Αποστολέας Θέμα: Diymusic Χρηματοδότηση  (Αναγνώστηκε 40655 φορές)
nekys
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 15, 2007, 02:50:44 μμ »

ntrepomai na grapsw se greeklish giayto 8a perimenete na sthsw na locale
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 18, 2007, 09:01:27 πμ »

Για τον Shoutcast κανένα πρόβλημα, ήδη τρέχει ένας στην πόρτα 8000 που και καλά είναι του ρόττινγχάμ αλλά παίζει κόσμος αραιά και που... Απλά πείτε μου και τον ανεβάζω, δεν είναι τίποτα.
Για την ανταπόκριση δεν ξέρω τι να ετοιμάσω. 

Εκείνος ο PayPal account πότε θα φτιαχτεί; όχι τίποτα να ρχίσω να βάζω λίγα-λίγα να μαζεύονται με τον καιρό 
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 20, 2007, 02:27:45 μμ »

βάζε τα στον κουμπαρά 
ΑΗΓΙΑΝΝΗΣ
Junior forumist

« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 04:36:32 μμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΦΙΛΕ ΝΕΚΥ . ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ ΤΑ ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗ. ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΕΓΩ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ 100-150 ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΝΤΙ ΑΗ ΓΙΑΝΝΗΣ 2006(ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΗΛΑΔΗ).ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ?ΠΟΣΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΩ ΕΓΚΛΕΙΣΤΟ ΣΕ ΚΑΝΑ ΣΠΙΤΙ? ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΨΙΛΟΤΑΠΙ Κ ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ 15 ΗΜΕΡΟ. ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΙΝΤΑΚΙΑ,ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΩ , ΣΤΑ ΔΙΝΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ Κ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ. ΠΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ(ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΝΗΤΟ ΙΣΩΣ?) ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΕΝΤΡΟ K ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ PROJECT ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΡΕΥΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΧΡΩΜΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ Κ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΑΗ ΓΙΑΝΝΗ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!

ΦΙΛΙΚΑ
ΑΗ ΓΙΑΝΝΗΣ
Υ.Γ: ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΑΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΤΙ POWER ELECTRONIC Η TON LE STAT?

YOU DONT LIKE US BUT WE DONT CARE!!!
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 07:14:22 μμ »

Παράθεση
Υ.Γ: ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΑΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΤΙ POWER ELECTRONIC Η TON LE STAT?

OΧΙ ΚΑΙ ΒΑΓΓΕΛΑΚΗ ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΑ! lestat τον βασιλακη οεοεοε!

ρε συ νεκυ, απο εκτυπωση πως την βγαζεις με τα μελανια; καθε λιγο και λιγακι αλλαζεις κεφαλες ή εχεις κανα καλο μηχανημα;
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 10:46:23 μμ »

Βασικά αν συμφωνούμε όλοι στα πρακτικά, δηλαδή του να αρχίσουμε να μαζεύουμε χρήματα που θα πάνε είτε σε μπάντες, είτε σε ηχογραφήσεις, είτε σε συλλογές της σκηνής, είτε στο να φτιαχτεί κάτι καλό ή γενικώς για το diy και για υποστήριξη ανθρώπων μπορω να δώσω εναν λογαριασμό και να αρχίσουμε. Το paypal δεν βολεύει γιατί για να βγάλεις μετά λεφτά πρέπει να τα κάνεις μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό και δεν το εχω ψάξει ακόμα αν και θα το χρειαστώ να μαθω πως γίνεται σύντομα για κάτι δικά μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2007, 10:48:06 μμ από tug »

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 11:28:09 πμ »

συμφωνείτε να φτιαχτεί ένα μινι-πριβε φόρουμ για να συζητήσουμε αυτά; μπορεί να το φτιάξει κάποιος, κάτι πολύ ετοιματζίδικο, εύκολο, με ένα μόνο θέμα δηλαδή; kthoulou? και όποιος θέλει να συνεισφέρει οικονομικά να στέλνει PM σε κάποιον απο μάς και να του δίνουμε το link?

Τώρα αν γιώργο θες να δώσεις το όνομά σου και το λογαρισμό σου και δημόσια, εδώ δημόσια, εμένα δε μου πέφτει λόγος. Όμως για να βεβαιωθεί κάποιος ότι τα λεφτά κατατίθενται, πρέπει να ξέρει και ένα όνομα...
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 12:30:26 πμ »

Ακουστε, με το PayPal μπορείς να κάνεις "σύνδεση" ενός τραπεζικού λογαριασμού με τον λογαριασμό PayPal. Εμένα όσες φορές μου έχουν βάλει χρήματα από εκεί, μεταφέρονται αυτόματα στον λογαριασμό μου.
Με το πριβέ φόρουμ ψιλοσυμφωνώ. Δυστυχώς ο σέρβερ μου είναι πεσμένος και θα αργήσει καμιά βδομάδα να σηκωθεί άρα τώρα δεν μπορώ να το φιλοξενίσω εγώ.

Ο πρίντερ ευτυχώς είναι αρκετά οικονομικός. Τρώει κοντά 1 μελάνι εγχρωμο και μισο μαύρο στα 100 CD. Και τα μελάνια τα ξαναγεμίζω.
doctorgrind
Newbie
*

« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 10, 2007, 02:27:06 μμ »

ιελα!βασικα ρωτω,τι εγινε με τη φαση,τιποτα ε?
βασικα πρεπει να υπαρξει ο τραπεζικος λοαρκασμος.νομιζω παντως οτι το να βαλει ο tugas αυτα τα στοιχεια που λες kgb στην διαθεση του καθενα δεν ειναι προβλημα γιατι μονο να βαλεις λεφτα μπορεις οχι να παρεις...
Η συζητηση εχει εκτροχιαστει πολλες φορες κυριως εξαιτιας του neky(χωρις κακια αλλα δεν συζηταται η δημιουργια diy label η το ποσα αντιγραφικα εβαλες).
Παντως κακα τα ψεματα για να βγει κατι σοβαρο απαιτειται συνχρηματοδοτηση απο πολλους...(Γιατι κολλατε με τα κωλοcd,βινυλιο ρε μουτρα,και μη λετε δεν εχουμε γιατι αν ρωτησετε τους γονεις σας οι μισοι εχετε και δεν το ξερετε).
Εγω παντως πιστευω οτι προεχει η δημιουργια του τροπου που θα κατατιθενται τα λεφτα...
Φιλια σε ολους(δεν εχω πλυνει τα δοντια μου...)
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 10, 2007, 04:31:44 μμ »

Νομίζω χρειάζονται τα εξής:

1) να πει κάποιος εναν λογαριασμό για καταθέσεις, όντως δεν ειναι πρόβλημα από όσο γνωρίζω αλλά θα προτιμηθεί να δίνεται μέσω email τα στοιχεία για λόγους ασφάλειας του ονόματος και μόνο. Εγώ από δευτέρα θα φροντίσω να ανοιξω εναν ταμιευτηρίου στην Eurobank, αν θέλετε το αναλαμβάνω *(ουτως ή αλλως θα βάλει κανείς;;  )
2) να αποφασιστεί τελικά αν θα χρησιμοποιείται αυτό το forum / τοπικ για ενημερώσεις των ποσών και της κατάστασης ή αν θα φτιαχτεί κάποιο blog (πανεύκολο πράγμα επίσης και ίσως και καλύτερα ώστε να συζητάμε εκεί αποκλειστικά για αυτό, επίσης το blog μπορουμε να φροντίσουμε να το ξέρουν μόνο οι ενδιαφερόμενοι να καταθέσουν, αν και νομίζω όσο πιο ανοιχτό τόσο καλύτερα)
3) να δηλώσουν ποιο ενδιαφέρονται να εχουν γνώμη "διοικητικά", δηλαδή με την έννοια να εχουν πρωτοβουλίες ως προς το τι cd θα θέλανε να χρηματοδοτηθεί και τέτοια πράγματα που βολεύει να αποφασίζουν 5 ατομα παρά ενα ολόκληρο φόρουμ αγνώσοτυ πλυθησμου. Εμένα τουλάχιστον με εκφράζει αυτό, με νοιάζει το ότι θα εχω βάλει καποιο ποσό να στηρίξω την φάση, ότι κι αν ειναι αυτό που θα βγει. ΤΟ να μπλέξουμε 200 ατομα να αποφασίσουμε εκ κοινού τι και πως πολύ δύσκολο αντικειμενικά. Ολιγαρχία λοιπον!  Λεμε τώρα. Μια ιδέα ειναι αυτή πιο λειτουργική απλά.
4) ώστε να λειτουργήσιε καλύτερα και το 3 που έθεσα ίσως να προσπαθούσαμε να θέσουμε κάποια όρια του τύπου "οχι συλλογές από αγνωστους", " οχι cd για τον φίλο του φίλου που καμία ενδειξη επαφής δεν εχει με την σκηνή" και αλλα τέτοια.. Λεμε τώρα. 

Αυτα νομίζω ειναι όλα και είμαστε έτοιμοι. Και ο λογαριασμός και το blog αν ειναι να γίνει αλλά και όλα μπορούν ανετα μεχρι το επόμενο Σαββάτο να ειναι ετοιμα. Τι λέτε;

Maniac_Butcher
Junior forumist

« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 10, 2007, 05:53:18 μμ »

Νομίζω οτι το ποιο σωστό είναι να επιλεγεί το τι θα χρηματοδοτηθεί απο τους ίδιους που θα καταθέσουν τα χρήματα (όπως έχει προαναφερθεί και απο άλλους) έτσι δεν θα υπάρχει και το "πρόβλημα των 200",
εκτός και αν εννοείς οτι θα υπάρχουν καμιά διακοσαριά άτομα που θα καταθέσουν χρήματα και θα είναι δύσκολη η επιλογή, αλλά ακόμα και έτσι προτιμώ την ψήφο απο όλους όσους συνεισφέρανε. Κάνεις ένα poll και οτι δείξουν  τ' αποτελέσματα...
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 10, 2007, 06:16:10 μμ »

Επισης, κανει καποια διαφορα το εαν καποιο ενδιαφερομενο ατομο θα πρεπει να στειλει email για να μαθει τα στοιχεια λογαριασμου ή εαν θα μπορει να πατησει ενα κουμπακι & να τα καταθεσει απ'ευθειας. Η πρωτη επιλογη αποκλειει σχεδον ολοκληρωτικα τους περαστικους που ειπαν να ριξουν & "καν'να φραγκο στο κουτι" - μεχρι να κατσεις να στειλεις email & να λαβεις απαντηση, το πιο πιθανο ειναι να το εχεις ξεχασει (μην υποτιματε το φαινομενο της μνημης χρυσοψαρου που μαστιξει τον κοσμο που αλωνιζει συστηματικα το δικτυο ). Ή το email με τα στοιχεια μπορει να ερθει σε φαση που εισαι πολυ απασχολημενος/η, & ετσι παει στα "υπ'οψιν," & τρεχα-γυρευε μετα. (Μιλαω & απο προσωπικη εμπειρια, το εχω δει στον εαυτο μου πολλες φορες.)

Φυσικα ολα αυτα που λεω μπορει να ειναι μπαρουφες, γιατι εδω δεν ειναι amazon να μπαινουν εκατομμυρια χρηστες καθε μερα - ισως να μπαινουν λιγοι & προσηλωμενοι/αποφασισμενοι. Αλλα οπου υπαρχει ενα συνολο χρηστων υπαρχει και στατιστικη συμπεριφορα, ετσι; Οποτε μαλλον δεν ειναι τοσο μπαρουφες...
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 11, 2007, 01:57:58 πμ »

Η συζητηση εχει εκτροχιαστει πολλες φορες κυριως εξαιτιας του neky(χωρις κακια αλλα δεν συζηταται η δημιουργια diy label η το ποσα αντιγραφικα εβαλες).

Που τον είδες τον εκτροχιασμό;
Το πόσα αντιγραφικά έχω μπορεί να ενδιαφέρει όλους τους υπόλοιπους πάρα μα πάρα πολύ είδικά σαν λέω ότι τα διαθέτω για να γράψει όποιος θέλει μέσα από την "χρηματοδότηση". Αν παρατήρησες καθόλου τα υπόλοιπα πόστ.
Δεν ανέφερα την δημιουργία diy net label είπα πως μοιάζει με κάτι τέτοιο και πώς θα μπορούσαμε ροττινκχαμ + χρηματοδοτημένες μπάντες να συνεργαστούμε με τι πιο απλό; Παροχή χώρου για ιστοσελίδες συγκροτημάτων και διαδυκτιακό ραδιόφωνο. Εκτός ρόττινκχαμ βέβαια.

Με απλά λογάκια, όλα ήταν μέσα στο πλαίσιο του "βοηθάω και με λεφτά αλλά μπορώ να παρέχω και τεχνογνωσία και εξοπλισμό και υποδομή. Πολύ άσχετο και πολύ αδιάφορο, ε;

Εσύ εκτός από τα λεφτάκια σου τι άλλο θα προσφέρεις; - όχι τίποτα για να παρεκτραπείς.

Υ.Γ. Όταν ρωτάνε απαντάω.
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 11, 2007, 03:04:52 πμ »

Σχετικά με τα υπόλοιπα, προτείνω:
>Ένα λογαριασμό PayPal σε κοινή θέα, τραπεζικό λογαριασμό κατόπιν συνενόησης μέσω μαιλ.
>Ας στηθεί πρώτα ένα σάιτ ή καλύτερα μπλόγκ!
>Ένα πριβέ φόρουμ με access στα μέλη των συγκροτημάτων και τους χρηματοδότες. (δεν είναι αναγκη να διαλαλούμε ότι πέρνουμε λεφτά)
>Και σχεδιάζουμε την πρώτη μας χρηματοδότηση.

Το βυνίλιο γαμεί αλλά είναι ακριβό.
Το CD βολέβει σε πολλά αλλά δεν είναι βυνίλιο

Για χώρο κλπ ΑΝ θέλετε σας δίνω.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 11, 2007, 05:50:09 πμ »

Παράθεση
ακόμα και έτσι προτιμώ την ψήφο απο όλους όσους συνεισφέρανε. Κάνεις ένα poll και οτι δείξουν  τ' αποτελέσματα...

Γαμάτη ιδέα.. Συμφωνώ. Poll.

Οσο για τον Neky ηταν αδικο εντελώς πιστέυω αυτό που γράφτηκε και καλά κάνει και απαντάει. Ας μην χάνουμε το νόημα. Neky εσυ εχεις ήδη paypal και λογαριασμό ε; να συνεννοηθούμε όταν ειναι να γίνει, είτε σε μένα ειτε σε σένα μέσα ειμαι εγώ. Επίσης κάποιος να δει αν ειναι ευκολο σε blog να βάλεις paypal button για donate. Θα το ψάξω κι εγώ αλλα αυτή την εβδομάδα δεν προλαβαίνω, αν εχει όρεξη κάποιος ας ψάξει λίγο τα τεχνικά. Blog παίρνεις και ξεκινάς πολύ έυκολα από το wordpress.com και καλό θα ήταν να μπει ενας τίτλος τύπου diydonate.wordpress.com και καλό θα ήταν να ειναι και στα αγγλικά το κείμενάκι που αναλύει ότι ειναι για την ενίσχυση της diy φάσης στην Ελλάδα. Γενικά όποιος ενδιαφέρεται για προτοβουλίες και ιδέες ας λέει εδώ. Πχ. ας γράψει κάποιος ενα κειμενάκι κι ας προτείνει πως το φαντάζεται το blog, ή ακόμα καλύτερα ας ξεκινήσει κάποιος ενα blog, εξάλου το template ειναι πολύ ευκολο να το αλλάξεις, μια κίνηση ειναι.
Αναμένω νέα σας, automaton σωστό σε βρίσκω για αυτό θα φροντίσουμε να υπάρχει και paypal.
Τα λεμε. Επίσης εχετε στο νου σας ότι για ν ατραβήξεις λεφτά από το paypal πρέπει να εχεις και λογαριασμό σε τράπεζα και να τον δηλώσεις και να παρεις τα λεφτά ως bank transfer αλλα νομίζω δεν εχει περαιτέρω χρέωση, απλά πληροφοριακά το λέω. Δηλαδή ότι λεφτά μπαίνουν στο paypal μενουν στο paypal ώσπου να διαλέξεις bank transfer από paypal στον λογαριασμό σου.
Λοιπον, ιδέες , blog, κείμενα και ξεκινάμε! Α! και ψηφοφορίες όταν μαζευτούν φράγκα για το τι τελικά θα χρηματοδοτείτε.

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: