Αποστολέας Θέμα: Fight Club  (Αναγνώστηκε 9630 φορές)
Zao
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Σεπτέμβριος 01, 2005, 02:05:45 πμ »

Προσωπικά, αγαπημένη μου ταινία είναι (για την ώρα) το "fight club". Τη θεωρώ απίστευτη και είναι από τις ταινίες που όσες φορές και να δω ποτέ δε βαριέμαι. Για κάποιον μαλάκα μπορεί να είναι απλά βρωμόξυλο αλλά για μένα ο Fincher (ο σκηνοθέτης - επίσης σκηνοθέτης και του γαμηστερού "seven".) "περνάει" στο θεατή μια ολόκληρη φιλοσοφία και όχι απλά ένα μήνυμα... εκτός αυτού όμως η ταινία έχει φοβερούς ρυθμούς και σκηνές και γαμάτο τέλος.

akuma no uta
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2005, 04:58:56 πμ »

Χαίρομαι που επιτέλους έχω την ευκαιρία να μιλήσω κι εγώ για αυτό το έργο. Το έργο είναι γαμάτο αλλά εχω κάποιες ενστάσεις. Με ξενερωσε το φινάλε και μου καραβρώμισε χόλυγουντ και θα εξηγήσω το γιατί. Στο φινάλε ο τυπάς πυροβολεί τον εαυτό του και τελικά σκοτώνεται μόνο ο κακός εαυτός... Για μένα αυτό ήταν μέγιστη παπάτζα.. Μιλάμε για το ίδιο πρόσωπο και επιζεί μόνο ο "καλός";;; Από που ως που; Για μένα αυτό ήταν απλά αδυναμία του να κλείσει το έργο,ο τυπάς δεν ήξερε πως να το τελειώσει... αν είνα δυνατόν σε όλο το έργο να παθαίνουν τα ίδια απλά και μόνο επειδή είναι το ίδιο πρόσωπο και στο τέλος με μια σφαίρα στον λαιμό το χόλυγουντ ως δια μαγείας δύνει την λύση... χμ.... εμένα με ξενέρωσε πάντως...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Khagrael
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2005, 12:43:33 μμ »

Ναι και εμενα με χαλασε λιγο το τελος αλλα καλη ταινια.Εκτος απτο Seven εχει κανει και το The Game(poli kalo) o Fincher αλλα με ξενερωσε το Panic Room επεζε και ι φοστερ  
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2005, 02:39:46 μμ »

όντως σ'αυτό το σημείο χάνει λίγο και γενικά η ταινία έχει κάποια σεναριακά κενά αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι και γαμώ... και τουλάχιστον το τέλος δεν είναι "νικάει ο "καλός"-ψοφάει ο "κακός"-μαζεύεται η οικογένεια-και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα". :x

akuma no uta
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2005, 04:14:24 μμ »

Σωπα ρε TUG που δεν ήξερε πως να το τελειώσει! Ταινία είναι, εξάλλου ούτε το υπόλοιπο έργο είναι τρελά αληθοφανές. Το έχουμε ξανασυζητήσει και δε θα μπω σε λεπτομέρειες. Το έχεις πα΄ρει λάθος, γιαυτό σου φαίνεται παπάτζα: στο τέλος προσπαθεί να αυτοκτονήσει αλλα αποτυγχάνει, δεν σκοτώνει μόνο τον κακό του εαυτο, όπως λες.... ΤΟ γιατί δεν ξαναεμφανίζεται ο 'κακός', δε χρειάζεται να το ανάγουμε σε κυπριακό ζήτημα. Μπορεί από τον πολύ πονο! Διχασμένη προσωπικότητα είναι, ψυχασθενής με βαριά ασθένεια, τι περίμενες; Κανόνες και λογική;

Θα συμφωνήσω με τον τυπά που λέει οτι ξενέρωσε με τον Fincher λόγω του Panic Room. Αυτό ήτανε ταινιάκι της σειράς και στείρα Hollywood επανάληψη.
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2005, 05:09:48 μμ »

Αχεμ, εμενα παντως μου αρεσε πολυ η ταινια οταν την ειδα & μου φανηκε εξαιρετικα μη-αμερικανια/hollywood! Κατ'αρχας, λοιπουν οι κορωνες τυπου "η αμερικη πηρε τον στραβο το δρομο & πρεπει να ερθουν οι καλοι να την σωσουν" - wha' the fu', ανατιναζουν τα κεντρικα των ειαιρειων πιστωτικων καρτων (που αν η αμερικη ειναι κατι, ειναι η πιστη στο οικονομικο μοντελο που η ιδια λανσαρει & κατ'επεκταση ειναι οι εταιρειες της)!  Το τελος δεν το θυμαμαι ιδιαιτερα αν & δε το πολυκαταλαβα, αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι τελειωνει με Pixies που μου φτανει & με το παραπανω .
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2005, 06:38:57 μμ »

Παράθεση από: "automaton3"
Το τελος δεν το θυμαμαι ιδιαιτερα αν & δε το πολυκαταλαβα, αλλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι τελειωνει με Pixies που μου φτανει & με το παραπανω .

:lol:

Συμφωνώ! Και μάλιστα με το καλύτερο κατά τη γνώμη μου κομμάτι τους, "where is my mind". Το είπα αλλά θα το ξαναπώ, ο Fincher  είναι θεός! Το "seven" τελειώνει -αν δε κάνω λάθος- με τη συνεργασία David Bowie & Nine Inch Nails στο γαμάτο "The heart's filthy lesson"!  

akuma no uta
pavlosk
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2005, 07:00:04 μμ »

μάλλον είναι μια μοντέρνα εκδοχή της λοβοτομής που γινόταν με τρυπάνι σε ψυχικά ασθενείς τον προηγούμενο αιώνα.
από ότι έχω ακούσει πάντως το βιβλίο στο οποίο βασίζεται η ταινία έχει εντελώς διαφορετικό τέλος.
ithakua
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2005, 07:12:16 μμ »

Παρα πολυ μου αρεσε αυτη η ταινια αλλα..arggg το κακο ειναι οτι ενας φιλος μου εκανε την εξυπναδα να μου πει την ιστορια  :x
-παω να δω το fight Club
-ααααα ωραια ταινια,και που λες αυτος ο τυπας ηταν τρελλαμενος και αυτος τα εκανε ολα αλλα νομιζε οτι..κτλκτλ
-arggggg @X%&!!!!!
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2005, 10:06:32 πμ »

εργαρα...... respect στον brad pitt ο οποιος τα σπαει στις περισσοτερες ταινιες του οπως αυτη κ το snatch(αρπαχτη)
οντως γαματη ταινια με γαμιστερο νοημα..... Gg zao
cheers

κουω ακομα green day
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2005, 12:39:31 μμ »

αδερφέ trecool εγώ δίνω diss στον pitt..μου την σπάνε τα είδωλα..τρελε΄νομαι σας λέω μάγκες μου..BRO!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2005, 03:58:50 μμ »

Μπραντ Πιτ ... μπορεί να είναι είδωλο και κωλοχόλυγουντ και δεν ξέρω εγώ τι ,πάντως του αναγνωρίζω ότι είναι πολύ καλός ηθοποιός (όταν θέλει μόνο γιατι αν θυμηθώ και το Τζο Μπλακ είναι ο χειρότερος που υπάρχει!)...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2005, 10:16:23 μμ »

θυμίσου και το "Τροϋ".... μάλλον ο χειρότερος του ρόλος.

akuma no uta
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 01:28:34 πμ »

δεν λεω ρε c jav.... βρωμαει holywood  k sex symbol απο μακρια αλλα τον παω σαν ηθοποιο.... nobody's prefect
 :lol: cheers

κουω ακομα green day
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 01:35:13 μμ »

Καταπληκτικός ρόλος του Πιτ είναι στους 12 πιθήκους. Εκεί δες τον javaspa να δεις απομυθοποίηση! Λίγοι (να μην πω κανείς!) stars-ηθοποιοί θα παίζανε τέτοιο ρόλο.

Πέρα από αυτό, κι εμένα μου τη σπάει ο Τομ Κρουζ, ας πούμε, αλλά στης 4η Ιουλίου παίζει απίστευτα - Ολιβερ Στοουν γαρ. Εξάλλου οι ηθοποιοί ποτέ δεν κάνουνε την ταινία για μένα. Kill your idols, θα συμφωνήσω. Είναι οι σκηνοθέτες κατα κανόνα που έχουνε το όραμα και πετυχαίνουνε να κάνουνε καλές ταινίες....
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: