Αποστολέας Θέμα: Ταινίες σχετικά με πανκς  (Αναγνώστηκε 6940 φορές)
doesitmatter
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 04, 2007, 02:30:43 πμ »

Παράθεση από: "bhoy"
Υ.Γ. δε βλέπω οι "πανκς" να έχουν όρεξη να κουβεντιάζουν για ταινείες... Evil or Very Mad

Ταινίες/ντοκυμαντέρ σχετικά με το punk.
SLC Punk
Another State Of Mind: Ντοκιμαντέρ γυρισμένο κατά την πρώτη περιοδεία που έγινε από πανκ μπάντες στην αμερική (Social Distortion και Youth Brigade). Από το φτιάξιμο του van μέχρι τα πανκ-σπίτια που τους φιλοξέκινησαν. Δίνει μια καλή εικόνα για τα πρώτα χρόνια της αμερικάνικης σκηνής, όταν ακόμα οι πάνκς σε κάθε πόλη δεν ήταν πολύ περισσότεροι από μερικές δεκάδες.
The Slog Movie
Decline of the western civilization 1: Ντοκιμαντέρ για την πρώτη γενιά αμερικάνιου πανκ/χάρντκορ. Συνεντεύξεις με μέλη των Black Flag, The Germs, X, Alice Bag Band, Circle Jerks, Catholic Discipline και Fear.
Decline of the western civilization 3: Το τρίτο μέρος (το δεύτερο ήταν για τη metal σκηνή) και πιο πρόσφατο έχει θέμα τους gutter-punks του LA, στην πλειοψηφία τους άστεγοι και αλκοολικοί. Εδώ η Penelope Spheeris νομίζω πήγε να το κάνει πολύ μελό εστιάζοντας σε ερωτήσεις όπως “από τι ώρα ξεκινάς να πίνεις το πρωί”, “τι πιστεύεις θα λέγαν οι γονείς σου αν σε βλέπαν έτσι” κα, θέλοντας να δείξει την κατάντια των παιδιών. Το μεγάλο μείων είναι πως επέλεξε να ασχοληθεί με αυτά τα άτομα και όχι με αυτά της “παραγωγικής” πλευράς.
Suburbia: Η ζωή κάποιων πανκς που έχουν καταλάβει και ζουν σε ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι σε κάποια προάστια σε παρακμή (ναι το αμερικάνικο όνειρο δεν λειτούργησε για όλους όπως το βλέπουμε στα αμερικάνικα sitcoms). Δείχνει τις σχέσεις μεταξύ τους, με τους γονείς τους και με τους redneck κατοίκους. Προβάλει κυρίως την μηδενιστική πλευρά και τα αδιέξοδα των παιδιών αυτών. Οι πλειοψηφία των παιδιών δεν ήταν ηθοποιοί αλλά πραγματικοί πανκς.
Punk: Attitude
The Filth and the Fury
Sid and Nancy
The Great Rock 'n' Roll Swindle
What to Do in Case of Fire:Ταινία που αν και δεν έχει τόσο άμεση σχέση με το πανκ όσο οι παραπάνω αξίζει να είναι στη λίστα. Μια βόμβα που σκάει 12 χρόνια αργότερα απ’ότι ήταν προγραμματισμένη αναγκάζει να βρεθούν ξανά την παρέα που την τοποθέτησε και αφού ο καθένας έχει πάρει “το δρόμο του”. Μπορεί να θεωρηθεί χαζοταινία αλλά έχει πολλά στοιχεία που δείχνουν πως οι δημιουργοί δεν ήταν άσχετοι με τους αυτόνομους μάλλον της Γερμανίας του ‘80. Μήπως ο σκηνοθέτης/συγγραφείς της ταινίας είναι σαν τον διαφημιστή στην ταινία, εξαργυρόνοντας τα “άγρια” χρόνια του(ς);

Επίτηδες άφησα απ’έξω ταινίες όπως Romper Stomper, Made in Britain και άλλες που σχετίζονται με νάζι-σκινς κτλ αλλά και πολιτικές/ακτιβιστικές ταινίες/ντοκυμαντέρ.

Πρόσφατες που δεν έχω δει αλλά φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες:
American Hardcore: Για την Αμερικάνικη σκηνή του 1980-1986. (Η ταινία γίνεται distribution από την Sony!!)
B.I.K.E: Για τους bike-activists
There is No Authority But Yourself: Ντοκυμαντέρ για τους Crass

Και φυσικά να μην ξεχάσω τις κλασικές:
Οι πανκς τα κάνουν όλα
Fuck the System (και όλες τις παραγωγές της Punx Productions και του Rob Rotten)  :lol:

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2007, 02:33:39 πμ »

Παράθεση από: "doesitmatter"
American Hardcore: Για την Αμερικάνικη σκηνή του 1980-1986. (Η ταινία γίνεται distribution από την Sony!!)

ακομα δεν διαβασα το βιβλιο & μου το κατεστρεψες καταραμενε :lol: !
bhoy
Forum Normal

Φύλο: ’ντρας

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2007, 02:23:51 μμ »

[quote="doesitmatter"

[/quote]

Τη συγκεκριμένη ταινεία την είχε προβάλλει το NoSotros (χωρίς υποτίτλους) κι ήταν ταινεία που είχε προβληθεί στο Φεστιβάλ του Sundanace. To οποίο Φεστιβάλ είχε ξεκινήσει σαν Φεστιβάλ ανεξάρτητων ταινιών (εκτός χρηματοδότησης από Hollywood),απλώς τα τελευταία χρόνια γίνεται ένα παζάρι ταινιών κι έτσι η Sony διανέμει πλέον το ντοκυμαντέρ...
Είναι αξιόλογο ντοκυματντέρ,μόνο που πρέπει να ξέρεις την American punk
slang διάλεκτο!
Οι δυο του ατέλειες είναι πως δεν έχει Dead Kennedys (αρνήθηκαν να δώσουνε έστω και φωτό,αν θυμάμαι σωστά) κι ό,τι το τέλος της είναι ξαφνικό,όπως ήταν και το τέλος του αμερικάνικου punk εξάλλου...

Θετικό, πως δείχνει ψιλοάγνωστες μπάντες από πολλές τοπικές σκηνές.

)

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2007, 01:17:07 μμ »

Έβαλα μερικές πληροφορίες για κάποιες από τις ταινίες, όποτε έχω όρεξη θα γράψω και για τις υπόλοιπες. Δεν γνωρίζει κανείς άλλες για να συμπληρώσει;

speedass
Newbie
*

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2007, 01:29:55 μμ »

αλλο ενα πολυ καλο πανκ-ντοκιμαντερ ειναι το "ramen days". μιλαει για τη hardcore-punk  σκηνη στo san francisco bay area γυρω στο 2000, και για το burnt ramen, ενα χωρο για συναυλιες και studio που στησανε μονοι τους.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2007, 01:43:24 μμ »

Παράθεση από: "speedass"
αλλο ενα πολυ καλο πανκ-ντοκιμαντερ ειναι το "ramen days". μιλαει για τη hardcore-punk  σκηνη στo san francisco bay area γυρω στο 2000, και για το burnt ramen, ενα χωρο για συναυλιες και studio που στησανε μονοι τους.

Σωστά, είχε προβληθεί και σε ένα πάρτυ του Immigrant zine, το'χα ξεχάσει.

joan!
Newbie
*

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2007, 12:24:06 πμ »

Suburbia: Η ζωή κάποιων πανκς που έχουν καταλάβει και ζουν σε ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι σε κάποια προάστια σε παρακμή (ναι το αμερικάνικο όνειρο δεν λειτούργησε για όλους όπως το βλέπουμε στα αμερικάνικα sitcoms). Δείχνει τις σχέσεις μεταξύ τους, με τους γονείς τους και με τους redneck κατοίκους. Προβάλει κυρίως την μηδενιστική πλευρά και τα αδιέξοδα των παιδιών αυτών. Οι πλειοψηφία των παιδιών δεν ήταν ηθοποιοί αλλά πραγματικοί πανκς.

ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει!! κ το τελος ειναι... αν τη βρειτε δειτε την παντως, αξιζει! εγω την εχω, αν ενδιαφερεται κανενας να την ανεβασω καπου να την δειτε (να μου πειτε κ πως)
Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2007, 02:07:08 μμ »

ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει!! κ το τελος ειναι... αν τη βρειτε δειτε την παντως, αξιζει! εγω την εχω, αν ενδιαφερεται κανενας να την ανεβασω καπου να την δειτε (να μου πειτε κ πως)

Υποθετω χωρις υποτιτλους ε;

Αν τυχον ομως το εχεις απο καμια κασσετα με υποτιτλους κανε κανα κουμαντο να ανεβει καποια στιγμη

Ο δρόμος δίχως τέλος, είναι ο μόνος που αξίζει το ταξίδι.
Convicted
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2007, 03:16:21 μμ »

Breaking Glass (1980): Η Κέητ, μια περιθωριακή τραγουδίστρια, γίνεται διάσημη ξαφνικά με τη βοήθεια του μάνατζερ της Ντάνυ.Σε μια μεγάλη περιοδεία, η Κέητ οδηγεί με τα τραγούδια της τη νεολαία σε σύγκρουση με την αστυνομια. Ο έρωτάς της με τον Ντάνυ, το στίγμα της "αναρχικής" που της κολλάνε και οι τεταμένες σχέσεις της με την αστυνομία, θα την οδηγήσουν στη δική της "επανάσταση"...

Ο δρόμος δίχως τέλος, είναι ο μόνος που αξίζει το ταξίδι.
joan!
Newbie
*

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2007, 11:41:42 μμ »

Υποθετω χωρις υποτιτλους ε;

Αν τυχον ομως το εχεις απο καμια κασσετα με υποτιτλους κανε κανα κουμαντο να ανεβει καποια στιγμη

ναι χωρις υποτιτλους..
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: