Αποστολέας Θέμα: VIDEODROME (1983) ... σκην. David Cronemberg (ΚΑΝΑΔΑΣ)  (Αναγνώστηκε 2846 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2005, 05:31:20 πμ »

VIDEODROME (1983) ... σκην. David Cronemberg (ΚΑΝΑΔΑΣ)

Προσωπικά η αγαπημένη μου ταινία του Κρονενμπεργκ. Μία έντονη  ταινία ψυχεδελικού τρόμου, στην χαραυγή της έκρηξης της καλωδιακής τηλεόρασης στον Καναδά. Άγριο, βίαιο, μαζί και ονειρικό, σουρρεαλιστικό σχεδόν. Απίστευτα πετυχημένα ειδικά εφφέ, δε θα συνιστούσα την ταινία σε αυτούς που δεν αντέχουνε τα πολλά αίματα! Πολλοί το έχουνε συνδυάσει με το Existenz, ταινία του 1997 και αυτό έχει μια βάση, γιατι έχουνε κάποιες ομοιότητες...

Πρέπει να πω ότι ο Cronenberg είναι από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες και σας συνιστώ να τις δείτε όλες, δεν είναι όλες τόσο αιματηρές ή τόσο τρελές! -  ΤΗΕ FLY (Η ΜΥΓΑ), SPIDER, DEAD RINGERS, EΧΙSTENZ, CRASH, ΓΥΜΝΟ ΓΕΥΜΑ (NAKED LUNCH, βιβλίο Μπάροουζ), MADAM BUTTERFLY (κατάληλο ακόμα και για μαμάδες, πολύ ήπια ταινία σε σύγκριση με αλλες του), THE DEAD ZONE (βιβλίο του Stephen King)

+ SCANNERS, THE BROOD για τους θριλλεράδες!
SKAX
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2006, 08:13:09 μμ »

ontos arketa kali tainia
ta efe prosegmena poy k an paliomoditika ta protimo pollakis apo ta nea genias styl matrix klp.
pantos den mu fanike na eixe k poli aima + bia poy na sokarei

to dead zone episis gamouse an k i epitixia tou ofeilete oxi mono sti skinothesia alla k sto senario tou s.king
Dontfall
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 04:02:53 πμ »

Το τελευταιο φιλμ του Κρονεμπεργκ "Το τελος της βιας" το ειδε κανεις σας?Αν ναι τι ελεγε?

his society sucks!
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 03:30:28 πμ »

Χαίρομαι που απάντησε κάποιος που έχει δει αυτήν την τόσο σημαντική ταινία, που (ναι!) θα εξακολουθεί για πολλά χρόνια να είναι μπροστά από την εποχή της και να εμπνεει νέες γενιές ταινιόφιλων και να αποκτά φανατικούς οπαδούς!

Το "τέλος της βίας" δε το έχω δει ακόμα.

Πάντως, ως προς τα αιματηρά ή όχι εφφέ, ίσως δεν σοκάρουν/αηδιάζουν τόσο, γιατί έχει τόσο ψυχεδελικό-σουρεαλιστική ατμόσφαιρα - δηλαδή δεν ξέρεις αν αυτό που βλέπεις είναι η πραγματικότητα ή η φαντασία. Δηλαδή εσύ ποια "αιματηρά" εφφέ, σε ποιά ταινία δηλαδή εννοώ, θεωρείς σοκαριστικά;

Γενικώς πάντως, ως βέρος splatterάς, έχω παρατηρήσει ότι το ΠΟΙΑ εφφέ συγκινούν τον κόσμο παίζει πολύ από άτομο σε άτομο. Εγώ π.χ. θεωρώ τα εφφέ του BRAINDEAD από τα κορυφαία δείγματα gore εφφέ, ανεξάρτητα από το budget. Άλλοι τα βρίσκουν "φτηνά" και μη-ρεαλιστικά. Για πες λοιπόν και συ την προτίμησή σου!
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: