Αποστολέας Θέμα: 300  (Αναγνώστηκε 8202 φορές)
WarZone
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

300
« στις: Μάρτιος 16, 2007, 03:04:32 πμ »

Περιεργο που δεν υπαρχει τοπικ
Oλο και καποιος θα την εχει δει

απο το cine.gr

Η γραφική νουβέλα του Frank Miller, σκηνοθετημένη από το Zack Snyder, προβλήθηκε σε 139 αίθουσες της χώρας, και μέσα στις 4 πρώτες μέρες της κινηματογραφικής της ζωής (στις οποίες θα προσθέσουμε και κάποιες έξτρα βραδινές Village προβολές την Τετάρτη) έφτασε τα 325.000 εισιτήρια – μετρώντας τουλάχιστον από 100.000 θεατές το Σάββατο και την Κυριακή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2007, 12:58:19 μμ από tug »
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2007, 03:47:05 πμ »

καρκινος και στους 300... ευρωπαιοι ευγενεις,ανατολιτες βλακες...εθνικιστικο παραληρημα...μαχη κι ανδρεια οι ριζες της πατριωτικης ηλιθιοτητας...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ 
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2007, 12:31:13 μμ »

Ελα ρε!χοχο!Εγώ το είδα στα γενέθλια μου (12 Μαρτίου). Ειπα δεν γαμίεται, εγινα 27 γερασα, ας μάθω και λίγη ιστορία 

Λοιπόν το έργο ήθελα να το δω λόγω Μίλλερ και λόγω του ότι εχω ενα κόλλημα με τα slow motion και τα εφφετζίδικα στυλιζαρισμένα σκηνοθετικά επιτεύγματα. Από αυτή την άποψη κομπλέ το έργο.
Απο κει και πέρα πρόκειται για ενα κόμικ βασισμένο στην πραγματικότητα με εθνικισμό (υπέρ των ελλήνων). Στο σινεμά ο ενας στους τρεις ήταν γέρος.
Λοιπόν ετσι λοιπόν ενώ ειναι ωραίο να το δεις σαν εργάκι, εχει πολλά μείων. Καταρχάς ο Ξέρξης ειναι η πιο gay φιγουρα που εχει εμφανιστεί ever με μοναδική αγριάδα στην φωνή. Οι αλλοι ειναι τέρατα και φασίστες. Οι Ελληνες όμως..αααα...οι έλληνες. Μια πανέμορφη βασίλισσα που ο σκηνοθέτης σε σκηνή γαμισιού με τον Λεωνίδα τονίζει το πισοκωλλητό και την ρώγα της, μετά ο λεωνίδας τίγκα στα slow motion να ρίχνει ξύλο με περισσό θάρρος, πανέμορφοι όλοι ασυζητητί και ρωμαλαίοι, στυλ γαμουμε και δέρνουμε και τα δείχνει και τα δύο κυριολεκτικά!
Κατα τα αλλα αδικα χτυπιουνται ότι ειχε πολλές ανακρίβιες και μπλα μπλα, μια χαρά τα δείχνει, ότι οι Σπαρτιάτες ήταν μηχανές εντελώς και μόνο για πολέμο, οτι τα παιδιά τα θανατώναν εκ γεννετής αν ήταν λειψά ,ότι στις θερμοπυλες ήταν ενα εκκατομμύριο ξένοι και όχι 5 εκκατομύρια που χτυπιούνται και πολλά άλλα.
- Leonidas. This is madness!
- NO! THIS IS SPARTAAAAAAAAAAAAA!

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2007, 12:49:41 μμ »

το κόμικ του Miller είναι μυθοπλασία, απ' ότι ξέρω... για ποιες ανακρίβειες μιλάμε;
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2007, 01:14:00 μμ »

- Leonidas. This is madness!
- NO! THIS IS SPARTAAAAAAAAAAAAA!

Sparta?Ο λεωνιδας κανει αριστερα στην μαρα8ωνος και μπαινει πατημενος.Σηκωνει σουζα με τη μπροστα ροδα και κατεβενει τη λεωφορο σπατων.διερχομενο αμαξι προσπα8ει να τον προσεγγισει.Καταβαζει παρα8υρο και λεει σαυτον: Leonidas. This is madness!
και πριν καν προλαβει να τελιωσει ακουεται το αβησαλεο κραυγασμα του λεω: NO! THIS IS SPATAAAAAAAAAAAAA!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2007, 02:41:14 μμ από Apolitistos »
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2007, 03:13:30 μμ »

ένα μηνα περίπου πριν βγει είμαι σε cinema με φίλη και την ώρα που παίζει το trailer [και κανονικά δεν έπρεπε να μου μιλάει] γυρνάει και λέει την γαμάτη ατάκα:

"τι μαλακίες είναι αυτές?! Frank Miller's 300 και μαλακίες! Αυτό είναι η ελληνική ιστορία μας mpla mpla mpla mpla τέτοια βλέπουν οι αμερικανοι και μπερδεύονται. Mpla mpla mpla... αλλα που να καταλάβεις εσύ [επειδή είχα τσακίσει το pop corn, μάλλον] mpla mpla μπα" κάποια στιγμή νόμιζα πως θα σηκωθεί να πει και τον εθνικό ύμνο. Τελικά δεν το έκανε, κατέληξα πως περιστοιχίζομε με ηλίθιους και κρίμα γιατί είναι κολλητοί κι έτσι χρονια.

Πάντως παρόλη την πλύση εγκεφαλου που πήγε να μου κάνει, συνέχιζα να περιμένω την 8h Μάρτη για να δω την ταινία και είχα πάρει και τα tickets από την πρώτη μέρα προπώλησης.
Δεν έμαθα κάτι παραπάνω για την ιστορία της "μαμάς πατρίδας τους", αλλα έχω στην "ταινιοθήκη" ακόμα μια γαμάτη ταινία [με κάποια λάθη βεβαια και υπερβολές].

Αυτά... πάω να δουλέψω τώρα

filosofos
Forum Addict

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2007, 04:22:00 μμ »

και εγω την ειδα.........εκει που εφαγα φλασια ειταν με τον εφιαλτη......μου θυμησε τον κουασιμοδο στην παναγια των παρισιων....και με τον ξερξη.....μου θυμησε τον μεγα αλεξανδρο.......ετσι θυληπρεπη που τον ειχαν κανει...
πιο πολυ ομως γελασα χθες με τον αναρχικο και τον μπατσο.........στο τελος λιγο ακομα και θα εκλαιγε ο ενας στην αγκαλια του αλλου......συγκινιθικα

ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ..
oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2007, 06:05:07 μμ »

πιο πολυ ομως γελασα χθες με τον αναρχικο και τον μπατσο.........στο τελος λιγο ακομα και θα εκλαιγε ο ενας στην αγκαλια του αλλου......συγκινιθικα

η πιο δυνατή στιγμή ήταν όταν μια από 'κει είπε: "εδώ βλέπουμε δυο ανθρώπους που είναι αντίπαλοι στον δρόμο να μιλάνε πολιτισμένα στο τραπέζι".

ότι ο αναρχικός ήταν πιο αγράμματος και από τον MATatzh, ποιος άλλος το πρόσεξε? 

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 17, 2007, 12:38:08 πμ »

το κόμικ του Miller είναι μυθοπλασία, απ' ότι ξέρω... για ποιες ανακρίβειες μιλάμε;

Oχι φίλε, λάθος. Δεν ειναι ετσι. Ολα τα λέει κανονικότατα και το έργο ειναι σελίδα προς σελίδα προς το κόμικ σύμφωνα με τον Μιλλερ. Το κόμικ εχει μυθοπλασίες του τύπου "Αθάνατοι", "ξέρξης 3 μέτρα υψος" και καποια τέρατα του στρατού του Ξέρξη. Ολα τα αλλα ειναι γραμμένα υποτίθετε. Δηλαδή ολα ειναι αλήθεια αλλά από την άποψη του κόμικ (δηλαδή με τις απαραίτητες ψευτοπροσθήκες αλλά περισσότερο σε εφφέ παρά σε διαστρεβλωση της Ιστορίας).
Πραγματικά προπαγάνδα υπέρ των Ελλήνων ήταν, δεν μπορώ να καταλαβω τι σκατά ενοχλεί κάποιους που λένε βεβηλώσαν την ιστορία.. καμία σχέση.. εθνικιστικό θα έλεγα ειναι υπέρ των ελλήνων! Ενα έχω να πω που αποδεικνύει τον λόγο μου.
Ο εκπρόσωπος του ΛΑ.ΟΣ είπε στην τηλεόραση έκληση να πανε όλοι να το δουν γιατι ειναι επος, εργάρα, αριστούργημα, μεγαλείο κινηματογραφικό και εξύψωση της ελλάδας και λέει να μην ακουμε κάτι κουλτουριάρηδες που το βεβηλώνουν! Χαχαχαχα. Κορυφέα ατάκα. Γελαγα όλο το πρωί.

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 17, 2007, 11:37:45 πμ »

Παράθεση
Ολα τα λέει κανονικότατα και το έργο ειναι σελίδα προς σελίδα προς το κόμικ σύμφωνα με τον Μιλλερ.
ναι αλλά το κόμικ του Miller είναι μυθοπλασία βασισμένο στην ιστορική πραγματικότητα, όπως είναι και η Ιλιάδα του Ομήρου. Ή όχι;
WarZone
Newbie
*

« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2007, 03:24:51 πμ »

Oχι φίλε, λάθος. Δεν ειναι ετσι. Ολα τα λέει κανονικότατα και το έργο ειναι σελίδα προς σελίδα προς το κόμικ σύμφωνα με τον Μιλλερ. Το κόμικ εχει μυθοπλασίες του τύπου "Αθάνατοι", "ξέρξης 3 μέτρα υψος" και καποια τέρατα του στρατού του Ξέρξη. Ολα τα αλλα ειναι γραμμένα υποτίθετε. Δηλαδή ολα ειναι αλήθεια αλλά από την άποψη του κόμικ (δηλαδή με τις απαραίτητες ψευτοπροσθήκες αλλά περισσότερο σε εφφέ παρά σε διαστρεβλωση της Ιστορίας).
Πραγματικά προπαγάνδα υπέρ των Ελλήνων ήταν, δεν μπορώ να καταλαβω τι σκατά ενοχλεί κάποιους που λένε βεβηλώσαν την ιστορία.. καμία σχέση.. εθνικιστικό θα έλεγα ειναι υπέρ των ελλήνων!

Οι αθανατοι υπηρχανε απλα δεν ξερω αν ηταν ντυμενοι σαν σαμουραι οπως στη ταινια 
το στορυ με την βασιλισσα στη σπαρτη ηταν μυθοπλασια  οπως και το πως εδειχνε τους εφορους (σαν τερατα) η' οτι εδειξε ουσιαστικα οτι ο Λεωνιδας μονος του πηρε τη παρεα του (300) και πηγανε να γ..... περσες.
Ειχε αρκετα λαθη γενικα αλλα οτι ηταν εθνικιστικο υπερ των Ελληνων συμφωνω
δεν ειναι ιστορια παντως,απλα ενα αμερικανικο comic book που εγινε ταινια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2007, 03:28:10 πμ από WarZone »
valia
Junior forumist

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 06, 2007, 10:58:29 μμ »

Είδα την πρώτη μιση ώρα και μετά σκυλοβαρέθηκα  κι έφυγα! Κι εγώ Tug 12 Μαρτίου την είδα κρίμα δεν ήξερα ότι έχεις γενέθλια να σου πω Χρόνια Πολλά! Τέσπα... προσωπικά δεν μου αρεσε καθόλου η ταινία και δεν θα ξαναεπιχειρήσω να την δω!

Ίσως η αγάπη να είναι το φως και ίσως ο ήλιος να είναι νεκρός!
oxou!
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 07, 2007, 12:53:40 μμ »

kala, h tainia mporei na mh sas arese... alla ta parakatw,  nomizw spane:

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 07, 2007, 07:10:27 μμ »

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

hardcoUradas
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

BeLIEve

« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 11, 2007, 01:26:13 μμ »

Η πρώτη φωτο είναι εμπνευσμένη πραγματικά…. '

Για την ταινία: αίσχος… αίσχος.. άλλη μια αίσχος… ξεπερασμένο θέμα(βγάλαμε Τροία, ΜΥΓΑ Αλέξανδρο κτλ).. Από γραφικά σκίζει αλλά και αυτά ανήκουν σε άλλη εποχή.. αν έβγαινε το 90 πιστεύω θα ήταν γαμάτη…

Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: