Αποστολέας Θέμα: Η γνώμη σας για τα ναρκωτικά.  (Αναγνώστηκε 22584 φορές)
_SIN_
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:19:57 πμ »

Κατ αρχάς γεια σας k συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα που έχετε δημιουργήσει k τις προσπάθειες που κάνετε μέσα από αυτή. Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί ξανά κάτι εδώ σχετικά με τα ναρκωτικά (αν έχει, παραπέμψτε με εκεί), τους λόγους που οδηγούν κάποιον στην χρήση τους, τις συνέπειες που έχει η χρήση αυτή k vck, αν τω φαινόμενο χρήσης τους ήταν πιο μαζικό αν θα οδηγούσε tlk στην αδρανοποίηση του λαου k την ευκολότερη "χιραγοιγισι" του από τω κράτος k τους γνωστούς.. θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2007, 12:19:19 πμ από tug »
SEX_FARSER
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

Toxic Area

« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 11:02:18 πμ »

Ποιος μπορεί να έχει καλεί γνώμη για τα ναρκωτικά ρε φιλε?
κάνα έμπορος μονο, και κάνα μαστούρης που θα σου πει πως με αυτά κανεις μια εσωτερική αναζήτηση και ανοίγεις τον ευατό σου... κλασικές παπαριές κλασικών γρόθων και ευαίσθητων αθρώπων.......  :ο :ο :ο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2007, 12:19:37 πμ από tug »

Στο κοσμο των ηλιθιων οι μαλακες κανουν σαλο...
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 12:00:05 πμ »

λοιπόν για τα drugs μπορούν πολλοί να σου πουν καλά λόγια.. ένας από αυτούς και ο ομοφοβικός πατέρας που λέει "χίλιες φορες ο γιος μου πρεζάκι, παρα gay".

τέλος πάτνων, για να μιλήσουμε και σοβαρά.
η σωστή ερώτηση δεν είναι γιατί κάποιος πρωτοκάνει χρήση, αλλα γιατί κάποιος εθίζεται.
εκεί είναι και η βασική διαφορα του εξαρτημένου από τον περιστασιακό χρηστη.
και αυτό το λέω γιατί κάποιος μπορεί να δοκιμάσει από περιέργεια ή επειδή θέλει να ανήκει σε μια ομάδα.
κάποιοι από αυτούς, που ξεκίνησαν έτσι θα μείνουν είτε περιστασιακοί χρηστες "κάνα τσιγάρο στην γύρα" που λένε ή κάνα μανιτάρι και λοιπές χημείες σε party ενώ κάποιοι άλλοι θα σταματήσουν είτε αμέσως είτε μετά από ένα μεγάλο ή μικρό διάστημα.

αυτός όμως που θα εξαρτηθεί από οποιοδήποτε ναρκωτικό δεν άρχισε την χρήση για τους παραπάνω λόγους ή αν αυτό υποστηρίζει είναι απλές δικαιολογίες.
αυτό που προσπαθεί είναι να καλύψει βιώματα που δεν μπορεί να τα καλύψει αλλιώς ή ακόμα και να ανταπεξέλθει σε αυτά.
βιώματα που έχουν να κάνουν με την παιδική ηλικία, μιας και η χρήση/εθισμός όλο και μειώνεται ηλικιακά.
και βεβαια δεν μένει κανεις μονο σε αυτά, γιατί μέσα από την εξάρτηση έρχεσαι αντιμέτωπος με διαφορα αλλα προβλήματα, τα οποια εν συνεχεια θα σου γίνουν βιώματα και χρειάζεσαι κάποιον τρόπο να καλύψεις... και πάει λέγοντας.

και ναι[!] θα συμφωνήσω πως η τοξικοεξάρτηση είναι κοινωνικοπολιτικό θέμα.
θα συμφωνήσω επίσης γιατί η ιστορία το έδειξε αυτό... η γενιά μετά το πολυτεχνείο είναι τίγκα ντρόγκα και δεν χρειάζεται να το αναλύσω ελπίζω, αφού έχω να κάνω με σκεπτόμενους ανθρώπους, αλλα με το να λέμε "τι να τα πάρεις, αφού είναι κρατικά" τότε δεν κάνουμε κάτι.
γιατί αυτό δεν είναι τίποτα άλλο παρα ένας ξύλινος πολιτικός λόγος [λέμε τώρα] που όμως δεν είναι τίποτα αν χάσεις τον ανθρώπινο.

γιατί [και sorry που βγαίνω λίγο εκτος, αλλα παντού κολλάει το συγκεκριμένο] όπως είχε πει και ένας σύντροφος μεγάλος σε ηλικία που έχει περάσει και από τα drugs και είναι χρονια καθαρός, αν δεν υπάρχει ανθρωπιά στην πολιτικοποίηση, τότε δεν θα γίνουμε ποτε καλύτεροι άνθρωποι... ποσο μάλλον να αλλάξουμε τον κόσμο.

acab6
Newbie
*

« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 08:25:39 μμ »

Tα ναρκωτικά είναι μιά ακόμη κρατική παγίδα.
Καθε εξάρτηση είναι μια ακόμη παγίδα που μας πάει μακρυά απ' την επανάσταση. Το ζήτημα είναι να είμαστε έτοιμη την ώρα της εξέγερσης σε πρώτο στάδιο.Το πιό πιθανό είναι να μη το ζήσει η γενιά μας. Ε και?
Δε ξέρω αν το χασίς δεν ειναι εξαρτισιογόνο, όπως λέγεται. Δε μου αρέσει. Αρα, δεν έχω σχέση με το άθλημα.

Πάντως δε μου αρέσει να βλέπω χρήστες να υποφέρουν. Είναι πραγματικά θύματα του κράτους, χωρίς να το θέλουν, ίσως και του lifestyle όπως οι καπνιστές. ΣΔηκώνει πολλή μεγάλη κουβέντα το θέμα. Ολοι έχουμε μια μοφή εξάρτησης. Το ζήτημα είναι ποια και τι επιφερει;

Το πάθος γιά τη λευτεριά είναι δυνατότερο απ' όλα τα κελιά.
vagia
Junior forumist

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:10:56 πμ »

όντως οι χρηστες είναι θύματα του κράτους.οι λόγοι που οδηγούνται εκεί είναι για την κάλυψη κενών ίσως gt είναι πολύ μαλακες k νομίζουν ότι θα νιώσουν καλύτερα.μόλις δουν ότι είναι αρρώστια τω μετανιώνουν αλλα είναι αργά...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2007, 12:20:35 πμ από tug »

oi an8rwpoi einai ena aperanto keno
oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 11:37:35 πμ »

oi logoi pou odhgountai ekei einai gia thn kalipsh kenwn isws gt einai polu malakes

mpravo re sy!
oreos logos...
apo tin mia 8ima tou kratous ke apo tin alli malakas.

otan akouw/diavazw kati tetoia skeftome pos "re file, protimw xilies fores prezaki, para na skeftw pote etsi"

atopos
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

arm your destinys

« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:13:43 μμ »

τι λε ρε κοπελιά. Πολύ απλοϊκά να σου πω πως όπως σε κόβω, απ' αυτά που γράφεις, δεν έχει λόγο κανένα κράτος να σε "κάνει θύμα του", οπότε μάλλον δεν πρέπει να περιφανεύεσαι για την "καθαρότητα" σου απέναντι στα ναρκωτικά. Σίγουρα κάθε χρήστης έχει ευθήνες απέναντι στον εαυτό του και μόνο βέβαια, αλλά δεν θα τους πω και μαλάκες, ξέρω γω. Οι λόγοι που οδηγούντε εκεί είναι όχι γιατί είναι μαλάκες, αλλά γιατί το κράτος θέλησε να τους στείλει εκεί, όπως έγραφε κι ένας πιο πάνω, μ' αυτόν τον τρόπο τους κάνει σχετικά ακύνδηνους.
Σόρρυ για το επιθετικό μου ήφος, κι εγώ έτσι σκευτόμουνα μέχρι να μιλήσω με ανθρώπους που έχουν περάσει απ' αυτήν την λούμπα, απλά μου την σπάει αυτός ο φιλύσηχος ρατσισμός απέναντι στους τοξικομανείς, είναι πολύ ακύνδηνος. "είναι πολύ μαλάκες, άρα στ' αρχίδια μου, ας ψοφήσουν σε κάποιο παγκάκι, δεν φταιν οι πρεζέμποροι, φταιν τα "πρεζάκια"", γιατί ουσιαστικά κάπου εκεί οδηγήτε όλο το σκεπτικό.-

Καμία επιβίωση της Τέχνης
Αυτοδιεύθυνση της Καθημερινής Ζωής
vagia
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 05:34:44 μμ »

κοίτα σε αυτό εν μέρη έχεις dikio.de φταίνε τα πρεζάκια k ούτε τω είπα ρατσιστικά.αλλα όταν βλέπεις μπάτσους να τα βγάζουν χοντρά από την πρέζα δεν υπάρχει άλλη eksigish.to θέμα δεν έχει logikh.k αν οι τοξικομανείς δεν ξεκινάνε ως θύματα t κράτους ξεκινάνε ως θύματα άλλων οι οποιοι προσπαθούν να κρυφτούν πίσω τους καταστρέφοντας άλλον ένα.σίγουρα όμως έχουν k αυτοί μέρος της ευθύνης για τον εαυτό tous.gt ξεκινώντας οι περισσότεροι ξέρουν θεωρητικά που θα katalhksoun.o τρόπος που σκέφτεσαι εσύ (να τους αφήσουμε να πεθάνουν σε ένα παγκάκι) δεν είναι ότι πιο an8rwpino.gt εμενα τουλάχιστον δε m αρέσει να βλέπω ανθρώπους να πεθαίνουν από αυτά..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2007, 12:21:38 πμ από tug »

oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 05:41:10 μμ »

re sy kopela mou, katalaveneis ti grafeis?
;i akomi xirotera... 3ereis gia ti pragma milas?

vagia
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 05:54:16 μμ »

nai kserw gia ti milaw.pros ti h erwthsh?

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 12:29:35 πμ »

Αν κατάλαβα καλά γιατι ακουω και Three days grace τώρα και δεν ειμαι φουλ συγκεντρωμένος, η Βάγια μιλάει για το ότι όσοι μπλέκουν έχουν την γνώση του πράγματος πριν μπλέξουν και ίσως ειναι ευκολη δικαιολογία να πουμε δεν ξέρανε, ειχαν προβλήματα... γιατι ετσι αποποιουμε τις ευθύνες που εχει ο καθένας μας για τις πράξεις του και τις πετάμε στο πουθενά. Μπατσοι, εμποροι, φίλοι, μαλακινση..ειναι πολλοί οι λόγοι. Μερικοί το βλέπουν και ως φιλοσοφία και θέλουν να ζουν το νεο woodstok Καθε μερα. Ειναι απειροι οι λόγοι. Six million reasons to die. 
Εγώ ειμαι απείρως κατά, χωρίς να κολλάω ή να μην ειμαι αντικειμενικός, απλά ειμαι της αποψης "απο το σπιτι δεν θα βγω, πίνω μίλκο και παίζω προ" γιατι απλά το μόνο που κάνει ο ανθρωπος ειναι να βλάπτει γενικώς τον εαυτό του. Δεν μιλάω για χόρτο που απλά δεν μου κάνει και ουτε το θεωρώ χειρότερο απο το ουζο πχ σε καμία περίπτωση (μαλακα εχω καιρό να πιω ουζο τωρα που το θυμήθηκα...  ) ,μιλάω για τα φευγα ναρκωτικά ,αυτα που χτιζουν νεο κοσμο, ετοιμο γιανα πεθάνεις και ειναι απαράδεκτο να λέει κάποιος ότι δεν ειναι υπέυθυνος και ειναι θυμα..

-Γιαγια γιατι καπνίζεις; Αφου μονο καρκίνο σου δίνει, πισσα στα οργανά σου, θες φωτογραφία να δεις να ξεράσεις; Και δεν ειναι και κρίμα να φεύγουν 150 ευρώ τον μήνα απο τον απαράδεκτο μισθό των 550 ευρώ που εχεις ως έλληνας. Δεν νιώθεις μαλάκας γιαγια μου;
- Ναι γιωργάκη, νιώθω μαλάκας, αλλα όχι τόσο όσο οι φίλοι σου γιατι εγώ όταν ξεκίνησα το κάπνισμα δεν γνωρίζαμε τίποτα για τις συνέπειες της καπνοβιομηχανίας..

Αυτο ειναι ενας υπαρκτός διάλογος (και εμένα με λένε μεριλην μονρο, τουλάχιστον στεκει το νόημα!).
Αν αλλάξουμε την γιαγια με άτομο του 2007 που έχει γνώση των πραγμάτων και αν αλλάξουμε και το τσιγάρο με οτιδήποτε άλλο , στο διάλογο η γιαγιά (αντικαθιστουμε με νεο πρόσωπο) θα είναι όντως μαλάκας.

Είδες; Η ζωή ειναι μαθηματικά τελικά.

Μα τι λεω; Φαντασου να περναμε κι όλας...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 04:33:29 πμ »

Αν κατάλαβα καλά γιατι ακουω και Three days grace τώρα και δεν ειμαι φουλ συγκεντρωμένος, η Βάγια μιλάει για το ότι όσοι μπλέκουν έχουν την γνώση του πράγματος πριν μπλέξουν και ίσως ειναι ευκολη δικαιολογία να πουμε δεν ξέρανε, ειχαν προβλήματα... γιατι ετσι αποποιουμε τις ευθύνες που εχει ο καθένας μας για τις πράξεις του και τις πετάμε στο πουθενά. Μπατσοι, εμποροι, φίλοι, μαλακινση..ειναι πολλοί οι λόγοι. Μερικοί το βλέπουν και ως φιλοσοφία και θέλουν να ζουν το νεο woodstok Καθε μερα. Ειναι απειροι οι λόγοι. Six million reasons to die. 

όταν τα ηλικιακά όρια όλο και πέφτουν και πλέον μιλάνε/με για 12χρονά παιδιά που πρωτοέρχονται σε επαφή με τις ουσίες, τότε ρε παιδιά σε ποια γνώση απευθύνεστε?
για ποια αποποίηση ευθύνης?

ακόμη όμως κι αν αναφερθούμε [στις εξαιρέσεις] που πέφτουν σε μεγαλύτερη ηλικία [βλέπε μετά εφηβεία] τότε και πάλι δεν γίνετε να είναι αδιάλλακτος κανεις.
πόσοι άλλωστε είναι αυτοί που αρχίζουν την χρήση μέσα στην φυλακή?
αυτό τι μας δείχνει...
πως η χρήση των ουσιών έχει να κάνει με την απώλεια της ελευθερίας.
και ζώντας σε ένα/μια ανελεύθερο/η κράτος/κοινωνία, τότε για ποια ελεύθερη βούληση να συνεχίσουμε την κουβέντα?

stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 03:15:15 μμ »

Ladykiller σιγουρα οταν μιλαμε για τοσο μικρες ηλικιες σιγουρα δεν υπαρχει μεγαλη γνωση του πραγματος..Αλλα για μεγαλυτερες ηλικιες μην συγχεεις καποιον που μπλεκει στις φυλακες με καποιον που ειναι εξω.Ναι η κοινωνια μας δεν ειναι δικαιη,ναι τα το κρατος ειναι ανελευθερο αλλα οι 2 αυτες καταστασεις δεν συγκρινονται με τιποτα.Οταν στις φυλακες υπαρχουν μαφιες που κανουν κουμαντο,οταν η ΕΕ λεει για 7 τετραγωνικα μετρα αν φυλακισμενο και στην Ελλαδα ειναι κατω του 1,οταν,οταν,οταν..Τα ξερουμε καλα για τις φυλακες απο αυτα που διαβαζουμε.
 Εκει μπορεις να δικαιολογησεις καποιον γιατι η απογνωση και η τρελα ειναι πολυ μεγαλη..Καμια σχεση ομως με εξω.Ειδικα ατομα που μεγαλωσαν σε μια χαρα οικογενεια και βγαζουν λεφτα για να ζουν ..εε τοτε οταν καποιος τετοιος παει και μπλεκει εε..εκει δεν φταει και το κακο κρατος..

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 04:04:08 μμ »

Για μένα απλά στην φυλακή είναι φανερή η ανελευθερία, ενώ στην rl όχι.
Γεννημένοι σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον/κοινωνία δεν μπορούν όλοι [ή δεν θέλουν] να το αναγνωρίσουν αυτό είναι πιο ύπουλο.
Αν κάποιος από αυτούς [από τους πρώτους, οι άλλοι δεν με ενδιαφέρουν] αρχίσει να ασφυκτιά, άμεσος ο περίγυρος του θα τον αποκλείσει... αν δεν έχει την δύναμη να στραφεί προς άλλους ανθρώπους τότε ίσος να βρει την "παρηγοριά" εκεί.

Από την άλλη, υπάρχουν χίλια δυο που μπορούν να συμβούν σε κάποιον ενήλικα που να τον οδηγήσουν εκεί.
Υπάρχει η ατομική ευθύνη, αλλα ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά.

Να μου πεις για κάποιον που έχει κάνει απεξάρτηση και πέφτει ξανά, να το δεχτώ.
Αλλα για "ανθωπους" που δεν έχουν νιώσει το πρόβλημα από την μια ή την άλλη, τότε όχι.

Από την άλλη έχω και μια απορία...
Ποια είναι η μια χαρά οικογένεια... γιατί να είναι καλά κάποιος που βγάζει λεφτά.
Τι έχει σαν υπόβαθρο η οικογένεια αυτή και "κατεπεκτασι" το παιδί που ενηλικιώθηκε σε αυτή?

vagia
Junior forumist

« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 06:21:45 μμ »

tug me kalupses.lady killer enas logos pou mporei na w8isei kapoion sta narkwtika einai k gia na ginete apodektos se mia parea h gia na ksexwrizei..asxeta apo thn ilikia

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: