Αποστολέας Θέμα: "Π"  (Αναγνώστηκε 4986 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 02:42:01 πμ »

Ενα έργο από τον τυπά που μετά μας έδωσε το ρέκβιεμ για ένα όνειρο. Δυστυχώς το Π ενώ το παρακολουθούσα με μανία και ευχαρίστηση μέχρι το τέλος ,μόλις τελείωσε και κατάλαβα τι ήθελε να πει ο ποιητής με όλο αυτό το χασιματικό σενάριο ξενέρωσα.
Καταρχάς για όσους το έχουν δει,πιστεύω θυμάστε, είναι ένας μαθηματικός πορωμένος άρρωστος δοιάνεια και πάει λέγωντας που ψάχνει το νόημα της ζωής στους αριθμούς. Υπάρχει και μια κοπελίτσα που τον ρωτάει ρίζες και αυτός απαντάει αμέσως. Δημιουργείται πρόβλημα στο κεφάλι του και τελικά (πρώτο μεγάλο ξενέρωμα) η απάντηση κρύβεται πίσω από θρησκείες και την απάντηση την έχει αυτός. Μετά (δεύτερο ξενέρωμα) θέλει α κρατήσει την απάντηση και ζητωκραυγάζει ότι αυτός είναι ο εκλεκτός!!! Μετά (τρίτο ξενέρωμα) Βάζει ένα πριόνι στο κεφάλι του και κάνει τρύπα στην εμονή του με τους αριθμούς ώστε να δεχτεί απλόχερα την μοναδική απάντηση (θεός) και να σταματήσει την μαθηματική του περιέργεια. Αυτό είναι σίγουρο ότι ισχύει και μας το δείχνει και στην επόμενη σκηνή που πλέον αυτός έχει δεχτεί ότι πίσω από όλα κρύβεται ο θεός και αυτός είναι ο σκλάβος του που κουβαλάει το νόημα και κοιτάει συνέχεια σαν χαζός και με ένα ηλίθιο χαμόγελο τον γαμημένο ουρανο (θεός). Η κοπελίτσα τον ρωτάει πάλι ερωτήσεις για ρίζες και αριθμούς αλλα αντί να της απαντήσει (εδώ ξερνάω), κοιτάω όλο χαμόγελο τον ουρανό και της λέει "δεν ξέρω" με περίσια χαρά που το λέει. Να πάρει ο διάολος έμεινα κάγκελο. Στην αρχή είπα ότι θα είναι εντυπωσή μου η σκηνή που τρυπάει το μυαλό του και μετά είναι σαν άγια παναγία όλο χαρά, κατάλαβα ότι ήταν αλληγορική η σκηνή (αλλιώς θα είχε πεθάνει φυσικά) αλλά είχα την ελπίδα ότι θα κατέληγε αλλιώς. Αλλά αυτό συνέχιζε και συνέχιζε, σχεδόν σου το δίνει στην μάπα ότι εννοεί ότι ζήτω η θρησκεία, μόνο ο θεός υπάρχει , κάτω οι μανίες και οι παράνοιες για μαθηματικές εξηγήσεις και περιέργειες. Πιστεύω ότι όσοι δεν το έχετε δει θα μπορέσετε να το δείτε στην τηλεόραση σε λίγους μήνες (Χριστούγεννα). Τα λέμεεεεεεε

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Anonymous
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 03:16:09 πμ »

Εγώ πάει καιρός που το έχω δει και δε θυμάμαι σχεδόν tpt... μονο ότι έχει χαοτικό σενάριο και ότι ο τύπος την ψάχνει με τους αριθμούς για να βρει άκρη...δεν θυμάμαι ούτε πριόνια με τρύπες,ούτε για θρησκεία,ούτε καν τη κοπέλα( ). Άμα είναι τσι όπως τα λες... τι να πω. Στο Requiem for a dream δεν πιστεύω να έχει θρησκευτική προσέγγιση? :evil:
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 01:26:42 μμ »

Μη δίνεις και πολύ σημασία στις ερμηνείες που δίνει ο TUG . Μερικές φορές η υποκειμενικότητά του δίνει "άλλη διάσταση" σε μερικές ταινίες. Ούτε εγώ θυμάμαι θρησκευτικές μαλακίες, τις οποίες συχαίνομαι. Αλλά δεν είναι κάθε αναφορά στο θείο και κατάπτυστη. Τεσπα. Όταν το ξαναδώ, θα τα πούμε...
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 04:53:08 μμ »

τι λες ρε c tug???!?!? εργαρα ηταν κ δεν υμνει καθολου την θρησκεια απο την στιγμη που δειχνει τους ευραιους τους πορομενους να τον κυνηγανε επειδη εχει το μυαλο που εχει κ ψαχνουν το μυν που ξερει.
ισα ισα σου λεεςι πως ακομα κ τον θεο που τον ψαχνουν ΟΛΟΙ (οπως στην ταινια οι ευραιοι οι καυλωμενοι) τελικα τον βρηκε ενας επιστημονας  μεσα απο μαθηματικα....!το τελος δεν μου αλλαζει την γνωμη πανω σε αυτο.πιστευω οτι οτι εκανε το εκανε για να μην τρελαθει εντελως (ηταν που ηταν) ,.....
cheers

κουω ακομα green day
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 04:56:45 μμ »

Ξαναδείτε το έργο παιδιά γιατί πιστεύω ειλικρινά ότι αυτό που λέω δεν είναι καθολου υποκειμενικό. Και μόνο η σκηνή με το πριόνι στο κεφάλι του και μετά σταματάνε οι σκέψεις και δέχεται τον θεό, και μόνο η σκηνή που τον κυνηγάνε οι Εβραίοι και αυτός θεωρεί τον εαυτό του τον πιο ευτυχισμένο ανθρωπο του κόσμου επειδή βρήκε ότι πίσω από όλα υπάρχει ο θεός αρα σταματάει να ερευνά, και μόνο η σκηνή με την κοπελίτσα που τον ρωτάει και αυτός λέει "δεν ξέρω" και κοιτάει τον ουρανό και χαμογελάει στον θεό, και μόνο αυτά δηλαδή που ο σκηνοθέτης στα ρίχνει  στην μάπα είναι εμφανέστατα πιστεύω. Anyway, πάντως το ρεκβιεμ καμία σχέση σαν έργο εννοείτε kgb αν και προβληματίστηκα μετά το Π και σκέφτηκα μέχρι και το ενδεχόμενο να θίγει τα ναρκωτικά λόγω θρησκείας...  Ας ψάξουμε και λίγο στο imdb.com ,θα τσεκάρω ,δεν έχω τσεκάρει, θέλω να δω και καμια άλλη γνώμη..

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 06:29:09 μμ »

Εεε, εγώ ήμουν ο γκεστ (σταρ :lol: ), ξέχασα (κλασικά) να κάνω λογκ ιν. Σχετικά με το 'Π', μάλλον πρέπει να το ξαναδώ για να εκφέρω γνώμη...

akuma no uta
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 11:57:35 μμ »

το μόνο που μου έμεινε απο αυτή την αταινάι ήταν μερικές σκηνές παράνοιες που συνοδεύονταν και κάτι μουσικάρες jungle..
έφυγα τελείως μιλάμε..αλλά γενικά για μένα καλή τανιία..ΒΡΟ!
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 03:53:41 μμ »

[¶σχετη εισαγωγή: αυτή η συζήτηση μου θύμισε συζήτηση χορτάκηδων πάνω σε σπιτική προβολή DVD ή κάτι τέτοιο... LOL!]

Βασικά, την είδα πρόσφατα την ταινία. Όχι, δε νομίζω πως προωθεί την θρησκεία. Κάθε άλλο: το στήσιμο των σκηνών, το κυνηγητό με τους Εβραίους, η άρνηση του να τους βοηθήσει, το πως παρουσιάζει τους Εβραίους κολλημένους κτλπ, όλα αυτά σίγουρα δεν δείχνουν συμπάθεια προς τη θρησκεία, όποια κι αν είναι αυτή.

Ναι, άρχισε ο μαθηματίκουλας να τσαμπουνάει πως αυτός είναι ο εκλεκτός του Θεού και άλλα χαρωπά (Ευγενία, πρόσεχε με αυτό το τσεκούρι!) αλλά ας μη ξεχνάμε πως μας δείχνει οτι ο τύπος είχε παρανοήσει τελείως...

Και η σκηνή με το ηλεκτρικό κατσαβίδι στον νεροχύτη, κι αυτή πιστεύω πως είχε το μήνυμα της: ο τύπος αν θυμάστε έβλεπε τον εγκέφαλο και σε άλλες σκηνές και ήθελε να τον τρυπήσει. Την είχε χάσει τη μπάλα έτσι κι αλλιώς. Πιστεύω πως απλά ήθελε να "απαλλαγεί" από όσα ανακάλυψε και όχι να "ασπαστεί τον Εβραϊσμό" ή οτιδήποτε τέτοιο...

Τώρα 'νταξ', γνώμες είναι αυτές. Και όπως και σε οτιδήποτε άλλο, έτσι και στις ταινίες αν ρωτήσεις δέκα άτομα οι γνώμες τους θα διαφέρουν, έστω και σε λεπτομέρειες... Σα τα ρουθούνια ένα πράγμα, όλοι μας έχουμε δυό! :lol:

-Sino.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 08:51:12 μμ »

Κορυφαία ταινία. Εμενα μ'άρεσε πολύ. Μην κολλας στους παπάδες κλπ. Απλά ο τύπος τρελάθηκε. Γιατί όπως λέει και κάποιος σε ένα review: "That is the truth of our world, Max. It can't be easily summed up with math". χιχι

love is the basis of our revolution
BeerBomber
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 09:41:21 μμ »

Απίστευτη ταινία όντως. Βασικά αν και δεν το πιστεύω θα μπορούσε να έχει σχέση με το θεό. Ο τυπάς αυτός ανακάλυψε τη μεγαλύτερη αλήθεια του κόσμου(βρήκε την πατέντα σύμφωνα με την οποία λειτουργεί ο κόσμος) και το ανθρώπινο μυαλό του δεν άντεξε γιατί ας πούμε το θεικό σχέδιο δεν είναι για τους ανθρώπους. Κάπως έτσι. Αυτό που νομίζω όμως ότι θέλει να πει η ταινία είναι ότι γενικά η άγνοια είναι και ευτυχία σε κάποιες περιπτώσεις γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να ζεις χωρίς βάρη στο κεφάλι σου. Ο άνθρωπος δεν χρειάζετε να κυνηγάει την αλήθεια συνέχεια. ¶λλη ερμηνεία που σκέφτομαι είναι ότι το ανθρώπινο μυαλό όσο περισσότερο στις μεγάλες αλήθειες της φύσης δεν μπορεί να το αντέξει, πράγμα που επιβεβαιώνετε από την ιστορία(τόσοι και τόσοι μαθηματικοί, φυσικοί κτλ έπασχαν από ψυχασθένεια και τρέλα)

παναστάτες από την πρώτη στιγμή που είδαμε το καλό μέσα μας...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: