+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Πολιτικά» Στρατιωτικα» ηθικο προβλημα;
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: ηθικο προβλημα;  (Αναγνώστηκε 10228 φορές)
manos
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 23, 2007, 09:04:55 μμ »

με αφορμη το  τοπικ ΑΑΑΑκυρο θέλω να θέσω το εξης ερωτημα και να ακουσω τις σκεψεις σας... υπαρχει ηθικο προβλημα με το να παιρνεις χαρτια τυπου ι5 κτλ ή οχι;;
makis
Newbie
*

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2007, 10:18:28 μμ »

Ότι έχει κανείς καλό είναι  :twisted:
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2007, 12:36:05 πμ »

αχαχαχαχα      ναι, πάρτο κι ας είναι αχρείαστο!    :lol:  
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2007, 01:14:48 πμ »

Ι5 οεοεοεοε

τι μλκιες ειναι αυτες με τις επανεξετασεις ρε παιδια...

απλα καλο θα ειναι να προσεξεις τι θα πεις μην τυχον και σου φορτωσουνε τιποτα κωλο ψυχιατρους, για αυτο μετρια πραγματα ε... μην αφησετε τελειως ελευθερη την φαντασια σας
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2007, 06:24:10 μμ »

Παρε Ι5.Ειναι πολυ απλο.Οι στρατιωτικοι δεν ειναι αγριοι οσο φανταζεσε.Αντιθετα ειναι οι περισσοτεροι δειλοι και φοβουνται το παραμικρο και ειδικα να μην χασουν τη θεσουλα τους. Ειναι ηλιθειοι και το μονο που θελουν ειναι να παιρνουν το μισθουλη τους κολοβαροντας καθε μηνα.Αρκετοι απο αυτους θα ειχαν ανετα το Ι5 στο τσεπακι τους και μαλιστα νομιμα αφου δεν την παλευουν μια. Δεν θα ασχοληθουν και πολυ με σενα.Εγγυηση.

Οσο για το αν ειναι ηθικο ..μονο για πλακα μπορεις να το πεις αυτο! Στο στρατο δεν υπαρχει ηθικη.Οποιος ειναι ηθικος στο στρατο τον περνανε για μαλακα και γινεται αγγαρειομαχος.

-Nomos einai to dikio toy Giwta-
traeytwr
Junior forumist

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 09:27:24 μμ »

για μενα δεν παιζει θέμα ηθικής αλλά περισσότερο "μαγκιάς". με το να παιρνεις ι5 δεν χτυπας το σύστημα αλλά χρησιμοποιείς τα παραθυράκια του για να επωφεληθείς απ αυτό. το ιδανικό θα ταν να πεις ένα μεγάλο φακοφ στον στρατολόγο και να φύγεις. βέβαια αυτό μπορεί να χει και συνέπειες αλλά αυτό είναι το νόημα της μαγκιάς.
 εγώ προς το παρόν φαντασιώνομαι ότι απλά δεν θα παρουσιαστώ και θα με κυνηγάν αλλά παίζει και γω στην πορεία να ενργήσω με μεγαλύτερο "ρεαλισμό". πάντως απο μέρους μου δεν παίζει πρόβλημα με τους ι5αδες απλά αυτούς που παραδέχομαι είναι οι αρνητές στράτευσης.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 11:04:03 μμ »

Ορμώμενος από το σχόλιο του traeytwr πρέπει να πω βέβαια ότι και εγώ 'παραδέχομαι' αυτούς που ζουν και πράττουν χωρίς συμβιβασμούς, αλλά είναι μερικοί συμβιβασμοί που είναι καλύτερα να τους δεχτείς (καλύτερα για σένα δηλαδή) παρά να τους αρνηθείς. Δηλαδή να τους δεχτείς, για να μπορέσεις να κάνεις κάτι άλλο, όχι επειδή 'άραξες'...Αυτό βέβαια έχει να κάνει με τον άνθρωπο και ο άνθρωπος που αρνείται ολικά το στρατό έχει κάτι στο μυαλό του και προφανώς του ταιριάζει σαν ιδιοσυγκρασία η ακραία αυτή επιλογή. Και προφανώς θα υπάρχουν και άλλα επιχειρήματα υπερ αυτής της απόφασης, πέρα από το όλο 'ηρωικό' του θέματος....

Επίσης να πω ότι ο 'ρεαλισμός' είναι πολύ πιο ρεαλισμός από ότι φανταζόμαστε και επίσης πολύ σημαντικός στις αποφάσεις μας και στη ζωή μας. Αν θέλουμε να μην ονειροβατούμε, that is....

Λέγοντας και αυτά, εννοώ ότι δεν έχει και πολύ νόημα να συγκρίνεις το Ι5 με την άρνηση - πιο είναι πιο ανατρεπτικό για το σύστημα.  Αλήθεια, λειτουργεί η εναλλακτική θητεία; Νομίζω πως έχει ψηφιστεί....
traeytwr
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 02:15:18 πμ »

η εναλλακτικη θητεια εχει ψηφιστει και είναι με λίγα λόγια απάνθρωπη. ειναι το διπλάσιο της κανονικής, σε στέλνουν στου διαόλου τη μάνα με βασικό μισθό κτλ. είναι καθαρά τιμωρητική.

δεν διαφωνώ με αυτά που λες. από πρακτική σκοπιά σίγουρα είναι προτιμότερο ένα άτομο με ανατρεπτικές διαθέσεις να διαθέσει την ενέργεια του σε άλλα πράματα παρά στο να κρύβεται από τον στρατολόγο. νομίζω ότι τα πάντα όσον αφορά τις πολιτικές μας επιλογές πρέπει να κρίνονται από μια ζυγαρία που θα λέει αν αυτό που θα κάνεις θα έχει κοινωνικό αντίκρισμα.
δλδ το να κάψω την ταυτότητα μου σίγουρα είναι σύμφωνο με τις πεποιθήσεις μου και σίγουρα θα ήθελα να το κάνω αλλά κρίνοντας 1. από το ότι δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα χωρίς αυτήν 2. δεν θα μπορέσω να πείσω κανέναν να κάνει το ίδιο γιατί κανείς δεν θα ναι μαλάκας σαν εμένα λέω ότι δεν αξίζει τον κόπο.
για τον στρατό όμως και και για τις παρελάσεις τώρα τελευταία νομίζω ότι αξίζει να θυσιάσεις κάτι γιατί κάθε καινούργια άρνηση είναι σημαντική βοήθεια στο "κίνημα" (αν βέβαια σ ενδιαφέρει αυτό).
σίγουρα όμως είμαι ο τελευταίος που θα κρίνει πόσο "επαναστάτης" είναι ο καθένας
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 08:57:00 μμ »

Παράθεση
η εναλλακτικη θητεια εχει ψηφιστει και είναι με λίγα λόγια απάνθρωπη. ειναι το διπλάσιο της κανονικής, σε στέλνουν στου διαόλου τη μάνα με βασικό μισθό κτλ. είναι καθαρά τιμωρητική.
δεν ακούγεται πάντως και πολύ χειρότερο από αυτό που συνήθως ακολουθεί τη στρατιωτική θητεία, δηλαδή τη μισθωτή εργασία.....
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 04:47:04 πμ »

Δεν ειναι βασικός μισθός, ειναι κάπου στα μισά δυστυχώς. Επίσης θεωρείτε φυλακή και όχι εργασία, τα ωραρια ποτέ δνε ειναι νορμαλ, ετσι ειναι γνωστό τώρα δεν ξέρω.
Αλλα το πιο βασικό, μετά σε όλη σου την ζωή εχεις πρόβλημα, τσεκάρετε και τι ζηταει ο ΑΣΕΠ πχ και θα καταλάβετε.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 01:11:10 μμ »

Παράθεση από: "tug"
Αλλα το πιο βασικό, μετά σε όλη σου την ζωή εχεις πρόβλημα, τσεκάρετε και τι ζηταει ο ΑΣΕΠ πχ και θα καταλάβετε.

Καν'το λιγο πιο λιανα αυτο γιατι δεν το καταλαβαινω! Δεν ειχαμε πει πως το Ι5 δεν σου βγαζει προβλημα αργοτερα (σχετικα με προσληψη σε δημοσιες υπηρεσιες κτλ.); Η εναλλακτικη θητεια θεωρειται αλλιω; (επειδη, οπως λες, μετραει για φυλακη;) Το μονο που βρηκα σε προκηρυξη του ασεπ ειναι αυτο:

5. Οι άνδρες μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.

απο εδω (σελιδα 4).
locke
Newbie
*

« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 09:18:17 μμ »

Παράθεση από: tug
Καν'το λιγο πιο λιανα αυτο γιατι δεν το καταλαβαινω! Δεν ειχαμε πει πως το Ι5 δεν σου βγαζει προβλημα αργοτερα (σχετικα με προσληψη σε δημοσιες υπηρεσιες κτλ.); Η εναλλακτικη θητεια θεωρειται αλλιω; (επειδη, οπως λες, μετραει για φυλακη;) Το μονο που βρηκα σε προκηρυξη του ασεπ ειναι αυτο:

5. Οι άνδρες μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.

απο εδω (σελιδα 4).

Ο ΑΣΕΠ μέχρι στιγμής ζητάει(τεκμηριωμένα) ότι ακριβώς ανέφερε ο αυτόματος.Στο www.omhroi.gr τα πράγματα είναι ξεκάθαρα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και γενικά όσον αφορά την εκπαίδευση...αν έχετε ακούσει κάτι καινούριο πείτε και σε μας, γιατί μας ενδιαφέρει.Το Ι5 μπορεί να σου βγάλει πρόβλημα αν χαίρεις αστείρευτης γκαντεμιάς και μόνο.Και αν σε "αποκαλύψουν" θα έχει γίνει παράνομα, επομένως την ψάχνεις δικαστικώς.Το αν θα βρεις το δίκιο σου είναι άλλη ιστορία, απλά ρισκάρεις.Καλό θα ήταν να μην γράφονται απόψεις που δεν είναι σίγουρες 100% καθώς είναι ένα θέμα ευαίσθητο και μαλακισμένο συνάμα.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 04:08:51 μμ »

Οχι παιδιά δεν καταλάβατε. ΤΟ I5 σαφώς και δεν σου δημιουργεί πρόβλημα. Εχει λήξει αυτο το θέμα υποτίθεται. Ομως κάπου ανακάλυψα για κάτι συμμετοχές σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που ανέφερε καθαρά ότι δεν επιτρέπονται οι αντιρησσίες συνήδεισης. Θελει ψάξιμο αλλά δυστυχώς αυτό το είδα και ειναι γεγονός. Τωρα αν ισχύει σε όλα του ΑΣΕΠ δεν ξέρω. Οι αντιρισίες συνήδεισης θεωρούνται μου φαίνεται χειρότεροι από όλους στα μάτια του κωλοφασιστικού ετούτου κράτους.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 06:38:00 μμ »

τι λες ρε; δηλαδή όποιοι κάνουν την εναλλακτική θητεία θεωρούνται αντιρρησίες συνείδησης + δε μπορούν να δώσουν ΑΣΕΠ; ενώ οι Ι5 μπορούν να δώσουν κανονικά;;;;  είσαι σίγουρος ρε φίλε; δε μου φαίνεται και πολυ λογικό.... αλλά μου φαίνεται λογικό το να αποκλείονται οσοι έχουν κάνει φυλακή (=αντιρρησίες συνείδησης)
disd
Junior forumist

« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 12, 2007, 07:38:19 πμ »

απολέιεται να παιζει αυτο με την εναλλακτικη θητεια. μαλλον κατι λαθος καταλαβες.και μενα παραλογο μου φαινεται.

γενικα ρισπεκτ σ αυτους που δε παρουσιαστηκαν ποτε αλλα το βρισκω λιγο ακυρο να το κανεις αυτο οταν μπορεις να παρεις ι5.καταλαβαινω οτι με το ι5 καποιος θα ειναι πιο συνεπης με τις αποψεις του αλλα εδω που τα λεμε δε χτυπας το συστημα αρνουμενος τη στρατευση, ετσι δεν ειναι?
η αρνηση στρατευσης μου θυμιζει που μας λεγαν στο δημοτικο για τουσ διωγμους των χριστιανων που τουσ ριχναν στα λιονταρια αν δεν αποτασσοταν το χριστιανισμο και αυτοι προτιμουσαν να πεθανουν παρα να που απλα "δε πιστευω πια" (απλα να το πουν) και να ξεμπερδευουν.
βεβαια πλεον ελαχιστοι ειναι οι ανυποτακτοι που την πατανε , ειναι παρα πολλοι και μονο μερικουσ ατυχους σερνουν για παραδειγματισμο.οποτε ισως να αξιζει κιολας. (σταθεροτατος στις αποψεις μου ε?)

εγω οπου ναναι παρουσιαζομαι για τελευταια φορα.εχω παρει μια 6 μηνη και μια 18 μηνη και παω για το γκραντ φιναλε. καλη μου τυχη μαγκες.

.t.w
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: