+ 
|-+  θέματα του DIYMUSIC» Πληροφορίες ανανέωσης diymusic.org» Diymusic updated
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Diymusic updated  (Αναγνώστηκε 55433 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:14:41 πμ »

Ένα update το οποιο ετοιμάζονταν εδώ και μερικό καιρό ολοκληρώθηκε. Συνοπτικά πρόκειται για την μετατροπή της εμφάνισης (template) του site, καλύτερη κατάταξη της δομής των κατηγοριών του site. Αλλαγή στο menu system. Και τέλος μετατροπή του forum από phpbb σε smf. Επίσης θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε ότι προβλήματα υπάρχουν τα οποια δεν μπορείτε να λύσετε μονοι σας να μας ενημερώσετε εδώ μέσα. Κάποια μικρά σφαλματάκια όπως π.χ. οι υπογραφές των μελών του forum φτιάχνονται κάνοντας edit το profile σας. Σας παρακαλούμε να δείξετε κατανόηση για ότι προβλήματα υπάρχουν ή παρουσιαστούν. Επίσης να επισημάνουμε κάποιες μικροαλλαγές στη δομή του ήδη υπάρχων υλικού γίνονται ακόμα. Κάτι τέλος ότι έχουμε αρχίσει και στην δημιουργία FAQ για βοήθεια σχετικά με τις λειτουργίες του site καθώς και διαφορες άλλες χρήσιμες πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:38:25 πμ από kthulu »

love is the basis of our revolution
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 07:09:32 πμ »

H ώρα ειναι 7 το πρωί, εφτιαχνα εργασία μεχρι τώρα και μόλις μπήκα. ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕ. Ειμαι ο πρωτος στο καινούριο site. Λοιπόν θα βρείτε διάφορα πράγματα, όπως στα private messages σας θα δείτε πλέον ότι τα ελληνικά δουλεύουν άψογα και θα δείτε ότι ολα τα μυνηματά σας ειναι σε λίστα ανοιγμένη προς διάβασμα αν κοιτάξτε ποιο κάτω. Μπείτε στα pm σας και θα καταλάβετε..
Επίσης για το logo το καινούριο να ναι καλά ο kthulu κι ο hogan.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 07:26:16 πμ »

Πολύ καλή δουλειά kthulu, μπράβο! 

-Sino.
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 08:31:37 πμ »

(πωπω τι γλυκουλι που ειναι το νεο σμάιλ)

πολυ καλο παιδια! καλαισθητο και πιο cyber!
bravo στους admins!

βεβαια μου σβηστηκαν καποια pm μου φαινεται...

doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:14:29 μμ »

Μπράβο Kthulu, πολύ καλή δουλειά και με γεια μας!!

Βάζω κάποιες πρώτες παρατηρήσεις:
  • Το κεντρικό menu είναι λίγο δυσανάγνωστο, πριν περάσεις με τον cursor πάνω από κάθε επιλογή. Τα μαύρα γράμματα σε σκούρο γκρι φόντο είναι κακός συνδυασμός για ανάγνωση.
  • Στις επιλογές Download και Distros, δεν εμφανίζεται στα δεξιά ο πίνακας με τις τελευταίες ανανεώσεις κτλ.
  • Στο forum κάποιες φορές όταν ανοίγω κάποιο θέμα, το κομάτι με τα στοιχεία της σύνδεσης μου καλύπτουν την αναζήτηση του site:
  • Αντί για επιλογή "Αρχική Σελίδα" στο menu, γιατί δεν βάζεις το logo ως button για αυτή τη δουλειά;
  • Και κάτι ακόμα που ήθελα να πω από την προηγούμενη μορφή του site. Γιατί να μην υπάρχει δυνατότητα log in στο site στην κεντρική σελίδα και να μπορεί να γίνεται μόνο από το forum;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:21:56 μμ από doesitmatter »

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
+Sick+
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 01:52:27 μμ »

καλη φαση  ωραιω ειναι (το μονο που μου λυπη ειναι τα προσφατα μηνηματα)
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 02:30:07 μμ »

O νεος, ο νεος, ο νεος ειναι ωραιοοοος
μα παντα ευτυχωωωως ο παλιος ειναι αλλιωωωως

(κατι τετοια επαιζε προχθες στο παρτυ της θεολογικης)

Καλα ε εχω παθει..

πολυ καλο ωρε παλίκαροι!!
Ευγε ευγε!! και λιγο εμπε!

ΥΓ: Στα pms δεν γινονται να εμφανιζονται παραπανω απο 3 ανα σελιδα;

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 02:36:48 μμ »

Αμάν! 

Ρε παιδιά, πως το κάνατε έτσι;!

Ωραίο είναι στην όψη, αλλά δύσχρηστο, πολύ, βρε αδερφάκι μου... 

Χάθηκε και ένα ΠΜ που έστειλα το Σ/Κ και έπρεπε να το ξαναγράψω 

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 03:10:02 μμ »

Με ΄γεια !! Με ' γεια !!!

Καλή δουλειά κ καλό αποτέλεσμα !!

Λίγες παρατηρησούλες όπως το έψαξα (λίγο βιαστικά είναι η αλήθεια) :

1) Όπως παρατήρησε κ ο DIM το κεντρικό menu είναι όντως λίγο δυσανάγνωστο πριν περάσει από πάνω ο κέρσορας. Θα πρότεινα να κρατήσετε τη γραμματοσειρά λευκή ή να μπει κάποιο άλλο πιο διακριτό χρώμα...
2) Index με τα πιο πρόσφατα ανανεωμένα posts δεν υπάρχει δυνατότητα να δημιουργηθεί (όπως στο παλιό φόρουμ στη δεξιά στήλη)??
3)Δεν μ΄αρέσει που η επιλογή "forum" στο main menu βρίσκεται σαν υπο-επιλογή της "Επικοινωνία" , το βλέπω λίγο άσχετο. Μήπως θα ΄ταν καλύτερο να έμπαινε το forum σαν ανεξάρτητη επιλογή στο μενού ? ( το αξίζει άλλωστε ! )
4)( όχι σημαντικό )Το logo είναι ωραίο σαν ιδέα αλλά δεν είναι κ πολύ "καθαρό" image ώστε να δίνει στίγμα , δηλ. , αν το έβλεπα κάπου στο άσχετο το μυαλό μου δεν θα με παρέπεμπε καθόλου σε diymusic (ίσως φταίει η θέση τοποθέτησης του diy-κούνελου)...

Bλέπω πολλά παράπονα για τα pm αλλά δε το έχω ψάξει ακόμα προσεκτικά το πράμα , αν δω κάτι ακόμα θα ενημερώσω...

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 04:17:46 μμ »

To σκηνικο για να εμφανιζονται τα καινορια ποστ ειναι στο Quick Links (edit: εννοω τα ποστς που γινανε απο την τελευταια σου επισκεψη)... Νομιζω καλο ειναι να μπει καπου ποιο εμφανες αν γινεται..

Και στα pm δεν υπαρχουν μονο αυτα που φενονται, αυτα που φενονται στην αρχη ειναι η πρωτη σελιδα, κατω απο αυτα εχει και τις αλλες σελιδες..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:14:02 μμ από kmellos »

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 04:56:49 μμ »

Εγώ με τα pm δεν είχα κανενα πρόβλημα, ουτε μου σβήστηκε κανένα. Αυτό που παρατήρησα ειναι στο guestbook οταν πάταγα για να γράψω δεν μου βγάζει τίποτα,παλι στο ίδιο με βγάζει.
Επίσης λίγα με το logo γιατί γαμεί και δέρνει.
Για το φορουμ, το πως θα λειτουργήσει το φόρουμ ακομα ψάχνεται, μπορεί να το πετάξουμε. 
Ισως το guestbook και το forum να είχαν δικά τους κουμπιά.
Επίσης ίσως όντως τα γράμματα να ειναι λίγο πιο καθαρά.
Με τα Posts του forum διαφωνώ κάθετα και δεν παίζει να ξαναμπούνε. Οποιος θέλει πατάει φορουμ-quick links και τα βλέπει. Δεν θέλω το site πλέον να αντιπροσωπεύεται από το φόρουμ. ΜΙΛΗΣΑ! 
Οχι το site δεν ειναι δύσχρηστο, ειναι απίστευτα ευχρηστο, απλά δεν το έχεις συνηθίσει. Με μιά κίνηση ειναιόλα σε κατηγορίες, μέχρι και οι αφίσες ειναι χωρισμένες σε συναυλίες και λοιπά. Αυτό σημαντικό και γαμάτο πιστεύω. Γενικά εχω βρει πολλά θετικά μέχρι στιγμής στο template. Θεμα συνηθειας ειναι παίδες, προς το παρόν το πιο σημαντικό ειναι πιστεύω κάποιος να μπορεί να κάνει login από την αρχική σελίδα και όχι από το φόρουμ και δευτερον, να διορθωθούν όποια λειτουργικά λάθη υπάρχουν και όχι καλαισθησίας (και αυτά μετράνε φυσικά αλλά να τα δουμε ένα ένα).

Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:38:16 μμ »

Tug, τι σημαίνει αυτό το "καταγράφηκε" κάτω από τα ποστ;

Στο δικό μου ποστ, βλέπω την ΙΡ μου... 

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
pavlosk
Junior forumist

« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:49:24 μμ »

Εγώ θα πρότεινα να μπορούν στην αρχική σελίδα να φαίνονται παραπάνω από μία αφίσες έτσι ώστε να μην "εξαφανίζονται" αφίσες για εκδηλώσεις που δεν έχουν περάσει ακόμα.
Με γειες...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 09:53:31 μμ »

Tug, τι σημαίνει αυτό το "καταγράφηκε" κάτω από τα ποστ;

Στο δικό μου ποστ, βλέπω την ΙΡ μου... 

Σημαίνει ότι καταγράφηκες στο υλικό άπειρων βιντεοσκοπήσεων του τμήματος big brother του diymusic! χοχοχ. Τι να σημαίνει ρε? Απλά αναφορές του φόρουμ, ότι έγραψες κι έτσι. Αν μας βρίσεις ας πουμε θα μας βρεις έξω από το σπίτι σου με το ηλεκτρικό πριόνι του σχιζοφρενή από το νούμερο 1.
Παιδιά πάντως πιστεύω ότι ο τομέας επικοινωνία που μπήκαν το φορουμ και το guestbook είναι σωστός. Το συνήθισα ήδη.
Κατα τα αλλα το λαγουδάκι του logo συμβολίζει την αγνότητα της επαναστατικής τάξης, η οποία κρατάει ενα σκληρό εργαλείο που αν του πειράξεις το logo θα σου ανοίξει το κεφάλι. 

Sivnik
Forum Normal

« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:49:09 μμ »

βασικα πολυ ωραιο ειναι ρε σεις...
και το λογκο, κλπ κλπ
μονο που συμφωνω κι εγω να ειναι πιο πολλες αφισες στην κεντρικη για να φαινονται και κανα δυο ακομα ιβεντς
α, και καθε φορα που μπαινω στο φορουμ θελει λογκ ιν, δεν κραταει το λογκ ιν απο την προηγουμενη φορα. Απλα αυτο ειναι λιγο βαρετο..
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: