+ 
|-+  Αυτο-οργάνωση » Τέχνη» Diy Εξωφυλα δισκων
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Diy Εξωφυλα δισκων  (Αναγνώστηκε 11783 φορές)
SEX_FARSER
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

Toxic Area

« στις: Οκτώβριος 20, 2007, 06:25:33 πμ »

Help.... opoios gnwrizei links me video gia dihmiourgia exwfylou ,,gia cd mousikhs........
osa perisotera gnwrizete toso megalyterh boh8eia gia mena....

Στο κοσμο των ηλιθιων οι μαλακες κανουν σαλο...
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 05:00:26 μμ »

καταρχήν υπάρχουν 2 τρόποι. Ο ένας είναι εξ ολοκλήρου στο χέρι και ο δεύτερος με επεξεργασία στον υπολογιστή κάποιας φωτογραφίας ή και συνδυασμό των 2 (χέρι και εικόνα). Και στις 2 περιπτώσεις όμως χρειάζεσαι υπολογιστή και γνώση κατά προτίμηση του photoshop
SEX_FARSER
Newbie
*

Toxic Area

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 11:48:26 μμ »

to gnwrizw to photoshop kai to exw liwsei... alla den einai auto... tropo 8elw na ma8w gia na dihmiourgw to exwfylo,,, to xarti...... kai genikotera ti eidous xartiou xreiazetai , kai loipa...
den xerete kana link?

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 11:11:53 μμ »

Τρόποι για να κάνεις ένα εξώφυλο ουσιαστικά δεν υπάρχουν. Σκέψου απλά ότι έχει μια επιφάνεια 12Χ24 που διπλώνει οπότε εκι μέσα βγάζεις ότι σου αρέσει..ΤΟ χαρτί κ.λ.π είναι και αυτό επιλογή δική σου. Ξεκινάς απο το πιο απλό που είναι το λεγόμενο 80 γραμμάρια γραφής και πάει 120 γραμμάρια, 160, 210 (χαρτονάκι) και μετά σε γυαλιστερό (ιλουστριασιόν) κ.λ.π. Οικολογικό χαρτί..χάος γίνετε..BRO!
SEX_FARSER
Newbie
*

Toxic Area

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 05:37:16 πμ »

re sy boy , kai ayta pou 8a ta brw? kai times ti leei??

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:33:44 μμ »

Αν πας σε ένα τυπογράφο και του ζητήσεις δε΄θγματα χαρτιών θα σου δώσει ένα μπλοκάκι που θα έχει όλα τα είδει..Θα χάσεις την μπάλα σου λέω. Εγώ επιδή λόγο δουλειάς έχω φίλο τυπογγράφω μου κάνει εξεφτελιστική τιμή.1500 εξώφυλλα ασπρόμαυρα (μπρος πίσω επιφάνεια τυπωμένη) διάσταση 12Χ24 σε οικολογικό χαρτί (άρε οικολογική συνείδηση..) 80-100 ευρώ
Γενικά αν πας σε καλό τυπογράφο κάπου εκεί θα σου πάρει. Γιατί είναι και τα φιλμ που θέλει ένα 20ευρω, ένα 20 ευρω η τσάκιση, και άλλα 80 τα χαρτιά και τύπωμα..
SEX_FARSER
Newbie
*

Toxic Area

« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 02:28:23 πμ »

kai to typwma tou sxediou... mazi??? ase re... mia xara einai ta lefta gia ola ayta....   tespa, thanks re sy.. 

javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:36:16 πμ »

κανονικά αδερφέ, απλά πρέπει να τύχεις σε παλικάρι τυπογράφω
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 06:00:56 μμ »

τίποτα αδερφε, αυτά είναι γνωστά σε πολλούς.BRO!
fatimahill
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2011, 01:44:40 πμ »

ψαχνω να τυπωσω κι εγω ενα εξωφυλλακη,ψηφιακη εκτυπωση απλα επειδη εχει καποιες λεπτομερειες σε οσους εχω παει το βγαζουν χαλια και φυσικα  δεν εχουν καμια ορεξη ουτε να πειραξουν λιγο το κοντραστ οταν τους το λες.
Επειδη εχω βαρεθει με την γαιδουρια τους εχετε να προτεινετε καποιο ?  θα βγιει το cd κι εγω ακομα δεν θα εχω τυπωσει το εξωφυλλο,αναγκη και κοψιμο παιδια.
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2011, 10:54:04 πμ »

Οταν εννοείες χάλια ? Βγαίνει πολύ σκούρο στην εκτύπωση ?
Να ξέρεις πως στην ψηφιακή εκτύπωση πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και το μηχάνημα της εκτύπωσης. Πολλά δεν μπορούν να αποτυπώσουν καλή ανάλυση με αποτέλεσμα να "χάνετε" πληροφορία

fatimahill
Junior forumist

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2011, 03:34:39 μμ »

ναι ακριβως στα περισσοτερα μαγαζια βγαινει πιο σκουρο και χανονται λεπτομερειες του εξωφυλλου.Επειδη ειναι εγχρωμο σε αλλους βγαινουν κατι περιεργες αποχρωσεις.Παντως δεν μπορει να αποδωθει αυτο που εχω φτιαξει ,σιγουρα θα ειναι και θεμα μηχανηματος οπως λες.
javaspa
Forum is my life

« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 16, 2011, 09:22:30 μμ »

τότε δυστηχώς, θα πρέπει να πας σε κάποιο "καλό" φωτοτυπάδικο όπου θα κερδίζεις ποιότητα αλλά θα χάσεις σε τιμή
Εκτός αν το αλλάξεις μόνος και τους δώσεις το αρχέιο διορθωμένο
Nosfi
Junior forumist

« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2011, 09:33:45 μμ »

τι τυπο αρχείου τους πας?
jpeg??

ισως θα πρεπε να συνεννοηθείς με κάποιον από ολους οσους δοκιμασες να πας (κατα προτιμηση οχι τον φθηνοτερο αλλά αυτόν που σου φαίνηκει να ενδιαφέρεται εστω και λιγο) για το τι θελουνε εκει για να στο κανουν πιστά. (RGB, CMYK, bitmap, lab color ή ξερω γω οτιδηποτε παιζει να τους βολευει). Ισως σε αυτο ακριβως το πραγμα (color mode) να κρυβεται το προβλημα.

οφφτοπικ φιλικα: μη γκρινιαζεις για γαϊδουρια. Λεφτα κοιτανε να βγαλουνε και ευκολα και ειναι αναμενομενο να μη θελουνε να σκασουν. Και κανενας δε θα παιξει με το κοντραστ γιατι τους πας ένα "έργο". Εννοείται ότι το χεις φτιαξει όπως ακριβώς το θες. Θέλω να πω δεν είναι φίλοι σου, ούτε καλλιτέχνες για να νοιάζονται για το αισθητικο αποτέλεσμα. βλεπουνε κερδος-κοστος-χρονο εργασιας

Ναιτραβαγιέ Ζαμέ
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 09, 2011, 01:49:28 μμ »

Κοιτα, ποτε μα ποτε αυτο που βλεπεις στην οθονη σου δεν εκτυπωνεται ακριβως οπως το βλεπεις στην οθονη, παντα υστερει σε χρωμα. την ποιοτητα στο χρωμα συνηθως μπορεις να την κερδισεις με καλυτερη ποιότητα χαρτιού, πχ σκεψου μια ζωγραφια με εντονα χρωματα, τυπωμενη σε χαρτι 80 γρ. και σε χαρτι 160 γρ., πιστεψε με δεν εχει ΚΑΜΙΑ μα καμια σχεση. Επισης καλυτερα να πηγαινεις τα αρχεια σου σε μορφη pdf και οχι σε jpeg. Μέσω photoshop επίσης μπορείς να ρυθμίσεις το contrast  τωρα, για τις τιμες επειδη υπαρχουν πολλοι ΑΛΗΤΕΣ τυπογραφοι εκει εξω (σου μιλαω γτ ειμαι του αντικειμενου) θα προτεινα για τιμες πρωτα να κανεις μια ερευνα αγορας, που να ζητας προσφορες για πχ 100 κομματια (λεμε ενα παραδειγμα) αν εισαι τυχερος μπορεις να βρεις (μιλάω για αθήνα) τυπογραφείο που να σου κανει τζαμι δουλεια με το 50% της τιμής που θα σου ζητήσει η συντριπτικη πλειοψηφία των τυπογράφων.

Τωρα για ενα εξώφυλλο, πέρα από το χαρτί, για την κατασκευή του είναι αναλόγως τι θες. Μπορείς να το κάνεις εξ ολοκλήρου μέσω Photoshop, μπορεί να ναι συνδιασμός, κολάζ ή σκίτσο που θα σκανάρεις και θα ξακρίσεις και θα του αλλάξεις τα φωτα στο πρόγραμμα (φόντο, τονικότητες κλπ), αν κάνεις πίνακα (θα πρότεινα για υλικό λάδια (είναι το πιο καθαρό χρώμα με διαφορά αλλά τα καλά σωληνάρια είναι κάπως ακριβούτσικα) ή ακρυλικά) το οποίο μπορείς να φωτογραφήσεις ψηφιακά και να τον επεξεργαστείς. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για logos κλπ.

για έγχρωμο βιβλιαράκι εγώ θα πρότεινα χαρτί 100 ή 120 γρ. πάντως και όχι 80. το 80 γρ. είναι ιδανικό για ασπρόμαυρο (φυσικά οσο αυξανεις τα γραμμαρια τόσο πιο ανθεκτικο ειναι κλπ στον ιδρώτα από τα δάχτυλα κλπ)

Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: