+  Diymusic.org
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Πολιτικά» Αναρχία
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Αναρχία  (Αναγνώστηκε 18412 φορές)
Odor
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάρτιος 26, 2007, 05:31:48 μμ »

Δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανένα. Απλά θέλω να μου λυθούν κάποιες απορίες.

Λοιπόν. Αναρχία θα πει να μην υπάρχει εξουσία, σωστά; Αν όμως δεν υπάρχουν νόμοι, ο καθένας έχει το δικαίωμα να σκοτώσει -για παράδειγμα- τον καθένα, άρα ασκεί εξουσία πάνω του και του στερεί την ελευθερία. Μήπως τότε στην αναρχία απουσιάζει μόνο η κρατική εξουσία; Που έχω λάθος;
javaspa
Forum is my life

Φύλο: ’ντρας

« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2007, 06:23:48 μμ »

Είναι πολύ μεγάλο θέμα η αναρχία και επίσης πολλές προτάσεις για το κάθε ζήτημα.
Στο θέμα των νόμων κ.λ.π, στην αναρχικοί κοινωνία πάλι θα υπάρχουν αλλά θα γίνονται απο την ίδια την κοινωνία για την κοινωνία μέσα απο την διαδικασία των λαικών συνελεύσεων, οπου φυσικά αν βγουν κάποιοι "όροι-νόμοι" θα μπορούν να αλλάζουν κάθε φορά ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε κοινότητας
billias
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2007, 09:41:09 μμ »

Βασικά εκεί που κάνεις λάθος είναι ότι η -όποια- αναρχική κοινωνία,δε θα βασίζεται στην έλειψη εξουσίας,αλλά στην κυριαρχία του ανθρωπισμού.Και προφανώς όπου ανθρωπισμός,δεν είναι αυτό που βιώνουμε στις σύγχρονες κοινωνίες.
’ρα σε μια τέτοια κοινωνία η δολοφονία ανθρώπου από άνθρωπο θα είναι έννοια άγνωστη.Έτσι κι αλλιώς πάντως αν διαβάσεις τους σύγχρονους θεωρητικούς της αναρχίας θα διαπιστώσεις ότι κανείς από αυτούς δεν αποστρέφεται την δικαστική εξουσία(αναλύοντας το πώς θα λειτουργεί και το οποίο είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με τη σημερινή λειτουργία της δικαστικής εξουσίας.Είναι λίγο-πολύ όπως τα λέει ο javaspa).
Επίσης,κατά τη γνώμη μου,κάνεις λάθος στο ότι φαίνεται να ταυτίζεις τη θεωρία με την πράξη.Και εξηγούμαι...
Στο δημοκρατικό πολίτευμα-υποτίθεται-ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι.Κρίνοντας όμως από την προεδρευομένη δημοκρατία που επικρατεί στον ελλαδικό χώρο,βλέπουμε ότι ισχύει ο όρος ''πρώτος πολίτης της χώρας'',άρα για ποιά ισότητα μιλάμε(νομίζω ότι αυτός ο τίτλος αναφέρεται κάπου και στο σύνταγμα και δεν είναι μια κλισέ φράση της τέταρτης εξουσίας);Και άλλα πολλά παραδείγματα βέβαια.
Οπότε καλύτερα να περιμένουμε να δούμε στην πράξη και μια αναρχική κοινωνία στα σύγχρονα χρόνια (ουτοπία!) και τότε βλέπουμε πως θα αντιμετωπίζονται και οι δολοφονίες και όλες οι άλλες παράνομες για τη σημερινή κοινωνία πράξεις.

ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ....
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2007, 02:05:02 πμ »

εμένα με ψήνεις odor. για ανάλυσέ όμως λιγάκι, τι ακριβώς εννοείς;
Odor
Newbie
*

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2007, 02:18:58 μμ »

KGB, Είχε πει κάποτε κάποιος-το λεω με δικά μου λόγια-:

Υπάρχουν δύο είδη ελευθερίας. Από το ένα ο κόσμος έχει υπερβολική και από το άλλο δεν έχει αρκετή. Το ένα είναι η ελευθερία του να εξουσιάζεις και το άλλο είναι η ελευθερία του να μην εξουσιάζεσαι. Για παράδειγμα η ελευθερία του να έχεις σκλάβους ανήκει στο πρώτο είδος, ενώ η ελευθερία του να μην είσαι σκλάβος, ανήκει στο δεύτερο. Με λίγα λόγια το δεύτερο είδος ελευθερίας, είναι το να κάνεις αυτό που θέλεις όταν αυτό δεν έχει αντικειμενικά αρνητικές επιπτώσεις στον άλλο.

Στην αναρχία ποιο από τα δύο είδη κυριαρχεί; Δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος που να διατηρεί την κυριαρχία του δεύτερου είδους ελευθερίας; Κάποιος που να μην επιτρέπει την εφαρμογή του πρώτου; Αν δεν υπάρχει για παράδειγμα αστυνομία για να σου πει τι να κάνεις, τότε δεν θα μπορεί ο οποιοσδήποτε να σε αναγκάσει με τη βία να κάνεις αυτό που εκείνος θέλει; Ποιος θα του το απαγορεύσει, κάποιος που δεν θα επιτρέψει την εξουσία; Και ποια είναι η διαφορά, εφόσον και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει εξουσία;

Φυσικά και πρακτικά, στις δημοκρατικές χώρες δεν υπάρχει ελευθερία παρόλο που με πλύση εγκεφάλου, ο λαός πείθεται πως είναι ελεύθερος..

Τέλος υπάρχει κάποιο βιβλίο που προτείνετε να διαβάσω; Ή τουλάχιστον κάποια ηλεκτρονική διεύθυνση;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2007, 02:24:09 μμ από Odor »
crispy_ambulance
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2007, 02:35:20 μμ »

δοκιμασε εδω εχει αρκετη βιβλιογραφια
Odor
Newbie
*

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2007, 03:22:01 μμ »

cripsy δεν βγάζω τα γράμματα... εμφανίζονται κάπως περίεργα.. σε τέτοιο στυλ: ΑΝΑΝΕΩΣΗ - ΑΝΑΝΕΩΣΗ - ΑΝΑΝΕΩΣΗ
filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2007, 03:37:44 μμ »

σε μια κουταλια νερο πνιγηκες..

πηγαινε πανω πανω........εκει που ειναι file edit view favorites tools help........και μπες στο view.....μετα μπες στο encoding........και στο παραθυρο με τις επιλογες που θα ανοιξει...στα δεξια ......πατα auto select

ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ..
Thodorhs
Junior forumist

Φύλο: ’ντρας

« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 05:27:34 μμ »

Ρε μάγκες, τώρα τελευτέα μου έχει δημιουργηθεί ένα ερώτημα , ακόμα και αμεσοδημοκρατικές συνελεύσεις δεν θα ασκούν κάποια εξουσία των πολών στους λίγους?Αν ναι, τότε  πως θα πέρνοντε οι αποφοφάσεις χωρίς την άσκηση εξουσίας σε μια αναρχική κοινωνιά?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2012, 05:01:01 μμ από Thodorhs »

Η ελευθερία δεν είναι αγαθό ούτε δικαίωμα ... είναι απόφαση!
AFK
Newbie
*

« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 12:23:36 μμ »

Ρε μάγκες, τώρα τελευτέα μου έχει δημιουργηθεί ένα ερώτημα , ακόμα και αμεσοδημοκρατικές συνελεύσεις δεν θα ασκούν κάποια εξουσία των πολών στους λίγους?Αν ναι, τότε  πως θα πέρνοντε οι αποφοφάσεις χωρίς την άσκηση εξουσίας σε μια αναρχική εξουσία?

μάλλον στο τέλος εννοείς "αναρχική κοινωνιά".

Μια αμεσοδημοκρατική συνέλευση δεν λειτουργεί πλειοψηφικά σε κανένα βαθμό. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Δεν είναι δηλαδή πως καθόμαστε σε ένα τραπέζι και λέμε ποσοι θέλουν αυτό, πόσοι εκείνο και όποιοι είναι περισσότεροι κερδίζουν. Δηλαδή μια αμεσοδημοκρατική διαδικασία δεν διαφέρει από τις άλλες μόνο όσον αφορά το ότι είναι αυτοοργανωμένη αδιαμεσολάβητη και λοιπά αλλά επίσης όσον αφορά και τον ίδιο τον τρόπο που λαμβάνονται οι αποφάσεις. Όταν έχουμε λοιπόν μια τέτοια συνέλευση δεν λειτουργούμε με το σύστημα της πλειοψηφίας αντίθετα λειτουργούμε με το "σύστημα" (η μέθοδο η τεχνική ή όπως αλλιώς θες) της συνδιαμόρφωσης. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν λαμβάνεται καμία απόφαση αν δεν συμφωνεί και ο τελευταίος που βρίσκεται στο τραπέζι. Πως επιτυγχάνεται αυτό; Συζήτηση, συζήτηση, συζήτηση κατά την οποία γίνεται συνεχής αναδιαμόρφωση της πρότασης που συζητάται έτσι ώστε να συμφωνούν ΟΛΟΙ (και όχι οι περισσότεροι) μαζί της. Κανείς λοιπόν δεν μένει απ' έξω, κανείς δεν νιώθει μειοψηφικά και καμία εξουσία δεν ασκείται σε κανέναν κατ' αυτόν τον τρόπο.

Βέβαια είναι ξεκάθαρο πως αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο. (οι σημερινοί "δημοκράτες" και λοιποί αστοί θα τρέξουν να πουν πως είναι "ουτοπικό και απραγματοποίητο") Παρόλα αυτά δεν είναι αδύνατο. Τεράστιο ρόλο στο να επιτευχθεί αυτό το πράγμα έχει η εκπαίδευση των ανθρώπων που θα συμμετάσχουν σε μια τέτοια κοινωνιά και η φυσικά η αποκέντρωση, έτσι ώστε να αποφεύγονται οι τεράστιοι αριθμοί ατόμων σε συγκεκριμένες συνελεύσεις διαδικασίες.

Έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ την φάση.
hiphopas
Newbie
*

« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2012, 07:37:29 μμ »

Το λάθος που το κάνουν πολλοί είναι να σκέφτονται το αύριο χωρίς αστυνομία χωρίς εξουσία. Το αύριο εννοώ απότομα..Χωρίς επανάσταση ούτε καν εξέγερση..σαν να πάτησε κάποιος ένα κουμπί και να έβγαλε την εξουσία σε κάθε μορφή.(σε μια κοινωνία με 7% της χ.α). Αυτό δεν είναι αναρχία για μένα
Η αναρχία θα έρθει όταν οι περισσότεροι-περισσότερες το θελήσουμε.(Και σχεδόν σε όλες τις χώρες)
Όταν λοιπόν γίνει αυτό..Μιλάμε για τεράστια παιδεία , μεγάλη καλοσύνη(θέλω να πω σε καμία περίπτωση θα υπάρχουν δολοφονίες και χάος) ..Και όταν καταστραφεί και η εξουσία θα πάψουν και τα προβλήματα που γεννά.
Τώρα και να γίνει μια δολοφονία..Δεν θα μπορούμε να το διαχειριστούμε; Ενώ θα έχουμε νικήσει στρατούς!;
Και θα συνηθήσουμε να ζούμε έτσι(χωρίς εξουσία) μέσα από τις συνελεύσεις που γίνονται και σήμερα..και από δράσεις γενικότερα που οι αποφάσεις λαμβάνονται συλλογικά!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Erb1L9BDDhU[/youtube]
sorry γεια τειχον ορθωγραφοικα λαθει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2012, 11:16:45 μμ από hiphopas »
xaos
Forum Normal

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 15, 2012, 02:36:06 μμ »

Το λάθος που το κάνουν πολλοί είναι να σκέφτονται το αύριο χωρίς αστυνομία χωρίς εξουσία. Το αύριο εννοώ απότομα..Χωρίς επανάσταση ούτε καν εξέγερση..σαν να πάτησε κάποιος ένα κουμπί και να έβγαλε την εξουσία σε κάθε μορφή.(σε μια κοινωνία με 7% της χ.α). Αυτό δεν είναι αναρχία για μένα
Η αναρχία θα έρθει όταν οι περισσότεροι-περισσότερες το θελήσουμε.(Και σχεδόν σε όλες τις χώρες)
Όταν λοιπόν γίνει αυτό..Μιλάμε για τεράστια παιδεία , μεγάλη καλοσύνη(θέλω να πω σε καμία περίπτωση θα υπάρχουν δολοφονίες και χάος) ..Και όταν καταστραφεί και η εξουσία θα πάψουν και τα προβλήματα που γεννά.
Τώρα και να γίνει μια δολοφονία..Δεν θα μπορούμε να το διαχειριστούμε; Ενώ θα έχουμε νικήσει στρατούς!;
Και θα συνηθήσουμε να ζούμε έτσι(χωρίς εξουσία) μέσα από τις συνελεύσεις που γίνονται και σήμερα..και από δράσεις γενικότερα που οι αποφάσεις λαμβάνονται συλλογικά!

Βασικά ψιλοδιαφωνώ. Όπως είχα διαβάσει σε ένα πραγματικά υπέροχο κείμενο και συμφώνησα, η αναρχία είναι η απουσία κυβέρνησης-εξουσίας. Δεν είναι αγάπη για την ανθρωπότητα. Αυτοί που νιώθουν αγάπη θα αγαπούν και αυτοί που δεν αγαπούν θα πολεμούν. Δε συμφωνώ με το να ταυτίζεται η ελευθερία με την απόλυτη αρμονία ή έναν ειδυλλιακό τρόπο ζωής. Θα συνεχίσουν να υπάρχουν αγώνες ανάμεσα σε ομάδες και άτομα.

ΛΥΣΣΑ Κ´ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΑΡΝΗΣΗ Κ' ΒΙΑ
hiphopas
Newbie
*

« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 15, 2012, 04:40:24 μμ »

Εγώ είπα πως φαντάζομαι την αναρχία , πως την θέλω.Πως μπορει να εφαρμοστεί
για το καλό όλων μας. Και έτσι όπως το έθεσα είναι η τέλεια ζωή. Καλά τα έλεγα πολύ πρόχειρα
αυτά με καλοσύνη..Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Με μπέρδεψες όμως λίγο τι εννοείς θα πολεμούν; ποιους;
Επίσης αγώνα κάνεις για κάτι που δεν σαρέσει..και απαιτείς να στο δώσουν(τα λέω πολύ απλά).Στην αναρχία από ποιον θα το απαιτήσεις; Αφού εμείς θα αποφασίζουμε για μας.
Η απουσία κυβέρνησης-εξξουσίας δεν θα γίνει έτσι απλά γιατί δεν τους συμφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2012, 04:44:47 μμ από hiphopas »
xaos
Forum Normal

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 17, 2012, 02:19:44 πμ »

Δεν ξέρω κατά πόσο τίθεται θέμα πώς ακριβώς φαντάζεται κάποιος τη ζωή του, πόσο ονειρικα. Ονειρική δεν θα είναι ποτέ καμιά ζωή με ή χωρίς εξουσία.
Θα πολεμούν σε εισαγωγικά. Για ό,τι δεν τους αρέσει. Θα υπάρχουν διαφωνίες, διαπληκτισμοί.
Στο πλαίσιο μιας κοινότητας θα ζεις όμως, η οποία με τη σειρά της θα συνυπάρχει με άλλες. Οι επιθυμίες των ανθρώπων δεν είναι ίδιες για τα διάφορα ζητήματα. Εγώ προσωπικά δεν φαντάζομαι στην ζωή μου να τα έχω όλα έτοιμα. Φυσικά και θα αγωνίζομαι και θα παλεύω για πράγματα επειδή προφανώς και δεν θα μου αρέσουν όλα. Δεν είναι θέμα απαίτησης, αλλα διεκδίκησης όσων χρειάζομαι ή θέλω.
Ο άνθρωπος δεν θα αλλάξει ως δια μαγείας και θα γίνει "άγγελος". Δηλαδή θα ήταν χαζό και επικίνδυνο ταυτόχρονα να περίμενε κάποιος μια ζωή ατάραχη, χωρίς δυσκολίες, χωρίς αγώνες, χωρίς εντάσεις. Αυτά στον παράδεισο που υπόσχονται.
Επίσης ποτέ δεν είπα οτι η καταστροφή κάθε εξουσιαστικού μηχανισμού θα γίνει έτσι απλά.

ΛΥΣΣΑ Κ´ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΑΡΝΗΣΗ Κ' ΒΙΑ
hiphopas
Newbie
*

« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:41:50 μμ »

μπορεί να ακούγεται ρόδινο,ονειρικό.
αλλά έτσι θα είναι
δυσκολίες θα υπάρχουν.
και ίσως εντάσεις σε συζητήσεις.
αλλά θα είμαστε μια συλλογικότητα σε μια κοινωνία..αν δεν σου αρέσει κάτι..μπορείς να το πεις. μπορούμε να το συζητήσουμε.
Δεν θα αποφασίζουν άλλοι για σένα.Θα είναι κάτι που θα έχουμε δημιουργήσει εμείς.
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: