Αποστολέας Θέμα: South Park  (Αναγνώστηκε 14711 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 03:30:29 πμ »

Tελευταία έχω κολλήσει με south park έχω δει πλέων και αρκετά καινούργια επεισόδια, δεν είμαι σίγουρος αν το επεισόδιο με 9/11 και WOW είναι από τα τελευταία αλλα τα είδα πρόσφατα και γέλασα με το κιλό. Κάτι που δεν ήξερα είναι ότι ο kenny δεν μουρμουρίζει απλώς αλλα βρίζει σχεδόν πάντα. Το κορυφαίο μήνυμα του south park σχετικά με τα conspiracies "The 9/11 conspiracy is a goverment conspiracy"!!

9/11 και WOW είναι από τα τελευταία αλλα τα είδα πρόσφατα και γέλασα με το κιλό. Κάτι που δεν ήξερα είναι ότι ο kenny δεν μουρμουρίζει απλώς αλλα βρίζει σχεδόν πάντα. Το κορυφαίο μήνυμα του south park σχετικά με τα conspiracies "The 9/11 conspiracy is a goverment conspiracy"!!

Έκανα καινούργιο thread μιας και δεν υπήρχε συγκεκριμένο για south park κριτική παραμόνο αναφορές που βρήκα κάνοντας search.

love is the basis of our revolution
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 01:44:06 μμ »

To southpark τα σπαει ρεεε!  Απο 6-9 ειναι οι καλυτερες seasons για μενα. Δεν αφηνουν να πεσει κατω τιποτα! Σατηριζουν ολη την επικαιροτητα στην Αμερικη.  Αγαπημενος μου χαρακτηρας ο Butters (και μην τον ξαναπει καποιος  Kenny! Kenny is deadddd!!    )

-Nomos einai to dikio toy Giwta-
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2007, 12:22:49 μμ »

Μετα απο κατι μηνες βγεικε νεο επεισοδιο southpark! : http://www.mrtwig.net/

Το επομενο την αλλη εβδομαδα.

PukeInTheDust
Newbie
*

« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2007, 02:29:47 πμ »

Simpsons >> South Park
;P

hen I leave.. don't follow...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2007, 03:25:07 πμ »

family guy>>simpsons>>south park

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2007, 09:57:32 πμ »

εγκέφαλος + νοήματα:
Simpsons>>Southpark
ισοπέδωση και εκτός ορίων πρόκληση:
Southpark>>Simpson (φυσικά το SP επηρρεάστηκε από τους Simpsons)

επίσης Futurama>>Simpsons
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2007, 10:53:11 μμ »

εγκέφαλος + νοήματα:
Simpsons>>Southpark
ισοπέδωση και εκτός ορίων πρόκληση:
Southpark>>Simpson (φυσικά το SP επηρρεάστηκε από τους Simpsons)

επίσης Futurama>>Simpsons

Με ποια κριτηρια προκηπτει αυτη η συγκριση; Οι simsons και ο family guy ειναι απλα πολυ διασκεδαστικα cartoon με εξυπνες ατακες.

Το southpark  εχει πολιτικοκοινωνικη σατυρα κατα παντων! Το κακο ειναι οτι ελαχιστοι εχουν δει αρκετα επεισοδια southpark και ιδιαιτερα απο την 6η περιοδο και μετα που ειναι κορυφαια.

Η αποψ η μου ειναι οτι Futurama ,Simsons,Family guy ειναι μια κατηγορια και Southpark μια αλλη.Δεν νομιζω οτι μπορει να γινει συγκριση μεταξυ των δυο κατηγοριων.

kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2007, 11:07:23 μμ »

Έλα μου ντε...

kthulu>Χάος

Το είπε και ο kthulu
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2007, 11:09:02 μμ από kthulu »

doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2007, 11:15:59 μμ »

Οι simsons και ο family guy ειναι απλα πολυ διασκεδαστικα cartoon με εξυπνες ατακες.

Τότε μάλλον εσύ δεν έχεις δει αρκετά simpsons, futurama, family guy, american dad. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2007, 11:21:09 μμ από doesitmatter »

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2007, 11:36:43 μμ »

Τότε μάλλον εσύ δεν έχεις δει αρκετά simpsons, futurama, family guy, american dad. 

Μωρε τι μας λες;   Τι πολιτικοκοινωνικη σατυρα εχει το futurama;  Ασε που Angry beavers >> futurama! 

Το american dad δεν ξερω τι ειναι. Αντε να πω οτι το family guy εχει και αυτο καποια κοινωνικη σατυρα αλλα και παλι ειναι μιλια μακρυα απο το southpark.

Αλλο με ποιο απ`ολα αυτα γελαει πιο πολυ καποιος αλλο να γινεται συγκριση για το πιο ειναι καλυτερο,γιατι πολυ απλα μιλαμε τελειως διαφορετικου ειδους cartoon με διαφορετικη φιλοσοφια. 

Αποδειξη οτι το southpark δεν συγκρινεται με τα αλλα ειναι οτι και τα τρεια(futurama,simsons,family guy) εχουν πεχτει στην  Ελλαδα αλλα κανεις δεν τολμησε να βαλει το southpark! Στο southpark γελοιοποιουνται θεσμοι και αξιες(κρατος,θρησκεια,πολιτικοι) σε τετοιο βαθμο που θα ετρωγε καμπανα απο το Ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο οποιο καναλι το εβαζε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2007, 07:51:44 μμ από panicline »

doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 10, 2007, 12:02:04 πμ »

Το Futurama έχει πάρα πολλές κοφτερές ατάκες. Άσε που έχει γαμήσει κανονικά τους πρώην αμερικάνους προέδρους (και κυρίως τον Nixon) με τα κεφάλια! Χαχαχα

Checkaρε και American Dad, είναι από τον δημιουργό του Family guy. Ένα θα σου πω, ο πατέρας/ήρωας είναι καυλωμένος αμερικάνος πράκτορας της CIA!!

Για τα Simpsons που είναι αξεπέραστα, μη ξεχνάς ότι ξεκίνησαν το 89 και ήταν η πρώτη σειρά κινουμένων σχεδίων που απευθυνόταν σε ενήλικους! Όλα τα υπόλοιπα βασίστηκαν πάνω σε αυτό. Και μη μου πεις πως ούτε αυτό έχει κοινωνική σάτιρα;;;

Το ότι το South Park έχει πιο ακραίο χιούμορ δεν μου λέει τίποτα. Πολλές φορές δεν μου άρεσε το χιούμορ του south park. Αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά.

Υγ. Άσε που όταν έσκασε το trend του southpark ήμουν τόσο μεγάλος που μου την έσπαγαν τα trends ενώ σε αυτό των simpsons ήμουν μόλις 9-10 και γούσταρα!

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 10, 2007, 04:51:17 μμ »

Panicline είσαι λάθος. Διαφωνώ στο family guy και λέω είσαι λάθος γιατι ειμαι σίγουρος από όλα όσα είπες οτι οκ για τα αλλα, αλλά το family guy μαλλον δεν το εχεις μελετήσει. Ειναι με διαφορά το πιο πολίτικαλ καρτουν από όλα. Με διαφορά το πιο νοημα καρτουν από όλα και βγήκε και για αυτό τον λόγο. Ο τίτλος του και μόνο ειναι ύβρις για τον Αμερικανό "family guy" ηλίθιο, κάτι που πρωτοφάνηκε στους simpsons. Τωρα με ατάκες του στυλ "μαμά θέλω να κάνω ενεση κολλαγόνου στα χείλη" από την ουτε καν εφηβη κόρη της οικογένειας και απάντηση μάνας "η ελειψη αυτοεκτίμησης εχει δημιουργήσει τα μεγαλύτερα προβλήματα στην ανθρωπότητα" και καπάκι ο χίτλερ να προσπαθεί να κάνει ποντίκια σε γυμναστήριο αλλά να ειναι κοκκαλιάρης, ειναι απλά 10 δευτερόλεπτα από το family guy, και εχει πει ήδη 3 νοήματα. Και δεν αναλώνεται ουτε σε χιουμορ για το τίποτα, ουτε σε κλανιές και βρισίδια όπως το south park Που σαφώς και σπέρνει αλλά ειναι σε αλλη φάση. Και εντάξει πολίτικαλ δεν μπορώ να το πω το south park γιατι το μεγαλύτερό του θέμα ειναι οι σχέσεις της οικογένειας και οι καναδοι. 

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 10, 2007, 08:03:53 μμ »

Για το familh guy ειπα οτι σε αντιθεση με τα αλλα(simsons,futurama) εχει κοινωνικη κριτικη και μαλιστα αρκετα καυστικη.

Το southpark ασχολειται  με τους Καναδους;   Μηπως οταν μιλατε για southpark αναφερεστε ολοι στην ταινια;Μαλλον..αυτο υποψιαζομαι. Στα επεισοδια δεν αναφερονται σε Καναδους πουθενα,αλλα ουτε και  στην οικογενεια,εκτος κι αν παρεμβαλλεται καπου στο πολιτικο η κοινωνικο θεμα που σατυριζουν καθε φορα.

Θα το ψαξω το american dad και θα πω και γι`αυτο γνωμη.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2007, 08:40:03 μμ από panicline »

bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 10, 2007, 09:18:36 μμ »

Ρε παίδες εκτός από το ίντερνετ (και τους γιγάντιους σκληρούς δίσκους,σαn τα UFO!) νοικιάζονται σε dvdάδικα;

Άντε ρε ΕΡΤ,γαμώ τη Δρούζα σου, πάρε καμιά τέτοια σειρά να πλερώνουμε κι άλλα τέλη με τρέλλα!

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2007, 05:18:56 πμ »

Παίδες είναι απλό. Δεν γίνετε να συγκρίνουμε όλα αυτά τα cartoons με μονο κοινό το ότι είναι απλά cartoons. Για μένα το southpark απλά τα σπάει γιατί τα αστεία του είναι καφριλικα, πράγμα που ούτε το family guy έκανε ούτε το simpsons. Kαι οι δημιουργοί του southpark  φαίνεται να μην στερεύουν από ιδέες... και άσε τον tug και doeitmatter να μας μιλάνε για τα παιδικά τους χρονια και τους καναδούς. Tug σου πέρασε ποτε ότι το southpark αναφέρεστε συγκεκριμένα σε σένα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2007, 05:20:44 πμ από kthulu »

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: