilpunks.org/ για έτοιμα stencil. Έχει μεγάααααααααλη ποικιλία και διάφορους οδηγούς... Καλό βόλι!  Κλείσιμο ματιού
Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
ωραιος!!!!!!!

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: