Αποστολέας Θέμα: Παρτιτούρες για Μπαγλαμά Τζουρά 3χορδο μπουζούκι...  (Αναγνώστηκε 2424520 φορές)
ΜΑΚΗΣ
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2625 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 10:22:51 μμ »

Συμφωνω με τον φιλο nikkortis!!!
και εαν τιθεται θεμα πνευματικων δικαιωματων με τις παρτιτουρες ας τις αφαιρεσει!!!!

για αυτο ανεφερα... οτι εγω απλα θα τις μεταφερω και θα γραφω κι ολας ποιος την ανεβασε... δηλαδη θα μπαινει τιτλος τραγουδιου και Nick name αυτου που την εχει ανεβασει και απο κατω η ταμπλατουρα... το εδω τοπικ θα μεινει και οποιος θελει θα ανεβαζει ταμπλατουρα, παρτιτουρες η συγχορδιες οπως και γινεται μεχρι τωρα και εγω απλα θα την κανω μια αντιγραφη και επικολληση στο αλλο τοπικ για να ειναι μαζεμενες εκει.... αλλα θα ανεβαζω μονο τις ταμπλατουρες για τριχορδο τα αλλα θα μενουν στο εδω τοπικ ....ωστε να μπορουμε να σχολιαζουμε να διωρθουνουμε και να μετατρεπουμε τις παρτιτουρες σε ταμπλατουρες αλλα το ενα να ειναι καθαρο και το αλλο θα μεινει ως εχει....

περιμενω κανα δυο ατομα να συμφωνησουν ακομη και ισως το βραδυ το ξεκινησω...

Εγώ πάλη πιστεύω πως παρά την όποια δυσκολία είναι ωραίο 0πως είναι…..
Σορυ καταρχήν χαίρεται!!!
Συγχαρητήρια για όλο αυτό εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ.!!!
Όταν θέλω να βρω μια ταμπλατούρα ζορίζομε, αλλά συνήθως πέφτω και σε μαργαριτάρια που αγνόησα άθελα ή και ηθελημένα…
Επίσης όταν θέλω να επέμβω σε tab το αντιγράφω σε word και όλα ένταξη.
Μήπως χάναμε την «επαφή» μας με μια διάσπαση;     

η γνώση είναι περιορισμένη,
μόνο η βλακεία είναι απεριόριστη !
lazak the bouzouksis
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2626 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 12:24:19 πμ »

Παιδεια έχω κολησει με το ΧΑΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ του καρρα οποιος το έχει ας το ανεβάσει και από μενα ότι θελει

electrobreed
Newbie
*

« Απάντηση #2627 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 04:43:58 πμ »

ARXISE
GIA NA KSEFIGOUME APO TO POLI TO PSAKSIMO
\

κοιτα για να ξεφυγουμε απο το πολυ το ψαξιμο πριν μερικους μηνες καναμε ενα pdf και μια προσπαθεια να τα μαζεψουμε ολα εκει.... εισαι νεος και σιγουρα βαριεσαι να δεις οοοολες τις σελιδες.... να δουμε τι θα πουνε και οι αλλοι και το ξεκιναω....
Το pdf του φίλου nikkortis είναι τρομερό.Προσωπικά το έχω εκτυπώσει και του έχω κάνει βιβλιοδεσία σε 2 μεγάλους τόμους και βολεύει απίστευτα.Ευχαριστούμε πολύ nikkortis για την καλή δουλειά.Όσο για το άλλο που λέτε,είμαι σύμφωνος και εγώ.Θα βοηθήσει αρκετά ιδίως κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά στο site.
nyxterinos
Newbie
*

« Απάντηση #2628 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 08:18:32 μμ »

panta prepei na ginontai ananeosis
den prepei na menoume stasimi
NIKORTI proxora
perimenoume neasou
kosmaras
Newbie
*

« Απάντηση #2629 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 08:21:05 μμ »

Γεια χαρά παιδιά!
καινούριος στο φορουμ. Πολύ καλή δουλειά! Μπράβο σε όλους! Βοηθάτε πάρα πολύ.
Μήπως κανείς μπορεί να βάλει το καφέ αμάν από χειμερινούς κολυμβητές;
ramone21
Junior forumist

« Απάντηση #2630 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 09:01:45 μμ »

Nikkortis συμφωνω και εγω με εσενα..καλυτερα θα ηταν να υπαρχει ενα topic ΜΟΝΟ  για διαβασμα (ταμπλατουρες) και αυτο ας μεινει  ετσι ...παραγγελιες τραγουδιων-σχολια-κτλ...
nikkortis
Junior forumist

« Απάντηση #2631 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 10:53:46 μμ »

οκ παιδες...!!! εχω στειλει pm στον admin του site να μου πει εαν γινεται στο τοπικ που θα ανοιξω να μπορω να το κλειδωνω και να το ξεκλειδωνω οποτε θελω ωστε να ανεβαζω εκει τις ταμπλατουρες χωρις να μπορει να επεμβει καποιος σε αυτες ή εαν γινεται να μενει ανοιχτο αλλα να εχω το δικαιωμα να σβηνω posts... δηλαδη με λιγα λογια να μενουν εκει μονο οι ταμπλατουρες και εαν καποιος γραψει ενα σχολιο αυτο να μεταφερεται στο εδω θεμα μας! οποτε ετσι θα εχουμε δυο θεματα...μολις εχω νεα θα το ξεκινησω

η προσπαθεια μας ειναι να μεινει αυτο το τοπικ οπως ειναι ακριβως....δηλαδη να ανεβαζει οποιος θελει, εχει και μπορει μια ταμπλατουρα και να συνεχισουμε να γραφουμε σχολια και παραγγελιες και οοοοτι αλλο και εγω απλα θα παιρνω απο εδω οοοολες τις ταμπλατουρες και θα τις βαζω στο καινουριο τοπικ γραφωντας παντα ποιος την ανεβασε! νομιζω θα γινει καλο! διευκολυνση για ολους μας .....

Κανένας δεν μας έβλεπε όσο είμασταν ακάλυπτοι,τώρα όλοι ασχολούνται
πώς γίνεται στον ένα παλαβιάρη, εξήγησέ μου, κουτόχορτο χιλιάδες να βοσκάν.
AZ54
Newbie
*

« Απάντηση #2632 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:54:01 μμ »

Φίλε και πανάξιε πρωτοπόρε ας βρεθεί ένας τρόπος να ανεβάζουμε ταμπλατούρες τόσο εύκολα όπως στο Bouzouksis.com.Δές το αν δεν τ΄όχεις δει(που δεν νομίζω)κι΄εγώ θα βοηθήσω.Ευχαριστώ για την προσπάθεια και το έργο σου.
jdaoutid
Newbie
*

« Απάντηση #2633 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 09:03:18 μμ »

σκεφτομαι να ανοιξω αλλο τοπικ και να περνω με copy paste ολε τις ταμπλατουρες και μονο τα μπλατουρες εκει... και εδω αυτο το τοπικ να μεινει μονο σαν συζητηση... τι λετε?

ειμαι διατεθειμένος οπως εκανα και το pdf να παρω απο την αρχει τις σελιδες και να το φτιαξω....

Μα φίλε Νίκο λίγο μαζοχιστικό δεν ακούγεται; Δεν το λέω για δισφήμηση του diymusic, αλλά πριν μερικούς μήμες και με προτροπή μελών από αυτό εδώ το thread έκατσα κι έφαγα μήνες για να φτιάξω το bouzouksis.com το οποίο κατασκευασα γι αυτόν ακριβώς το σκοπό. Να υπάρχει μια βάση δεδομένων με όλες τις ταμπλατούρες και να μπορούν όλοι να φτιάξουν από μόνοι τους όσο πιο γρήγορα και εύκολα γίνεται.
Σε τι θα οφελήσει ένα νέο thread όταν τα εξής προβλήματα θα παραμένουν:
1) Δυσκολία εύρεσης συγκεκριμένου τραγουδιού
2) Αδυναμία βελτίωσης ταμπλατούρας που έχει λάθη.
3) Αδυναμία εύρεσης απόψεων πάνω σε μια ταμπλατούρα.
4) Σύγχηση με ασυνέπειες μεταξύ δύο ταμπλατούρων πάνω στο ίδιο τραγούδι

Φίλε και πανάξιε πρωτοπόρε ας βρεθεί ένας τρόπος να ανεβάζουμε ταμπλατούρες τόσο εύκολα όπως στο Bouzouksis.com.Δές το αν δεν τ΄όχεις δει(που δεν νομίζω)κι΄εγώ θα βοηθήσω.Ευχαριστώ για την προσπάθεια και το έργο σου.

AZ54,
O nikortis όχι μόνο γνωρίζει το bouzouksis.com αλλά έχει βοηθήσει απεριόριστα με τις ταμπλατούρες που συνέλεξε και βελτίωσε. Σε κάθε περίπτωση, για να γίνει και το bouzouksis.com αλλά και αυτό εδώ το forum πιο δυνατά, χρειάζεται περισσότεροι απο εμάς να βάλουν το λιθαράκι τους. Επειδή όμως η ιδέα της δημιουργίας μιας ταμπλατούρας τρομάζει, ίσως εσύ ΑΖ54 να μπορείς να μας δώσεις μια τάξη μεγέθους του χρόνου που χρειάστηκες για να κατασκευάσεις μια μέση ταμπλατούρα και να απομυθοποιήσεις τη διαδικασία.

Καλές πενιές σε όλους,
Γιάννης
AZ54
Newbie
*

« Απάντηση #2634 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 09:32:27 μμ »

Φίλοι με όλη τη σημασία της λέξης, παρ΄όλο οτι δεν έχουμε γνωριστεί απο κοντά,θα σας απαντήσω για τον χρόνο κατασκευής μιάς ταμπλατούρας.Άλλες μέσα σε 15 λεπτά,άλλες  ίσως και μια μέρα.Το δύσκολο είναι οτι αλλιώς τα παίζω στο τετράχορδο αλλιώς τα γράφω και για τα δύο.Νομίζω γνωρίζετε τι εννοώ.Τέλος πάντων εδώ βρεθήκαμε για την αγάπη μας στο μπουζούκι που εσείς την δυναμώσατε και την απεριόριστη ευγνωμοσύνη σ΄αυτούς που έγραψαν (συνθέτες-στιχουργούς-τραγουδιστές) όλα τα τραγούδια που εμείς οι θαυμαστές χαιρόμαστε να <γρατζουνάμε> και να σιγοτραγουδάμε.Να είμαστε πάντα καλά και να χαιρόμαστε! ακόμα και τώρα,στούς δύσκολους καιρούς
nikkortis
Junior forumist

« Απάντηση #2635 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 01:19:18 πμ »

Γιάννη (jdaoutid) έχεις δίκαιο σε ότι λες! Μπορω να σου πω πως το σκεφτηκα κι ολας ....οτι υπαρχουν στο pdf μεχρι καποια σελιδα και οτι υπαρχει και το bouzouksis.com....
Το θεμα ειναι οτι πολλα τραγουδια που ειναι στο bouzouksis.com δεν μπαινουν και στο εδω φορουμ οπως και το αντιθετο φυσικα... καποια παιδια που γραφουν εδω και ανεβαζουν μια ταμπλατουρα δεν την ανεβαζουν και στο bouzouksis.... που κατα την γνωμη μου θα μπορουσε να ειναι και στα δυο site! Την ανεβαζεις στο bouzouksis.com που ειναι και ευκολο, λογο των εργαλειων και απο εκει και περα με ενα copy paste την γραφεις και εδω!

AZ54 βλεπω την δουλεια που κανεις με τα τραγουδια στο bouzouksis και πραγματικα σε ευχαριστουμε πολυ!

Γιαννη που ειχαμε κολλησει με τα τραγουδια απο το pdf για να συνεχισω να ανεβαζω και αλλα να γινει μια πληρης βαση δεδομενων των τραγουδιων! Θελω να υπαρχουν ΟΛΑ στο bouzouksis.com......

jdaoutid
Newbie
*

« Απάντηση #2636 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 04:10:01 μμ »

Γιάννη (jdaoutid) έχεις δίκαιο σε ότι λες! Μπορω να σου πω πως το σκεφτηκα κι ολας ....οτι υπαρχουν στο pdf μεχρι καποια σελιδα και οτι υπαρχει και το bouzouksis.com....
Το θεμα ειναι οτι πολλα τραγουδια που ειναι στο bouzouksis.com δεν μπαινουν και στο εδω φορουμ οπως και το αντιθετο φυσικα... καποια παιδια που γραφουν εδω και ανεβαζουν μια ταμπλατουρα δεν την ανεβαζουν και στο bouzouksis.... που κατα την γνωμη μου θα μπορουσε να ειναι και στα δυο site! Την ανεβαζεις στο bouzouksis.com που ειναι και ευκολο, λογο των εργαλειων και απο εκει και περα με ενα copy paste την γραφεις και εδω!

AZ54 βλεπω την δουλεια που κανεις με τα τραγουδια στο bouzouksis και πραγματικα σε ευχαριστουμε πολυ!

Γιαννη που ειχαμε κολλησει με τα τραγουδια απο το pdf για να συνεχισω να ανεβαζω και αλλα να γινει μια πληρης βαση δεδομενων των τραγουδιων! Θελω να υπαρχουν ΟΛΑ στο bouzouksis.com......

Νομίζω οι ταμπλατούρες μεταξύ 300 και 400 δεν έχουν περαστεί.

Επίσης σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή ιδέα να επισυνάπταμε δίπλα σε κάθε ταμπλατούρα και το είδος του τραγουδιού (π.χ. ρεμπέτικο, ζεϊμπέκικο, κλπ.). Έτσι, θα μπορούσε κάποιος από όλη τη βάση δεδομένων να φιλτράρει μόνο τις ταμπλατούρες που τον ενδιαφέρουν.
Για να γίνει αυτό όμως θα χρειαστώ τι βοήθειά ορισμένων χρηστών να κατατάξουνε όλες τις ταμπλατούρες που υπάρχουν ήδη στο bouzouksis.com. Θα μπορούσαν για παράδειγμα να αφήσουν σε σχόλιο κάτω από κάθε ταμπλατούρα το είδος της. Τα υπόλοιπα θα τα αναλάβω εγώ.

Και βέβαια, από εκείνο το σημείο και στο εξής, κατά την δημιουργία νέας ταμπλατούρας, θα υπάρχει ένα επιπλέον πεδίο (διπλα από τίτλο, τραγουδιστή, συνθέτη) για το είδος του τραγουδιού.

Γιάννης
nikkortis
Junior forumist

« Απάντηση #2637 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 04:20:49 μμ »

οκ... θα ξεκινησω να τις βαζω! και μου λες μετα τι αλλο εχει μεινει!....

οσο για το ειδος... ειμαι προθυμως να βοηθησω αλλα με τα ειδη δεν τα παω καλα! δεν μου πολυ αρεσουν οι ταυτοτητες...  

Λοιπον παιδια τι λετε? να το κανουμε οπως λεει ο Γιαννης jdaoutid .... να συνεχισουμε δω οπως ειναι και να βαζουμε τις ταμπαλτουρες και εδω και στο bouzouksis.com χωρις να κανουμε καινουριο θεμα?

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2013, 04:30:00 μμ από nikkortis »

AZ54
Newbie
*

« Απάντηση #2638 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 08:27:48 μμ »

Όλα ωραία, καλά τα λέτε,εσείς που έχετε την δύναμη και το μεράκι να τα φτιάχνετε.Όμως ρε παιδιά φτιάξτε ένα site η forum <πως το λένε ακόμα δεν ξέρω>,να είναι εύκολο,να αποκλείει ελλιπείς tabs,να έχει αυτά που θέλετε,να έχει στίχους να λέει τούς δημιουργούς,να λέει το μέτρο,το είδος και ότι άλλο σκεφτεί κάποιος.Ζητάω πολλά;Μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω περισσότερο.Αναμένω.
nikkortis
Junior forumist

« Απάντηση #2639 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 09:13:44 μμ »

Όλα ωραία, καλά τα λέτε,εσείς που έχετε την δύναμη και το μεράκι να τα φτιάχνετε.Όμως ρε παιδιά φτιάξτε ένα site η forum <πως το λένε ακόμα δεν ξέρω>,να είναι εύκολο,να αποκλείει ελλιπείς tabs,να έχει αυτά που θέλετε,να έχει στίχους να λέει τούς δημιουργούς,να λέει το μέτρο,το είδος και ότι άλλο σκεφτεί κάποιος.Ζητάω πολλά;Μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω περισσότερο.Αναμένω.

καλά τα λες! και εγω μαζι σου! μαλλον αυτο θα γινει στο bouzouksis.com... φιλε AZ54

Σελίδες: 1 ... 174 175 [176] 177 178 ... 207   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: