Αποστολέας Θέμα: Pan's Labyrinth  (Αναγνώστηκε 3832 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 30, 2007, 03:23:06 πμ »

Μια νέα ταινία που είδα πρόσφατα cinema, βασισμένη στην εποχή που ακολουθεί μετά τον εμφύλιο στη βόρεια ισπανία το 1944, συνδυάζει την αγνότητα και το μισος μέσα από μια ιστορία φαντασίας και πολεμου. Αρκετά εντυπωσιακή ταινία!

http://www.panslabyrinth.com/

http://www.imdb.com/title/tt0457430/

love is the basis of our revolution
pommerouge
Newbie
*

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 11:11:56 πμ »

Πήγα προχτές και το είδα πολύ ωραίο άξιζε!

Πάντα είχα εκφραστικό πρόβλημα.
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 06:51:09 μμ »

Πολυ ωραια ταινία! Τα πολιτικα νοηματα,οι μαχες και το παραμυθι συνδιαζονται πολυ ωραια. δεν περιμενα σε τοσο εμπορικη ταινια(παιζεται στους κινηματογραφους) να ακουγονται φρασεις οπως: ουτε θεος,ουτε αφεντης!
Πολυ εξυπνη παραγωγη.Να τη δουνε και τα παιδακια να μεγαλωνουν με `σωστες` αρχες 
Αν και τωρα που το σκευτομαι δεν νομιζω οτι αυτη η ταινια ειναι για παιδακια.Εχει αρκετα φρικιαστικες σκηνες για παιδια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2007, 08:20:37 μμ από panicline »

-Nomos einai to dikio toy Giwta-
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 03:31:11 πμ »

Η ταινια ακομα παιζει(βασικα μολις τελιωσε η μουσικη των τιτλων).
Ειναι το παραμυθι που οδηγει την πραγματικοτητα,το αντιστροφο ή πορευονται μαζι?
Ειναι το οτι αυτο που ειναι να γινει 8α γινει no matter what?(τελεστικο?)
Πρωτη φορα που σε ταινια δεν εβγαλα αχνα ουτε για να αναλησω κατι.
Και αυτο γιατι σε περνει και σε παει ακριβως εκει που 8ελει.
Πιστευω οτι κατατασετε στις προπαγανδιστικες ταινιες,ταινιες που μεταδιδουν πολιτικα και κοινωνικα μηνυματα..
Αν ειναι να κρατησεις κατι απο την ταινια,δεδομενης της γνωσης σου για τα γενονοτα πριν κατα τη διαρκεια και μετα τον ισπανικο εμφυλιο,περα απο την καταπληκτικη σκηνο8εσια και την ευστοχη επιλογη του μυ8ου αυτο βρισκεται λιγο πριν το τελος,το οποιο παρεπιπτωντως σου δινει απολυτη κα8αρση,[edited by kthulu]Έσβησα απόσπασμα που απλώς περιέγραφε το τέλος της ταινίας..

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2007, 04:24:07 πμ από kthulu »
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 04:12:58 μμ »

Πωπω...kthulu με έσωσες από πλήρη κατάθλιψη. Περίμενα πως και πως να δω το έργο και έτσι και μάθαινα τι γίνεται στο τέλος θα είχα ξενερώσει με την ζωή μου. Ρε σεις προσέχετε λίγο, δεν φανερώνουμε τίποτα που να αφορά τα έργα ,ειναι μαλακία, μην ξεχνιέστε.
Εχω να το δω, μαλλον θα το δω απόψε γιατι εχω κι αλλα να δω όπως το hard candy, το alpha dog και κάτι αλλα...

ΥΓ. Αν θέλετε να συζητήσετε για ταινία η το θέμα αποκαλύπτει πολλά για το έργο να βάζετε τον τίτλο SPOILER δίπλα στο τιτλο του post - έργου.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2007, 01:57:30 μμ »

Το είδα χτες στο σινεμά. Πάρα πολύ καλό....συγκινήθηκα... 

Όποιος προλάβει όσο παίζεται ακόμα, πιστεύω είναι από τις ταινίες που αξίζει να δει κανείς σε κινηματογράφο γιατί έχει πολύ ωραία εικόνα...

(δε λέω τίποτα παραπάνω μη λένε πως βάζω spoilers  )

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2007, 12:55:09 πμ »

Πάλι εγώ θα βγω ο μαλάκας () αλλά δεν ενθουσιάστηκα καθόλου! Καμία σχέση με αυτά που περίμενα και αυτά που έλεγαν όλοι!

SPOILERS - ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ – SPOILERS

Εντάξει, πολύ καλογυρισμένη κτλ, ωραίες ηθοποιίες, σκηνοθεσία, φωτογραφία αλλά:
Το story του κομματιού-παραμυθιού πολύ κοινότυπο, δεν με εντυπωσίασε καθόλου. Δεν είχε κάτι το πρωτότυπο

Το real-life story καλό αλλά σύντομο, βασισμένο στους χαρακτήρες κυρίως (στρατηγός, γιατρός, υπηρέτρια) και όχι στο story. Οι σκηνές βίας καταπληκτικές και ωμές (με αυτό έμεινα μαλάκας, πάρα πολύ καλό)!

Το τέλος... αμφιλεγόμενο. Γιατί σε αφήνει με την απορία αν τελικά όλα αυτά τα φανταζόταν ή όχι.. Υπάρχει δηλαδή η κάθαρση στο τέλος (και happy end) ή τελικά όλα ήταν στην φαντασία της;

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
NOISYKID
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2007, 10:55:15 μμ »

....δεν νομιζω οτι αυτη η ταινια ειναι για παιδακια.Εχει αρκετα φρικιαστικες σκηνες για παιδια.
PANICLINE ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΑΝΙΣΣΟΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ!!!ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗ ΣΚΗΝΗ ΠΟΥ ΚΟΠΑΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΣΙΕΣ!!!ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΦΑΖΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΡΙΟΛΗ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΗΓΟ Η ΜΑΓΕΙΡΙΣΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΑ STER ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΝΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΗΝΗ!!!!ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΗΝΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ <<<ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ>>>.
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2007, 02:39:17 πμ »

από εκείνη την σκηνή και μετά νόμιζα πως βλέπω άλλη ταινία. Περίμενα ποτε θα πεταχτεί ο Joker ή κάτι, βρε αδερφέ.

κατά τα αλλα δεν μου πολυάρεσε...
για παιδιά, θα συμφωνήσω, δεν είναι.
υπάρχουν πράγματι σκηνές που δεν 8a eprepe να τις δούνε.  Βεβαια με χειρότερες σκηνές από TV και λοιπά μεγάλωσα κι εγώ, αλλα δεν είμαι το σωστό παράδειγμα.  

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2007, 02:14:37 μμ »

Δεν ξέρω για παιδάκια, πάντως η μάνα μου φρίκαρε , μου είπε! Εγώ δε την είδα ακόμα...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: