+ 
|-+  Αυτο-οργάνωση » Τέχνη» d.i.y. rouxismos
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: d.i.y. rouxismos  (Αναγνώστηκε 8343 φορές)
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

::take me home::

« στις: Οκτώβριος 25, 2007, 01:23:58 πμ »

Καλά ο τίτλος του topic είναι επιεικώς άθλιος, αλλα δεν μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή και είναι μια ώρα δύσκολη του χωρισμού η ώρα.
00:31  δηλαδή. 

Επί του θέματος και επειδή βαριέμαι να γράφω προλόγους και λοιπά το θέμα μας είναι σχέδια πάνω σε ρούχα και αξεσουάρ [και όλα αυτά όχι στα γνωστά σταμπαδικα που μας pi3ane τα τελευταία χρονια].
Και αρχίζω:

αγαπητές φίλες και φίλοι θα χρειαστούμε για την δημιουργία τα παρακάτω:

δηλαδή ακριλικά χρώματα [προσοχή! ακριλικά αν δεν θέλετε να δείτε το σχέδιο σας να ξεβάφει (ναι ναι ναι.. το έχω πάθει επειδή δεν πρόσεξα τα σωληνάρια)]
πινέλα και παλέτα.

ας υποθέσουμε πως έχουμε ένα απλό λιτό και απέριττο μονόχρωμο t shirt (σε άλλο topic θα μάθουμε να φτιάχνουμε αυτό το t shirt ) παίρνουμε μια εφημερίδα ή χαρτί ή διαφάνεια (προτιμούμε εφημερίδα γιατί έχουμε και οικολογική συνείδηση) και το βάζουμε ανάμεσα στα υφάσματα, γιατί δεν θέλουμε να δούμε ξαφνικά το σχέδιο σχεδιασμένο δυο φορες και αρχίζουμε το έργο με προσοχή να μην κολλήσει η εφημερίδα στο ύφασμα.
Αφού τελειώσουμε το έργο έχουμε δυο επιλογές:
επιλογή πρώτη  το αφήνουμε κάνα 8oro να στεγνώσει
επιλογή δεύτερη  το σιδερώνουμε βάζοντας πάνω στο σχέδιο ένα κομμάτι ύφασμα για να μην το δούμε τυπωμένο στην πλακα.
προσοχή partII! το ύφασμα που θα χρησιμοποιήσουμε να μην είναι τύπου πετσετε ή γούνινο ή οποιοδήποτε με εξωτερικές ίνες γιατί δεν θέλουμε να δούμε το σχέδιο μας τριχωτό.
A! υπάρχει και μια τρίτη επιλογή, στεγνώνουμε το χρώμα με το σεσουάρ.

Αν βεβαια είναι καλοκαίρι δεν χρειάζεται ούτε σιδέρωμα ούτε τίποτα. Στεγνώνει από τη ζεστη.

Ke kapos etsi agapites files ke filoi to rouxalaki mas ine etoimo kai moiazei me ta parakatw:

και πριν τελειώσω όπως είπα δεν χρειάζεται να γίνει μονο σε ρούχα αυτό. Εγώ πια σχεδιάζω οτιδήποτε μπορεί να φορεθεί όπως αυτό που το ονόμασα χαϊδευτικά "θλάση συνδέσμου και τα μυαλά στα κάγκελα"

Η μονη του φροντίδα είναι στο πλύσιμο που θέλει το μέσα έξω, σε κρύο νερό και φυσικά στο χέρι.

Και τέλος μερικά tips που έμαθα με την ενασχόληση μου:
1on_ υπάρχουν ειδικά χρώματα για υφάσματα που προσωπικά δεν συνιστώ γιατί είναι και πιο ακριβά και χαλάνε και δεν έχουν τόσο μεγάλη διάρκεια σε σχέση με τα ακριλικά και σε κάποια υφάσματα όπως ένα είδος δερμάτινης δεν στέκονται.
2on_ όταν το ρούχο είναι οποιοδήποτε άλλο χρώμα εκτος λευκού, φτιάχνουμε το περίγραμμα του σχεδίου και το περνάμε μια άσπρη βάση. Όταν στεγνώσει το βάφουμε κανονικά. Όσο πιο πολύ το παστώσουμε τόσο πιο εύκολα θα βγάλουμε τις skies των χρωμάτων.

νομίζω υπάρχουν και κάτι αλλα tips που ξέχασα  . όταν και αν τα θυμηθώ θα τα γράψω

negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 12:18:04 μμ »

Εσύ εδώ βλέπω ότι φτιάχνεις πολλές ομορφιές αλλά το κουστούμι πορείας που μ είχες υποσχεθεί ακόμα δεν το έχω δει...
Είχα ξεκινήσει κ εγώ νταραβέρια με diy-painting σε υφάσματα, μπλούζες, τσάντες, κλπ. αλλά τότε την πάλευα με διάφορες μπογιές ειδικά για ύφασμα... Το αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό κ από μεριάς ανθεκτικότητας , τουλάχιστον όσο αφορά τις μπογιές (τα πιο απλά μαρκαδοράκια ήταν εντελώς της πλάκας) κ θυμάμαι ότι μετά από το τελείωμα του σχεδίου , έπρεπε να περιμένεις γύρω στις 6 ώρες μίνιμουμ για να στεγνώσει λίγο κ να περάσεις στο σιδέρωμα (που στην περίπτωση των ανάγλυφων , έδινε κ ένα ωράιο εφέ φουσκώματος)...

Ερωτήσεις κοινού:
Με τα ακρυλικά πετυχαίνετε στάνταρ την ίδια ανθεκτικότητα ?? Γιατί λέτε ότι μπορεί να είναι κ καλύτερα από τις μπογιές για τα ρούχα , ε ?
Για δε λέτε στα παιδιά να την παλέψουν με χάρτινες-αναλώσιμες παλέτες ? (έτσι, για να πω την μαλακία μ)

Μπράβο ρε lady , μ άνοιξες πάλι την όρεξη στο συγκεκριμένο κομμάτι diy κατασκευών !!
Λοιπόν , τέρμα τα ψόφια , δώσε ημ/νία κ ώρα για να περάσω από το σπίτι σου για μια επίδειξη (το μοντέλο θα το κάνω εγώ??) κ γενικό σουαρέ .....

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 07:12:36 μμ »

κάτι μου λέει αυτό το κοστούμι πορείας, αλλα δεν το έχω ακριβώς. xmou.. πάλι μιλάω και μετά ξεχνάω 

απαντήσεις στο κοινό:
θα τα ξαναπώ [αν και τα eipa στο πρώτο post] αλλα πιο αναλυτικά:
winsor&newton VS textil marabu
Δεν μπορώ να απαντήσω απλά ποιο είναι πιο ανθεκτικό, αλλα μπορώ να σου πω τα παρακάτω:

_ τα marabu δεν τα διαλύεις σε νερό και δεν μπορείς να δόσεις την "ένταση" που θες στο σχέδιο.
ενώ στα ακριλικά το αποφασίζεις εσύ.
_βεβαια αν έχεις να βάψεις ύφασμα που είναι λευκό το απορροφά καλύτερα, αλλα αυτό γίνετε και με τα w&n.
_ όταν έβαψα την θήκη των γυαλιών μου χρησιμοποίησα τα μαραμπού για τον ουρανό και δεν κράτησε το χρώμα στο ύφασμα σε σχέση με τα αλλα σχέδια που τα είχα κάνει με ακριλικό και μείνανε. [άρα δεν είναι για όλα τα υφάσματα]
_ από τα 5 χρώματα που μου είχαν μείνει [της marabu] τα 2 έχουν χαλάσει στην συσκευασία τους και τα πέταξα, ενώ με τα ακριλικά δεν παίζει αυτό.
_πάντως νομίζω πως τα w&n κρατάνε κομματάκι καλύτερα..

αυτά νομίζω.
τώρα όσο έχει να κάνει με τις χάρτινες παλέτες, δεν ξέρω κατά ποσο βολεύουν.
άσε που με τις πλαστικές σου μένουν και αναμνήσεις, αφού δεν ξεβάφουν εντελώς τα χρώματα. Και μετά μαζεύεις τα εγγονάκια στο τζάκι και τους λες "αυτό το κόκκινο είναι από το pano που σχεδίασα τoooτε στο πολυτεχνείο και δεν είχαμε να την ξεπλύνουμε"

μοντέλο δεν χρειάζομαι.. έχω την κούκλα 
pm me να μου θυμίσεις τι είναι το κοστούμι πορείας, plz.

javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:36:54 μμ »

Τώρα έχω καταπορωθεί και το θέμα πάει πολύ μακριά γιατί σε μια νέα κοινωνία εγώ θέλω ο καθένας να διακοσμεί μόνος του την μπλούζα,-όπως δείχνεις εσύ δηλαδή- να φύγουμε από αυτή την κοινοτοπία που μας περιβάλλει..BRO!
Thodorhs
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2011, 10:32:49 μμ »

Απλο ..φτιαξε ενα stencil και παρε το πινελο και κανε το ιδιο που θα εκανες με ενα sprey τωρα τα stencil μπορεις να τα βρεις ή στο google ή σε κανα site σαν και αυτο http://www.spraypaintstencils.com/

Η ελευθερία δεν είναι αγαθό ούτε δικαίωμα ... είναι απόφαση!
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2011, 08:42:15 μμ »

para poly endiaferon san 8ema. exw thn ekshs enstash omws! ta akrylika xrwmata me to nero de 8a alloiw8oune??? edw px, sto pinelo, otan to ksepleneis apo to akryliko vgainei arketo xrwma. symfwnw me javaspa, se mia nea koinwnia 8a htan poly pio omorfos aytos o tropos rouxismou an kai aytos (se elaxisto va8mo vevaia) paizei kai sth twrinh, einai omorfo px ta skisimata pou kaname sta pantelonia palia, oi paramanes, ta grammena jean me markadoro klp, to 8ema einai na yparxei pws na to pw.. diaforetikos "polyxrwmos" kyriolektika plh8ysmos kai oxi mia amorfh ousiastika axrwmh maza opws exei katanthsei o plh8ysmos eidika stis megaloupoleis otan se kanoun na noiw8eis enas ari8mos, me ta idia rouxa, tis idies antilhpseis, ayta ta "prepei" tous.. o an8rwpos xanei thn ousia ths diaforetikothtas tou, gt o ka8e an8rwpos einai kai de pavei na einai monadikos. gnwmh mou..

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: