+ 
|-+  ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ / PC» Ηχητικά θέματα / Ηχογραφήσεις» MIDI KEYBORDS
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: MIDI KEYBORDS  (Αναγνώστηκε 5132 φορές)
themis
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάρτιος 20, 2007, 07:23:41 μμ »

Γεια χαρα!!!

αγορασα πριν αρκετο καιρο ενα midi keyboard πολυ απλο !!!!!
τωρα!! εχω στον Η/Υ μου το NUENDO to REASON 2.5 kai to SONAR !!!!
το βασικο μου προβλημα και ερωτημα μαζι ειναι πως θα αναγνωρισει το προγραμμα το midi??? πρεπει να του ορισω καποια εισοδο προφανως αλλα πως!!!!
ειμαι ασχετοσ με αυτα και γιαυτο αν απαντησει καποιος παρακαλω ας το κανει πολυ απλοικα γιατι θα χασω την μπαλά!!!!!!
ευχαριστω

*SOMETIMES WHEN I LOOKING TO YOUR EYES I SWEAR THAT I CAN SEE YOUR SOUL*
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 21, 2007, 12:36:56 μμ »

Θεμη αυτο ειναι δυσκολο θέμα. Κι εγώ πήρα ενα midi και κάνω τα βασικά, απλα παίζω και το γράφω realtime και αλλα ωραία. Τωρα το να το ψάξεις να χειρίζεσαι και πράγματα όπως τα knobs και τον μίκτη ειναι αλλο κεφάλαιο και δεν γνωρίζω. Παντως το midi θα το συνδέσεις και πολύ απλά στο nuendo μετά ότι vsti φορτώσεις σαν ήχο θα μπορείς να το παίζεις κι απο το Midi. Απλά φτιάξε ενα midi κανάλι και πρόσεξε το in να ειναι all midi inputs και το output αν θυμαμαι καλα να ειναι στο vst που φόρτωσες. Γενικώς επειδή δεν θυμάμαι κιόλα απλά φτιάξε ενα midi κανάλι και μετά ρύθμισε τα in και out του ώσπου να εχεις ήχο από το Midi. Επίσης στο devices , device midi manager κάπου ψάξε εαν εχει πουθενά και το Midi σου να το αναγνωρίσει και επίσημα..

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
themis
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2007, 09:37:41 μμ »

Ω ΝΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΤΣΙ ΕΒΑΛΑ MIDI INPUTS ΚΑΙ TO ALL MIDI INPUTS ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΗΧΟ ΣΕ REAL TIME ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο ΤΑΓΚ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ SAMPLES ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ TRANCE ΜΕΧΡΙ PHYCOBILLY...XAXAXA ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΙ...THANX ΠΑΝΤΩΣ

ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ REASSON NA ΔΟΥΛΕΨΕΙ  ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ NUENDO? ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ... ΤΟ REASSON ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΦΟΒΕΡΗ DRUM MACHINE ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΗΧΟΥΣ  AΠO ΔΙΑΦΟΡΑ SET DRUMS..ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΣΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ TOY REASSON ΜΠΟΡΩ ΜΕΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ NUENDO  NA ΠΑΙΖΩ ΤΗΝ DRUM MACHINE ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡOΝΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟ MIDI ΜΕΣΩ ΤΟΥ NUENDO??? 

Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2007, 12:27:49 πμ »

den ksero an mporis na to kanis mesw tou nuendo.... alla mesw tou cubase mporis na to kanis os rewire. dld afta pou akougontai apo to reason na skane se kanali tou cubase
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2007, 02:09:36 πμ »

Φυσικά και γίνεται Θέμη μέσω rewire. Επίσης εχετε στο νου σας ότι Nuendo=Cubase. Απλά το nuendo εχει και υποστήριξη βιντεο και μικροδιαφορές. Λοιπόν τι εστι rewire. Θα φορτώσεις πρώτα το reason ή αντιστροφα,δεν θυμάμαι, και καπάκι θα φορτώσεις το nuendo. Τωρα με κάποιον τρόπο δηλώνεις το reason στο nuendo και ότι όργανο φορτώνεις στο reason μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο Nuendo κανονικά.
Διασπαρτες πληροφορίες:
Απο το Device manager, επελεξε το Rewire του Reason ως ON.
Στη συνεχεια, ανοιξε το reason, και δες αν εχει αναγνωρισει οτι τρεχει σαν rewire.
Στη συνεχεια, ξαναμπες στο Cubase και κανε δεξι κλικ στο κομματι που προσθετουμε καναλια. Επελεξε Add reason chanell ή Reason Rewire...
Κανονικα δεν θα πρεπει να εχεις προβλημα
υπαρχει και πιο απλη λυση...Πας στο manual, στο τομεα search και βαζεις "Rewire+Reason" και σου βγαζει τα παντα! Το nuendo και το cubase εχουν ακριβως την ιδια λογικη!

Δες για να φωτιστείς:
http://www.steinbergusers.com/cubase/btm/cubase_reason.php
http://www.lazyrecords.co.uk/articles/rewire-cubase-reason.html

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
themis
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2007, 09:22:16 μμ »

THANX ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: