Αποστολέας Θέμα: Apocalypto - (2007-Mel Gibson)  (Αναγνώστηκε 3131 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 26, 2007, 02:21:05 μμ »

Λοιπόν είδα τις προάλλες το Apocalypto.

Πρόκειται για έργο που γαμει παντελώς όση ώρα κρατάει αλλά αφου τελειώσει δεν σου αφηνει το συναίσθημα ότι είδες εργάρα.. περίεργα ανάμικτα συναισθήματα. Αν μη τι αλλο μιλάμε για εκπληκτική σκηνοθέσία από τον Μελ Γκίμπσον (λίγο μαλάκας μου κάνει βέβαια αλλά όκ), εκπληκτικές σκηνές, φωτογραφία, σενάριο με μόνο 2 "ερασιτεχνικά" σημεία παρόλο που ειναι νέος στον τομέα αυτό ο Γκίμπσον και φοβερές ερμηνείες από παντελώς αγνωστους ηθοποιούς. Η ταινία δεν χρησιμοποιεί ουτε μισό λεπτό την αγγλική γλώσσα. Αν δεν κάνω λάθος ειναι στα γαλλικά.

Ειναι μεγάλη σε διάρκεια και πιστεύω αξίζει να την δει κάποιος στο σινεμα. Εχει πολύ καλά σπλάττερ στοιχεία χωρίς πλάκα, με πρόσωπα να αποκολουνται ,καρδιες να βγαίνουν real time Και αλλα υπέροχα. Εμένα φυσικά δνε με αγγιξε αφου εχω γαλουχηθέι με splatter από την παιδική μου ηλικία και πολύ περισσότερο από την γνωριμία μου με τον kgb. Αξιζει να το δειτε το εργο. Αφηγειται την ιστορια μιας εξαθλίωσης, μιας μάχης, μιας διαφορετικής ομάδας ανθρώπων, μια κουρσα επιβίωσης όλο το έργο.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 04:29:41 μμ »

o tug vlepi splatter?

emena pantws olo afto to glamourato promotion den me protrepi na asholitho idietera....
billias
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 08:05:04 μμ »

Παράθεση από: "tug"
Εχει πολύ καλά σπλάττερ στοιχεία χωρίς πλάκα, με πρόσωπα να αποκολουνται ,καρδιες να βγαίνουν real time Και αλλα υπέροχα.

Ψψψψ αυτά είναι.Αφού έχει τέτοια τότε σίγουρα αξίζει να τη δω και μάπα να είναι κατά τ'άλλα. :lol:

ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ....
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 08:40:44 μμ »

ο mel gisbson δεν είναι και τόσο μαλάκας. είναι ξυδάκιας & είναι και αντισημίτης... τι άλλο να ζητήσει κανείς;  
traeytwr
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 02:32:10 πμ »

βασικά γλώσσα της ταινίας είναι μια διάλεκτος των μάγιας ή των απόγονων τους στην ίδια περιοχή.

όσο για τον μελ γκίμπσον ανήκει σε μια κωλοχριστιανική αίρεση -γι αυτο και η ταινία του για τον χριστό- αλλά ρε παιδιά έπαιξε στο braveheart και στο lethal weapon οπότε έχει κάνει και κάτι χρήσιμο στη ζωή του.....
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: