Αποστολέας Θέμα: Εργασία - ένας για όλους! (και για όλα!)  (Αναγνώστηκε 6800 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Οκτώβριος 12, 2005, 03:35:56 πμ »

Δυστυχώς ένα από τα χειρότερα που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι η αναρχία. Αναρχία στην δουλειά, στην λογική, στην εκμετάλευση. ΤΙ εννοώ;;;
Εννοώ ότι πας για δουλειά σε γραφείο που ζητάνε κάποιον για μακετες στο photoshop και καταλήγεις να κάνεις εγκαταστάσεις μηχανημάτων, να καθαρίζεις το μαγαζί από την σκόνη, να κάνεις τακτοποίηση και να βρίσκεις που έβαλε το αφεντικό σου το παγωμένο του τσάι, να μετράς τα λεφτά που χάσανε, να κάνεις φορμάτ και επαναγκαταστάσεις και υποστήριξη δικτύων και 800 δουλειές που ποτέ δεν θα έκανες αν θα ήσουν στο εξωτερικό.
Επίσης σαν να μην έφτανε αυτό ότι ένας τα κάνει όλα, υπάρχει και το θέμα των ωραρίων. Πας για δουλειά σε bar και σου λέει ξεκινάς από 6 μέχρι όσο τραβήξει (ξημερώματα), δουλέυεις 12ωρα και πέρνεις 25 ευρώ..
Τελειώνουν όλα αυτά και πάμε στο θέμα της ασφάλισης. Της ποιαςςςςς??? ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧ!

:evil:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
ένας
Newbie
*

« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2005, 01:06:41 μμ »

Καλά όλα αυτά, αλλά η λέξη 'αναρχία' δεν νομίζω πως κολλάει ιδιαίτερα.. :roll:
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2005, 12:35:26 μμ »

ισως η λεξη χαος να πηγαινε καλυτερα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.
το θεμα ειναι οτι καθε αφεντικο σου λεει ελα για σερβιτωρος κ ταυτοχρονα εισαι καθαριστρια,σερβιτορος,τσεκαδωρος,μπουφετζης κ αλλα πολλα ...(τα εχω περασει  :? )
απλα τα αφεντικα γλιτωνουν μισθους βρισκοντας τους μαλακες αλλα ελα που αν οι μαλακες δεν το ανεχθουν δεν θα φανε!
αυτα ειναι τα σκατα της κοινωνιας μας σημερα
cheers

κουω ακομα green day
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2005, 05:56:09 μμ »

είναι αυτό που είπε ο trecool
ότι γλυτώνουν μισθούς
βάλε μέσα και τα κόλπα με την ανειδήκευτη εργασία...BRO!
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2005, 01:54:59 μμ »

εννοειται πως ειναι η πιο απλη λυση για ενα αφεντικο.
εγω ημουν ανηλικος οταν δουλευα σε ενα σιγκεκριμενο μαγαζι στον βολο κ ουτε αδεια εργασιας ειχα ουτε τπτ.με το που εκανε ντου το ΙΚΑ εγω την αραζα κ επινα καφεδακι... κ το Boss γλιτωνε τα λεφτακια του για το καινουργιο αμαξι του.... :twisted:  :evil:
ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ-ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ....!
ζητω τα αφεντικα... !
cheers

κουω ακομα green day
Sivnik
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2005, 12:57:08 μμ »

Iσως λιγο ασχετο με το κλιμα, αλλα εγω οταν δουλευα αυτο που σιχαθικα πιο πολυ απ'ολα ειναι την βρομια που υπαρχει μεσα. Οταν βλεπεις οτι ολοι προσπαθουν να ριξουν τους αλλους για να ανεβουν αυτοι. Οταν τους βλεπεις ποσο ψευτικοι ειναι και προσπαθουν να φανε τους αλλους πισωπλατα, ενω μπροστα τους ειναι ολα ροδινα, και μονο κολλητοι δεν εχουν γινει ακομα..
Τοση ψευτια, και αυτο γιατι? για προσωπικη προβολη και ικανοποιηση
Λογικα υπαρχει και φοβος, αφου φοβουνται μηπως χασουν την δουλεια τους, και στην προσπαθεια τους να ειναι πιο σιγουροι, κανουν οτι κανουν...
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2005, 11:09:05 μμ »

Πολύ σωστά αγαπητέ!!

Αυτό όμως δεν γίνετε μόνο στην δουλειά, γίνετε παντού..
Γιατί; Για πρωσοπική προβολή.
Γιατι να έχουν ΤΟΣΟ ανάγκη για πρωσοπική προβολή;; έλα ντε..
Είχα γράψει ένα κείμενο για αυτό αλλά ρο πέταξα γμτ.. κάποια στιγμη..

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: