Αποστολέας Θέμα: The Elephant Man  (Αναγνώστηκε 4350 φορές)
straycat
Επισκέπτης
« στις: Μάρτιος 13, 2007, 11:00:58 πμ »

Πολύ ωραία ταινία που είχα παραμελήσει να δω τόσο καιρό!

site  http://imdb.com/title/tt0080678/

trailer 
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2007, 12:10:08 μμ »

Παίζει να είναι το μοναδικό έργο του Lynts που μου αρέσει! 

Κορυφέο με πολύ νόημα, ιστορική ταινία, γαμεί και δέρνει με το συμπάθειο.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2007, 01:08:30 μμ »

ναι,
H ταινια ειναι τις λιγες του lynch που αφου την δεις σου αφηνει το κλασικο ερωτιμα στο τελος(τι?).
Και αυτο ισως γιατι δεν ακολου8αει τα ανορ8οδοξα-"αρρωστιμενα"-sureal προτυπα που τον χαρακτιριζουν.
Μπορεις να πεις οτι ειναι η πρωτη ταινια του lynch(δεν τις εχω δει και ολες) που η κα8αρση στο τελος ,το οποιο κρυφο συναισ8ημα,ακομα και η δραση της ταινιας δεν  υπαινισετε(σκοτωσα ε?) αλλα διχνεται ολοφανερα,υπαρχει μια νορμαλ ροη αν 8ες.
Πριν απο αυτην ειχε κανει το Εraserhead  οποτε μαλλον η8ελε να chillarei ο ψηλος λιγο.
Προτινω περα απο τις ταινιες του σινεμα να δειτε και τις μικρου μηκους του οπως το "The alphabet" και το "The grandmother".
Mικρες αλλα χορταστικες.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2007, 09:51:14 μμ »

Έχει κάνει και το 'Straight story' ο Lynch, εντελώς 'γαλλικό' ! Καμία σχέση με τη φευγάτη ατμόσφαιρα των άλλων ταινιών του.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 13, 2007, 10:44:37 μμ »

Δεν ξέρω, εμένα το straight story δεν μου άρεσε καθόλου. Θεωρώ ότι δεν ειχε απολύτως τίποτα, δηλαδή σε σχέση με ΄όλα τα αλλα του ,αυτο μου φάνηκε σαφώς κατώτερο, σαν να το γύρισε για να το γυρίσει.
Αντιθέτως το ατίθαση καρδιά και μερικά αλλα το πάνε καλά (ως το τέλος,  )

bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2007, 02:36:43 πμ »

Μεγάλη Ταινεία...νομίζω είχα ανοίξει παλιότερα κι εγώ θέμα γι'αυτή την ταινιάρα!!!

Σκηνοθετάρα ο David μόνο και μόνο για τις εικόνες και το βίωμα της παρακολούθησής τους.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2007, 09:34:03 πμ »

Παράθεση
Σκηνοθετάρα ο David μόνο και μόνο για τις εικόνες και το βίωμα της παρακολούθησής τους.

straycat
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 14, 2007, 10:51:11 πμ »

Έχει κάνει και το 'Straight story' ο Lynch, εντελώς 'γαλλικό' !

δεν την έχω δει την ταινία αυτήν κι έτσι θα την δω αυτήν την εβδομάδα,τι εννοούσες με το "γαλλικό" απλά για να καταλάβω. 
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 14, 2007, 11:19:14 πμ »

Εννοεί ότι συνέχεια κάτι προσπαθεί να πει αλλά τελικά το μόνο που καταφέρνει ειναι να φτύνει.

straycat
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2007, 12:17:39 μμ »

Εννοεί ότι συνέχεια κάτι προσπαθεί να πει αλλά τελικά το μόνο που καταφέρνει ειναι να φτύνει.

τώρα μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο και έχω δει αρκετές γαλλικές ταινίες και ακόμη δεν το έπιασα
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 14, 2007, 12:31:30 μμ »

όχι όχι, με το γαλλικό εννοώ ότι είναι του τύπου του "γαλλικού ρεαλισμού", χωρίς πολυ-πολύ δράση, ανθρωπιστικούλι μωρέ, έτσι, 'κουλτούρα', του τύπου ότι δεν έχει ακρότητες και αιχμηρά σημεία, είναι μια όμορφη ανθρώπινη ιστορία (καθόλου ακατανόητο, αν αυτό καταλάβατε)....
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 15, 2007, 01:37:43 πμ »

τώρα μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο και έχω δει αρκετές γαλλικές ταινίες και ακόμη δεν το έπιασα

Επειδή τα γαλλικά ειναι μια γλώσσα που ειναι λες και φτύνουν ,εκεί κόλλαγε..

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 15, 2007, 11:41:20 πμ »

μήπως τα μπέρδεψες με τα γερμανικά και τα ολλανδικά? 
straycat
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2007, 11:55:52 πμ »

Παράθεση

Επειδή τα γαλλικά ειναι μια γλώσσα που ειναι λες και φτύνουν ,εκεί κόλλαγε..

τότε πάω πάσο

kgb δεν έχω δει καμια ολλανδική ταινία απότι θυμάμαι έχεις καμια να προτείνεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2007, 12:29:49 πμ από tug »
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 16, 2007, 03:28:44 μμ »

Νομίζω πως έχω δει μόνο μια ολλανδική ταινία... τη συνιστώ (υπάρχει για κατέβασμα και υπάρχουν και αγγλικοί υπότιτλοι στο emule)

De vierde man (1983) / [Ο τέταρτος άνθρωπος], σκην. Paul Verhoeven (ναι, ναι είναι ο σκηνοθέτης του RoboCop, Ολική επαναφορά, Βασικό ένστικτο κτλ που όμως η προ-Hollywood καριέρα του είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αν κρίνω από τον τέταρτο άνθρωπο που έχω δει)

http://imdb.com/title/tt0086543/
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: