Αποστολέας Θέμα: Πολιτικές δημοσιεύσεις και diymusic  (Αναγνώστηκε 13535 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Απρίλιος 03, 2007, 11:37:21 μμ »

Μέσα στο κλίμα των ημερών και μετά από κάποια παρέμβαση ενός χρήστη του site, έγινε μια πρόταση για δυνατότητα αποστολής πολιτικών θεμάτωv ειδήσεων κτλ (για το site). Δεν ειπώθηκαν πολλές λεπτομέρειες, αλλα η ουσία είναι ότι γίνετε. Από την άλλη κάποτε είχε αναφερθεί στο forum ότι υπάρχει και το indy και ότι κάποιοι χρηστες προτιμούν το συγκεκριμένο site. Εγώ θα προτιμούσα να υπήρχε και εδώ κάποιος ξεχωριστός τομέας σχετικός με πολιτική ειδησιογραφία, δραστηριότητες κτλ. Πια η γνώμη σας; Θεωρώ πως θα ήταν αναγκαίο καθώς και αρκετά χρήσιμο να ακουστούν και άλλες απόψεις πάνω στο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2007, 11:46:45 μμ από kthulu »

love is the basis of our revolution
Κάποιος
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2007, 11:49:12 μμ »

Συμφωνώ, δε θα 'ταν άσχημο να γινόταν κι εδω μία ενημέρωση...
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2007, 12:34:45 πμ »

Αν και προτιμώ το Indymedia για τέτοιου είδους ενημέρωση και συζήτηση, θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια κατηγορία ώστε να γίνετε εκεί είτε αναδημοσίευση είτε σχολιασμός. Ώστε να μην μπαίνουν όλα στην κατηγορία "Πολιτική".

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2007, 01:02:55 πμ »

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω από αυτό εδώ το post είναι αν θεωρούμε χρήσιμο η όχι να υπάρχει και από δω μέσα κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2007, 01:18:44 πμ από kthulu »

crispy_ambulance
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2007, 01:05:37 πμ »

ναι καλη ιδεα αλλα πωs θα γινει κατι τετοιο δηλαδη?
Δηλαδη δεν γινετε ουτωs ή αλλωs ;
υπαρχει καποια προταση συγκεκριμενα να αλλαξει κατι ωs προs τη μορφη?
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2007, 01:31:06 πμ »

Ας πούμε για παράδειγμα:
Νέα επιλογή στο menu με τις παρακάτω, υποκατηγορίες:

Πολιτικά
|-Ενημέρωση
|-Δραστηριότητες
|-...

Κάπως έτσι το προτείνω εγώ. Αν νομίζετε ότι χαλάει την δομή του site (ή κάτι τέτοιο) ας προταθεί και κάποια διαφορετική εντελώς δομή (ή άποψη).

Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2007, 02:07:10 πμ »

Εγω νομιζω πως αρκει ο τομεας ''πολιτικη'' οτι θελουμε το βαζουμε εκει και συζηταμε. για τα υπολοιπα υπαρχει το ιντυ... τωρα αν εχετε ορεξη να το φτιαξετε δεν παιζει προβλημα.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2007, 09:35:09 πμ »

Θα μπορούσαν να δημιουργηθούν μερικές υποκατηγορίες (π.χ. ενημερότητα) σαν θυγατρικοί πίνακες..... συζητήσεις γίνονται έτσι κι αλλιώς... εμένα πάντως δεν με τρελαίνει σαν ιδέα... δλδ τι παραπάνω να γινόταν, πέρα από κανα θυγατρικό πίνακα;
crispy_ambulance
Forum Normal

« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 04, 2007, 02:09:54 μμ »

ναι καλη ιδέα οι υποκατηγορίες
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 04, 2007, 02:16:25 μμ »

το αλλο θεμα ειναι οτι & στο ιντυ υπαρχουν συνεχεια διαχειριστες που κρυβουν posts (καλα, οχι οτι περιμενω να πλακωσουν εδω ολοι του ιντυ ωστε να χρειαζεται συνεχες κρυψιμο) & αυτο γινεται ωστε να μην αποπροσανατολιζονται οι συζητησεις. εδω ολες πρακτικα οι συζητησεις αποπροσανατολιζονται αργα ή γρηγορα, οποτε δεν ειμαι σιγουρος πως θα δουλευε ενα πολιτικο κομματι - εκτος & αν δεν ειναι του φορουμ αλλα του σάιτ. ακομα & ετσι ομως, & οπως ειπαν & οι προλαλησαντες, δεν ειμαι σιγουρος οτι θα χρησιμευε σε κατι...
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 04, 2007, 02:28:34 μμ »

Αναφέρομαι στο site και όχι στο forum. Με λίγα λόγια οι πολιτικές δημοσιεύσεις, όταν θα κρίνετε σκόπιμο θα υπάρχει και η δυναότητα να εμφανίζονται στην κεντρική σελίδα του site, έτσι όπως και το άρθρο για την Ungdomshuset. Και κάτι για να μην επαναλαμβανόμαστε. Λοιπόν το indy είναι indy μην λέμε τα ίδια, ούτε άνοιξα αυτό το post για να ασκήσουμε κριτική στο indy ούτε για σύγκριση.

Και ξανά επισημάνω το αρχικό ερώτημα, πολιτική ενότητα για το site (όχι το forum), χρήσιμη η όχι?

automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 04, 2007, 02:50:09 μμ »

κθουλου, η συγκριση με το ιντυ δεν εχει σκοπο να μειωσει το diymusic. απλα το ιντυ υπαρχει ηδη & κανει μια συγκεκριμενη δουλεια (& την κανει πολυ καλα), οποτε η ερωτηση ειναι: θελει το diymusic να κανει κατι παρομοιο με το ιντυ, ή θελει να καλυψει κατι που δεν καλυπτει το ιντυ (ή να το καλυψει με αλλο τροπο); αν υπαρχει καποια ιδεα για το πως μπορει να γινει κατι διαφορετικο απο ο,τι κανει το ιντυ, ας διατυπωθει. αλλιως, κατα τη γνωμη μου ο χρονος & κοπος μπορει να διοχετευθει αλλου με πιο σημαντικα αποτελεσματα.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 04, 2007, 03:19:24 μμ »

Ο λόγος που έχω αυτήν την ιδέα είναι απλός. Το site το επισκέπτονται από όλο τον κόσμο. Βρισκόμαστε μονο στην 4 μέρα του μηνα και το site στα στατιστικά του εμφανίζει ότι για αυτόν το μηνα έχουμε 24 χώρες (με πολλά hits). Οποτε το ερώτημα είναι θέλουμε η όχι να υπάρχει πολιτικός τομές στο site, έτσι ώστε να μαθαίνουν οι χρηστες και κάποια πράγματα σχετικά με την σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα (και όχι μόνο) μέσα απο εδώ. Τώρα όσον αφορά τις ρυθμίσεις, 2-3 ώρες δουλειάς, το πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2007, 03:22:29 μμ από kthulu »

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 04, 2007, 03:41:25 μμ »

Kthulu Προτείνω να μπει μόνο μια επιλογή "πολιτική" στα μενου. Απλα και ξάστερα. Οποιος θέλει χώνει κείμενα εκεί. Θα δουμε στην πορεία αν τραβάει. Πιστεύω μονο καλό μπορεί να ειναι.
Επίσης με τις χώρες που είπες μου θύμισες και κάτι που μάλλον εχει ψιλοπεθάνει για το site μας και πρέπει κάπως να οργανωθούμε. Μιλάω για την μετάφραση ολων των κειμένων στα αγγλικά. Ουτε το 1/3 δεν ειναι μεταφρασμένο. Πακετο. Σκεφτομουν και το ενδεχόμενο να τα βγάλουμε τα αγγλικά μεχρι κάποτε να μεταφραστουν ολα αλλα δεν ξερω. Γενικώς παιδιά ειναι ανάγκη. Οποιος μπορεί να βοηθήσει σε μεταφράσεις να κοινητοποιηθούμε λίγο. Μιλάω για συνεντεύξεις, κριτικές cd και τέτοια. Δεν ειναι άπειρα αν ασχοληθουμε καμια 10άρα άτομα. Θεμα ενός μήνα πιστεύω.. Οποιος ενδιαφέρετε...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 04, 2007, 03:58:34 μμ »

Για τις μεταφρασεις: ναι ρε παιδια, αλλα ας βοηθησει καποιο ατομο που δεν το εχει ξανακανει, μιας & δεν υπαρχει προθεση απο οσους (καλυτερα: οσες) εχουν μεταφρασει υλικο. Εγω μεταφραζω αλλο υλικο αυτο τον καιρο, οποτε δεν ψηνομαι... (Επισης: ΟΧΙ, να μη βγει το αγγλικο περιεχομενο! Γιατι να βγει ρε παιδια, δεν ενοχλει κανεναν!...)

Σορρυ για τον εκτροχιασμο! Κθουλου, αφου το σαιτ εχει κινηση & απο εκτος ελλαδας, ναι, ας μπει πολιτικο περιεχομενο! (Αυτο δεν το ειχα σκεφτει...) Αλλα σ'αυτη την περιπτωση, θα πρεπει να γραφεται εξ'αρχης στα αγγλικα - ή να υπαρχει διαρκης ομαδα μεταφραστων, το οποιο δεν το βλεπω πολυ πιθανο!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2007, 04:00:12 μμ από automaton3 »
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: