Αποστολέας Θέμα: Diymusic Χρηματοδότηση  (Αναγνώστηκε 41759 φορές)
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 05, 2006, 02:23:56 μμ »

KGB, βάζεις πολλούς περιορισμούς αν ρωτάς εμένα... Ναι, κι εγώ είμαι υπέρ του να [συν;]χρηματοδοτούνται "καινούργια" πράγματα, αλλά δεν θα ήθελα να μπουν σκληροί κανόνες. Μιάς και μιλάμε για κάτι το σχετικά περιορισμένο [μακάρι να μαζέυουμε 1000 ευρώ κάθε μήνα, αλλά αμφιβάλλω πολύ!] καλό θα ήταν να συζητιούνται μονίμως προτάσεις και να ψηφίζουμε ως προς το τί θα γίνει. Επίσης, καλό θα ήταν να είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις από τρίτους [και όχι να αποφασίζουμε αποκλειστικά και μόνο εμείς για το που θα πάνε τα λεφτά] χωρίς να υπάρχει η οποιαδήποτε δέσμευση φυσικά. Π.χ. όταν οι Ένζυμο [παράδειγμα λέω] επικοινωνήσουν και χρειάζονται 300 ευρώ για εξώφυλλα, να μην υπάρχει προηγούμενος κανόνας -- ακούγεται αστείο, αλλά οι περισσότερες στενοκέφαλες παρεξηγήσεις έτσι ξεκινάνε σε οποιαδήποτε προσπάθεια!

Εγώ προτείνω τη δημιουργία sub-domain στο DIYmusic.org, με ένα μικρό ευκολοαναγνώριστο ονοματάκι, π.χ. DON, που θα έχει το δικό του forum και τη δική του σελίδα [όχι απαραίτητα κάτι τόσο βαρύ όσο το Joomla! του DIYmusic].  Έτσι, θα ξεχωρίσει αυτή η προσπάθεια από τον βασικό κορμό του DIYmusic. Να γίνονται οι συζητήσεις και οι ψηφοφορίες εκεί [ένα μικρό αστειάκι επιτρέπεται; Όσοι είναι πολύ πάνκηδες, πολύ αναρχικοί ή πολύ χαοτικοί για να ψηφίσουν, θα μπορούν να στέλνουν αντιπρόσωπο στις ψηφοφορίες, τον μπαμπά ή τη μαμά τους π.χ. ]. Μέσα από τις πρώτες συζητήσεις-ψηφοφορίες, να αποφασίσουμε ΠΩΣ θα γίνει, από ΠΟΙΟΥΣ θα γίνει κτλπ.

Δεν είναι πιό εύκολο έτσι;

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 05, 2006, 09:15:41 μμ »

Αν με ρωτάς, παρε αυτά που έγραψα σαν πιλότο. Εγώ πάντως δε βάζω λεφτά για να χρηματοδοτηθεί αφίσα με αλφάδι
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 01:28:44 μμ »

Aφισα με (Κ) καπαδι?
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 01:49:12 μμ »

Με (Κ)απάδι άνετα

καλά μωρέ ήμουν λίγο απόλυτος. Ανα περίπτωση θα το συζήταγα (αν υπάρχει ανάγκη ή οτιδήποτε) - αλλά θα ήθελα να βγάλουμε τις ιδεολογίες απ'έξω... Πολλά θέλω, ε;
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 11:53:33 μμ »

Παράθεση από: "KGB"
Με (Κ)απάδι άνετα

καλά μωρέ ήμουν λίγο απόλυτος. Ανα περίπτωση θα το συζήταγα (αν υπάρχει ανάγκη ή οτιδήποτε) - αλλά θα ήθελα να βγάλουμε τις ιδεολογίες απ'έξω... Πολλά θέλω, ε;

μπα ,καθόλου πολλά δεν θες. Αυτό θέλω κι εγώ.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 11:11:17 πμ »

Λοιπόν, μιάς και στη βράση κολλάει το σίδερο, είμαι πρόθυμος να αναλάβω τη σχεδίαση/προγραμματισμό/τέλειωμα της σελίδας, με έναν όρο: να μείνω εκεί. Κοινώς, να μην έχω καμία σχέση με διαχείριση [πολλές ευθύνες, λίγος χρόνος -- δυστυχώς] και πάνω απ' όλα, καμία σχέση με διαχείριση χρημάτων.

Ας μην το αφήσουμε και ξεχαστεί, είναι γαμάτη ιδέα!

Πρόθυμος κανείς να αναλάβει τα χρηματικά; Ακούγεται βαβούρα, αλλά υποθέτω πως κάποιος με περισσότερο ελεύθερο χρόνο [και περισσότερη όρεξη] από εμένα θα τα κατάφερνε μιά χαρά...

Κι αμέσως μετά, ψηφοφορίες και συζητήσεις για όλα τα πρακτικά ζητήματα...

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 01:06:25 μμ »

Το χρηματικό δεν είναι επείγον μωρέ. Αφού προσφέρεσαι και έχεις κάποια ιδέα, φτιάξε τα polls που έχεις στο μυαλό (λέω εγώ) και βλέπουμε. Αν δε μας αρέσουνε θα στα τρίψουμε στη μούρη πάντως, να το ξέρεις

Πάντως εγώ δεν άκουσα και πολλές ιδέες. Αυτό σημαίνει ότι δεν ξέρουμε τι θέλουμε να κάνουμε; Ή ότι δε μας πειράζει ότι και να κάνουμε...;
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 01:42:46 μμ »

ΝγκαΝγκεΝμπε, ξαναδιάβασε το τόπικ από την αρχή... :roll:

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 08:48:46 μμ »

Χμμμμμμ ναι οκ.... δεν εννοούσα εσένα πάντως... Ξέρω ότι έχεις ιδέες.... και ως γνωστόν είμαι λίγο αυστηρός...  
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 01:59:32 πμ »

Αν ξαναμπει στη μαγικη στηλη δεξια του φορουμ το θεμα, ισως & να προχωρησει (λεω εγω τωρα). Αντε να δουμε. (Δεν το συζητατε & απο κοντα στο diymusic meeting οσοι/ες πατε; )
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 03:57:32 πμ »

Ναι το θέμα αφέθηκε από ότι είδα αλλά πιστεύω θα προχωρήσει μόλις μπουν κάποιες βάσεις για να γίνει. Μια ιδέα ειναι να ανοίξει το ταμίο όπως και να χει για να δουμε κατά πόσο λειτουργεί. Πχ. να επικοινωνούν μαζί μου όσοι ενδιαφέρονται να βάλουν εστω και 3 ευρώ και να τους δίνω εναν λογαριασμό τράπεζας να τα καταθέσουν. Αν στην πορεία το όλο σχέδιο δεν αποδίδει υπάρχει και μια άλλη ιδέα που την βρίσκω έξοχη, να βγουνε συλλογές diymusic που θα μοιράζονται σε στέκια και συναυλίες σε 1000 αντιτυπα. Θα ειναι τυπογραφείου και στην δημιουργία αντιγράφων θα συμμετέχει μια ομάδα τουλάχιστον 10 ατόμων που θα συμφωνήσουν να βοηθήσουν. Η συλλογή προτείνω να ειναι dvd με mp3 από το site ,ίσως και κάποια videa και κείμενα και μπόλικα άλλα. Για αρχή συζητάμε για την Diymusic #1. Επίσης το dvd θα δίνεται χωρίς αντίτιμο αλλά με ότι έχει ευχαρίστηση ο καθένας, ότι εσοδα μαζευτούν θα συνεχίσουν την ιδέα των δυλλογών, του ταμείου, της χρηματοδότησης και πολλών αλλων.
Αυτά από μένα, εγραψα κι αυτή την ιδέα εδώ γιατι πιστεύω ότι αξίζει να γίνουν ενα, δηλαδή να ασχοληθούμε πρώτα με το ταμείο στην πράξη και να δουμε τι κάνουμε στην συνεχεια..

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Thought_Criminal
Junior forumist

Anarchopunx και τα λοιπά

« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 01:19:07 πμ »

Λεπον...
Μια πολύ καλή ιδέα για να μαζευτούνε λεφτα θα ήτανε μια ληστεία τράπεζας. Πώς θα γίνει με ντου με φουλ-φέις την ώρα που δουλεύει ή με ριφιφί θα αποφασιστεί σε poll που θα διεξαχθεί λίαν συντόμως (μάλλον δεν γράφεται έτσι).Για να είναι όμως diy η φάση θα πρέπει να φτιάξουμε μόνοι μας τα όπλα και τα φουλ-φέις (εκτός αν τα πάρουμε από τους navajo)(όχι τα όπλα) οπότε μέχρι να αποκτήσουμε τις κατάλληλες γνώσεις και να φτιάξουμε τα δικά μας όπλα ας το έχουμε απλά υπόψιν.  :wink:
Μιά άλλη ιδεάρα (έχω έμπνευση ο άτιμος) θα ήταν να διοργανώναμε ένα γαμάάάάάάάάάάάάτο  diy φεστιβάλ (πώς έγινε με τα κόμικ πρόσφατα;κάτι τέτοιο αλλά πιο γαμάτο)  3ήμερη φάση στο οποίο θα υπάρχουνε πάγκοι με diy cd,fanzines κ.α. θα έχει προβολές και διάφορα καμμένα δρώμενα (ο kmellos θα τα αναλάβει ) .Καλή ιδέα θα ήτανε να γίνουνε και τις 3 μέρες συναυλίες τη μία να παίζει hip-hop,την άλλη punk-hc και μια άλλη electro...Φάση θα είχε να γινότανε και ρεμπέτικο γλέντι αλλά θα θύμιζε φεστιβαλ ΚΝΕ-οδηγητή  :lol:  :lol:  :lol:  (χωρίς παρεξήγηση Νίκο ) :oops: .Θα μπορούσαμε να το κάνουμε κάθε χρόνο και σε 2-3 χρονάκια που θα φτιάχνω τα δικά μου diy ποτά θα τα πουλάμε στο φεστιβάλ.Σύντομα θα εξαρτηθείτε όλοι από τα ποτά μου και σε μερικά χρόνια θα γίνω πλούσιος θα φτιάξω τη δικιά μου δισκογραφική και το δικό μου συγκρότημα και σύντομα θα αγοράσω όλα τα diy συγκροτήματα χα χα χα χα :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: .Εεεεεε  :roll: από το σύντομα και μετά μη δίνετε σημασία, καταλάθος το έγραψα, φάση automatic writing :shock:

Υ.Γ:ΟΧΙ ΑΛΛΑ EMOTICOOOOOOOOOOOOONS.

* WAR IS PEACE
* FREEDOM IS SLAVERY
* IGNORANCE IS STRENGTH

Thoughtcrime does not entail death. Thoughtcrime IS death
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 06:02:07 πμ »

Εγω λεω οποιος γουστάρει τη φάση και μπορεί, να εχει στο μυαλό του να βάζει ενα μικρό ποσό το μήνα στην άκρη , ωστε το καλοκαίρι να δούμε τι κάναμε. τα διαδικαστικά τα βρίσκουμε και αργότερα. θα μπορούσαμε να βγάλουμε μια συλλογή σε κανονική κοπή !?

εγώ είμαι μέσα - σωστός που το 'ανέβασες' auto  :wink:

PS: thought crimi   είσαι ένας άθλιος κερδοσκόπος. φτου σου!  
pavlosk
Junior forumist

...
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 04:46:59 μμ »

¶σχετο λίγο με αυτό που συζητιέται, αλλά όχι εντελώς.
Ένας σίγουρος τρόπος να ενισχυθούν τα DIY συγκροτήματα είναι να αγοράζονται τα CD τους. Αυτό θα εξασφαλίσει να μπορέσουν να βγάλουν και επόμενο.
luben
Forum Normal

« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 09:12:08 μμ »

Παράθεση από: "KGB"

PS: thought crimi   είσαι ένας άθλιος κερδοσκόπος. φτου σου!  

εμ βεβαια, αλλα τι να περιμενει κανεις απο εναν ανθρωπο ο οποιος θελει να μεγαλωσει τη μοικανα του για να βγαζει κερδος !!!   :twisted:

:lol:  :lol:  :lol:
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: