Αποστολέας Θέμα: Νεκρός οπαδός...  (Αναγνώστηκε 7875 φορές)
Κάποιος
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Μάρτιος 29, 2007, 09:09:38 μμ »

Δε ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή μου να το βάλω σ' αυτήν τη κατηγορία αλλά δεν είδα κάποια που να ταίριαζε καλύτερα..Αν πιστεύετε πως πάει άλλου καλύτερα το άλλαζετε...

Από sportfm

Δεν πάει πιο κάτω, πιάσαμε πάτο! Για μια ακόμα φορά γίναμε μάρτυρες γεγονότων χουλιγκανισμού στον ελληνικό αθλητισμό, μόνο που αυτή την φορά είχαν τραγική εξέλιξη. Ένας νεκρός, κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες ακόμα, και 6 τραυματίες, είναι ο τραγικός απολογισμός από τα επεισόδια που ξεκίνησαν λίγο πριν την έναρξη του αγώνα γυναικείου βόλεϊ, μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού για το Κύπελλο Ελλάδας. Οπαδοί των δυο «αιωνίων» συνεπλάκησαν έξω από το κλειστό της Παιανίας. Η «γάγγραινα» εξαπλώνεται και όπως όλα δείχνουν, γυρισμός δεν υπάρχει για τον ελληνικό αθλητισμό. Σε 18 συλλήψεις προχώρησε η ΕΛ.ΑΣ, η οποία συνεχίζει τις έρευνες. Για την ιστορία, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά επικρατώντας των «πρασίνων» με 3-2.

Ντροπή….

Ο πρόεδρος της ΕΟ.ΠΕ κ. Μπελιγράτης, ο δήμαρχος και ο αντιδήμαρχος της Παιανίας αλλά και προπονητές των ομάδων και ορισμένες αθλήτριες πριν από τομάτς είχαν φόβους. «Να μην έχει οπαδούς το ντέρμπι» έλεγαν και φαίνεται πως κάτι ήξεραν παραπάνω…

Συγκεκριμένα στη Λεωφόρο Λαυρίου μια ώρα περίπου πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, ξεκίνησαν επεισόδια ανάμεσα στους (ο θεός να τους κάνεις) οπαδούς των δύο ομάδων, οι οποίοι είχαν ως πρώτο μέλημα να τσακωθούν μεταξύ και όχι να παρακολουθήσουν βόλεϊ. Η λεωφόρος Λαυρίου έγινε πεδίο μάχης, με συνέπεια να προκληθούν σοβαρές υλικές ζημιές στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου και σε αυτοκίνητα που είχαν σταθμεύσει στο σημείο.

Το τραγικό είναι πως από τις συμπλοκές τραυματίστηκαν 6 άτομα, με τον ένα να αφήνει την τελευταία του πνοή, καθως σύμφωνα με πληροφορίες δέχτηκε μαχιαριές και λίγο αργότερα υπέκυψε στα τραύματα του. Οι υπόλοιποι μεταφέρθηκαν στο ΚΑΤ και στο Ιατρικό Κέντρο Κορωπίου. Χωρίς να έχουν γίνει γνωστές περισσότερες πληροφορίες, εκτός από τον έναν νεκρό, ακόμα ένας άνθρωπος παλεύει για την ζωή του, ο οποίος παρασύρθηκε από αυτοκίνητο και έχει υποστεί σοβαρές κρανιοεγκαφαλικές κακώσεις.

Η αστυνομία ψάχνει

Σε εξέλιξη βρίσκεται επιχείρηση της Αστυνομίας για τον εντοπισμό και τη σύλληψη των πρωταγωνιστών στα αιματηρά επεισόδια. Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει συλλέξει μέχρι στιγμής η ΕΛ.ΑΣ, το αυτοκίνητο, το οποίο παρέσυρε το νεαρό φίλαθλο ήταν στο σημείο την ώρα των επεισοδίων και ο οδηγός του ανέπτυξε ταχύτητα για να περάσει ανάμεσα από το πλήθος, χωρίς να έχει διευκρινιστεί ακόμα αν ήταν από τους συμμετέχοντες στα επεισόδια ή απλώς διερχόμενος.

Στο αυτοκίνητο επέβαιναν τέσσερα άτομα, εκ των οποίων μέχρι πριν από λίγη ώρα είχαν συλληφθεί τα δύο. Επίσης από την Αστυνομία έχουν γίνει αρκετές προσαγωγές νεαρών οι οποίοι εξετάζονται για να διαπιστωθεί αν συμμετείχαν στα επεισόδια.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2007, 09:11:12 μμ από Κάποιος »
billias
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2007, 11:22:41 μμ »

Βασικά μάλλον καλύτερα κολλάει εδώ από το Φανατισμός-Ρατσισμός γιατί μιλάμε ότι η μπάλα έχει χαθεί εντελώς και οι τύποι είναι κυριολεκτικά σιχαμένοι...

Εγώ θα πω κρίμα για την οικογένεια του παληκαριού,γιατί δεν υπάρχει πιο σκληρό πράγμα από το να χάνεις έναν δικό σου άνθρωπο για τέτοιο μαλακισμένο λόγο.Για τον ίδιο θα πω ότι μάλλον ήξερε που πήγαινε και ίσως αν δεν σκοτωνόταν ο ίδιος να έκανε αυτός κακό σε κάποιον άλλο.Αθώοι δεν υπήρχαν σήμερα εκεί(μέχρι κι εγώ το ήξερα από την Τρίτη ότι όλοι οι βλάκες ετοίμαζαν σφαγή για σήμερα και το διέδιδαν και με καμάρι....Αι στο διάλο πια ρε σιχάματα).

ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ....
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2007, 12:58:06 πμ »

Δεν έχω να πω πολλά...
Σήμερα πραγματικά μ ήρθε να ξεράσω... Πραγματικά...
Πολλοί ίσως ξέραμε πολλά πριν από αυτό , ίσως φανταζόμασταν άλλα τόσα , ίσως κ όχι αλλά χρειαζόμασταν κ πάλι μια "τραγική" (πολυπαιδεμένη λέξη στα εργοστάσια του θεάματος) επιβεβαίωση , να σοκαριστούμε για το αναπόφευκτο...
Όσο για τα περί ενοχών :
"Κάποιοι είναι πιο ένοχοι από τους άλλους αλλά στην τελική αισθάνεται κανένας μας αθώος?"
Όπως κ να ΄χει , πάντα κάποιοι σκατομπάσταρδοι έχουν προλάβει να οπλίσουν άδειους εγκεφάλους ... Αυτοί δεν πληρώνουν ποτέ , έχοντας προλάβει πρώτα να στέλνουν ένα σωρό "λιγότερο ένοχους από αυτούς" , άτομα σαν τον 25χρονο σήμερα , σε φέρετρα κ άλλους τόσους σε καθημερινό πνευματικό θάνατο όταν τους ταϊζουν με σκατά κ πρέζες κάθε λογής ...
Τα υπόλοιπα είναι περιττά...

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2007, 01:23:41 πμ »

Σίχαμα...σίχαμα...σίχαμα...

Το μιλάγαμε μεταξύ μας, το περιμέναμε ό,τι θα έρθει..αλλά δε προλάβαμε να πράξουμε τίποτα για να το αποτρέψουμε.

Πένθος για όσους είμαστε ρομαντικοί ---> http://ultrasupport.gr/

Πλέον χρειάζεται πόλωση με αυτές τις λογικές-πρακτικές αλλά μέσα στη φωλιά του κούκου κι όχι εκτός.

Συλληπήτηρια σε όσόυς έχασαν τον δικό τους άνθρωπο.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2007, 11:41:18 πμ »

"ρομαντικός οπαδός" ?? ....... το ξέρω ότι δεν είναι αστείο το θέμα, αλλά εμένα μου κάνει λίγο κάπως....

στον πόλεμο πηγαίνανε, πόλεμο πήραν.... μπορώ να σκεφτώ βέβαια ένα εκατομύρια καλύτερους και υγιέστερους τρόπους να εκτονωθεί κανείς, αλλά σ' αυτήν την σκατοκοινωνία τι να περιμένεις....
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2007, 12:32:22 μμ »

Bάζοντας απλός την λογική μπροστά, απάντηση του style "ο,τι δίνεις παίρνεις" είναι αποδεκτη και σωστή.
όμως το  θέμα είναι να δούμε [αν όχι εμείς, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι [leme twra] κράτος/κοινωνικές υπηρεσίες και λοιπά, μιας και στους δικούς τους νομους ζούμε] γιατί οδηγούνται οι άνθρωποι σε αυτό το σημείο.
το να πέφτουν μολότοφ και μαχαιρώματα για ομάδες, προσωπική μου άποψη, δεν είναι hooliganismos ούτε η μαλακια που βαράει τον καθένα. Μάλλον θα έλεγα πως είναι μια "κραυγή" ή κάτι τέτοιο. [εν το μεταξύ δεν mαρέσει να μιλάω με αυτόν τον τρόπο,  αλλα δε βρίσκω άλλες λέξεις τώρα].
Dεν είναι πως θα εκτονωθεί o χ, ψ ουτε ποιοι τρόποι εκτονώσεις είναι πιο ασφαλείς, αλλα πως θα γίνει οι άνθρωποι να εξωτερικεύουν τα οποια προβλήματα τους, πριν φτάσουν στο σημείο της έκρηξης.

Kαι γενικά από αυτά που έχω δει [αν και όχι πολλά, αλλα ούτε και λίγα] το όλο θέμα σε κάτι τέτοιες στιγμές συμβαίνει γιατί ή οι συγκεκριμένοι βαριούνται τη ζωή τους και θέλουν κάπως να ξεδώσουν [που ακόμα και αυτό να simvenei, δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται... αλλα άλλο θέμα αυτό] είτε γιατί υποβόσκουν πολλά προβλήματα που κανεις δεν ide noris για να βοηθήσει.

τελοσπάντων, κι εγώ όταν ida τις προάλλες το green street hooligan για λίγο θυμήθηκα τα νιάτα μου και μπήκα μες στην καύλα για κλοτσοπατινάδες, αλλα ξάπλωσα και μου πέρασε. 

το θέμα όμως είναι πως ένας 25χρόνος πέθανε για μια μαλακια και όλοι θα κοιτάξουν να ρίξουν το μπαλάκι των ευθυνών στους απέναντι και τέλος στον ίδιο τον νεκρό, ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξουν κάτι στην δίκια τους skatozwh.

kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2007, 01:39:55 μμ »

Ότι παίρνεις δίνεις, έτσι ακριβώς όπως λέει και η φίλη μου από πάνω:)
Αγαπητοί μου, το λουλούδι του χουλιγκανισμού στα ελληνικά γήπεδα, δεν γεννήθηκε χθες. Έχει βαθιές ρίζες, και όλοι ξέρουμε πιστεύω από που/ποιους στηρίζεται.

Δεν νομίζω να χωράει ρομαντισμός, όταν εδώ έχουμε πόλεμο.

Έχω και γω γνωστούς χουλιγκάνια. Τον έναν τον κάνανε καλοκαιρινό 15 άτομα, μαζί με camera. Τι να λέμε.

συλλυπητήρια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2007, 01:42:10 μμ από kthulu »

love is the basis of our revolution
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2007, 02:29:03 μμ »

δίκιο έχεις ladykiller... αλλά ρε συ, τελικά είναι προσωπικό θέμα του καθενός το να διοχετεύσει την απογοήτευσή του, το θυμό του, τα αδιέξοδα, σε κάτι θετικό, δημιουργικό ή τέλος πάντων να μπορεί να εκτονωθεί χωρίς να κάνει κακό στον εαυτό του και στους άλλους.

Παραπέρα, οι ευθύνες, αμα θέλουμε να θυμίσουμε λίγο τις εκθέσεις που γράφαμε στο λύκειο, είναι στην οικογένεια & στην εκπαίδευση. Δηλαδή γάμησέ τα Πολυχρόνη
(sorry ρε Πολυχρόνη, it's just an expression)
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2007, 03:21:39 μμ »

ναι, αλλα υπάρχουν και άνρθωποι που μονοι τους δεν μπορούν να λύσουν το οποιο πρόβλημα τους και μέσα από βίαιες συμπεριφορές νιώθουν μια στιγμιαία εκτόνωση.
ποσο μάλλον να βρούν κάτι δημιουργικό και θετικό, όπως λες.

πάντως, αν και λύκειο δεν έχω τελειώσει, πράγματι η ευθύνη είναι της οικογενειας και του εκπαιδευτικού συστήματος και επειδή φαντάζομαι δεν συνομιλώ με ανεγκέφαλα άτομα, δε χρειάζεται να αναφέρω πως αυτά είναι μέρος της κοινωνίας και ποιος έχει την αρχική ευθύνη mpla mpla mpla.

Sid
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2007, 03:50:58 μμ »

τσαμπα και βερεσε πηγε το παλικαρι...
τον σκοτωσαν για τι?
για μια ομαδα?για μια παε?για μια εταιρια δηλαδη...
για τα λεφτα ενος αφεντικου...αυτα <<υπερασπιζονται>> οι συγκεκριμενοι στουρνοι...
και δεν ειναι ο πρωτος που φευγει για αυτο.και δυστυχως,δεν φαινεται να ειναι ο τελευταιος...
500 ανεγκεφαλοι να σκοτωνονται για μια ομαδα...για τι?
για το ΤΙΠΟΤΑ...
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #10 στις: Μάιος 20, 2007, 12:50:23 πμ »

να ποια είναι η δικαιοσύνη τους (απο ίντυ)

love is the basis of our revolution
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 20, 2007, 05:05:21 μμ »

Δεν ειναι μονο η στιγμιαια εκτονωση που προαναφερ8ηκε ειναι και το αισ8ημα της ομαδοποιησης, η <ψυχολογια του οχλου> οπως πολλοι ειδικοι τεινουν να την χαρακτιριζουν.Η φαση οπως την βλεπω τα τελευταια χρονια ειναι οτι με τις πολιτικες-κοινωνικες συν8ηκες που επικρατουν οι ομαδες αυτες αρεσκονται στο να χτυπουν οχι στην ουσια που ειναι πραγματικα αποκλεισμενη, διχνει μακρινη και θελει προσπα8εια για να επιτευχ8ει αλλα εκει που μπορουν.Οπως φερ ειπειν στο γηπεδο ή σε χωρους κοντα στο γηπεδο.Ελεγχομενη βια,κα8ορισμενη βια.Και αυτο δεν εγινε για το ποδοσφαιρο αλλα μεσα απο το ποδοσφαιρο.Μεσα απο το ποδοσφαιρο των πολιτικων παιχνιδιων,των παραγωντων,του ξεπλημενου χρηματος,του αδικιολογιτου φανατισμου, των αντι-α8λητικων φυλλαδων, της ανωριμοτητας και της αλλαζονιας των κυβερνησεων που σαν αλλοι Καισαρες προσφαιρουν στους υποικοους τους (αφ8ωνο) αρτον και 8εαματα,με τα του αντιτιμου του βεβαια.
Το αντιτιμο αυτη τη φορα ηταν ενας νεκρος

Απτην αλλη αμα δε τη εβλεπε και τοσο macho και ivol ξερω γω ολη αυτη η αντιδραστικη νεολεα για να μην πεφτουν και ολα στην κοινωνια ,γιατι μιλησαμε χτες και ηταν σαφως αρρωστημενη,και αν δεν ελειπε και το yoco choco που εχουν πολλοι στο κεφαλι τους αντι για νιο-νιο ισως να καταλαβεναν οτι 8υμα και 8ητης στην προκειμενη ειναι το ιδιο νομισμα σε διαφορετικες οψεις.

au revoir
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: