Αποστολέας Θέμα: Diymusic Χρηματοδότηση  (Αναγνώστηκε 39800 φορές)
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 10:31:08 μμ »

Παράθεση από: "pavlosk"
Ένας σίγουρος τρόπος να ενισχυθούν τα DIY συγκροτήματα είναι να αγοράζονται τα CD τους.

Αυτο παππου ξαναπεστο! (Τελικα γιατι εχει επικρατησει τοσο πολυ η αντιληψη οτι το μονο αληθινο DIY ειναι το απολυτως τζαμπα;)
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 10:30:58 πμ »

Ρε παιδιά τι σημαίνει "ενισχύω" ένα συγκρότημα; Ξέρετε μια diy μπάντα που σταμάτησε να παίζει επειδή είχαν οικονομικά προβλήματα;

Και, όπως και να έχει, άμα δεν αγοράζει ο κόσμος CD την επόμενη φορά ας το βγάλει η μπάντα CDR και σε λίγα αντίτυπα. Δε θέλω να φανώ κυνικός ή ισοπεδωτικός [αν και έχω την υποψία ότι το έκανα ήδη], απλά για μένα δεν είναι σοβαρό πρόβλημα.
pavlosk
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

...
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 11:39:59 πμ »

Ξέρω μπάντες που έχουν μπει μέσα τρελά για να βγάλουν ένα CD επειδή θέλουν να βγάλουν κάτι το οποίο να είναι όσο καλό γίνεται. Εμένα μου φαίνεται μεγάλη αντίφαση να συζητιέται να φτιαχτεί ένας τέτοιος λογαριασμός (χωρίς να λέω ότι δεν είναι καλό) αν δε θεωρείται δεδομένη στήριξη μέσω αγοράς του υλικού που έχουν βγ'αλει τα συγκροτήματα ως τώρα.
Ο ενθουσιασμός των νέων ιδεών επειδή βρεθήκαμε εδώ και τα λέμε είναι καλός αλλά υπάρχουν και άλλα πιο πρακτικά πράγματα που μπορεί να κάνει ο  καθένας για να ενισχυθούν οι μπάντες.  
Αν γίνει αυτός ο λογαριασμός ρε KGB και σου ζητήσει μια μπάντα λεφτά να βγάλει CD θα κοιτάξεις πόσα πούλησαν στο προηγούμενο για να δεις αν θα τους δώσεις λεφτά για digipack ή για CD-R? Δεν πάει έτσι...
onealpha
Forum Normal

« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 12:26:21 μμ »

Παράθεση από: "pavlosk"
Ο ενθουσιασμός των νέων ιδεών επειδή βρεθήκαμε εδώ και τα λέμε είναι καλός αλλά υπάρχουν και άλλα πιο πρακτικά πράγματα που μπορεί να κάνει ο  καθένας για να ενισχυθούν οι μπάντες.

Σωστός ο pavlosk

arguing in the internet is like special olympics,
even if you win you are still a retard
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 01:02:30 πμ »

Μα για αυτό ακριβώς μια συνχρηματοδότηση θα έλυνε ή θα βοηθούσε σε τέτοια θέματα. Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε επι της ουσίας. Αν οι αντίστοιχες ομάδες ήταν περισσότερες , θα μπορούσαν να βοηθηθούν και περισσότερα και διαφορετικά συγκροτήματα - η μπάντα θα έβαζε ένα μέρος μόνο των εξόδων. Δε θα χρειαζόταν μια μπάντα 'να μπεί τρελά μέσα' για να βγάλει ένα cd, αν και δε βλέπω το γιατί θα έπρεπε κάποιος να καταστρφεί οικονομικά, έστω προσωρινά για να κόψει ένα παλιο-cd, ενώ μπορεί να το κυκλοφορήσει πολύ πιο φτηνά... (CDR)...

Σημειωτέον ότι μια μέση λύση (όχι δοκιμασμένη, τουλάχιστον απ'οτι ξερω)είναι αγορά ειδικού εκτυπωτή που τυπώνει σε CD. Κάποιο φίλοι που το σκέφτονται υπολόγισαν ότι πρόκειται περίπου για το μισό κόστος από ότι με κανονική κοπή, στα ίδια αντίτυπα. Μόνο που η φτηνή λύση έχει μπόλικη μανούρα και εγγραφή των CDR!

Γενικά πάντως ... το φιλότιμο δεν υπαγορεύεται με προτροπές, νομίζω ότι απλά ειμαι λίγο πιο ρεαλιστής - και εγώ αγοράζω τα ελληνικά diy cd όταν τα βρίσκω ... αλλά και οι μπάντες 'στηρίζονται' με πολλούς τρόπους. Για μένα εξίσου αν όχι σημαντικότερη είναι η επαφή του 'δημιουργού' με το 'κοινό', το σπάσιμο του φράγματος , ο διάλογος μπάντας-κοινού.

Anyway , το μοίρασμα των εξόδων από μια συλλογικότητα ατόμων από διαφορετικές πόλεις, όπως π.χ. η καινούργια ΔΙΑΤΑΡΑΞΗ,  δίνει δυνατότητες για καλύτερη και ευρύτερη διανομή και ίσως και την κατάργηση του υποχρεωτικού αντιτίμου. Και η όλη διαδικασία έχει κάτι να μας μάθει..

χαίρεται
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 11:36:50 μμ »

Συγνώμμη που επεμβαίνω αλλά το όλο θέμα το έχω ψάξει αρκετά και θα ήθελα να πω την άποψη μου.

Αξιόλογη προσπάθεια και θα ήθελα να βοηθήσω με όποιον τρόπο. Όσον αφορά το θέμα της παραγωγής των CD μια πολύ καλή λύση (η οποία σχολιάστηκε ήδη , απλά την έχω εφαρμόσει και θέλω να πω την άποψη μου)

Έχω μια μικρή DIY Net Label, παράνομη (με την ένοια ότι δεν είμαστε δηλωμένη στην εφορία κλπ) και πρόσφατα εξοπλιστήκαμε αρκετά καλά για να μπορούμε να παράγουμε πιό προσεγμένα cdακια.

Αγοράσαμε λοιπόν έναν εκτυπωτή που εκτυπώνει κατευθείαν σε cd.
Το αποτέλεσμα είναι απλά εκπληκτικό! Ολοζώντανα χρώματα, και αν η αποκάτω επιφάνεια είναι αρκετά ασημί ΔΕΝ φένεται πως είναι CD-R.
Χρησιμοποιούμε Printable CD-R τα οποία δεν είναι ακριβότερα από τα απλά cd-r.
Το κόστος της εκτύπωσης (μετά από πρόχειρο υπολογισμό είναι 0,25 λεπτά.
Μιλάμε για το κόστος του μελανιού μόνο.
Όσον αφορά τα CD-Recorder με καμιά 25ρια ευρώ μπορεί να μπεί σε ένα PC μια PCI κάρτα και να προστεθούν 2 θέσεις ακόμα για IDE, δλδ 4 συσκευές recorder. Προσωπικά το κάναμε αυτό γιατί τα cd τα γράφουμε στα 4x για "σιγουριά". Το nero έχει λειτουργία για ταυτόχρονη εγγραφή cd σε πολλαπλά recorder.

Ο εκτυπωτής στοίχισε 109 ευρώ (δεν αναφέρω μοντέλο για να μην το διαφημίσω) και δεν τρώει πολύ μελάνι.
Τα CD-Recorder στοιχίσανε έκαστο 23 ευρώ (και με ένα για αρχή γίνεται δουλειά, την label την έχω σχεδόν ένα χρόνο, έχω κάψει μετρημένα 600cd με ένα κακόμοιρο dvd-recorder και δεν έχει βγεί σκάρτο ούτε ένα)
και η PCI κάρτα γύρω στα 25 ευρώ.
δλδ 226 ευρώ.

Τθέμα είναι πως με εργοστασιακά cd έχεις σίγουρα ανώτερη ποιότητα και ίσως χαμηλότερο κόστος, ενδεικτικά τα 1000 cd εργοστασιακά πηγαίνουν γύρων στα 65 λεπτά έκαστο.
Το κακό είναι πως δεν σε συμφέρει καθόλου να βγάλεις κάτω από 1000 και έτσι κινδυνεύεις να σου μείνουν να τα κοιτάς.
Το μόνο καλό με το να τα βγάζεις μόνος σου είναι πως έχεις έλεγχο στο πόσα χρειάζεσαι-τόσα βγάζεις.

Ελπίζω να βοήθησα.
Όσον αφορά την χρηματοδότηση του εγχειρήματος σας, εμείς δεν έχουμε κανένα χρηματοδότη και χρηματοδοτείται από τα έσοδα μιας συλλογής που βγάλαμε και κάποιες δωρεές των συγκροτημάτων. Από φέτος καθιερώνουμε 5 ευρώ προαιρετική συνδρομή σε κάθε μπάντα. Και φτάνουν. Προτείνω λοιπόν κάτι ανάλογο. Μια συνδρομή λοιπόν.

Δεν αναφέρω το όνομα της net label μου για να μην κάνουμε και τσάμπα διαφήμιση (lol?)
Αν θέλετε περαιτέρω πληροφορίες όμως για το πως κλπ ευχαρίστως.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 11:53:57 μμ »

Ευχαριστούμε για το αναλυτικότατο Post! δώσε αν θέλεις τα Link σου, αν δεν κάνεις εσύ 'διαφήμιση' ποιός διάολο θα κάνει;  

Παιδιά, [σινο], υπάρχει εξέλιξη σε εκείνο το δικτυακό προτζεκτ ? Υπάρχει καμία ιδέα?

Έκανα μια σκέψη για ένα εντυπάκι (χάρτινο, τυπογραφείο), ανεξάρτητο αλλά με καπέλο diymusic , συλλογικά γραμμένο και αυτοχρηματοδοτούμενο; "Ποικίλης ύλης" φυσικά... Να βάλουμε οπωσδήποτε και ένα κειμενάκι του φιλόσοφου! Στα κεφαλαία  χαχα!
Για πείτε ρε μάστοροι... και επίδοξοι γραφίστες... τι λέτε;
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 12:29:42 πμ »

http://www.rottingham.gr

:!:

http://music.rottingham.org/

:!:

για το εντυπάκι εγω είμαι μέσα με 1000!!!
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 12:37:49 πμ »

Οτιδήποτε θελήσετε (παραγωγή των δισκακίων κλπ) να βοηθίσω στο εγχείρημα σας, αν και κάποτε είχα επικοινωνήσει με το diymusic.org για πιθανή συνεργασία και ακόμα το θέλω
αξίζει η όλη φάση σας και έχετε κάνει και γαμώ τις δουλειές και το παρακολουθώ απλά μου την σπάνε λίγο τα φόρουμ... δεν ξέρω γιατί!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 02:50:49 πμ »

Nekys σου ειχα απαντήσει τότε ότι παίζει ενδιαφέρον αλλά θα δείξει και στην πορεία. Δεν ξέρω αν το ειχες πάρει το email. Το εχω δει το label και εχω και φίλο εκεί που γαμεί και σαν ιδέα μου αρέσει. Καλή συνέχεια, με βλέπω να σου 'ρχομαι! χοχο

:wink:

Αντε παιδες, όσες μπάντες ενδιαφέρονται ας τσεκάρουν αυτή την προσπάθεια.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 03:41:17 πμ »

Βασικά θα έπεσε στην φάση όπου πήραμε δικό μας σέρβερ και με γάμησε η netfirms με τους Name Servers :/
τράβηξα μεγάλο λούκι τότε! και όχι τίποτα έχω 8 domain εκεί

Τέσπα απλά βλέπω ότι θέλετε να κάνετε κάτι πολύ κοντινό με αυτό που κάνω ήδη (και εν μέρη κάνετε ήδη, δίνοντας χώρο σε μπάντες να ανεβάσουν κομμάτια τους)
Δεν θέλω να σας πω "ελάτε σε εμένα" γιατί είναι άσχημο. Όταν έκανα το rottingham δεν υπήρχε κάτι ανάλογο. γιαυτό και το έκανα. Αν με κάλυπτε κάτι ήδη υπάρχον θα βοηθούσα εκείνο. Δεν προσπαθώ να σας κατευθύνω απλά και εγώ βοήθεια χρειάζομαι όχι τόσο πολύ μπάντες. Είμαι πολύ αυστηρός όσον αφορά τις μπάντες, όχι στην μουσική τους, αυτό είναι υποκειμενικό, αλλά στο τι άτομα είναι. Όπως και να έχει να σας βοηθήσω μιακαι έχω (κάποια) τεχνική γνώση πάνω στο θέμα να κάνετε ότιδήποτε θελήσετε. Βέβαια όσοι θέλουν να βοηθήσουν στο rottingham να το πουν!

Όσον αφορά το diy fanzine, το σκηνικό με τα fanzine είναι περίεργο. και εγώ ήθελα και θέλω να κάνω ένα fanzine για την DIY μουσική και με cdaki κιόλλας (ανεξαρτήτως rottingham) αλλά το rottingham το κρατάω μόνος μου και οικονομικά και διαχειριστικά. Τα μέλη απλά ψηφίζουν αποφάσεις. Μόνος μου δεν κάνω fanzine. Ούτε καν diy net label αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία
Noisetronic
Επισκέπτης
---
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 03:41:49 πμ »

Βασικα, το τυπωμα ειναι οντως κατι πολυ ελκυστικο σαν ιδεα! Αλλά πρεπει να παιζει κεφαλαιο (να εχεις καμια 400αρα ευροπουλα να σκασεις) + οτι οτιδηποτε τυπωθει (σε μαγαζι) γινεται αυτοματα copyright. Μου εχουν πει πως παιζουν δυο εργοστασια στην ελλαδα που τυπωνουν αν δεν κανω λαθος - το ενα στον βολο . το αλλο αλεξανδρουπολη.

Αν θελετε καμια βοηθεια απο γραφιστικης πλευρας,ειμαι μεσα! Επισης κανα κειμενακι (αν περασει απο την λογοκρισια βεβαια ) ή κανα κομματακι σε καμια συλλογουλα:)
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 03:50:56 πμ »

Εννοείς μόνο τύπωμα τα δισκάκια από πάνω. είπα πόσο μου κοστίζει εμένα. τώρα από τιμές που είδα στο ίντερνετ πάει 2 ευρό το δισκάκι μόνο το τύπωμα. με 400ευρώποθλα ποθ λες εγώ βγάζω κοντά 1700 δισκάκια full color!!! Τώρα όσον αφορά το copyright πρέπει να ξέρεις πως αυτό έχει να κάνει μόνο με τα δικαιώματα στο αντίγραφο και όχι με τα πνευματικά δικαιώματα. Αν και αυτα τα 2 είναι σχεδον συνώνυμα λόγο νομικών επιπλοκών. Κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας κάνεισ πάντως ΜΟΝΟ εσύ για το έργο σου και καμια δισκογραφική εταιρία! Αυτά που λένε πως κατοχυρώνονται τα κομάτια σου αν πας σε δισκογραφική είναι μέγα ψέμα γιατί εσύ μόνο μπορείς να βάλεις τζίβα στον συμβολαιογράφο. Απλά λόγο της ευρείας κυκλοφορίας θεωρείται κατοχύρωση. Και για ναβγάλεις σε εργοστάσιο πρέπει να σου κόψουν τιμολόγιο άρα να έχεις επαγγελματικο ΑΦΜ. Δηλαδή εφορίες και τρεχάματα. το έχω ψάξει γιαυτό τα λέω τόσο κοφτά.

Tug? Τον Βασίλη τον Lestat λες;  :wink:
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 02:06:17 μμ »

Γενικά όλα πολύ ωραία και θα τα πουμε, nekys θα μιλήσω και με τον εταιρον και λοιπούς, πάντως εκανες καλά που είπες για το site σου γιατι πολύς κόσμος δεν ξέρει οτι υπάρχουν και προσπάθειες τέτοιες.
Οχι δεν λεω τον βασίλη, λεω τον Mohok αν τον ξέρεις. Αλλά θα ξέρω κι αλλους ειμαι σίγουρος.
Γενικώς παιδιά αυτό με την εφορία ισχύει, θες ΑΦΜ για να τυπώσεις cd και πάει λέγοντας. Πρεπει να υπογραψεις και κατι χαρτιά, εντάξει αυτά μικρογραφειοκρατικά ειναι, πάνε στο διάολο. Η μαλακία ειναι ότι ερχεται ακριβά για κάτω από 1000 κομμάτια.
ΟΠοιος γνωρίζει κι αλλα κι εχει ιδέες για φτηνες παραγωγές ας πει.
Επίσης το θέμα που θίγει παραπάνω ο kgb για τα cd κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ, για αυτό και δοκίμασα την τελευταία κυκλοφορία μου (μιας και που περιέχει και δευτερο cd με ακυκλοφόρητα και b-sides) Να βγει Online Καθαρά και να φτιάξω βιβλιαράκι σε pdf για όποιον θελει να το τυπώνει. Φυσικά δεν εχω αξιωθεί ακόμα να το φτιάξω. Κλασικός Tug αλλά σαν προσπάθεια δουλεψε μεχρι στιγμής. Και δουλεψε και για πολύ κόσμο άγνωστο από την φάση που τα κατέβασε. Σημασία πιστεύω έχει η επικοινωνία, το να μοιράζεις την μουσική σου κι όχι ντε και καλά να φύγουν τα cd Που έκοψες. Οχι ότι ειναι λάθος κι αυτό, απλά ειναι πιο "υλικό". Πιστεύω ότι πρέπει να εισαι ανοικτός ταυτόχρονα και στα 2. Και στα Μp3 και στον καθε τρόπο διάδωσής της μουσικής σου αλλά και στο να φύγει και το εγχείρημα που τόσα φράγκα και προσπάθεια έριξες για να βγει. Και να κατεβάζουμε δηλαδή αλλά να στηρίζουμε και τις μπάντες, παίρνετε και κανα cd Που και που. Αλληλεγγύη. Ε;
Καπως έτσι τα έχω στο στενόμυαλο κεφάλι μου... πάντως το ιντερνετ εχει εξαπλωθεί πολύ πλέον και εχει ανεβεί παρα πολύ.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
nekys
Newbie
*

« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 02:56:38 μμ »

Τον MoHoK πως δεν τον ξέρω, όχι από κοντά αλλά μου τα έχει χώσει πολές φορές και το εκτιμώ αυτό. Ξεκίνησα από το μηδέν το rottingham γιατί απλά ήθελα να φτιάξω ένα χώρο για ανεξάρτητες μπάντες. Και o MoHoK πολλές φορές μου είπε τι μαλακίες κάνω. Και εόχε δίκιο. Ούτος ή άλλος υπάρχουν αρκετά mailorder DIY κ.λ.π. αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω δισκάκια. σε 3 μήνες το RottingHam κλέινει 1 χρόνο και είμαι 20 χρονών. Είναι πολλά αυτά που δεν ξέρω!
Πάντως όσον αφορά τα δισκάκια και την παραγωγή τους, έκανα την πρόταση μου και δουλεύει και είναι και οικονομική. Προτείνω κάτι αντίστοιχο ή και αναλαμβάνω να βγάζω εγώ τα δισκάκια.
Ώντος δεν συμφέρει να βγάζεις σε εργοστάσιο κάτω από 1000. Η καλύτερη τιμή που είχα βρεί τα 1000 ήταν 650 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά από αμερική. Δεν το κάναμε γιατί δεν ξέρω πόσο θα μας κόψουν τον κώλο στον εκτελωνισμό! Μέχρι στιγμής έχουμε βρεί μια λύση.

Αυτά παιδιά και όποια άλλη απορία, ρωτήστε ίσως ξέρω τίποτα!
Για τα βιβλιαράκια η λύση είναι τυπογραφείο! Φτηνό, αδιάβροχο και είσαι σίγουρος πως θα κεντράρει καλά το μπρος με το πίσω
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: