+  Diymusic.org
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Διάφορες σκέψεις» google earth
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: google earth  (Αναγνώστηκε 4460 φορές)
middlefinger
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 08:39:42 μμ »

Διαβασα τυχαια στο Ε (ενα περιοδικο) για το τι εστι google earth και ειλικρινα η πρωτη σκεψη ηταν τρομαχτικη σε συναρτηση με το τι μπορει να κανει ποια ο κοσμος και αλλη μια μεγαλη καμερα που πιστευω οτι ο χαρακτιρισμος
father of big brother της παει λουκουμι...δε το αφησα ετσι μπηκα και το κατεβασα να 'ουμ γιατι εχω και πολυ φευγατο pc ο ατιμος...
τεσπα με τις μαλακιες,και (επισης εχω να πω οτι οι atari teenage riot τα σπανε!)
μπαινοντας στο προγραμμα βγαινουν τα παντα απο αξιοθεατα μεχρι και που μπορεις να φας (σπονσορια το λεω εγω εσεις πειτε το οπως θελετε...)ρολλαρο με το ποντικι μου για zoom και πηγαινω βερολινο απο κει βλεπω τα παντα απο δρομους μεχρι και σταματιμενα αμαξια
με λιγα λογια πιστευω οτι ειναι η γη σε μια τεραστια η μαλλον.....
μια ΤΕΕΕΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΑ φωτογραφια
αλλα σταματαει εκει..Απορία δε νομιζω...(και ανησυχω...)
μερα με την μερα η καθημερινη μας ζωη μπορει πλεον να προβληθει στον οποιονδηποτε και για οποιοδηποτε λογο...
αλλα επισης για αυτον που θελει να ταξιδεψει ειναι μια καλη χμ...μαγκια
για να δει την πόλη απο μια πανοραμικη φαση καθως και τις γυρο περιοχες...ειλικρινα εχω αρκετους προβληματισμους πανω σε αυτο το θεμα αλλα θελω να ακουσω και γνωμες ολων...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2007, 07:02:00 πμ από tug »

nd with the guts of the last priest
let us stragle the last king so we can finaly be the land of the free...  (B.I.)
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 02:14:57 πμ »

Ο μεγάλος αδερφός ειναι εδώ και καιρό δίπλα μας φίλε. Καποια χρόνια. Μεχρι στιγμής δεν εχει χρησιμοποιηθεί εναντίον μας. Αλλά παρακολουθούμαστε και σίγουρα όχι από την google και το google earth (εχει περιορισμούς ,Dont worry) αλλά από τους δρόμους και τις κάμερες. Θελω να πω μην το πας μακριά, κοιτα στην ιδια σου την πόλη. Για την ασφάλεια μας λένε γίνεται.. θα δέιξει.. το σίγουρο ειναι ότι και γκράφιτι να κάνεις μπορει να βρεθείς στο τμήμα καθώς ανετα μπορουν να μαζέψουν υλικό από όλες τις καμερες της περιοχής εκεινη την μέρα, να σε εντοπίσουν να κανεις γκράφιτι και μετά να συνδιάσουν όλο το υλικό από κάμερες μεχρι τον δρόμο στο σπίτι σου. Η μονη λύση λοιπόν πχ. ειναι να βγεις με κράνος από το σπίτι σου!
 :wink:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 02:35:33 μμ »

συμφωνω απολυτα αλλα ρε...ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΟΙ και παρε παραδειγμα οτι
ποια μπορουν να δουν και πισω απο τις μασκες και τα κρανη...?
de puta madre που λενε και  οι ισπανοι

let us stragle the last king so we can finaly be the land of the free...  (B.I.)
allou
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2007, 12:39:33 πμ »

Παράθεση από: "tug"
Ο μεγάλος αδερφός ειναι εδώ και καιρό δίπλα μας φίλε. Καποια χρόνια. Μεχρι στιγμής δεν εχει χρησιμοποιηθεί εναντίον μας.  :wink:

Μην το λες αυτό...ούτε και να είσαι σίγουρος........

Υ.γ. στα υπόλοιπα που γράφεις/λες παρακάτω....συμφωνώ σε γενικές γραμ μές....
για 'φτο και  θα τ' αφήσω ασχολίαστα

----------------------------------------------------

Δεν είμαστε εμείς εκείνοι που θα φέρουν το φως.
Είμαστε όμως εκείνοι που θα θυμίζουμε πάντα
πως το σκοτάδι δεν είναι μόνο και ανίκητο
traeytwr
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2007, 12:58:54 πμ »

αυτα που ειπε το παιδι οτι μπορει να σε αναγνωρισουν και με κουκουλα δεν ισχυει. αυτα τα λενε οι δημοσιογραφοι για να πιασουν τηλεθεαση και οι μπατσοι για να φοβιζουν τον κοσμακη. ο μεγαλος αδελφος ακομα δεν εχει χρησιμοποιηθει σε σημειο που να καθοριζει τη ζωη μας αλλα η υπαρξη των καμερων δυστυχως μας εξοικοιωνει με την ιδεα να παρακολουθουμαστε ωστε οταν αυτο γινει πραγματικα εφικτο να μας φαινεται φυσικο και αναμενομενο.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2007, 12:01:50 μμ »

Ε, ναι ρε παιδιά μην τρελαθούμε. ενας άλλος τις προάλλες μου έλεγε ένας ότι μπορουν να δουν και μέσα στα σπίτι, ότι έχουνε δορυφόρους που διαπερνούν τους τοιχους κι ότι αν θέλουν μας βλέπουνε κτλ κτλ κτλ... είπαμε big brother is here .... αλλά όχι και έτσι....

λίγο η τρομολαγνεία των καιρών, λίγο η συνομωσιολογία που όλους λίγο πολύ τους triggάρει, εξηγείται το κλίμα αυτό που δημιουργείται... αλλά και αλήθεια να είναι όλα αυτά, τι να κάνουμε το κέρατό μου μέσα; να φοβόμαστε να κατουρήσουμε μη μας δούνε την τσουτσου;  Γλώσσα

Αλήθεια, ξέρει κανείς αν έχει γίνει καμία προσπάθεια καταγραφής των καμερών στην Πάτρα; κι αν όχι, μια χαρά ιδέα το βρίσκω, σα χάρτης... ασε που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το google earth για να φτιάξουμε το χάρτη, οπότε, ας μη βλέπουμε μόνο τα στραβά των δορυφόρων.... λέτε να φτιάξουμε ενότητες "Δημόσιες κάμερες", ανα πόλη;
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 07:00:25 πμ »

Ναι παιδιά, αυτά που λένε ότι βλέπουν πίσω από τα κράνη δεν ισχύουν. Το έβγαλε και στην φόρα το περιοδικό Pcworld (ειναι περιοδικό παγκόσμιας κυκλοφορίας και το μοναδικό που τα χώνει σε όλους και ειναι αντικειμενικότατο), και τους ξεφτίλισε αναλύοντας όλη την τεχνολογία και τις θερμικές κάμερες..
Κατα τα άλλα ρε παιδιά το google earth δεν κάνει τόσο ζοομ που να μπορείς να δεις τις κάμερες!! Μονο σε ελαχιστες περιοχες στυλ αμερικής κάνει ζοομ, εκτός μήπως να κατεβάσουμε το google earth pro?
 Απορία Σαρκασμός

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2007, 11:24:30 πμ »

Ναι οκ τις μαλακιες μου λεω απλα αν μπειτε λιγο στο ιντνυ και τσεκαρετε  εκει που λεει καμερες (δεν θυμαμαι τον τιτλο) θα δειτε οτι παιζουν καμερες  μεσα στο ΑΠΘ...επισης εκτος το οτι υπαρχουν φοτο εξηγει οτι οτι ο χρηστης μεσω ιντερνετ μπορει να τις μετακινει οπου αυτος θελει...μηπως πρεπει να ιδρυθει κανενα καινουριο παιχνιδι οπως π.χ. καμε(ρινκ)Απορία?

Υ.Γ. μετα τους ratos de porao υποδεχτειτε τους ΚΡΑΝΟΣ ΔΕ ΦΟΡΑΩ και επισης τους ΤΟΝΟΥΣ ΔΕ ΒΑΖΩ...ΠΟΤΕ Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2007, 11:28:21 πμ από middlefinger »

Maniac_Butcher
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2007, 01:44:05 μμ »

Μύθοι και Αλήθειες για την παρακολούθηση
Σε αυτό το κείμενο γράφει και μερικές πληροφορίες για τις θερμικές κάμερες

Απο αύριο θα κυκλοφορώ τυλιγμένος με αλουμινόχαρτο  Γλώσσα
antonis_x
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2007, 09:10:58 μμ »

χρησιμο αρθρο...για να ξερουμε τι γινετε ρε παιδι μου,πολλα λεγονται,τωρα το τι ισχυει...αλλα η τεχνολογια προχωραει και δεν ξερω για ποσο θα της αντιστεκεται το αλουμινοχαρτο....αν οντως ειναι ετσι...
Maniac_Butcher
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Μάιος 07, 2007, 10:42:20 μμ »

δεν πιστεύω οτι η θερμική κάμερα θα μπορεί να διαπεράσει μια ψυχρή πηγή όπως το αλουμινόχαρτο ή κάποιο άλλο ψυχρό μέταλλο..
karkkatzalj
Newbie
*

« Απάντηση #11 στις: Μάιος 07, 2007, 11:21:45 μμ »

οι θερμικες καμερες καταγραφουν διαφορα θερμοκασιας των αντικειμενων που "βλεπουν".
αν καποιος/καποιοι ειναι πισω κι απο τζαμι το οποιο ειναι διαφανο, δεν φαινονται στη θερμικη καμερα, εκτος κι αν πχ καποιο μερος του σωματος ακουμπαει το γυαλι (παλαμες), οποτε καποιο σημειο του τζαμιου θα αποκτησει διαφορετικη θερμοκρασια. κι οπως ειπαμε η διαφορα θερμοκρασιας...
αν παλι τυλιχτεις με αλουμινοχαρτο αυτο θα παρει τη θερμοκρασια του σωματος σου και θα κανεις μπαμ απο χιλιομετρα.
αυτα τα ολιγα για τις θερμικες
antonis_x
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2007, 02:17:46 μμ »

Παράθεση
δεν πιστεύω οτι η θερμική κάμερα θα μπορεί να διαπεράσει μια ψυχρή πηγή όπως το αλουμινόχαρτο ή κάποιο άλλο ψυχρό μέταλλο..
δεν εννοουσα να εξελιχτουν οι θερμικες καμερες ωστε να διαπερνουν το αλουμινοχαρτο,αυτο δεν γινετε.εννοουσα κατι πιο extreme,να ανακαλυφτουν νεες καμερες,οχι θερμικες...ας πουμε βιωνικες..
Παράθεση
αν παλι τυλιχτεις με αλουμινοχαρτο αυτο θα παρει τη θερμοκρασια του σωματος σου και θα κανεις μπαμ απο χιλιομετρα.
φορα κρανος με επενδυση αλουμινιου Σαρκασμός αλλα και να παρει τη θερμοκρασια του προσωπου θα το αναγνωριζει ισως σαν προσωπο,αρα το αποτελεσμα θα ισως να ειναι κατι σαν αυτα που δειχνουν στην τηλεοραση για εξωγηινους,γιατι το αλλουμινοχαρτο ποτε δεν ειναι λειο παντα εχει 'τσαλακωματα',γωνιες,κ.λ.π.
Maniac_Butcher
Junior forumist

« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2007, 04:45:48 μμ »

εννοουσα κατι πιο extreme,να ανακαλυφτουν νεες καμερες,οχι θερμικες...ας πουμε βιωνικες..
Τι εννοείς βιονικές;

Παράθεση
φορα κρανος με επενδυση αλουμινιου Σαρκασμός αλλα και να παρει τη θερμοκρασια του προσωπου θα το αναγνωριζει ισως σαν προσωπο,αρα το αποτελεσμα θα ισως να ειναι κατι σαν αυτα που δειχνουν στην τηλεοραση για εξωγηινους,γιατι το αλλουμινοχαρτο ποτε δεν ειναι λειο παντα εχει 'τσαλακωματα',γωνιες,κ.λ.π.
Μεγάλο χαμόγελο
αν φοράς κράνος νομίζω οτι δεν υπάρχει φόβος, οπως υπάρχει με την κουκούλα που παίρνει το σχήμα του προσώπου..
antonis_x
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 09, 2007, 09:07:52 μμ »

Παράθεση
Τι εννοείς βιονικές;
sorry,λαθος λεξη...εννοουσα ας πουμε εικονα μεσω υπερηχων(εχ δει και καπου σχετικο αρθρο),η ακτινων χ,η κατι τετοιο τελως παντων...

αν ριξεις μια ματια στο ιντερνετ θα δεις οτι υπαρχουν ηδη καμερες ακτινων χ που μπορουν να δουν και μεσα απο   ρουχα,τι εσωρουχα φορας(και οσο μεσα η εξω θες) κ.λ.π.το κρανος θα τις σταματησει?(ασε που οι θερμικες καμερες 'βλεπουν'πισω απ την κουκουλα,δεν παιρνουν το σχημα της κουκουλας για προσωπο)... και ολα αυτα που καποτε βλεπαμε σε ταινιες επιστημονικης φαντασιας...

εχω βρει καποια αρθρα,οταν μαζεψω αρκετα και εχω και χρονο θα βαλω τα link...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2007, 09:11:59 μμ από antonis_x »
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: