+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» παιδεραστία και ελληνική TV
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: παιδεραστία και ελληνική TV  (Αναγνώστηκε 5007 φορές)
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

::take me home::

« στις: Νοέμβριος 23, 2007, 03:14:18 πμ »

όλα άρχισαν πριν 2 βδομάδες περίπου, όταν βγήκε στην δημοσιότητα πως ένας αποφυλακισμένος [για παιδοφιλία] βίασε ένα 9xrono κορίτσι κάπου στα εξάρχεια.

... και τα παράθυρα γέμισαν ειδικούς που συζητούσαν το πρόβλημα, ενώ ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε σε αυστηρότερα μετρα και ποινές [και κάτι τρέχει στα γύφτικα].
φυσικά ανάμεσα στους ειδικούς και η τατιάνα στεφανίδου [γνωστη, αγαπημένη και μη εξαιρετέα], αφού έβγαλε ένα λογύδριο για το ποιος φιλάει τα παιδιά μας, για την αρχή προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, που απαγορεύει στα κανάλια να βγάλουν τα στοιχεια του δράστη, για την προστασία του παιδεραστή και όχι του πολίτη... κρατώντας για τον επίλογο, δυο γραμμές 090 για να πουν οι τηλεθεατές την άποψη τους.

Και μετά ήρθαν τα πιο σοβαρά θέματα.
Όχι το ασφαλιστικό, η παιδιά, οι φυλακες... αλλα τα ζωνιανά, την μπάλα, το πως να αναγνωρίζεις το φρέσκο ψάρι.

Μα σήμερα μη έχοντας αλλα θέματα το θυμήθηκαν ξανά.
H μεν στεφανίδου έβγαλε ένα θύμα να μιλήσει για τα βιώματα που είχε 20-30 χρονια πριν, ενώ στον alpha ο γεωργίου πέρα από τα θύματα, "έπιασε" στα πράσα έναν παιδόφιλο και προσπάθησε να σκιαγραφήσει το προφίλ του δράστη.

Δεν έκατσα να δω τίποτα από τα δυο.
Γιατί:
Το νιώθω πως κατά έναν αλλόκοτο τρόπο, ερεθίζονται όταν μιλάνε για τους άγραφους νομους της φυλακής..."αυτό που έκανες, αυτό ζεις όσο είσαι μέσα" λένε... και εμενα μου έρχεται ο στίχοs που με ανατρίχιασε όταν τον πρωτάκουσα γύρο στα 15
"[...]εμπρός να κάψουμε τον εμπρηστή
εμπρός  να βιάσουμε τον βιαστεί
εμπρός να κρεμάσουμε τον δήμιο

[...]

το μήνυμα της ήττας το φωνάζουν [...]"
και αναρωτιούνται οι γελοίοι "γιατί όταν βγει ο βιαστής κάνει τα ίδια?".

Ο παιδόφιλος είναι ασθενής.
Δεν είμαι ψυχολόγος/ψυχίατρος να ξέρω αν είναι υποτροπιάζουσα νόσος, όμως ξέρω πως είναι αναφαίρετο δικαίωμα η κατάλληλη θεραπεία για τον ψυχικά ασθενή.
Δεν θέλω να δικαιολογήσω τον θύτη.
Όμως δεν θέλω να τον βάλω και απέναντι.
Είναι και αυτός ο κύκλος βίας, που λένε.
Κάποιες φορες αναφέρονται και όλοι αυτοί οι ειδικοί στον κύκλο αυτό, αλλα δεν λένε ποτε πως το τωρινό θύμα δεν θα υπήρχε αν το θύμα του παρελθόντος είχε την κατάλληλη φροντίδα από οικογένεια, κοινωνία, κράτος.

Αλλα αυτοί κάνουν την δουλειά τους.... εμενα αυτό που με τρομάζει είναι που νιώθω κάποιες φορες ανώμαλη.
Γιατί αλλάζω κανάλι ή κλείνω την TV σε κάτι τέτοια.
Γιατί δεν μπορώ να αντιληφθώ πως κάποιοι αντέχουν αυτά τα θεάματα, & ήσυχοι πως κάναν την καλή πράξη της ημέρας, την κλείνουν ή να αλλάζουν κανάλι και το ξεχνάνε.
Ίσος να έχω κάποιου είδους ψυχοπαθολογία, αλλα δεν πιστεύω τα "θύματα" της TV.
Μου θυμίζουν,τόσο πολύ, τον αναρχικό και τον ματατζή που μιλούσαν στο ίδιο τραπέζι πριν ένα χρόνο.

javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 03:51:05 μμ »

σωστός προβληματισμός,,Εγώ θα το πάω ακόμα πιο πέρα..
όταν τα πορνεία γεμίζουν με ανήλικα κοριτσάκια που βιάζονται κάθε μέρα (ανελλιπώς) από τους ελληναράδες κανείς δεν μιλάει για παιδεραστία, θεωρείτε κάτι το "φυσιολογικό"..
acab6
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 12:15:39 πμ »

σωστός προβληματισμός,,Εγώ θα το πάω ακόμα πιο πέρα..
όταν τα πορνεία γεμίζουν με ανήλικα κοριτσάκια που βιάζονται κάθε μέρα (ανελλιπώς) από τους ελληναράδες κανείς δεν μιλάει για παιδεραστία, θεωρείτε κάτι το "φυσιολογικό"..

Zωγράφισες...

Γενικά στο θέμα παιδεραστεία (και ειδικα εαν πάμε και σε επίπεδα βιασμου 99,999999% των περιπτωσεων) το ανθρωπιστικό μου πνεύμα παει περιπατο... και ζηταω αλλες όμορφες μεσαιωνικες λύσεις... λιτζαρισμα και ου το καθ' εξής...

Το πάθος γιά τη λευτεριά είναι δυνατότερο απ' όλα τα κελιά.
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 11:38:33 πμ »

acab6 pρακτικές λιντσαρίσματος αδερφέ....αχαχαχααχ θεός !!! θεός !!! συμφωνώ απόλυτα !!!
Λοιπον ένα βιβλίο που εξηγεί κάποια πράγματα το οποίο και ε΄γ ωακόμα διαβάζω είανι οι 3 τόμοι της ιστορίας της σεξουαλικότητας του Φουκώ..Αξίζει παίδες, θα αναθεωρήσουμε  πολλλά πράγματα...BRO!
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: