+ 
|-+  ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ / PC» Ηχητικά θέματα / Ηχογραφήσεις» Midi Guitar
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Midi Guitar  (Αναγνώστηκε 5112 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Οκτώβριος 01, 2005, 04:04:39 πμ »

Βασικά με λίγα λόγια θέλω να ενόσω ηλεκτρική κιθάρα στο reason 2.5 και να παίξω realtime μεστό reason.

Έχω Ηλεκτρική κιθάρα, έχω Reason 2.5 και χρησιμοποιώ την SB audigy 2ZS.

και με μια γρηόγρη ματια στο net είδα ότι πρέπει να έχεις midi κιθάρα. δηλαδή με λίγα λόγια πρέπει να να κάνω την κιθάρα με κάποιο interface σε midi output.

Υπάρχουν λέει διαφορα midi interface για κιθάρες αν κατάλαβα καλά???

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τέλος πάντων τι guitar midi να αγοράσω? αν δηλαδή είναι αυτό που ψάχνω.
και αν όχι να με βοηθήσει τέλος πάντων να κάνω την κιθάρα να παίξει στο reason και να χρησιμοποισω φυσικά όλα καλά ρου reason.

love is the basis of our revolution
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2005, 12:52:02 μμ »

υπάρχουν 2 επιλογές αδερφέ

χρειάζεται ένα μίκτη και ένα καλώδιο (καρφί καρφί) για να ενώσεις την κιθάρα σου στον μίκτη

ενώνεις τον μίκτη με τον υπολογιστή για να περάσει ο ήχος της κιθάρας σου μέσα

τώρα για να γίνει η ηχογράφηση βάζεις να παίζει ένας μετρονόμος απο το reason και ανοίγεις ένα wavelab για να ηχογραφήσει (τσεκάρεις απο την κάρτα ήχου το recondings --> analog mix)

o άλλος τρόπος είναι χωρίς μίκτι αλλά θα έχει λίγο χάλια ήχο...

απο midi τώρα το μόνο που ξέρω είναι τα vst Plugins τα οποία νομίζω δεν σε ενδιαφέρουν και πολύ..BRO!
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2005, 12:53:31 μμ »

το αρχείο της ηχογράφισης βγαίνει σαν .wav οπότε το κάνεις import στο reason..BRO!
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2005, 03:06:01 πμ »

Πήγα σε ένα μαγαζί εδώ τις γειτονιάς και μου πρότεινε ένα ολόκληρο εργαλείο που κοστίζει αρκετά θα έλεγα και επίσης ότι είναι ο μόνος τρόπος. Με λίγα λόγια να το κανείς από analogue σε midi δεν γίνετε. Αντιθέτως λεει πρέπει να βάλεις ειδικό μαγνήτη της Roland, καθώς και το interface που έρχεται μαζί του. Δηλαδή με λίγα λόγια 150 χιλιαρικάκια L, ποσό που δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω. Τον τρόπο που μου προτείνεις τον έχεις δοκιμάσει? Είσαι σίγουρος ότι ισχύει? Πάντως το εργαλείο της Roland θα το βρεις εδώ.

love is the basis of our revolution
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2005, 11:57:29 πμ »

εννοείται πως το έχω δοκιμάσει αδερφέ
αν θες δώσε ενα email να σου στείλω ένα κομμάτι που έκανα με αυτό τον τρόπο να δεις πως ακούγετε και να κρίνεις..BRO!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2006, 02:39:11 μμ »

Παράτα το reason Και πιάσε το cubase. Η ακόμα καλύτερα κράτα το reason αλλά φτιάξε κομμάτι χωρίς κιθάρα. Αφού τελειώσεις κάνε save as (wav) και έτσι θα στα κάνει όλα export σε wav.
Tώρα άνοιξε το cubase και κάνε Import audio και βάλε αυτά που έσωσες στο reason. γράψε τώρα κιθάρες.
Βασικά ο πιο εύκολος τρόπος λέγεται rewire και σημαίνει ότι ανοίγεις το cubase, μετά ανοίγεις ταυτόχρονα και το reason και αυτόματα το cubase θα σου αναγνωρίσει όλα τα όργανα του reason και τις συσκευές και όλα, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις rewire στο cubase. Ψαξτο λίγο,εύκολο είναι.
Ετσι θα είναι σαν να έχεις ένα reason με δυνατότητα ηχογράφησεις! ΟΛΕ!

:wink:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: