+ 
|-+  Αυτο-οργάνωση » Τέχνη» θηκες οικολογικες για σι-ντι
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: θηκες οικολογικες για σι-ντι  (Αναγνώστηκε 21713 φορές)
filosofos
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάιος 09, 2007, 01:24:26 μμ »

τελικα κατορθωσα να κατασκευασω.......ενα οικολογικο σιντι...εννοω το καλλυμα...οχι τον δισκο.
το αποτελεσμα....ικανοποιητικο
χρησιμοποιησα τα εξης υλικα.
χαρτονια διαφορετικου χρωματος.....μαυρο και μπλε
κολλα
κλωστες διαφορων χρωματων(για διακοσμηση)
συραπτικο
και λαστιχακια( τα οποια σε συνδυασμο με τα μεταλλικα αγκιστρα του συραπτικου συγκρατουν τον πλαστικο δισκο)
οποιος ενδιαφερεται ......του το στελνω(παρολο που ειναι μοναδικη κοπια-προς το παρον)

ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ..
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2007, 01:29:50 μμ »

Οι diy συσκευασίες είναι πάντα καλύτερες από τις κλασικές (ειδικά τις πλαστικές) και δείχνουν πως ο άλλος ενδιαφέρθηκε / έβαλε χρόνο για να το φτιάξει. Και αν είναι και από υλικά που έχουν επαναχρησιμοποιηθεί, ακόμα καλύτερα.
Βάλε μια photo ή ένα σχεδιάγραμμα ρε φιλόσοφε να παίρνουμε ιδέες!!!

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2007, 03:14:51 μμ »

βασικα σκεφτηκα....να δημιουργησω κατι οικολογικο.....αλλα με υλικα που ο καθενας εχει στο σπιτι....και που δεν κοστιζουν.....(γιατι οπως λεει και ο αυτοματος......καλα τα λογια......αλλα απο πραξη πως παμε?)
πηρα λοιπον χαρτονι.....χρωματος μπλε και μαυρο.....το εκοψα στις διαστασεις του σι-ντι.
αποφασισα το μπλε να ειναι το μεσα και το μαυρο το εξω.....
σκεφτομουν ενα τροπο να στηριξω τον δισκο(το σιντακι δηλαδη).......και σκεφτηκα το εξης.
παιρνω λαστιχακια(τα κλασικα  στρογγυλα που υπαρχουν σε καθε σπιτι) και με την βοηθεια ενος συραπτικου τα τοποθετω επιμηκιμενα πανω στο μπλε χαρτονι με τετοια κλιση ωστε να συγκρατουν το σιντι.επειδη τα λαστιχακια ειναι τεντωμενα μπορουν και συγκρατουν το σιντι.μετα κολλαω το μπλε χαρτονι στο μαυρο οποτε τα αγκιστρα του συραπτικου δεν φαινονται στο εξωτερικο μαυρο.αν η κολλα ειναι δυνατη τοτε μια χαρα.εγω προσθεσα και αγκιστρα με το συραπτικο για καλυτερο αποτελεσμα ασε που στο μαυρο χαρτονι τα αγκιστρα  δειχνουν ωραια.
μετα πηρα διαφορες κλωστες με διαφορα χρωματα για να διακοσμησω το εξωτερικο μαυρο χαρτονι.....με την βοηθεια κολλας σε ενα δυο σημεια...οι κλωστες συγκρατουνται και δινουν χρωμα στο μαυρο εξωφυλλο....εκανα και μια αλλη καλλιτεχνικη μαγκια......και ετοιμο το σιντακι.......
αν θες dim στο στελνω...... γιατι αλλο να στο λεω και αλλο να το βλεπεις

mpakis
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2007, 07:02:01 μμ »

γαμάτο ακούγεται ..χωρια που έχει μεγαλύτερη αξία απ τα κοινά
καλα λέει ο dim καμιά foto δεν παίζει?
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2007, 09:30:30 μμ »

εχω κανει και δευτερο.......το γαματο ειναι.....χρησιμοποιωντας υλικα φθηνα που μπορει να βρει ο καθενας οτι κατασκευασα μια θηκη.......πολυ πιο οικολογικη .....αλλα το ωραιο ειναι οτι πλεον πανω στο χαρτονι που αποτελει εξωφυλλο ...μπορεις να παιξεις......να κολλησεις ρινισματα σιδηρου......κομματακια καπνου.....διαφορες κλωστες....να ζωγραφισεις....να κολλησεις διαφορα σχηματα......
εγω στο δευτερο σιντι....χρησιμοποιησα καπνο......και χρωματιστες κλωστες...(αλλα επομενος στοχος ειναι να σχεδιασω ενα προσωπο οπου τα μαλλια θα ειναι απο πολυχρωμες κλωστες ....και το προσωπο απο ρινισματα μεταλλου..
επισης ωραιο ειναι οτι το δισκακι στηριζεται......σε τεντωμενα λαστιχακια....στα οποια εχω δωσει καταλληλη κλιση.
δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο...αλλα ξεκινωντας μου ερχονταν εμπνευσεις....
θελω να το προωθησω σε στεκια....διοτι ειναι οικολογικοτερο της πλαστικουρας.....και πλεον αυτοσχεδιαζεις πανω στο εξωφυλλο....χρωματα.υλικα..
εγω ας πουμε προσθεσα καπνο.....ετσι ωστε ολες οι αισθησεις να ερεθιζονται....οραση οσφρηση....και ακοη..μεσω της μουσικης που περιεχει....
θα κοιταξω να βαλω και φωτο....

antonis_x
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2007, 10:07:00 μμ »

θα ειναι και συλλεκτικο γιατι κανενα δεν θα ειναι ακριβως ιδιο με καποιο αλλο,αρα το καθε ενα θα ειναι 'μοναδικο'...
περιμενουμε φωτογραφια...
 κανουμε κατι σαν εκθεση οικολογικης θηκης cd?δηλαδη να φτιαχνουμε και να ανεβαζουμε φωτογραφιες...
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2007, 10:25:00 μμ »

σιγουρα κανενα δεν θα ειναι ακριβως ιδιο με το αλλο....
παντως ολα τα λεφτα ειναι η διαδικασια......εγω το διασκεδασα με την ψυχη μου...ασε που το αποτελεσμα ειναι και οικολογικο
παντως antonis x.......η διαδικασια ειναι πολυ απλη....χαρτονια με οτι χρωμα θες....ασε που μια επιφανεια μπορεις να της δωσεις διαφορετικο παχος με καποια αλλη........μπορεις να κολλησεις πιπερι...(καθε φορα που θα το ακους θα φταρνιζεσαι....πραγματικα φανταστικο .......μπορεις να θρυματισεις κοχυλια και να κολλησεις........φαντασια να εχεις.....
αλλα η τεχνη βρισκεται στα λαστιχακια..... πλακα κανω ......αρκει να ειναι καπως τεντωμενα(το πετυχαινεις με το συραπτικο)......και το δισκακι αναπαυεται αναμεσα στην επιφανεια του χαρτονιου...και τα λαστιχακια

antonis_x
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2007, 10:29:32 μμ »

Παράθεση
μπορεις να κολλησεις πιπερι...(καθε φορα που θα το ακους θα φταρνιζεσαι....πραγματικα φανταστικο

Παράθεση
αλλα η τεχνη βρισκεται στα λαστιχακια.....
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2007, 10:35:37 μμ »

στην ουσια προχωρας ενα βημα πιο κοντα .....σε αυτο που επιζητουσε ο καντινσκι.....την καθολικη τεχνη........ενα πραγμα που θα συνδυαζει αρμονικα πολλα ειδη τεχνης.....
το σιντι πλεον θα εχει γευση........πιπερι,ριγανη .....αλλα και η οραση και η αφη θα μετεχουν παραλληλα με την ακοη.......
θα διεγηρει πλεον ολες τις αισθησεις........τι πιο εκπληκτικο γαμω την τρελα μου?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2007, 10:37:35 μμ από filosofos »

Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2007, 04:30:24 πμ »

re filosofe mipos kseris pos na ftiahnis kai kana ikologiko digipack? psinomai trela gia tetio tipoma
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2007, 10:19:49 πμ »

Παράθεση
μπορεις να κολλησεις πιπερι...(καθε φορα που θα το ακους θα φταρνιζεσαι....πραγματικα φανταστικο

AXAXAXAXA - δοκίμασε και τη λεβάντα, ελάχιστη ποσότητα, πολύ μυρωδιά  - πλάκα πλάκα φαντάζεστε, σε flyer για συλλεκτικό CD " limited edition of 50 copies, each one with a different smell"   

πέρα από την πλάκα, είναι πολύ καλή ιδέα με τις μυρωδιές - φαντάζεσαι να χέζεις σε κάθε κόπια του καινούργιου σου diy CDR??? 

Καλημέρα 
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2007, 01:42:33 μμ »

ελα νοιζτρονικ.......παιζει να φτιαξω ενα οικολογικο-σαδομαζο-digipack
σημερα θα κανω αλλα 2......εχω βρει το σχεδιο......
παντως οικολογικο θα ειναι....θα περιεχει μυρωδιες απο την μανα γη.....και αφηρημενο σχεδιο....ολα αυτα συνδυασμενα αρμονικα
θα βαλω ιδεαλιστικη λεβαντα........
ασε που η μουσικη βιομηχανια ποτε δεν θα μπορεσει να ακολουθισει το νεο μοντελο οικολογικου σιντι.....διοτι πολυ απλα κανεις δεν μπορει να παραγει τεραστιες ποσοτητες.......
θα βαλω φωτο....αλλα πρεπει να ερθει το παιδι με την ψηφιακη....οποτε αναμενω

ασχετο .......αλλα μια κοπελα μου ειπε οτι σημερα βγαινει η ταινια του ρουβα........φανταζεσε της λεω να ξεπερασει την αντρουκλα τον λεωνιδα σε εισητηρια??   γελια που θα κανουμε...ρουβας vs λεωνιδας σημειωσατε ασσο...

::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #12 στις: Μάιος 10, 2007, 10:56:03 μμ »

filosofe, δεν ξέρω αν είχες ατυχήματα κατά την διάρκεια τις κατασκευής των cd, αλλα πριν λίγο καιρό που είχα φτιάξει κάποια κομμάτια [ακόμα χρωστάω τις φωτογραφίες τους] έκοβα συνεχεια τα χερια μου με τα κοπίδια και επειδή δεν το καταλάβαινα εκείνη τι στιγμή το συνειδητοποιούσα με το που έβλεπα τα κόκκινα σημάδια στα χαρτόνια.
Τον πρώτο καιρό αναρωτιόμουν: "μα γιατί έχει χρώμα? αφού δεν το έχω βάψει ακόμη?!"

btw τι χαρτόνια χρησιμοποίησες?

filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #13 στις: Μάιος 11, 2007, 07:19:01 μμ »

δεν ειχα κανα ατυχημα..διοτι δεν χρησιμοποιω κοπιδι.....αλλα ψαλιδι.....(παντως και κοπιδι να χρησιμοποιουσα λιγο δυσκολο να τραυματιστω......διοτι τα αιχμηρα αντικειμενα τα δουλευω πολυ καλα )
χαρτονια χρησιμοποιω λεπτα αλλα οχι γυαλιστερα(θελω να εκμεταλευτω την τραχια επιφανεια).....σκεψου οτι ενωνω δυο χαρτονια και το συραπτικο δεν ζοριζεται να τα διαπερασει και να αγκιστρωθουν καλα τα μεταλλικα αγκιστρα...πανω στο χαρτονι.......
εφτασα τα 5 δειγματα.......στο τελευταιο εκανα χρηση πινελου και νερομπογιας....(θα παιξω με χρωματα στα επομενα).......και μαλλον θα αλλαξω και τα λαστιχακια......κατι σε μαυρο....και λεπτο....
κατα 99% οι φωτογραφιες θα ειναι ετοιμες την κυριακη......και λογικα κυριακη θα τις πεταξω εδω μεσα......με αρκετες ανατριχιαστικες λεπτομερειες...

::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #14 στις: Μάιος 11, 2007, 07:58:49 μμ »

ενδιαφέρομαι για τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες! 

εγώ χρησιμοποιώ τα χοντρά χαρτόνια και δε βάζω καθόλου συρραπτικά και λοιπά [κολλα του θεούλη κι έτσι]. Είναι όλο από χαρτόνι και κολλα A4, αλλα μόλις περάσουν οι τενοντίτιδες θα δοκιμάσω και την δικη σου τεχνική να την τσεκάρω. Aσε που μου φαίνεται πιο εύκολη...

A και άλλη μια ερώτηση. Ποσο καιρό σου παίρνει να φτιάξεις μια θήκη?! [γιατί εμενα μου παίρνει 3-5 μέρες, εξαρτάται από τον βαθμό δυσκολίας]

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: