+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Πανκ» Punks not red (βιντεο-συζήτηση)
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Punks not red (βιντεο-συζήτηση)  (Αναγνώστηκε 43607 φορές)
Against_All
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 12:33:10 πμ »

Παράθεση από: "bhoy"
Ρε μαλακιστήρια...(κι όποιος/α θέλει, ας παρεξηγηθεί)ΠΟΣΕΣ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ φορές θα ξαναπούμε πως ο λεγόμενος "κομμουνισμός" που οι ηγεσίες των καθεστώτων ονόμαζαν ως σοσιαλισμό (Να ένα λάθος της γιαγιάς λοιπόν, αλλά σε λίγο θα μιλάμε για πολιτική από τον εμπειρισμό του καθενός/μίας, καταργώντας το γραπτό λόγο) δεν υπήρξε ποτέ;

π.χ.Στην Ισπανία το '36 υπήρξε αναρχία - και δε το ξέραμε;

ρε αγαπητέ 'against all' (δεν ειρωνεύομαι), γιατί επιμένεις να μας θεωρείς μαλάκες κι αμπελοφιλόσόφους; Πάντα επικαλείσαι μια προφορική μαρτυρία, λες και ζούμε στην εποχή του τρωϊκού Πολέμου. Οκ,καλό είναι ν'ανταλάσεις τις εμπειρίες σου και τα βιώματά σου, αλλά η τάση σου αυτή να γενικεύεις, επειδή έμαθες/άκουσες/είδες το τάδε ή το δείνα..ονμάζεται εμπειρισμός! Αν ο εμπειρισμός δε συνοδεύεται κι από μια προσπάθεια κατανόησης συνολικά μιας κατάστασης, τότε είναι προβληματικό.

saludos

Μαλακια μουυ που καθομαι και γραφω την αποψη μου... τεσπα εγω τελειωνω εδω δεν ξαναγραφω για πολιτικα.
negro_zine
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 03:04:15 πμ »

Ex-nihilo κ bhoy επέδειξαν φοβερά ποσοστά κάλυψης κ της δικής μου άποψης οπότε θα αναπαυτώ στην καρέκλα μου απλά απολαμβάνοντας τη συζήτηση κ χωρίς παρεμβολές από μεριάς μου... Κ ειδικά ο bhoy δηλαδή που είναι μανούλα στο επικοινωνιακό...

Επειδή όμως ειπώθηκε ότι πιο εύστοχο :
Παράθεση από: "bhoy"
π.χ.Στην Ισπανία το '36 υπήρξε αναρχία - και δε το ξέραμε;

Mα ναι ρε συ !! Τώρα που το λες , γαμιούνται κ τα φασιστοσκούληκα , κ τα κομμούνια κ τα αναρχίδια να 'ουμ !!! Ουστ ρε , μόνο εγώ αξίζω ! Κ μόνο μπύρα για να μη ξεχνιόμαστε δηλ ...
:lol:  :lol:  :lol:

Πάντως against_all δεν ξέρω τί θα κάνεις με τα πολιτικά , μη σταματάς να δημοσιεύεις αυτές τις γαμάτες φωτο. από Θ-13 κ '80s χούλιγκανς ! Eίναι το φετίχ μου ( χωρίς πλάκα ) !....

------------------------------------------------
Johnny Negri - Waves of Expression
-------
’φησα ένα όνειρο στη μέση κ αυτό πήγε στην άκρη του κόσμου......
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 10:27:31 πμ »

Παράθεση
Εχω προβλημα εκφρασης στον γραπτο λογο.
Άντε ρε Against_all, κι εγώ θα σου πρότεινα να γράψεις βιβλίο με τις θεωρίες σου:

Κάθε κεφάλαιο θα αποτελείται από: μια ερώτηση μιας γραμμής, μια απάντηση επίσης της μιας γραμμής, μια φωτογραφία από βάζελους χούλιγκανς του 80 και ένα τσιτάτο από πανκ στίχους. Θα κάνει τρελές πωλήσεις!!!

Χωρίς πλάκα, αμα έχεις ένα φίλο ρώσο, έχεις λύσει όλα τα κοινωνικοπολιτικά ζητήματα. Τι να κλάσουν τα βιβλία μωρέ; Ο αντικομμουνισμός θέλει το ρώσο της (κατά το η μπατταρία θέλει το γερμανό της )

Παράθεση
Μαλακια μουυ που καθομαι και γραφω την αποψη μου... τεσπα εγω τελειωνω εδω δεν ξαναγραφω για πολιτικα.
εξηγήστε του κάποιος τι σημαίνει άποψη, γιατί εξαντλήθηκε το χιούμορ μου για αυτό το τοπικ τουλάχιστον....
Against_All
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 03:53:45 μμ »

Παράθεση από: "KGB"
Παράθεση
Εχω προβλημα εκφρασης στον γραπτο λογο.
Άντε ρε Against_all, κι εγώ θα σου πρότεινα να γράψεις βιβλίο με τις θεωρίες σου:

Κάθε κεφάλαιο θα αποτελείται από: μια ερώτηση μιας γραμμής, μια απάντηση επίσης της μιας γραμμής, μια φωτογραφία από βάζελους χούλιγκανς του 80 και ένα τσιτάτο από πανκ στίχους. Θα κάνει τρελές πωλήσεις!!!

Χωρίς πλάκα, αμα έχεις ένα φίλο ρώσο, έχεις λύσει όλα τα κοινωνικοπολιτικά ζητήματα. Τι να κλάσουν τα βιβλία μωρέ; Ο αντικομμουνισμός θέλει το ρώσο της (κατά το η μπατταρία θέλει το γερμανό της )

Παράθεση
εξηγήστε του κάποιος τι σημαίνει άποψη, γιατί εξαντλήθηκε το χιούμορ μου για αυτό το τοπικ τουλάχιστον....

Ρε αδερφέ με εμένα τα βάζεις? Να σου φέρω τον γνωστό που σου λέω να του πεις για τα βιβλία.Αν και δεν αρκεστηκα μόνο σε λέξεις γιατί έβαλα και βιντεακια. Τώρα αν δεν σε ικανοποιούν αυτά άλλα θες πολύ σύνθετες λέξεις για να φαίνομαι διαβασμένος και λοιπά θα σε απογοητεύσω.

υ.σ. Γιατί τον λες αντικουμουνιστή εφοσον δεν υπηρξε κουμουνισμός αρα δεν κατηγορει τον κουμουνισμο. Φασκεις και αντιφασκεις ορισμενες φορες.
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 08:16:02 μμ »

Ενα 8ελω να ξερω.Γιατι σε ολα τα 8εματα πατε πισω?
Εχουν πιαστει συζητησεις για ολες τις δεκαετιες εκτος απο αυτην που ζουμε σημερα.Και γαμω τον κομουνισμο και  την αναρχια και ολα του 30 και του 60 με το 2006 τι 8α κανουμε.

αντε εβιβα
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 03, 2006, 02:06:21 μμ »

Παράθεση από: "Apolitistos"
Ενα 8ελω να ξερω.Γιατι σε ολα τα 8εματα πατε πισω?
Εχουν πιαστει συζητησεις για ολες τις δεκαετιες εκτος απο αυτην που ζουμε σημερα.Και γαμω τον κομουνισμο και  την αναρχια και ολα του 30 και του 60 με το 2006 τι 8α κανουμε.

αντε εβιβα

Μιάς και είπε ο απολίτιστος για 2006, ποια η γνώμη σας για τα "σοσιαλιστικά" κράτη της Λατινικής Αμερικής (Βενεζουέλα, Βολιβία, Κούβα κ.τ.λ.);

Καλά δεν το συζητάω, ιδεολογικά και πολιτικά για το π@%τσο είναι, εδώ πέρα ο Τσάβες πήγε να κάνει πραξικόπημα και δεν τα κατάφερε, τώρα εκλέχτηκε και είναι "δημοκρατικός"...Άσε που δεν συμφωνώ με την καταστολή και εξορία αλλόφρονων.

Πάντος κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει πως σε μερικά χρόνια μπορεί να λειτουργήσουν οι χώρες αυτές ως σημαντικό αντίβαρο στις ΗΠΑ και να ασκούν αντίσταση στις αποφάσεις της. Ήδη έχουν στα χέρια τους  κοιτάσματα πετρελαίου που ο Μπους λιγουρεύεται...

rdinary people do fucked up things
when fucked up things become ordinary
Against_All
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 03, 2006, 05:23:42 μμ »

Παράθεση από: "Nothing2Lose"

Μιάς και είπε ο απολίτιστος για 2006, ποια η γνώμη σας για τα "σοσιαλιστικά" κράτη της Λατινικής Αμερικής (Βενεζουέλα, Βολιβία, Κούβα κ.τ.λ.);

Καλά δεν το συζητάω, ιδεολογικά και πολιτικά για το π@%τσο είναι, εδώ πέρα ο Τσάβες πήγε να κάνει πραξικόπημα και δεν τα κατάφερε, τώρα εκλέχτηκε και είναι "δημοκρατικός"...Άσε που δεν συμφωνώ με την καταστολή και εξορία αλλόφρονων.

Πάντος κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει πως σε μερικά χρόνια μπορεί να λειτουργήσουν οι χώρες αυτές ως σημαντικό αντίβαρο στις ΗΠΑ και να ασκούν αντίσταση στις αποφάσεις της. Ήδη έχουν στα χέρια τους  κοιτάσματα πετρελαίου που ο Μπους λιγουρεύεται...

Ξεχασες και την Βορεια Κορεα. Μια χωρα που απαγορευονται ολα....
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 03, 2006, 09:46:26 μμ »

Παράθεση από: "Against_All"
Παράθεση από: "Nothing2Lose"

Ξεχασες και την Βορεια Κορεα. Μια χωρα που απαγορευονται ολα....

Η Βόρεια Κορέα είναι άκρως πιο απολυταρχικό καθεστώς απο αυτά του Λατινοαμερικάνικου μπλοκ. Μπροστά σ'αυτήν η Βενεζουέλα είναι το όνειρο το Κροποτκιν :lol: ...

bhoy
Forum Normal

Φύλο: ’ντρας

« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2006, 09:51:07 μμ »

Εδώ "εκπρόσωπος τύπου του negro_zine"

καμία σχέση η Β.Κορέα -κλασσικό δείγμα κρατικού καπιταλισμού- με τις υπόλοιπες χώρες της Λ.Αμερικής.

Φίλτατε 'Nothing 2 Lose' ψάξε να δεις τα ντοκυμαντέρ του Κούλογλου για τη Βενεζουέλλα- καθώς επίσης αναζήτησε τα ειδικευμένα περιοδικά (που ΔΕΝ τα εκδίδουνε κλασσικοί κομμουνιστές, ούτε ΚΚΕδες) ονόματι "Σήματα Καπνού" και "Αλάνα" - "Recistencia" .Θα πάρεις μια γεύση. Όσο για το πραξικόππημα που αναφέρεις είναι τόσο πολύ συνδεδεμένο με τη πολιτική ζωή της Λ.Αμερικής που το να σου γράψω πως έγινε "από τ' αριστερά" ούτε κι εγώ δε θα πιστεύω πως το έχω γράψει...!

Προσπαθείτε, αρκετοί εδώ μέσα να βάλετε σε κουτάκια (αυτό κάποτε μου το ονόμασαν ως "σταλινισμό") πράγματα που είναι τόσο πολύ περίπλοκα και χαοτικά και ξένα προς τη δυτικοευρωπαϊκή/βαλκανοοροθόδοξη κουλτούρα που πολύ απλά θα βγάλουμε τα σωθικά μας εδώ μέσα.

υπενθύμιση--->υπάρχει και το indymedia με αρχείο θεμάτων- δε βλάπτει να το ψάχνουμε πού και πού!

Υ.Γ. πριν ανοιχτεί νέο θέμα περί Λ.Αμερικής...δείτε τουλάχιστον τη ταινεία "Η Πόλη του Θεού"
Σε κάποιο σινεμά έχει κι αφιέρωμα στο βραζιλιάνικο κινηματογράφο.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
+Sick+
Junior forumist

« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 01:02:10 πμ »

αυτη η 'ταμπελοποιηση' εχω μια γνωμη για καποιους και δεν την αλλαζω γιατι το επειχηρημα μου ετσι ειναι μου τη δινει απιστευτα, τα πραγματα δεν ειναι ποτε τοσο απολυτα εχουν πολες πλευρες και τις περισοτερες φορες πανω απο διο,

και για να μηλησουμε για σημερα αποτελεσμα του ολου τροπου ζωης και νοοτροπιας μας ειναι η αφαιρεση της πολυπρευρις προσωπικοτητας που χρειαζεται ο ανθρωπος για να σκεφτετε ορθολογικα              

!
linko
Newbie
*

« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 02:25:15 πμ »

wrthologeika kai orthwgrafyka
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 09:01:10 πμ »

προς μεγαλη λυπη καποιων,μολις χτες ο Τσαβες επανεκλεγη.το ιδιο κ ο Σαντινιστα Ορτεγκα στη Νικαραγουα πριν δυο βδομαδες
κ επειδη ακουστηκε περι απολυταρχικων καθεστωτων στη Λατινικη Αμερικη,ξερετε πολλους δικτακτορες που δεν εχουν ουτε ενα πολιτικο αντιπαλο κρατουμενο στις φυλακες?,που δινουν αμνηστια στους αμερικανοκινουμενους πραξικοματιες εναντιον του?που τα 9 στα 10 τηλεοπτικα καναλια ειναι εναντιον του κ φτανουν στο σημειο να ευχονται ανοιχτα να πεθανει ή να δολοφονηθει?

ξεχασατε τον Αριστιντ,τον στυγερο δικτακτορα της Αητης που πηγε να κανει  τα ιδια περιπου με τον Τσαβες αλλα οι καλοι αμερικανοι τον στειλαν εκει που πρεπει

Περεζ Χιμενεζ,Ντυβαλιε,Σομοζα,Βαργκας,Ντουαρτε,Νετο κ αρκετοι αλλοι σας λενε τιποτα?
μπαα...ο Καστρο ειναι ο κακος!
Νίκος
Forum Normal

« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 07:29:56 μμ »

Έλεγα να μην μπω στη συζήτηση και γίνει κανά "μπαμ" :lol: με αποτέλεσμα να τιναχτεί όλος ο διάλογος στον αέρα και να φεύγουν ένας-ένας οι αθώοι και ανυποψίαστοι χρήστες που δεν αντέχουν άλλο αυτό το θέαμα :mrgreen: , αλλά είναι γλυκιά η π****να.
Το μόνο που θα 'θελα να προσθέσω εγώ, είναι ότι κανένα απο τα προανεφερθέντα κράτη της Λ. Αμερικής (εκτός της Κούβας) δεν είναι σοσιαλιστικό, απλούστατα επειδή δεν έχουν κοινωνικοποιηθεί όλοι οι στρατηγικοί τομείς της πρωτογενούς παραγωγής και των υπηρεσιών (επικοινωνίες, μεταφορές, ενέργεια, άμυνα, βαριά βιομηχανία, τεχνολογική έρευνα, παιδεία, υγεία και πρόνοια) -δε λέω ότι όλα τελειώνουν εκεί, αλλά είναι η πρωταρχική προϋπόθεση που αν δεν τηρηθεί δε θα μπορούμε να μιλάμε για καμμία άλλη αλλαγή στην κοινωνία. Αυτές οι χώρες εξακολουθούν να είναι αστικές ολιγαρχίες, αλλά με προοδευτικές κυβερνήσεις που προωθούν διά πυρός και σιδήρου ριζοσπαστικές αλλαγές, οι οποίες όμως θα πρέπει σύντομα να διαλέξουν το τί τελικά θέλουν να κάνουν (γιατί, ως γνωστόν, επειδή τίποτα δεν παραμένει στάσιμο στην Ιστορία, αυτό το ημίμετρο σύστημα που έχουν εφαρμόσει εκειπέρα δεν μπορεί να κρατήσει για πολύ: ή θα πάει μπροστά και θα επιχειρήσει την οικοδόμηση σοσιαλιστικής κοινωνίας, ή θα ανατραπεί και πάλι απ' την αρχή).
Τώρα, όσο αφορά τον εμπειρισμό, εγώ θα το πάρω από την ανάποδη. Πριν από μερικά χρόνια μία δημοσιογράφος της ΝΕΤ ήταν σε μια πρώην Σοσιαλιστική Δημοκρατία και έκανε έρευνα σχετικά με τους Έλληνες εκειπέρα. Συναντάει έναν ηλικιωμένο άντρα σ' ένα καφενείο και τον ρωτάει την εξής -πεταμένη- ερώτηση (έχοντας σίγουρη την απάντηση): "Πώς περνάγατε τότε με τον κομμουνισμο;" (ό,τι να 'ναι). "Μια χαρά!" της λέει αυτός! :lol: Τα 'χασε βέβαια εκειπέρα η άβγαλτη δημοσιογράφα κοκ. Αυτή τώρα η μαρτυρία μας λέει τί γινόταν στην ΕΣΣΔ; Όχι βέβαια. Μα είμαστε σοβαροί;
Θα σας παραθέσω τώρα και τη δικιά μου εμπειρία. Έχω ένα φίλο rudie ο οποίος έχει πολλά πάρε-δώσε με τη Γιουγκοσλαβία, και μου λέει ένα βράδυ: "Μαλάκα πήγα στο Βελιγράδι και μου είπε η κολλητή μου εκειπέρα το 'να και τ' άλλο (τα χειρότερα)". Και του απαντάω: "Κοίτα (τάδε), και τα καλύτερα να σου 'λεγε, πάλι εμένα ελάχιστα θα μου άλλαζε τη γνώμη μου για τη Γιουγκοσλαβία και το σοσιαλισμό".
Αυτά εν ολίγοις. Ελπίζω να γελάσατε κι εσείς όσο κι εγώ καθώς τα θυμόμουνα.

Υ.Γ. Bhoy θέλω να συμπληρώσω ότι το "Resistencia" δεν είναι βενεζουελάνικο, αλλά κολομβιανό (σνιφ!) και είναι το περιοδικό του FARC (φιλοκουβανοί μαρξιστές-λενινιστές), του μεγαλύτερου αντάρτικου στρατού της χώρας.

Καταναλωτικά γουρούνια, μας κρεμάσανε κουδούνια
αν δεν μπεις στο κοπάδι, πίσσα και πούπουλα.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 07:53:46 μμ »

Against_all, δικέ μου, μπορεί να μην υπήρξε κομμουνισμός , αλλά υπήρξε σίγουρα αντικομμουνισμός...

Σχετικά με τις χώρες της λατινικής αμερικής, απλά 3 Βίβα μόνο και μόνο επειδή αποτελούν σημαντικές δυνάμεις που είναι σημαντικό να μην χειραγωγούνται από την Αμερική. Καλύτερα 'αυτόνομοι' σοσιαλδημοκράτες παρά αμερικανικά προτεκτοράτα.
Nothing2Lose
Junior forumist

« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 10:48:15 μμ »

Παράθεση από: "smurfpunk"
επειδη ακουστηκε περι απολυταρχικων καθεστωτων στη Λατινικη Αμερικη,ξερετε πολλους δικτακτορες που δεν εχουν ουτε ενα πολιτικο αντιπαλο κρατουμενο στις φυλακες?

Με παρεξήγησες, δε θεωρώ τις λατινοαμερικάνικες χώρες πιο απολυταρχικές απ'ότι θεωρώ τις δυτικοευρωπαϊκές...απλά πιστεύω πως πολλές φορές μια αριστερή λαϊκή στάση μπορεί να είναι αρκετά επιφανειακή.

Κλασσικό παράδειγμα η επίθεση του Τσάβες στην Αμερική και στην εξωτερική της πολιτική κατά μια σύνοδος των Ηνωμένων Εθνών όπου αποκάλεσε τον Μπους "δικτάτορα και διάβολο" ενώ την στιγμή εκείνη η Αμερική ήταν και είναι ακόμα ο πρώτος πελάτης της Βενεζουέλας στις εξαγωγές πετρελαίου!
Εμένα αυτό μου ακούγεται κάπως υποκριτικό...

Δεν πιστεύω πως το να κάνεις μια εκπομπή "συνομιλίας με το λαό" κάθε βδομάδα και να πετάς καμία ατάκα Τσόμσκυ που και που σε κάνει τρελό επαναστάτη. Δε διαφωνώ πάντος πως όπως και νάχει τα κράτη αυτά είναι μια απειλή για τη Δύση και συχνά αναδεικνύουν προοδευτικές πτυχές...

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: