Αποστολέας Θέμα: Diymusic Χρηματοδότηση  (Αναγνώστηκε 40583 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Νοέμβριος 30, 2006, 04:26:35 μμ »

Εστω ότι φτιάχνουμε εναν λογαριασμό diymusic μεσω donate/paypal που θα υπάρχει μονο για αυτό τον σκοπό.Για δηλαδή να δίνει την δυνατότητα στο κάθε μουσικό συγκρότημα να μπορεί να ηχογραφήσει ,να κόψει και να τυπώσει το cd του και στην συνέχεια να βάζει σιγά σιγά τα λεφτά πίσω στο ταμείο αφού σπρωξει τα cd. Δηλαδή δεν κολλάω στο να φτιαχτεί στούντιο (κάτι που δεν θα βολευε όλη την ελλάδα, γιατί που θα φτιαχτεί;;. Πιστεύω ότι σημασία έχει το ταμείο να έχει μέσα κοντά στα 2 χιλιάρικα ώστε να βρει ο άλλος στούντιο και εργοστάσιο και να κάνει την κοπή και όλα. Τωρα μακροπρόθεσμα το βλέπουμε ,αναμένουμε ιδέες και ενδιαφέρον.Εμένα ενδιαφέρον μου φαίνεται κι ας συμπληρωθούν τα φράγκα και σε 2 χρόνια. Σημασία έχει να αρχίσει. Ας πούμε έχει το ταμίο 300 ευρώ και ζητάνε οι kill the cat 150 ευρώ για να βγάλουν 500 εξώφυλλα σε τυπογραφείο. Σαφώς και τα πέρνουν και στην συνέχεια έχουν σημειωθεί ώστε να φροντίσουν να γυρίσουν πίσω στο ταμείο τα χρήματα. Απλό είναι, δύσκολο ειναι να γίνει η συγκέντρωση και να βοηθάνε όλοι.
Αναμένω νέα και απόψεις... Φυσικά δεν χρειάζεται να είναι μόνο μουσικό το θέμα. Στην πορεία θα μπορούσε να παει και παραπέρα... (πχ. για έκδοση φανζινς).

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 04:44:42 μμ »

συμφωνω απολυτα με την ιδεα του tug εννοειτε οτι με 'ψησε απλα ενα τετοιο βημα
απαιτει μεγαλη ευθυνη και υπευθυνοτητα ενα ακρος ομορφο τοπικ γιατι μεσα απο αυτο μπορει να ξεκινησει κατι στο μελλον (θελω να πιστευω...) απλα πρεπει να δοθουν καποιες ιδεες και να παρθουν καποιες αποφασεις....

υ.γ. ωραιο σκεπτικο tug...

nd with the guts of the last priest
let us stragle the last king so we can finaly be the land of the free...  (B.I.)
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 04:59:28 μμ »

Πολύ καλή ιδέα όντως... Κι εγώ μέσα είμαι!

-Sino.
Sid
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 05:20:44 μμ »

Σαφως και ειμαι μεσα!
Παντως,συγχαρητηρια στο Tug και σε οποιον αλλο συνεβαλε στη ιδεα! :wink:
luben
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 08:50:19 μμ »

συμφωνω κι εγω, αλλα ισως τεθει το θεμα ποιοι θα "χρηματοδοτουνται" και με τι "κριτηρια", μπορει να διαφωνησει κοσμος στο κατα ποσο "φερεγγυα" μπορει να ειναι αυτη η μπαντα που θα "χρηματοδοτηθει" και αλλα παρομοια...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 09:14:00 μμ »

Μιλάμε σαφώς για DIY λογικές με την στενή έννοια γιατί από την στιγμή που θα στηριχθεί αυτό το εγχείρημα από το site Και τον κόσμο του diy στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι θα είχε νόημα να δοθούν φράγκα στους Def leppard ας πούμε. Αντιθέτως σε one man band, μπάντες της φάσεις, φανζινς, συλλογές και για χιλια δυο αλλα πράγματα που αφορούν αυτοργάνωση θα μπορούσαν άνετα πιστεύω. Δεν νομίζω οτι θα έχουμε πρόβλημα να συμφωνήσουμε όλοι να πάνε κάπου τα φράγκα.
Επίσης σκέφτηκα για να υπάρχει και διαφάνεια αν και πιστεύω ότι υπάρχει εμπιστοσύνη στον χώρο μας, καλό θα ήταν το donate να φαίνεται αν θέλει κάποιος πόσα φράγκα εχουν κατατεθεί και αν βγήκαν και πάει λέγοντας. Θα το κοιτάξουμε. Εμένα η ιδέα μου έχει έρθει χρόνια και υπήρξε και σαν ιδέα κι από άλλους και το έχουν σκεφτεί και στέκια, και η βίλλα και πάει λέγοντας. Σκέφτηκα λοιπόν ότι εδώ μιας που εμεις όλοι είμαστε ενα online στέκι κατα κάποιο τρόπο, ανετα θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, χωρίς πίεση χρόνου. Κι ας μαζευτεί κανα καλό ποσό σε 1 χρόνο, who cares? Το θέμα είναι να γίνει κάτι κάποτε, επιτέλους...
Χαίρομαι που συμφωνούν κάποιοι, ελπίζω αυτα τα "κι εγώ είμαι μέσα" να κάνουν το τοπικ το πιο μακρυ απο όλα. μακάρι...

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 09:30:30 μμ »

{Ακολουθεί post από after the massacre καθώς το φόρουμ δεν έχει επιλογή του να μεταφέρεις post μέσα σε τόπικ άλλου κεντρικού τόπικ οπότε το έκανα copy paste...Θεώρησα ότι ταιριάζει περισσότερο στο θέμα που ανοίγει εδώ περί της diy χρηματικής βοήθειας..}

Πολυ καλη η παραπανω ιδεα,αμα γινει,μακροπροθεσμα
θα βγει κατι.Παλιοτερα η βιλλα χρηματοδοτουσε μπαντες
και αυτοι τα διναν πισω ετσι,απο τις πωλησεις και δε ξερω
αν κραταγανε και φραγκα απο κανα λαιβ της εν λοψω μπαντας.
Πραγμα απολυτως φυσιολογικο........δεν ειναι κακο να υπαρχει εισοδος
σε αυτοοργανωμενη συναυλια,δε θα του βαλεις και το μαχαιρι
και στο λαιμο κι ας εχει λιγοτερα ή αν δεν εχει καθολου.Στα μαγαζια
δε σε βαζουν και μεσα.Καπως πρεπει να βγουν τα εξοδα,σιγουρα δε θα
βγαλεις τα λεφτα της ηχογραφησης,εκτος αν πουλησεις τρελά(δωσεις ολα
οσα τυπωσες στην αρχη)που και παλι.Καπως πρεπει να βγουν τα λεφτα,κυριως για να συνεχισεις να κυκλοφορεις δουλειες,περιοδειες,κ.λ.
Σ'ολη την Ευρωπη παιζει εισοδος στα στεκια,καταληψεις παντου.............

Καπως πρεπει να ''βγουνε''κι αυτοι............

+Sick+
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 11:35:25 μμ »

πολι καλη ιδεα που μπορει να εχει πολι καλα αποτελεσματα και να βοιθηση πραγματα,με πολες προιποθεσεις  ομως αφου απαιτει καλη σιναινοηση(αρκετα δισκολο)
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 10:18:53 πμ »

Συμφωνώ κι εγώ, πολύ καλή ιδέα, με κρυφό ΦΥΣΙΚΑ donation και όχι φανερό. {πως θα φάμε κανα φράγκο εμείς οι admins? ρε TUG σκέψου τις αφραγκίες σου!} ... ΑΦού λοιπόν συγκεντρωσουμε ένα καλό ποσό, θα μπορούμε να αρχίσουμε ένα τρικούβερτο τσακωμό, ως προς το ποιός θα χρηματοδοτηθεί και με τι κριτήρια.....   το είπε και η Luben . Ξέρετε πόσο μου αρέσουν οι λεκτικοί τσακωμοί  

--------> να τι είπε η διορατική luben:

Παράθεση
συμφωνω κι εγω, αλλα ισως τεθει το θεμα ποιοι θα "χρηματοδοτουνται" και με τι "κριτηρια", μπορει να διαφωνησει κοσμος στο κατα ποσο "φερεγγυα" μπορει να ειναι αυτη η μπαντα που θα "χρηματοδοτηθει" και αλλα παρομοια...

======================

Στα σοβαρά πάντως, εγώ προτείνω γενικώς:

1. Να προτιμάται μια πρωτότυπη ιδέα, που να ξεφεύγει απο τα καθιερωμένα. Ως καθιερωμένο θεωρώ τα μουσικοφανζιν, ειδικά τα hcpunk μουσικοφανζιν & τις hc/punk/crust μουσικές κυκλοφορίες.

2. Να προτιμούνται κινήσεις από ανθρώπους που δεν έχουνε (ακόμα) παρουσία ή/και οικονομική δυνατότητα. Δηλαδή μια ομάδα 2-3 άτομα να προτιμάται από μια μπάντα/κολλεκτίβα καθώς και να προτιμούνται κινήσεις / κυκλοφορίες στην πρώτη προσπάθεια...

3. Ρε παιδιά με paypal?? Δηλαδή θα πρέπει να έχεις πιστωτική για να συνεισφέρεις; Γιατί όχι ένα λογαρισμό σε τράπεζα;

4. Όσο ελιτίστικο και υποκειμενικό κι αν είναι αυτό, να προτιμούνται κινήσεις που 'έχουν κάτι να πουν', μπάντες που ξέρουν να παίζουν στοιχειωδώς τα όργανά τους και έντυπα που ξέρουν να γράψουν και να εκφραστουν....

===================================

Αυτά σκέφτηκα προς το παρόν και δεν είναι κακό να τα συζητήσουμε από τώρα, για να μη ψαχνόμαστε στο τέλος.... ε;
Καλημέρα  
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 01:18:56 μμ »

Παράθεση
Στα σοβαρά πάντως, εγώ προτείνω γενικώς:

1. Να προτιμάται μια πρωτότυπη ιδέα, που να ξεφεύγει απο τα καθιερωμένα. Ως καθιερωμένο θεωρώ τα μουσικοφανζιν, ειδικά τα hcpunk μουσικοφανζιν & τις hc/punk/crust μουσικές κυκλοφορίες.

2. Να προτιμούνται κινήσεις από ανθρώπους που δεν έχουνε (ακόμα) παρουσία ή/και οικονομική δυνατότητα. Δηλαδή μια ομάδα 2-3 άτομα να προτιμάται από μια μπάντα/κολλεκτίβα καθώς και να προτιμούνται κινήσεις / κυκλοφορίες στην πρώτη προσπάθεια...

3. Ρε παιδιά με paypal?? Δηλαδή θα πρέπει να έχεις πιστωτική για να συνεισφέρεις; Γιατί όχι ένα λογαρισμό σε τράπεζα;

4. Όσο ελιτίστικο και υποκειμενικό κι αν είναι αυτό, να προτιμούνται κινήσεις που 'έχουν κάτι να πουν', μπάντες που ξέρουν να παίζουν στοιχειωδώς τα όργανά τους και έντυπα που ξέρουν να γράψουν και να εκφραστουν....

===================================

Αυτά σκέφτηκα προς το παρόν και δεν είναι κακό να τα συζητήσουμε από τώρα, για να μη ψαχνόμαστε στο τέλος.... ε;

Δεν το είχα σκεφτεί αλλα΄οντως έχεις δίκιο. Δεν συμφωνώ απόλυτα σε όλα αλλά με έβαλες σε σκέψει. Ειδικα με τα 1 και 2 συμφωνώ. Τώρα το 3 ίσως είναι το πιο έυκολο για donate, αλλά και για λογαριασμό αν είναι γίνεται. Οσο για το 4 δεν ξέρω, να ακούσουμε και γνώμες από τους άλλους.
Γραψτε γνώμες πάνω σε αυτά που είπε ο Kgb.

middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 03:50:18 μμ »

Παράθεση
ρε παιδιά με paypal?? Δηλαδή θα πρέπει να έχεις πιστωτική για να συνεισφέρεις; Γιατί όχι ένα λογαρισμό σε τράπεζα;

συμφωνω με τον kgb καλητερα με λογαριασμο σε τραπεζα απλα μονο 2 πραγματα καλο θα ηταν, αυτος που περνει την ευθυνη και δινειι τον δικο του λογαριασμο,  σε περιπτωση που στραβωσει η φαση να κραταει σημειωσεις για το ποιος του εδωσε τα λεφτα  και ποτε τα πηρε για τυχον παρεξηγησεις........

nd with the guts of the last priest
let us stragle the last king so we can finaly be the land of the free...  (B.I.)
negro_zine
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 04:32:22 μμ »

Η ιδέα του Tug είναι όντως πολύ αξιόλογη όπως επίσης κ πολύ σωστές οι παρατηρήσεις του KGB. Bέβαια , στα points που θέτει ο τελευταίος είναι προφανές ότι έχουμε να κάνουμε με τη "θεοποίηση" του ίδιου του υποκειμενισμού , πράγμα το οποίο ίσως οδηγήσει σε πολλα προβληματάκια κ ίσως κ κόντρες ( "το δικό μου εγχείρημα είναι πιο αξιόλογο από το δικό σου" , "εγώ έχω να πω περισσότερα από σένα" , κτλ. άμεσα ή έμμεσα ) ... Κ πάλι π.χ. αν οι 30 λένε έτσι κ οι 2 λένε γιουβέτσι , τί θα γίνει με τους 2 ? Θα πρέπει να υποτιμηθεί η δική τους επιλογή για χάρη της πλειοψηφίας ??Θα μπορούσε να υπάρξει συνδιαμόρφωση σε τέτοιες περιπτώσεις ??

Θέλω όμως να σταθώ σε κάτι που ειπώθηκε κ μ' άρεσε πολύ :
Παράθεση από: "tug"
Σκέφτηκα λοιπόν ότι εδώ μιας που εμεις όλοι είμαστε ενα online στέκι κατα κάποιο τρόπο, ανετα θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, χωρίς πίεση χρόνου.

Aυτό το πράγμα ακριβώς , γιατί να μη το παλέψουμε να το πάμε παραπέρα
Εννοώ ότι με την επίγνωση ότι συμμετέχουμε όλοι κ ο καθένας στο δικό του βαθμό κ με τα δικά του ενδιαφέροντα σ' αυτή τη διαδικτυακή κοινότητα, πράγμα που δίνει έναυσμα για την επιτευξη περισσότερων πραγμάτων στην καθημερινότητά μας πέρα από την απλή επικοινωνία μεταξύ μας , δε θα μπορούσαμε να κάνουμε από κοινού κάποιες απόπειρες για συναντήσεις / συζητήσεις που θα μπορούσαν να βοηθήσουν πολύ στην ευρύτερη δικτύωση του diy , της έκφρασής μας κ της αλληλοβοήθειας μεταξύ μας Π.χ. , σκεφτείτε το καλοκαιρινό μάζεμα του diymusic στον Καϊάφα αλλά αυτη τη φορά όχι μόνο για την πλάκα κ την απλή γνωριμία αλλά κ για κάτι παραπάνω... Δεν ξέρω πώς σας φαίνεται η ιδέα αλλά πιστεύω ότι αν ξεκινούσαμε κάτι τέτοιο , θα μπορούσαμε να λύσουμε όχι μόνο τα θέματα της αυτο/αλληλο-χρηματοδότησης αλλά κ ακόμα περισσότερα ...
Παίρνω σαν αφορμή το θέμα που έθεσε ο Tug κ το πηγαίνω παραπέρα . Αν δεν σας κάνει κόπο , θα ήθελα να ακούσω κ κάποιες γνώμες επί αυτού...

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
Άφησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 05:26:13 μμ »

Μεσα καργα.
Επιστεφω στο 8εμα βεβαια

Οχι μονο paypal ομως να παιζει και κανας λογαριασμος για αυτους που δεν κανουν βερια απο το νετ.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 10:48:23 πμ »

Παράθεση
Π.χ. , σκεφτείτε το καλοκαιρινό μάζεμα του diymusic στον Καϊάφα αλλά αυτη τη φορά όχι μόνο για την πλάκα κ την απλή γνωριμία αλλά κ για κάτι παραπάνω...

χα! δε το κατάλαβα αυτό! αφού ήσουνα εκεί ρε απατεώνα και ούτε που μας καταδέχτηκες εμάς τους γνήσιους DIYsters παρά έμεινες με τους πουλημενους φανζινάδες για να προωθήσεις την κωλοφυλλάδα σου. Όλα για το σκοπό. Μήπως τελικά είσαι νετσαγιεφικός;

Η άλλη εκδοχή είναι ότι ντρεπόσουνα να μας γνωρίσεις στην κοπελιά σου ή ότι φοβόσουν μη στη φάμε καλά, ε, μου πάει καλά αυτό το πρωινό... έχω πει πολλά πετυχημένα!

Λοιπόν, στα σοβαρά, χώρια από το "χρηματοδότηση project" , είπαμε με kmello & sivnik για κάποια ανοιξιάτικη συνάντηση πριν την καλοκαιρινή, ίσως και για κάποια χειμερινή. Ας ανοίξουμε ένα νέο θέμα....
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 12:16:32 μμ »

Παράθεση από: "KGB"
Παράθεση
Π.χ. , σκεφτείτε το καλοκαιρινό μάζεμα του diymusic στον Καϊάφα αλλά αυτη τη φορά όχι μόνο για την πλάκα κ την απλή γνωριμία αλλά κ για κάτι παραπάνω...

χα! δε το κατάλαβα αυτό! αφού ήσουνα εκεί ρε απατεώνα και ούτε που μας καταδέχτηκες εμάς τους γνήσιους DIYsters παρά έμεινες με τους πουλημενους φανζινάδες για να προωθήσεις την κωλοφυλλάδα σου.  

Και τον κατηγορείς τον άνθρωπο; Να σου θυμήσω τι έλεγες πριν την συνάντηση:

Παράθεση
πάρτε και καμιά καπότα καλού κακού Wink (link)

Παράθεση
το σεξ δε το προγραμματίζουμε για να βγεί πιο αυθόρμητο Razz (link)

Παράθεση
Αντί-, σε βάζουμε και σένα στην παρτούζα άμα θες, δεν είμαστε τόσο παρτάκηδες! Εκτός κι αν έχεις γενικότερα πρόβλημα με τα γαμήσια! Razz (link)

Τα quotes τα είχε μαζέψει ο Automatos εδώ

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: