+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» Το μίσος για τους ματατζήδες
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Το μίσος για τους ματατζήδες  (Αναγνώστηκε 42947 φορές)
Violence
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Απρίλιος 29, 2007, 08:28:07 μμ »

Loipon, gurizame meta apo mia kopiasthkh volta apo to monasturaki, opou eixame paei na ksodepsoume thn mera mas.. Ka8ws perpatagame….. e meta apo 13 sunolika epi8eseis se tmhmata ayth thn evdomada, ti allo na doume sto dromo? E kai vevaia matatzhdes, oxi enan, oxi duo, oxi treis, alla 8, nai 8 an einai dunaton.
Egw klasika me thn moikana shkwmenh kai mplouza me punk sugkrothma mprosta kai o filos m  me mia mplouza p exei to A to anarxiko pisw sthn plath tous vlepoume.Ore3h gia fasaries den eixame, ti na kanoume etc ki alliws? 3 paidia 16xronwn panw katw eimaste, aplws tous prosperasame kai sunexisame thn poreia mas. Aytoi omws fenetai eixan, etc gamopsyxoi opws einai , petagete enas malakas kai leei “EIMASTE XRYSAVGHTES RE” koita ti e3ypnada e? polloi magkes dld na tous vlepeis kai na fovase me liga logia….(sto meta3i arxhsan kai gelagan) E tous perasame xwris na ptou8oume ka8olou, den dwsame shmasia, meta gurizw egw na dw ti kanoun, kai meta sunexizw na perpataw.Ela omws pou aytoi h8elan tsampouka, meta apo 10 metra me travane pisw se mia gwnia kai m petane hrwneika : “Taytothtoula exoume?” E dax, siga na mhn pame na psonisoume kai na thn kouvalame k mazi mas dld. Apanthsa ena aplo oxi.
Apo pisw etrexe enas allos koloxontros matatzhs, kai me pianei sfhkta apo thn mplouza kai m petaei.. “Se poion nomizeis oti deixneis ta arxidia sou? Egw apanthsa “den ekana etc, gt na to kanw?” tote me skountu3e ligo pio dunata kai m pianei ta arxidia tou kai m leei “den ekanes etc?” tou 3anapanthsa  oxi.
Meta m shkwnei panw thn mplouza kai vlepei thn zwnh me ta karfia kai to shma Mercedes panw ths. Tote m leei o 3os matazths “pou to vrhkame ayto? Mhpws exei o mpampakas kamia mercedez?” Eirwnika vevaia, egw tou apanthsa pws oxi aplws  m to edwse enas filos. Tote m rwtane poso xronwn eimai… na tous pw thn alh8hnh?Den eixa ore3h na me trexoun sta tmhmata kai malakies, e tous lew oti eimai 15aris.Tote o xontros m petaei poly epi8etika “Kai ti douleia exete eseis me ayta ta pragmata?” tote petagete k o telefteos kai leei “astous mikra paidia einai” kai meta gurizei se emena k m leei “To nous sas, mhn sas petuxoume na kanete tipota”  k etc teleiwnei h Istoria…

Den 8umame na exw ksananiwsei sthn zwh m megalutero misos gia tous kolompatsous kai aythn thn gamhmenh hli8ia koinwnia. Kai ektws apo thn diko m sumban kamia wra nwritera eida na pernoun enan metanasth sto tmhma epeidh ka8otan monos tou, epeine mia mpura katw apo thn skia enws dentrou sto suntagma.

Kai meta ta MME kai oi kolompatsoi lene oti oi anarxiko h oi punkides  tous prokaloune.

Oi polles leptomeries den einai gia na kanw pozeria, aplws gia thn katanohsh ths istorias.

Den 3erw an einai edw to swsto meros na to grapsw alla tespa.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2007, 01:25:12 μμ από tug »
Maniac_Butcher
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2007, 10:36:18 μμ »

meta apo 10 metra me travane pisw se mia gwnia kai m petane hrwneika : “Taytothtoula exoume?” E dax, siga na mhn pame na psonisoume kai na thn kouvalame k mazi mas dld. Apanthsa ena aplo oxi.
Βάστα ταυτότητα γιατί μπορεί να σε τραβάνε στο τμήμα για εξακρίβωση στο τμήμα, κάτι που δεν πιστεύω να γουστάρεις..

Den 8umame na exw ksananiwsei sthn zwh m megalutero misos gia tous kolompatsous kai aythn thn gamhmenh hli8ia koinwnia.
Νομίζω ότι έτσι νοιώθει ο καθένας μετά απο έλεγχο μπάτσων
Spot13
Newbie
*

« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2007, 10:56:39 μμ »

t matatzi t arese i blouza me to A i8ele k autos
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2007, 11:13:10 μμ »

και?
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2007, 01:45:32 πμ »

Den 8umame na exw ksananiwsei sthn zwh m megalutero misos gia tous kolompatsous kai aythn thn gamhmenh hli8ia koinwnia.
Νομίζω ότι έτσι νοιώθει ο καθένας μετά απο έλεγχο μπάτσων

αυτό λέγαμε με έναν φίλο -μόλις πριν λίγο που μας σταμάτησαν με το αυτοκίνητο για αλκοτέστ και μαλακίες [εν το μεταξύ το παιδί σε pr.ap., για την ιστορία].
και φυσικά πήραν ταυτότητα δίκια μου [αν και όταν σταματάνε εμενα ποτε δεν περνούν του συνεπιβάτη].

τελοσπάντων, που θέλω να καταλήξω...
από τότε που αποφάσισα να είμαι όπως θέλω και να μην έχω το κλασικό "κοριτσίστικο" μακρύ καστανόξανθο μαλακοί -που θα ήθελε η αδερφή μου , με σταματάνε για εξακρίβωση συνεχεια, λέμε. Ειδικά τον πρώτο καιρό...

αλλα τι να λέει, όταν έχεις πολιτική συνείδηση για ο,τι κανεις, ο "τσαμπουκάς" δεν σπάει!

Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Μάιος 02, 2007, 01:07:29 μμ »

Περισσότερο, νομίζω, θα έπρεπε να μας προβληματίζει το ότι σε αυτή τη χώρα, αν δεν έχεις την όποια συμβατική και "κοινωνικώς" αποδεκτή εμφάνιση, σε αντιμετωπίζουν όλοι ανεξαιρέτως σαν λεπρό, με τους μπάτσους να αποτελούν παρά μόνο την κορυφή του παγόβουνου...

Συγκεκριμένα, ο "ενδυματολογικός" ρατσισμός του νεο-Έλληνα και ο ψευτοκαθωσπρεπισμός ξεκινά από τα απλά, καθημερινά πράγματα, όπως, π.χ. το να μπαίνεις στο λεωφορείο και να σε καρφώνουν όλοι αηδιασμένοι, να τρως κράξιμο στο δρόμο από περαστικούς, να τρως "πόρτα" σε μαγαζιά (όποιος θέλει αποφεύγει τα κυριλομάγαζα, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα: θα έπρεπε, τυπικά τουλάχιστον, να έχει την επιλογή να πάει οπουδήποτε γουστάρει)..και επεκτείνονται σε πιο σοβαρά ζητήματα.

Για παράδειγμα, αν έχεις μια εμφάνιση "τάδε", οι καθηγητές στο σχολείο θα σε αντιμετωπίζουν σαν καθυστερημένο και πρεζάκια. Θα είσαι ο αποδιοπομπαίος τράγος, και θα σου φορτώνουν οτιδήποτε και αν συμβαίνει, όσες αποδείξεις και να υπάρχουν για το αντίθετο.

Προσωπική μου εμπειρία: στην 1η Λυκείου, ο χριστιανοφασίστας λυκειάρχης του σχολείου μου είχε βάλει σκοπό της ζωής του να με διώξει, επειδή ήμουν η μόνη κοπέλα στο σχολείο με σκουλαρίκι στη μύτη, βαμμένα μαλλιά, και "απρεπές" ντύσιμο.
Έφτασε στο σημείο να μου "φορτώσει" ακόμα και το σπάσιμο/κάψιμο, παρακείμενου στο σχολικό κτίριο, Φροντιστηρίου Αγγλικών, παρά την βεβαίωση της ιδίας της ιδιοκτήτριας του πως την ώρα της "επίθεσης", εγώ ήμουν μέσα στην τάξη και παρακολουθούσα μάθημα!

Με σταλινικές ανακριτικές τακτικές εξεβίασε συμμαθητές μου να με ενοχοποιήσουν παρότι δεν είχαν οι ίδιοι την παραμικρή ιδέα για το συμβάν και την όποια ανάμειξη μου. Αφού πέρασα δύο μαρτυρικούς μήνες ανακρίσεων και απειλών, τελικά έφτασα στο "τσακ" να αποβληθώ από το σχολείο και τελικά σώθηκα από το συμβούλιο των καθηγητών που επειδή ήμουν καλή μαθήτρια, καταψήφισε την αποβολή μου.

Όλα αυτά, η ψυχική ταλαιπωρία που πέρασα, ένα κοριτσάκι ηλικίας 15 χρονών, ο πόλεμος και ο εκβιασμός, ο φόβος της αποβολής και το άδικο μιας ανυπόστατης κατηγορίας, όλα αυτά, επειδή η εμφάνιση μου δεν άρεσε στον πούστη τον Λυκειάρχη! Ο οποίος εύχομαι να έχει ψοφήσει σήμερα, αλλά αν ζει θα είχε πλάκα να έβλεπε πόσα περισσότερα πράγματα κατάφερα εγώ το "φρικιό", η "αντίχριστη", η "αλήτισσα", από τους "καθωσπρέπει" συμμαθητές μου που πήγαιναν στο κατηχητικό, και οι μισοί αυτοκτόνησαν ή πέθαναν από πρέζα.

Τα ίδια και χειρότερα προβήματα αντιμετωπίζει κάποιος αργότερα στη δουλειά του, στο κοινωνικό του περιβάλλον και στις καθημερινές του συνδιαλλαγές. Δε συζητάμε για περιπτώσεις σχέσεων που οι γονείς του ενός δεν θέλουν τον άλλο λόγω εμφάνισης και κάνουν τα πάντα για να τους χωρίσουν.

Εν κατακλείδι, στο σημερινό Μπουζουκιστάν, δεν πάει να έχεις πέντε διδακτορικά, να είσαι καθηγητής πανεπιστημίου, να έχεις οικογένεια και άλλα χίλια δυο...αν έχεις tattoo και σκουλαρίκι στη μύτη, είσαι αληταράς..εκτός, βέβαια, αν είσαι τραγουδιστής ή τηλεοπτικός μαϊντανός! 

Ενώ αν είσαι ο χοντροκοιλαράς (ή αντιστοίχως, χοντροκώλα) που στα 25 σου χρόνια μοιάζεις με 40, με κυριλέ ρούχα και χωρίστρα, που κάνεις επιδεικτικά το σταυρό σου όταν περνάς έξω από την εκκλησία, και αν μένεις μέχρι τα 50 στο πατρικό σου,
δε πα να είσαι βιαστής/παιδεραστής/κανίβαλλος, όλοι οι γειτόνοι θα λένε "αποκλείεται να το έκανε αυτός, αφού είναι το καλύτερο παιδί...ούτε σκουλαρίκια φόραγε, ούτε είδαμε ποτέ τίποτα περίεργο..." 

Οπότε, μικρέ φίλε (θεματοθέτη), πρέπει να καταλάβεις πως οι μπάτσοι δεν είναι παρά μόνον η κορωνίδα μιας σάπιας, καθυστερημένης, υποκριτικής και μιζερορθόδοξης οπισθοδρομικής κοινωνίας...  Άντε και καλά κουράγια, λοιπόν 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2007, 01:13:51 μμ από Absinthe »

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Μάιος 02, 2007, 01:24:46 μμ »

Τι να λέμε... τα έιπες όλα. Λες και άκουγα εμένα. 

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Maniac_Butcher
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Μάιος 02, 2007, 01:28:06 μμ »

Η διαφορά των μπάτσων απο ένα απλό πολίτη είναι οτι αυτοί έχουν μια α εξουσία και προσπαθούν να την χρησιμοποιούν συνεχώς, όπως και ο λυκειάρχης της αφήγησης σου.
Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Μάιος 02, 2007, 01:35:04 μμ »

Η διαφορά των μπάτσων απο ένα απλό πολίτη είναι οτι αυτοί έχουν μια α εξουσία και προσπαθούν να την χρησιμοποιούν συνεχώς, όπως και ο λυκειάρχης της αφήγησης σου.

Ναι. Η οποία όμως πηγάζει και τρέφεται από το λαό, από τις μανάδες και τις θειάδες μας, τον περιπτερά και το μπακάλη της γειτονιάς μας...

Εξουσία υπάρχει παντού... Η διαφορά μας με άλλες, πιο προοδευτικές κοινωνίες είναι πως εδώ η κατάχρηση της επικροτείται και υποστηρίζεται από τον απλό πολίτη, γιατί συνάδει με τα δικά του κολλημένα μυαλά και τα προσωπικά του κόμπλεξ. 

Υ.Γ. η εξουσία του απλού πολίτη μπορεί να μην είναι άμεση και φανερή, όμως συντελεί και αυτή στην περιθωριοποίηση και τον αποκλεισμό σου από την κοινωνία.

Δεν είναι ανάγκη να σε "δένουν" οι μπάτσοι κάθε μέρα για να αρχίσεις να αισθάνεσαι άνθρωπος δεύτερης κατηγορίας.
Αυτά τα μικρά, καθημερινά "σπασίματα" που προανέφερα... Τα ξυνισμένα μούτρα στο λεωφορείο, το κράξιμο στο δρόμο, οι μαμάδες που τραβάνε φοβισμένες τα παιδάκια τους μακριά από σένα, και πάει λέγοντας..."χτίζουν" μέσα σου μια ψυχολογία "λεπρού" που σε τυλίγει σαν αόρατο πέπλο και σε σιγοπνίγει πριν καλά-καλά το καταλάβεις.

Το γαμώτο είναι επίσης αυτό που προανέφερα, πως κρίνεσαι και κατακρίνεσαι καθημερινά με εντελώς επιφανειακά και υποκριτικά κριτήρια γιατί η κοινωνία στην οποία ζούμε, είναι έτη φωτός μακριά από την πραγματική ουσία των πραγμάτων 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2007, 01:44:31 μμ από Absinthe »

For me my glory is an
it is for a good reason.
oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Μάιος 02, 2007, 02:36:33 μμ »

nta3 vre pedia, alla nomizw pws to pernete poli "sovara" to olo 8ema...
otan apofasizeis na exeis mia diaforetiki ikona apo auti pou exei i pliopsifia -ke auto mporei na to kanei kaneis gia logous antidraseis ;i giati etsi tou aresei o eautos sou ;i giati piramatizese k.o.k.- tote prepei na pernei ke tis eu8ines twn pra3ewn tou.

ke epidi den ime tis genikologias 8a dosw ena paradigma apo mena:
as poume o kosmos me kitaei perierga, oi mpatsoi me stamatane gia e3akrivosi, kapoioi siggeneis me pernoun ke me rotane pote 8a ginw an8rwpos, alloi stavrokopiounte.
omws den allazw... oxi, apo antidrasi -twra pia- alla epidi den  m'aresei na katapiezw tin ekfrasi mou [kalitexniki fisi ki etsi].
3erw pws den 8a me parei kapoios sti doulia tou -oso kali ki an ime- ke gia auto den gkriniazw pou den exw ola auta pou 8a i8ela.
3erw pws oi an8rwpoi xriazonte ke mia defteri prosegkisi apo mena -gia na pistoun pws den gavgizw alla milaw ke telos pantwn pws OLOI ine kaxipoptoi gia to otidipote.

omws auto to i3era apo tin arxi ke etsi me ton tropo mou tous vazw sti 8esi tous.
alloste ap' o,ti exw prose3ei otan ego nio8w diaforetiki tote oi alloi me kitane... otan omws ginome ena me ton ipolipo kosmo, tote ke autoi ginonte ena me mena.

enta3ei... vasika i8ela na pw na min to pernete toso katakarda.
alloste an exeis sinidisi twn pra3ewn sou, mporeis na e3igiseis ke stous allous ke autoi na se dextoun.

e, stin teliki egw den exo provlima oute ke me tous mpatsous.
autoi exoun to provlima mazi mou ke 8a to ixan akomi ki an foraga tagier [fantazome katalavenoume oloi ton logo, e?]

Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Μάιος 02, 2007, 02:52:01 μμ »

LK, standard είναι επιλογή του καθενός η εμφάνιση του, και όταν υιοθετεί ένα συγκεκριμένο "εναλλακτικό" λουκ καθαρά και μόνο από αντίδραση και για να τη "σπάσει" στον περίγυρο του, τότε σίγουρα δεν έχει λόγο να γκρινιάζει αφού ο σκοπός του επιτυγχάνεται στο έπακρο.

Το θέμα δεν είναι όμως τόσο επιφανειακό όσο οι βαφές Directions που ξεβάφουν στο τρίτο λούσιμο.

Αυτό που ενοχλεί τους νεοέλληνες είναι το οτιδήποτε το διαφορετικό. Εμένα π.χ. η εμφάνιση μου είναι πλέον εντελώς "νορμάλ" αλλά συνεχίζω να δέχομαι τη μίζερη μικροαστική κριτική των γύρω μου για άλλα θέματα που αφορούν τη γενικότερη στάση ζωής μου.

Επιπλέον, δεν επιλέγουν όλοι κάποιο "περιθωριακό" λουκ ή τρόπο ζωής, καθαρά και μόνο για λόγους αντίδρασης. Σε κάποιους τους βγαίνει φυσικά, κάνουν κάτι επειδή το γουστάρουν, και αισθάνονται σαν ψάρια έξ απ' το νερό σε οποιαδήποτε άλλη κατάσταση. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι, θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται από τους υποτιθέμενους "νορμάλ" με ανοιχτό μυαλό και επί της ουσίας, όχι να απορρίπτονται αυτόματα λόγω της διαφορετικότητας τους...

For me my glory is an
it is for a good reason.
oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Μάιος 02, 2007, 03:11:05 μμ »

ne alla auto pou lew ine pws an nio8eis kala me ton eauto sou, mporeis na kaneis ke ton allon na niosei kala mazi sou.

as poume sto super market pou paw ke psonizw, sto psilikatzidiko tis gitonias ke se ka8e mia epafi mou me an8rwpous opws tous xamogelaw etsi mou xamogelane.

apla an ise mizeros ine mizeroi ke oi alloi mazi sou.
ektos ki an peseis se kanan periergo, pou ok ekei i epistimi sikonei ta xeria psila.

ke prepei na 3ereis pws den vlepw ka8olou epifaniaka ta pragmata... apla den ta vlepw mizera.

Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #12 στις: Μάιος 02, 2007, 03:17:39 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα και δεν εννούσα πως τα βλέπεις εσύ επιφανειακά αλλά όλοι οι υπόλοιποι γύρω μας, πάνω στην κουβέντα που κάναμε.. 

Αυτό που περιγράφεις, πρόκειται για την νίκη της ανθρωπιάς υπέρ των προκαταλήψεων και των φοβιών που τρέφει ο κόσμος για το διαφορετικό.

Στην ουσία πρόκειται για ένα φαύλο κύκλο: αυτό που έλεγα, είναι πως αν σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι με αποστροφή, θα γίνεις κι εσύ μίζερος, με αποτέλεσμα να σε αντιμετωπίζουν με ακόμα μεγαλύτερη αποστροφή.

Αν όμως τους αντιμετωπίζεις με χαμόγελο, ίσως να σε αντιμετωπίζουν με λιγότερη αποστροφή...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2007, 03:25:38 μμ από Absinthe »

For me my glory is an
it is for a good reason.
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 02, 2007, 03:28:18 μμ »

Βασικά ποτε δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο το μίσος να περιορίζεται στους ματατζήδες και στους ασφαλίτες... Άπο τον απλό μπάτσο εώς τον πυροσβέστη και τον δασονόμο μία είναι η λύση. Εγκλεισμός στα γκουλάγκ συνοδευόμενος  απο πολτοποίηση των κάτω άκρων,ευνουχισμό με μαχαίρι για επάλειψη, τρύπημα των τυμπάνων με συνδετήρες και κρέμασμα των αγαπημένων του συναδέλφων μπροστά στα μάτια του (και μετέπειτα τύφλώση με οξυγονοκόλληση ώστε να πεθάνει με αυτήν ως τελευταία του ανάμνηση) 

Μην το σβήσετε παρακαλώ ούτε ρατσιστικό,ούτε σεξιστικό, ούτε εκτός θέματος είναι
oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #14 στις: Μάιος 02, 2007, 10:04:13 μμ »

telika to vrika pio ine to xirotero ap'ola, an den exeis mainstream emfanisi.

Den stamatane ta TAXI, leme...to misos gia tous tarifes!!! 

Σελίδες: [1] 2 3 ... 5   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: