Αποστολέας Θέμα: ΚΑΙ Η ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ….  (Αναγνώστηκε 5259 φορές)
hardcoUradas
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

BeLIEve

« στις: Ιούνιος 06, 2007, 08:58:49 μμ »

Κυρίες και κύριοι*,
Την προσοχή σας παρακαλώ… Ένα «παλιό» νέο που μόλις I came across… Καλού κακού να πάρετε ένα υπογλώσσιο γιατί δεν είναι πια μονο φήμες..
Σας παραθέτω αυτούσια την είδηση από το news.in.gr
.........................................................................................
Ταινία του Χόλιγουντ θα γίνει η εξάρθρωση της 17 Νοέμβρη

Tο Χόλιγουντ βρίσκεται στην προετοιμασία μιας ταινίας για τη δράση και την εξάρθρωση της 17 Νοέμβρη στην Ελλάδα με κεντρικό άξονα της ιστορίας τον τότε υπουργό Δημόσιας Τάξης Μιχάλη Χρυσοχοΐδη.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Βήματος, στο τραπέζι έχουν πέσει ονόματα, όπως αυτά του Τζορτζ Κλούνι και του Νίκολας Κέιτζ για να ενσαρκώσουν το ρόλο του πρώην υπουργού. Κατ' άλλες πληροφορίες ο Όλιβερ Στόουν ενδέχεται να είναι ο σκηνοθέτης που θα υπογράψει την ταινία, μια μελανή σελίδα της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας, που όμως είχε happy end, κάτι που αγαπά το Χόλιγουντ.

Σύμφωνα με την εφημερίδα, όλα ξεκίνησαν από άρθρο του Νικ Γκέιτζ (ή αλλιώς Νίκου Γκατζογιάννη) που φιλοξενήθηκε στο τεύχος Ιανουαρίου του μηνιαίου περιοδικού «Vanity Fair».

Οι συνοδευτικές φωτογραφίες εκτός των άλλων απεικόνιζαν τον Μ.Χρυσοχοΐδη και το «δεξί χέρι του» την εποχή της εξάρθρωσης της 17 Νοέμβρη, τον Φώτη Νασιάκο.

Μέσα σε περίπου 9.000 λέξεις ο συγγραφέας της «Ελένης», του πολιτικού αυτοβιογραφικού μπεστ σέλερ το οποίο έγινε ταινία το 1984 με πρωταγωνιστή τον Τζον Μάλκοβιτς, περιγράφει με γλαφυρότατες λεπτομέρειες όλο το παρασκήνιο των μεθόδων που ακολουθήθηκαν από την Ελληνική Αστυνομία, ώστε να επιτευχθεί ο στόχος.

Η πρόσφατη ιστορία έχει αποδείξει ότι οι ταινίες που ασχολούνται με την τρομοκρατία γνωρίσουν επιτυχία.

Το κείμενο του Γκατζογιάννη αρχίζει από τη δολοφονία του σταθμάρχη της CIA στην Ελλάδα Ρίτσαρντ Γουέλς τον Δεκέμβριο του 1975 και φθάνει ώς το 2002, τη χρονιά του τέλους της 17 Νοέμβρη.

O Μ.Χρυσοχοΐδης θα είναι ο πυρήνας της ταινίας, γύρω από τον οποίο θα κινούνται όλα τα υπόλοιπα πρόσωπα. Και είναι πολλά: O Φ.Νασιάκος, αρχηγός τότε της ΕΛ.ΑΣ. και «δεξί χέρι» του πρώην υπουργού, ο Γ.Διώτης και ο Στ.Σύρος, ο Αλ.Γιωτόπουλος, ο Δ.Κουφοντίνας, ο Σ.Ξηρός, κ.ά.

…………………………………………….

ΤΙ ΛΕΤΕ ΑΜΑ ΕΡΘΕΙ ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΜΕ ΝΤΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΙΝΕΜΑ;  

*ο θεος-λεμε τωρα- να σας κανει...

skoupidei
Newbie
*

This cat is a landmine

« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2007, 01:04:57 πμ »

θα πρέπει να  αστειεύεσαι =ο

So reach out, reach out, get a hand brothers and sisters
Grow on your kindness, love, harmony and peace
Empty yourselves of everything, gain in loosing, thriving your freedom
I tried but i'm sure you will.
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2007, 01:37:52 πμ »

μια ερώτηση μονο...
το hollywood το ξέρουμε, ok.
κάποιοι το βλέπουμε, καλά δεν το παρακολουθούμε και με τον μεγεθυντικό φακό, και κάποιοι το αποφεύγουν.

εσείς τι πρόβλημα έχετε που θα γυριστεί μια ταινία για την 17N?
άλλη μια ταινία, απλά.

hardcoUradas
Newbie
*

BeLIEve

« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2007, 11:52:02 πμ »

Με το Χόλιγουντ εγώ δεν έχω(σχεδόν) κανένα πρόβλημα. Ισα ίσα έχει προωθήσει πράματα στον κινηματογράφο και χρηματοδοτεί «έρευνες» για νέα μέσα(πχ τα εξελιγμένα εφε) και αναδεικνύει ηθοποιούς-ταλέντα(κάποιοι θα διαφωνήσουν βέβαια ).

Το θέμα είναι ότι όσο πάει και το παραξηλώνει με τις ταινίες που βγαίνουν από κει... Περισσότερο από κάθε άλλη εποχή της ζωής του, σήμερα, κάνει ταινία(και μάλιστα για εμπορικούς σκοπούς) οτιδήποτε… Εντάξει κάνανε τους 300, τους 600, το this is karta, την Τροία και την ΤΑΙσΑΙρα, το μεγα γκέι κατακτητή Αλέξανδρο και άλλα πολλά που δε μου ρχονται τώρα και άλλα που ίσως δε ξέρω.

Πιστεψτε με δε θα είχα κανένα πρόβλημα να κάνουν ένα ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟ(woot? ) ντοκιμαντέρ για τη 17Ν αλλά όχι και ταινία για να πουλήσει. Τι προσπαθούν να πετύχουν μέσα από αυτό; Να προωθήσουν την αντι-αντι-τρομοκρατία; Έχουμε ανεχτεί πάρα πολλά νομίζω αλλά αυτό ξεχειλίζει το ποτήρι. Εδώ πρόκειται να ξεφτυλησουν μια επαναστατική κίνηση, ολόκληρη την ιστορία που ζήσαμε τις προηγούμενες δεκαετίες.. Αν θέλουν να κάνουν ταινία να κάνουν για τη χούντα και να με βάλουν να κάνω τον Παπαδόπουλο

ΥΓ: ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΠΛΑ…
Δεν έχετε ακούσει «επιβολή μέσω της τέχνης;»… Το Χόλυγουντ πάντως μετατρέπεται σε ένα πολύ πιο δυνατό δόκτορα Γκαίμπελς…

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2007, 12:34:16 μμ »

Τωρα μεγάλη κουβέντα άνοιξες, θα αναφερθώ μόνο στο έργο, όπως είπε η ladykiller Μου φαίνεται πλήρως λογικό. Οσο για τον Στοουν εχει καεί πλήρως πλέον και γυρίζει και μαλακίες οπότε δεν περιμένω να ειναι ουτε αντικειμενικό όυτε τίποτα.
Παω να δω Heroes.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2007, 01:56:24 μμ »

το μεγα γκέι κατακτητή Αλέξανδρο
όλα καλά σε αυτά που έγραψες, αν και δεν κατάλαβα και ακριβώς την άποψη σου  ... αλλα αυτό το σχόλιο τι το ήθελες?!
δεν θέτε να με πιάσει και η αλληλεγγύη μου και να αρχίσω  τα κατεβατά για το ποσο ρατσιστικό ήταν το παραπάνω

Παω να δω Heroes.

τα μεγάλα πνεύματα συναντήθηκαν  ... κι εγώ heroes έβλεπα καθώς δούλευα, πριν.

valia
Junior forumist

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2007, 02:26:35 μμ »

Εμ βέβαια! ΌΛη την ιστορία ης Ελλάδας θα τη βγάλουν!
Τουλάχιστον ας βγάλουν και καμιά αλήθεια που συμβαίνει τώρα σε αυτό τον αιώνα!
Για παράδειγμα που ασχολούμαστε με το ποιον θα στείλουμε στην Eurovision (μέγα πρόβλημα δεν λέω...)
και χέζουμε όλους αυτούς που έγιναν εγκληματίες απλά βρίζοντας τους χωρίς να ξέρουμε το κρύβουν μέσα τους!
ΝΑ δούνε λίγο πως είναι πραγματικά ο κόσμος!

Ίσως η αγάπη να είναι το φως και ίσως ο ήλιος να είναι νεκρός!
hardcoUradas
Newbie
*

BeLIEve

« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 07, 2007, 06:15:22 μμ »

δεν θέτε να με πιάσει και η αλληλεγγύη μου και να αρχίσω  τα κατεβατά για το ποσο ρατσιστικό ήταν το παραπάνω

Εξαρτάται πάντα με τα δεδομένα της εποχής που το ερμηνεύεις… Για την εποχή του η ομοφυλοφιλία ήταν ψυχοσωματική υγεία…
Βέβαια το σχόλιο μου δεν αφορούσε τις σεξουαλικές προτιμήσεις του στρατηλάτη αλλά ακριβώς αυτή του την ιδιότητα. Θα μπορούσε να πεις κανείς ότι το είπα επηρεασμένος από ένα τραγουδάκι που λέει «στο σώμα ασφαλείας κάποιου επισήμου θα κρύβεται η γκέι ψυχοσύνθεση μου….λαλα λα λα» με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για το χαρακτήρα και την προσωπικότητα του κατακτητή(και του  James Βond:P) Αλλά άμα αρχίσω επεξηγήσεις θα ξεφύγουμε πιο πολύ. Πάντως τώρα που το ξαναβλέπω ναι ήταν αρκετά ρατσιστικό. Πάντως δεν έχω τίποτα εναντίων  των ομοφυλοφίλων… περί ορέξεως μαφινς με καρύδα και κομματάκια μαύρης στρουθοκαμήλου..

Πάντως θα ήθελα να έβλεπα αντίδραση του Κουφοντίνα…
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2007, 06:25:22 μμ από hardcoUradas »

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: