Αποστολέας Θέμα: Μήπως έχει χαθεί - εντελώς- ο μουσικός προσανατολισμός;  (Αναγνώστηκε 6588 φορές)
bhoy
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Απρίλιος 17, 2007, 03:32:24 μμ »

Διαβάζοντας αυτό το σούπερ ντούπερ Θέμα σχετικά με τον Bakunin (αφήστε τον στην ησυχία του,να πίνει τα ουίσκια του με τον Marx στα υπόγεια της...κόλασης),έψαχνα το Σάββατο αν κάποιος είχε αναδημοσιεύσει την αφίσα της ska συναυλίας που διοργανωνόταν από την Cannonball records.
Δυστυχώς [;] κανείς!
Θ'αντιτείνει κάποιος "καθαρός" DIYer (όπως λέμε punker), πως το site είναι για άλλου τύπου συναυλίες και πως στην τελική τελική είτε και να την βάλλει θα πάνε ελάχιστοι (π.χ. την Παρασκευή στη συναυλία που προώθησε ο 'humanfly' δε πήγαν οι μάζες),είτε η Cannonball διαθέτει τον επικοινωνιακό της "μηχανισμό" [sic!] κι ό,τι δεν υπάρχει η αναγκαιότητα της δημοσιοποίησης μιας τέτοιας συναυλίας εδώ μέσα.

Τελικά, ποιος βγαίνει χαμένος από όλο αυτό που πάει να γίνει καθεστώς εδώ μέσα; Μήπως οι πούροι αυτοοργανωμένοι που βλέπουν ό,τι είναι στην αντίληψή τους; Μήπως οι "φλώροι" κι οι "ξεπουλημένοι" που χάνουνε το φως το αληθινό; Νομίζω πως το site οφείλει να κάνει ένα επικοινωνιακό άνοιγμα (ενδεχομένως με αυτοτελή συγκρότηση μιας ομάδας προβολής της ιστοσελίδας) όχι μόνο σε μουσικές παρέες αλλά και άλλα εγχειρήματα τα οποία δεν αυτοπροσδιορίζονται σώνει και καλά,μόνο,ως "αντιεξουσιαστικά" ή ως "αυτοργανωμένα".

Ας θεωρηθώ ως αναθεωρητής κι ως "μεταρυθμιστής/εκσυγχρονιστής" (εδώ γελάμε,βέβαια) αλλά αυτό εδώ το εγχείρημα αξίζει μιας καλύτερης αντιμετώπισης (εδώ βάζω τον εαυτό μου ως συν-υπεύθυνο,μιας και δεν έχω γράψει κάτι για το φ.κ. όπως μου έχει ζητήσει ο 'kthulu'.)

Y.Γ. για την ιστορία...

μια συναυλία που διήρκησε κοντά στο 3ωρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2007, 03:35:52 μμ από bhoy »

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2007, 12:01:03 πμ »

Νομίζω ότι δεν έχει γίνει αρκετή δουλειά στο κύριο site , εκτός από τα mp3. Το περιεχόμενο, τα κείμενα, οι πληροφορίες, τα άρθρα λείπουν εντελώς. Εννοώ ότι ίσως είναι νωρίς για κάτι τέτοιο... δεν ξέρω...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2007, 02:52:57 πμ »

Βασικά bhoy το έχουμε συζητήσει αυτό. Καταρχάς κανείς δεν μας έστειλε αφίσα. Δευτερον υπάρχει το φόρουμ για τέτοιες αφίσες ελεύθερα. Γενικως εχει γινει μια κουβεντα με κόσμο αρκετο και αποφασίστηκε μια σταθερά του site μακριά από μαγαζιά,τίποτα αλλο. Γενικώς ολα συζητιουνται κατα καιρούς και μερικές φορές και αφίσες μπορεί να συζητηθούν χώρια αλλά βασίζονται όλα στο κεντρικό site στο μακριά από μαγαζιά.
Τωρα φτάνουμε και στο μέγα αρνητικό του θέματος. Το site εχει ΠΟΛΥ υλικό αν αναλογιστεί κανείς ότι προερχεται ουσιαστικά από ένα ατομο (μιλάω για το 95% της βασικής ύλης του site). Επίσης ειναι εκπληκτικό το πως εχει απίστευτα χτυπήματα από μοναδικές ip κάθε μέρα και ουδείς δεν συμμετέχει είτε με άρθρα είτε με να μας βοηθήσει με κάποιο τρόπο.
Εγώ προτείνω λοιπόν, θεμιτά όλα και οι απόψεις και οι ιδέες αλλά και λίγη βοήθεια ρε παιδιά, έλεος. Κανείς δεν θέλει να συνεισφέρει και κανα άρθρο; Μια ταμπλατούρα; Στίχους; Να πάρει συνεντεύξεις από κάποιους; Να αναφέρει παρουσιασεις για τις συναυλίες που είδε και να τις κάνει post στο site και όχι στο forum? Να ανεβάσει pdf ή να μας στείλει fanzin? Ακομα καλύτερα να σκανάρει φανζιν και να τα ανεβάσει; Να μεταφράσουμε; Να μας στέιλει νέα links? Να να να να...
Help. Act. Not only speak. Aπλά θέτω για αλλη μια φορά το ζήτημα της συμμετοχής του κόσμου στο portal diymusic Πέρα του φόρουμ..

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2007, 12:38:46 μμ »

Για να συμπληρώσω και αυτό που είπε ο TUG, πολύ υλικό υπάρχει στο φόρουμ το οποίο με λίγες αλλαγές θα μπορούσε να μετατραπεί σε άρθρα για το site. Αλλά και αυτό πρέπει κάποιος να το κάνει και το στείλει στους admins....
onealpha
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2007, 10:47:34 πμ »

. . . Τελικά, ποιος βγαίνει χαμένος από όλο αυτό που πάει να γίνει καθεστώς εδώ μέσα; Μήπως οι πούροι αυτοοργανωμένοι που βλέπουν ό,τι είναι στην αντίληψή τους; Μήπως οι "φλώροι" κι οι "ξεπουλημένοι" που χάνουνε το φως το αληθινό; . . .

Φιλε bhoy δεν χρειαζεται να γινεσαι εριστικος,άκου εκει "πουροι αυτοοργανωμενοι"!Γιατί?ε?

Δεν εχω καταλαυει ακόμα γιατί τετοιο μενος.δηλαδη πως θα ηταν η σωστή η "φαση"?

arguing in the internet is like special olympics,
even if you win you are still a retard
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2007, 04:45:58 μμ »

ΤUG ίσως για να πάρει μπρος ο κόσμος και να γίνει συμέτοχος όμως, να χρειάζεται και μια παραπάνω παρακίνηση...Γι'αυτό και προτείνω/αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται μια (πρωτοβουλιακή,ίσως) ομάδα που ν' ασχοληθεί με επαφές. Επαφές,όχι μόνο με αναρχικούς που πατώντας σε μια "anarchopunk" παράδοση (των CRASS) αξιοποιούν το diy-underground ρεύμα , αλλά κι άλλες πολιτικές-ιδεολογικές αντιλήψεις που στέκονται με το δικό τους τρόπο και χωρίς να το βαφτίζουν diy,κοντά στην όλη αντίληψη του site.
Από blogggers και αντιπαγκοσμιοποιητικές ομάδες μέχρι  και κοινωνικά κέντρα κι έντυπα...Χρειάζεται ίσως μια αυτοτελή παρουσίαση που να επεξηγεί τί θέλει η Δ.Ο. του site και πώς αντιλαμβάνεται το underground...

Y.Γ. οι "πούροι αυτοοργανωμένοι" είναι αυτοί που ασχολούνται με την φόρμα κι όχι με το περιέχομενο .Ένας ορισμός του φορμαλισμού είναι αυτός,ή όχι; Δεν αισθάνομαι καμία κοινότητα σκέψης/δράσης με αντιλήψεις αλά "Θερσίτης" που στήνουν συναυλίες αλληλεγγύης με το δικό τους αυστηρά οριοθετημένο σκεπτικό και τελικά απλώς προβάλλουν τον ατομοκεντρικό τρόπο σκέψης τους με ολίγη σάλτσα από ιδεολογία.
Αναγκάστηκα να παραδειγματολογίσω, μιας και δε γίνομαι κατανοητός.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
onealpha
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2007, 09:08:29 πμ »

Το παραδειγμα "Θερσιτης" ισως να ειναι λιγο ακυρο γιατι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα!

arguing in the internet is like special olympics,
even if you win you are still a retard
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 25, 2007, 10:24:57 πμ »

νομίζω ότι το παράδειγμά σου
Παράθεση
και τελικά απλώς προβάλλουν τον ατομοκεντρικό τρόπο σκέψης τους με ολίγη σάλτσα από ιδεολογία.
θίγει την
Παράθεση
ατομοκεντρική σκέψη
, που φυσικά δεν είναι κάτι απαραίτητα 'κακό' , αλλά μάλλον μια ξεχασμένη αρετή. Αυτό που είναι ατομοκεντρικό σε ιδεολόγους τύπου θερσίτη είναι ο δογματισμός τους και ο ιδιότυπος ιδεαλισμός τους.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2007, 09:43:14 μμ »

Νομίζω πως το site οφείλει να κάνει ένα επικοινωνιακό άνοιγμα (ενδεχομένως με αυτοτελή συγκρότηση μιας ομάδας προβολής της ιστοσελίδας) όχι μόνο σε μουσικές παρέες αλλά και άλλα εγχειρήματα ....

Ο καλύτερος τρόπος που θα μπορούσε να γίνει αυτό το άνοιγμα είναι να μας δώσεις και εσύ τα φώτα σου για αρχή πάνω στο συγκεκριμένο θέμα "της προβολής". Είναι πλέων φανερό ότι το diymusic θέλει την συνεχή υποστήριξη όλων μας. Μέσα από την εμπειρία αυτόν των δυο χρονων ως diymusic, έχουν γίνει αρκετές αναθεωρήσεις  πάνω σε παλαιότερες αποφάσεις, και κατά καιρούς μας έμειναν και αρκετά διδάγματα σχετικά με την διαμόρφωση του site και την θεματολογία του. Αυτό που θα ήθελα να προτείνω εγώ για αρχή είναι να γίνει επιτέλους μια ομάδα mods για το forum να απαλλαγούμε απτά "ΚΑΦΕΝΙΑΚΑ" μια και καλή και τα σχόλια που απαντάνε σε αυτά (αναλύοντας τα αυτονόητα), να μπορέσουμε εμείς σαν διαχειριστές να ασχοληθούμε με τα τεχνικά θέματα του site και σε κάποιες δραστηριότητες που ευελπιστούμε να δημιουργηθούν μέσα από αυτό και όχι επειδή κάθε τρεις και λίγο ξύπνησε κάποιος με πονοκέφαλο και αποφάσισε να γράψει χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο του:P να προκύπτουν έτσι νέα προβλήματα. Ευτυχώς ήδη έχουνε δραστηριοποιηθεί κάποια άτομα και έχουν αρχίσει να αναλαμβάνουνε λίγο λίγο τις διαφορες λειτουργίες του site. Όχι ότι τώρα έγινε πρώτη φορα, πάντα υπήρχε η συμπαράσταση, ας μην ξεχνάμε τα παιδιά που μας στέλνουν αφίσες μέσα από τα στέκια και τις καταλήψεις άτομα που δεν φαίνονται πουθενά... όσους/ες έτρεχαν για τις μεταφράσεις... τα diymeetings την προσφορα όλων μας στο forum,mp3s,zines κτλ κτλ. Εγώ θέλω να σταθώ σε ένα πράγμα, το site έχει την ανάγκη την βοήθεια όλων μας. Γιατί χωρίς το κοινό του δεν θα υπήρχε και νόημα να υπάρχει site. Και όταν μιλάω για βοήθεια δεν ενοώ την προσφορα σχολειων τύπου radioarvila/κουτσομπολίστικου χαρακτήρα. Αυτά είμαι τις απόψης ότι πρέπει να πηγαίνουν κατευθείαν στα σκουπίδια. Συγγνώμη αν κάποιος νιώθει ότι προσβάλλεται αλλα υπάρχουνε τόσα site που είναι "χαβαλετζιδικου" χαρακτήρα και πιστεύω ότι αυτό το site έχει περισσότερα πράγματα να πει προς τα έξω, και καλο θα είναι να το καταλάβουμε όλοι μας όσοι γράφουμε πριν είναι πολύ αργά... Επομένως όπως μπορεί ο καθένας ας βοηθήσει και ας μας στείλει και ένα email αν προτιμάει. Τέλος ένα μεγάλο συγγνώμη για παρα πολλά θέματα του forum που δεν έχω διαβάσει καν και δεν ξέρω τι έχει γραφτεί σε μεγάλο κομμάτι του forum. Δεν αγνοώ κανένα απλώς τα ξεχνάω, και αν δεν έμπαινε ο KGB στον κόπο να ανέβαζε αυτό το θέμα ίσως και να μην απάνταγα ποτε. Εμενα προσωπικά το forum με δυσκολεύει αρκετά να μπορώ να το παρακολουθώ. Και είναι άσχημο αυτό ιδίως όταν μέσα στα τόσα που γράφονται είναι μερικές φορες δύσκολο να βρούμε αυτά που έχουνε κάτι πιο ουσιαστικό να πούνε όπως η αρχική δημοσίευση του bhoy πάνω στο θέμα. Τέλος θεωρώ ότι τα θέματα που αφορούν την διαχείριση θα πρέπει να συζητιούνται με κλειδωμένα topics (μονο για mods  δηλαδή) έχοντας πρώτα καταστήσει εφικτή την γνωστοποίηση ότι υπάρχει μια τέτοια ομάδα όπου οποιος θα θέλει θα μπορεί να συμβάλει με τον τρόπο του/της. Και τέλος τα τεχνικά του site, δεν χρειάζεται ανησυχία. Προσπάθησα να γίνω κατανοητός, το ξέρω ότι ίσως απαντάω σε ελάχιστα από αυτά που προτείνει το αρχικό, αλλα δυστυχώς υπάρχουν κάποια σημαντικά "προβλήματα" και απλώς ζητάμε την βοήθεια οπίου/ας ενδιαφέρεται. Από κει και πέρα μόλις λυθούν τα βασικά, μπορούν να χτιστούν παρα πολλά... στα οποια ισως και να ήθλαν και άλλοι/ες να βοηθήσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2007, 11:05:09 μμ από kthulu »

love is the basis of our revolution
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: