Αποστολέας Θέμα: Προσπάθεια διαχωρισμού του forum από το site.  (Αναγνώστηκε 9999 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 09:49:06 μμ »

Είχε συζητηθεί πρόσφατα μετάξι εμενα και tug καθώς και σαν ιδέα από φίλους και χρηστες του site να γίνει ένας διαχωρισμός μετάξι του forum και του site. Όπως θα παρατηρήσατε εξαφανίστηκε από την αρχική σελίδα το "Latest Forum Posts".

Αυτό είναι ένα κομμάτι τις αλλαγής. Πολύ σύντομα θα διαχωριστεί εντελώς το forum από το site και μάλλον μια απτής ιδέες που σκεφτόμαστε να υλοποιήσουμε είναι το άνοιγμα του forum σε νέο παράθυρο με το πάτημα link στο κεντρικό menu.
Θέλω να επισημάνω απλώς τους λόγους που μας οδήγησαν σε αυτήν την απόφαση. Έτσι λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) Ο developer που φτιάχνει το component του joomla που χρησιμοποιούμε σταμάτησε την υποστήριξη της δουλειάς του. Έτσι σύντομα με την νέα version του forum θα πρέπει να γίνει η αλλαγή και ας μην υπάρχει υποστήριξη. Αυτό θα οδηγούσε σε πολλά νέα προβλήματα να εμφανιστούν και έτσι αντί η επίλυση τους να παίρνει μερικές μέρες ίσως να πάρει πολύ περισσότερο. Δεν θέλω να αρχίσω να αναλύω τα τεχνικά πάντως όταν λέμε ότι παύει η υποστήριξη είναι βασικός λόγος για αναθεώρηση κώδικα και κατ΄ανάγκη λειτουργικότητας. Όταν με το καλο διαχωριστεί πραγματικά εντελώς το site από το forum τότε θα μπορούμε να εφαρμόζουμε αλλαγές πολύ πιο εύκολα και ταχύτατα χωρίς να φοβόμαστε μην χαλάσει το site. Νέες αλλαγές/τροποποιήσεις θα είναι παιχνιδάκι.

2) Νέοι άνθρωποι που μπήκαν στο site εξέφρασαν την αντίθεση τους όταν είδαν στην κεντρική σελίδα να φαίνονται τυχαία posts που δεν είχαν σχέση με το diy. Και πολλές φορες αντί να δημιουργούν καλή εντύπωση, μπερδεύουν και σε μερικές περιπτώσεις δημιουργούν σύγχυση.

3) Τέλος προσωπικά δεν θεώρησα ποτε το forum ξεχωριστό κομμάτι του site όπως έχει αναφερθεί. Αντιθέτως η βασική μου ιδέα είναι να είναι όλα ένα. Για αυτό και έτσι είχε δημιουργηθεί το site.

Έτσι λοιπόν θέλω απλά να σας παρακαλέσω όλους να δείξετε κατανόηση για τους λόγους που μας οδήγησαν σε αυτήν μας την απόφαση, και ελπίζουμε να το συνηθίσετε χωρίς προβλήματα. Σας ευχαριστούμε όλους και ελπίζουμε να μην σας περνάει απτό μυαλό ότι προσπαθούμε να θάψουμε το forum. Το site χωρίς το forum ούτε θα είχε τόση απήχηση ούτε the έβγαινε πρώτο σε κάθε σχετική google search

love is the basis of our revolution
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 09:26:59 πμ »

Kthulu, τελικά δε θα το γυρίσετε σε SMF που λέγατε; Νομίζω πως δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να μετατρέψεις το forum σε SMF με έναν converter -- και η bridge JSMF του JoomlaHacks.com πετάει [την χρησιμοποιώ κι εγώ] -- ούτε προβλήματα με updates, ούτε πολύ βαβούρα, ούτε τίποτα...

Για το Latest Posts module, χίλιες φορές καλύτερα αν το καλοσκεφτείς, καθώς όταν υπάρχει συνήθως συζητιούνται τα 10 posts του από όλους και όλα τα άλλα θέματα μένουν "θαμμένα". Στην ουσία χαλάει ένα forum αν είναι πάντα ορατό...

Από κατανόηση άλλο τίποτα... Κι αν χρειαστείτε βοήθεια εδώ είμαστε!

-Sino.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 10:24:51 πμ »

Εγώ πιστεύω πως η αφαίρεση της λίστας με τα latest posts κάνει το διάβασμα του φόρουμ τρομερά δύσκολο. Οι περισσότεροι θαμώνες τουλάχιστον του φόρουμ πιστεύω διαβάζουμε όλα σχεδόν τα νέα posts σε κάθε επίσκεψη μας. Τώρα δεν υπάρχει τρόπος να βλέπεις τα νέα posts και πρέπει να κοιτάς με βάση της ημερομηνίες. Αλλά και πάλι αν έχουν γραφτεί δυο ή παραπάνω μηνύματα σε διαφορετικά topics της ίδιας θεματικής ενότητας, αυτό δεν θα φαίνεται στην κεντρική σελίδα του φόρουμ. Τουλάχιστον ας έμπαινε κάπου αλλού αυτή η λίστα αν το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζεται σε όλες τις σελίδες του site.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα νέα του site. Λόγω των πολλών σελίδων του site κάποιος θα πρέπει να είναι απλά κωλόφαρδος (ή να ψάχνει για 5 λεπτά όλες τις σελίδες) για να βρει μια νέα προσθήκη, όπως για παράδειγμα μια νέα παρουσίαση στις Κυκλοφορίες.
****EDIT: Μόλις παρατήρησα πως στις υπόλοιπες σελίδες του site, πλην του φόρουμ, εμφανίζεται ακόμα η στήλη στα δεξιά με τις τελευταίες αλλαγές του site, οπότε άκυρο το από πάνω****

Επίσης πιστεύω πως διαχωρισμός της db του forum από αυτή του site θα βοηθήσει στη διαχείριση και των δυο.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 10:50:11 πμ »

δεν είναι ασχήμη ιδέα πάντως να υπάρχουν κάπου τα latest posts για μέχρι γίνει η αλλαγή
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 12:44:33 μμ »

Παράθεση από: "doesitmatter"
Εγώ πιστεύω πως η αφαίρεση της λίστας με τα latest posts κάνει το διάβασμα του φόρουμ τρομερά δύσκολο. Οι περισσότεροι θαμώνες τουλάχιστον του φόρουμ πιστεύω διαβάζουμε όλα σχεδόν τα νέα posts σε κάθε επίσκεψη μας. Τώρα δεν υπάρχει τρόπος να βλέπεις τα νέα posts και πρέπει να κοιτάς με βάση της ημερομηνίες. Αλλά και πάλι αν έχουν γραφτεί δυο ή παραπάνω μηνύματα σε διαφορετικά topics της ίδιας θεματικής ενότητας, αυτό δεν θα φαίνεται στην κεντρική σελίδα του φόρουμ. Τουλάχιστον ας έμπαινε κάπου αλλού αυτή η λίστα αν το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζεται σε όλες τις σελίδες του site.

Επίσης πιστεύω πως διαχωρισμός της db του forum από αυτή του site θα βοηθήσει στη διαχείριση και των δυο.

Μα δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου με ημερομηνίες κτλπ! Γι' αυτό υπάρχουν εκεί οι επιλογές "Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη" και "Αναπάντητες δημοσιεύσεις"! Συν τοις άλλοις, τα εικονίδια αλλάζουν ανάλογα με το αν έχεις διαβάσει ένα thread ή όχι... Το θέμα με το module Recent Posts είναι πως όντως, αν κάποιος θέλει να διαβάσει όλα τα νέα posts, συνήθως καταλήγει να διαβάζει από βαρεμάρα τα *10* τελευταία posts [ή όσα εμφανίζονται στα Recent Posts] και όλα τα υπόλοιπα να ξεχνιούνται παύλα θάβονται.

Συνήθως οι bridges θέλουν/προτιμούν την ύπαρξη των δύο databases σε μία [του Joomla] με διαφορετικά prefixes. Δεν το βρίσκω μεγάλο πρόβλημα αυτό...

Τέλος πάντων, πολύ φιλοσοφία...   Kthulu, πες μας μία γνώμη / τι σκέφτεστε...

-Sino.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 01:36:48 μμ »

Παράθεση από: "Sino"
Μα δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου με ημερομηνίες κτλπ! Γι' αυτό υπάρχουν εκεί οι επιλογές "Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη" και "Αναπάντητες δημοσιεύσεις"! Συν τοις άλλοις, τα εικονίδια αλλάζουν ανάλογα με το αν έχεις διαβάσει ένα thread ή όχι...

Αυτό όμως προϋποθέτει πως έχεις συνδεθεί ήδη με το site. Οπότε σε περίπτωση που βαριέσαι, δεν μπορείς ή δεν θες να συνδεθείς δεν μπορείς να δεις τα τελευταία posts.

Παράθεση από: "Sino"
Το θέμα με το module Recent Posts είναι πως όντως, αν κάποιος θέλει να διαβάσει όλα τα νέα posts, συνήθως καταλήγει να διαβάζει από βαρεμάρα τα *10* τελευταία posts [ή όσα εμφανίζονται στα Recent Posts] και όλα τα υπόλοιπα να ξεχνιούνται παύλα θάβονται.

Δεν πιστεύω πως είναι τόσο πρόβλημα αυτό μιας και το site δεν έχει και τόσο μεγάλο αριθμό μηνυμάτων. Δεν είναι έτσι κι αλλιώς πολλά τα θέματα που συζητιούνται συγχρόνως δηλαδή. Οπότε αν είσαι σχετικά συχνός επισκέπτης δεν είναι πάνω από 10 τα θέματα με καινούργια posts. Άλλωστε όποιος έχει την όρεξη να ανατρέξει σε παλαιότερη συζήτηση και να πει κάτι πάνω στο θέμα, θα ψάξει να την βρει και θα το κάνει.

Sid
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 04:21:49 μμ »

απο τη μια συμφωνω με το α ειναι καπως πιο αποκομμενο το φορουμ
μα απο την αλλη συμφωνω 10000000% με τον doesitmater ειδικα οσο αναφορα τα latest posts.

αν γινεται,μπορει να γινει αυτο που λεει ο kthoulou να βγαινει το φορουμ μεσω λινκ και να υπαρχει εκει η στηλη με τα τελευται ποστ.
δειτε το,και αν ειναι εφικτο,σκεφτητε το. :wink:
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 05:59:07 μμ »

Eγώ παραμένω πάντως στην άποψη του ότι χίλιες φορές καλύτερα που βγήκαν τα latest posts. Ολοι διαβάζαν αυτά και δείναν και λάθος εικόνα καθώς κυριαρχούσαν ελάχιστα θεματα.
Επίσης όπως είπε και ο Sino υπάρχει το view latest posts και σορρυ αλλά προσωπικά θεωρώ ότι όποιος βαριέται να πατήσιε στο forum και να πατήσει login (αν εχεις πατήσει remember me στα πλαισια κωδικού δεν χρειάζεται να τα ξαναβάλεις ποτέ) μαλλον θα βαριέται και να ασχοληθεί με το φόρουμ και το site.
Επίσης πάντα πρέπει να γίνονται κάποιες θυσίες και νομίζω ότι ειναι κομπλέ η συγκεκριμένη.
Οσο για τα νεα φυσικά και ειναι με χρονικό σύστημα, φροντίζουμε για αυτό και δεν νομίζω ότι ειναι δύσκολο να τα βρεις..
Αυτά.. Κάτω τα latest posts ρεεεεεεεεε, ουυυυυυυυυυυ
 :twisted:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
crispy_ambulance
Forum Normal

« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 06:24:23 μμ »

ναι δεν αντιλεγω με το αυτοματο log in αλλα και απο την αλλη οι users  του diymusic δεν ειναι μονο οι registers... αλλα και unregisters
και κουραζεσαι να καθεσαι να το ψαχνειs ολο το φορουμ.
τα latest posts μπορουν να αποτελεσουν και αφορμη για να ψαχθουν και οι υπολοιπεs θεματικεs.
εγω παντωs ετσι αρχισα να ψαχνω και αλλα.
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 06:37:46 μμ »

Πολύ σημαντικό αυτό που λέει ο crispy_ambulance για τους unregistered users.
Επίσης tug διαφωνώ πως όποιος δεν θέλει να κάνει κάθε φορά log in, βαριέται να ασχοληθεί κι'ολας! Εγώ πχ όταν είμαι όλη μέρα μπροστά στο pc και κάνω διάλειμμα είναι κάποια συγκεκριμένα τα sites και fora που παρακολουθώ και κοιτάω τα νέα μηνύματα, χωρίς να θέλω κάθε φορά να κάνω log in. Επίσης υπάρχουν άλλοι που μπαίνουν από pc άλλων και από internet cafe και δεν θέλουν να βάζουν εκεί το όνομα και το κωδικό τους. Όπως επίσης αυτοί που μπαίνουν από την δουλειά τους! Για όλους αυτούς το σύστημα χωρίς τα latest posts είναι μαρτύριο!

Επίσης διαφωνώ πως με τα latest posts θάβονται τα παλαιότερα θέματα. Τα παλαιότερα θέματα θάβονται επειδή δεν υπάρχει πια ενδιαφέρον για αυτά. Αν κάποιον καινούργιο χρήστη τον ενδιαφέρει κάποιο θέμα, θα πάει στην αντίστοιχη θεματική ενότητα, θα διαβάσει τα παλιά μηνύματα και θα γράψει και αυτός, οπότε το θέμα τα ξανανέβει. Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό σε αυτό! Όσο για εμάς τους "παλιούς" και "τακτικούς", ξέρουμε τα θέματα που έχουν περάσει, αν θέλουμε να πούμε κάτι σε παλαιό θέμα, εύκολα το βρίσκουμε και γράφουμε...

smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 08:02:56 μμ »

για τους προαναφερθεντες απο dim k crispy λογους,ρε παιδια αν δεν ειναι προβλημα βαλτε καπου να φαινονται τα latest posts...
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 12:35:45 πμ »

Συγγνώμη για την ταλαιπωρία. Υπάρχει ένα πρόβλημα με το latest forum posts. Δεν λέει να εμφανιστεί με τίποτα στη σελίδα του forum παραμόνο αν σεταριστει σαν "ALL". Σκοπός μου ήτανε να υπάρχει η συγκεκριμένη λειτουργία στο site αλλα να φαίνεται μονο στη σελίδα του forum και πουθενά αλλου. Φαίνεται ότι ακόμα και εκεί η τύχη δεν μας ήθελε (Αυτά που έλεγα σχετικά με το 1). Έτσι για την αποφυγή τις δικιας σας/μας ταλαιπωρίας και μέχρι να το φτιάξουμε η να βρούμε κάτι αντίστοιχο, ενεργοποιήθηκε όπως ήτανε προηγούμενος. Πάντως η αλλαγή που λέμε θα γίνει. Αφού όμως λυθούν διαφορα παρόμοια προβληματάκια.

love is the basis of our revolution
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 02:00:19 πμ »

Δεκτές οι απόψεις όλων, λογικές μου φαίνονται, όπως και να χει έχουμε διαφορετικές απόψεις , μέχρι να δούμε ποια θα είναι η αλλαγή τελικά και αν όντως βολέυει θα τα ξαναπούμε. Το καλύτερο θα ήταν όπως είπαμε να διαχωριστεί το forum από το site .. Τα λέμε soon.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Νίκος
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 10:25:29 πμ »

Δε γίνεται η λίστα με τα Latest Forum Posts να εμφανίζεται μόνο στην αρχική σελίδα του forum (http://www.diymusic.org/index.php?option=com_forum&Itemid=75) ; Ούτως ή άλλως εγώ αυτή έχω στ' "Αγαπημένα" μου. Αφού μόνο για το ξύλο μπαίνω στο diymusic :lol:

Καταναλωτικά γουρούνια, μας κρεμάσανε κουδούνια
αν δεν μπεις στο κοπάδι, πίσσα και πούπουλα.
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 10:51:46 πμ »

dim, δίκιο έχεις -- μπορεί να το βλέπω κάπως εγωιστικά το όλο πράγμα -- αν και πιστεύω κι εγώ πως αν θέλεις να ασχοληθείς, καλό είναι να κάνεις ένα register/login, ο κόπος είναι ακριβώς 30 δευτερόλεπτα... Και αν βαριέσαι να το κάνεις, μπορεί να βρεις πολλές δικαιολογίες. Τέλος πάντων, όπως είπα και πριν, πολύ φιλοσοφία!

Τώρα, kthulu -- έχω μία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει. Κοίταξε στο menu σου [υποθέτω mainmenu, αν και μπορεί να είναι οτιδήποτε] που έχεις βάλει το κεντρικό link για το forum. Άνοιξε το. Μήπως είναι το forum περασμένο στο menu ως Link -- Url;

Αν ναι: κάνε ένα νέο menu item, δώστου κι αυτού το όνομα Forum, και ως Menu Type δώστου *σκέτο* Component. Από τη λίστα που θα σου εμφανίσει στην επόμενη σελίδα, διάλεξε το Bridge Component που χρησιμοποιείς. Κάντο publish στη θέση που είχες το προηγούμενο menu item. Μετά, το item που είχες ήδη [το Link -- Url] απλά κάντου *unpublish*. Γιατί; Έτσι ώστε όσοι κάνανε favourite το forum στη παλιά του διεύθυνση, όταν επισκέπτονται τη σελίδα που έχουν κάνει favourite να τους εμφανίζει ακόμα το forum. Βουαλά, τώρα μπορείς να διαλέξεις αποκλειστικά τις σελίδες του forum για το module Recent Posts.

Αν όχι: δεν ξέρω τι φταίει αλλά θέλω να πληρωθώ που έσπασα το κεφάλι μου και τα έγραψα όλα αυτά...

-Sino.
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: