Αποστολέας Θέμα: φανατισμος-χουλιγκανισμος  (Αναγνώστηκε 6124 φορές)
manos
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Νοέμβριος 29, 2006, 08:41:18 μμ »

πιστευω πως η εξουσια προωθει και ενισχυει τον φανατισμο των νεων γιατι απαλλασεται απο το πιο δυναμικο, επαναστατικο και αρα το πιο επικινδυνο κομματι της κοινωνιας. . .
ποια ειναι η δικη σας γνωμη;
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 02:44:30 πμ »

Ανάγκη να ανήκεις
ανάγκη να διαφέρεις
μα καλά δε σκέφτηκες
τίποτα νέο
τίποτα δικό σου;
μα καλά , δε βαρέθηκες
την γκρανκάσα να κοπανάς
και σφυράς και φωνάζεις
να βρίζεις και να επικροτείς
22 μαντράχαλους να κυνηγάνε μια μπάλα;  :shock:

Πιστεύω πως ο χουλιγκανισμός είναι από τις πιο κενές και ανούσιες μορφές "αντίδρασης" / εκτόνωσης. Οι εκτονώσεις βέβαια είναι καλές για την υγεία. και, σε αυτήν την περίπτωση, είναι καλές και για την υγεία του κατεστημένου συστήματος...

ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΜΟΥ  Γλώσσα
Ποτέ δε θα ξεχάσω τη μοναδική μέχρι τώρα φορά που είδα αγώνα Α εθνικής, Παναχαϊκή - ¶ρης. Μπήκαμε τσάμπα στο β' ημίχρονο και κέρδιζε η Παναχαϊκή 1-0. Σύντομα έφαγε 2 (οι φίλοι μου που υποστηρίζαν Παναχαϊκή με βρίζανε ότι είμαι γκαντέμης και που χαιρόμουνα με την εξέλιξη) και οι Πατρινοί είχαν σκυλιάσει. Βρίζαν τους δικούς τους! Οι ατάκες που ακούγονταν κέρδιζαν όσκαρ γέλιου για μένα που είχα χρόνια να βρεθώ σε γήπεδο (πήγαινα πιτσιρικάς μπάσκετ, στον Απόλλωνα πατρών). Ο κόσμος της Παναχαϊκής δεν ήταν μόνο πιτσιρικάδες, ούτε υπάρχουν και πολλοί χουλιγκάνοι. Ήταν οικογενειάρχες, άνθρωποι καθημερινοί, που ξεσπούσαν ανώδυνα και προβατοποιημένα. Το σύστημα τρίβει τα χέρια του ευχαριστημένο....
Against_All
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 11:47:38 πμ »

Παράθεση από: "KGB"
Ανάγκη να ανήκεις (δεν εχω αναγκη να ανηκω καπου)
ανάγκη να διαφέρεις (δεν εχω αναγκη να διαφερω γιατι αν ειχα θα ημουν προοδευτικη)
μα καλά δε σκέφτηκες (εχω σκεφτει)
τίποτα νέο (πες εσυ κατι νεο)
τίποτα δικό σου; (πες εσυ κατι δικο σου)
μα καλά , δε βαρέθηκες (δεν βαριεσε ευκολα οταν βλεπεις την παναθα)
την γκρανκάσα να κοπανάς (και στις συναυλιες κανω το ιδιο)
και σφυράς και φωνάζεις (και στις συναυλιες κανω το ιδιο)
να βρίζεις και να επικροτείς (glory of Manchester United)
22 μαντράχαλους να κυνηγάνε μια μπάλα;  :shock:
(τα ιδια λεει και η συντηριτικη γιαγια μου)

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 01:24:53 μμ »

Παράθεση
Σύντομα έφαγε 2 (οι φίλοι μου που υποστηρίζαν Παναχαϊκή με βρίζανε ότι είμαι γκαντέμης και που χαιρόμουνα με την εξέλιξη) και οι Πατρινοί είχαν σκυλιάσει.

To οτι χαιρόσουνα με την εξέλιξη σημαίνει ότι είχες το μέρος του Αρη! Ου να μου χαθείς χουλιγκάνι!
 :lol:  :lol:
Πντως νομίζω ότι ο against all και πάλι έχει δίκιο. Οχι, δεν συμφωνώ με τίποτα με τον χουλιγκανισμό αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι το ότι η τάδε ψυχαγωγία είναι μουφα και είστε βλάκες. Τα ίδια μου έχουν σκοτίσει τα αρχίδια από μικρός επειδή ασχολούμαι με τα παιχνίδια στο pc και τα θεωρώ λογικη μεσαιωνικής φάσης.
Ο καθένας βλέπει την ψυχαγωγία του όπως την γουστάρει. Δεν μιλάμε για βία και χουλιγκανισμό, εγώ μιλάω για την ομάδα και το θέαμα του ποδοσφαίρου, του μπάσκετ ή οτιδήποτε από όσα χορεύουν δισεκατομύρια. Ενοείτε ότι βλέπεις επαγγελματίες και το να πορώνεσαι ειναι μαλοκία και το να ταυτίζεσαι. Αλλά αν το βλέπεις σαν ψυχαγωγία το βρίσκω αν μη τι αλλο σαν το κερασάκι στην τούρτα το να υποστηρίζεις μια ομάδα (απλά επειδή είναι στο dna μας το να φτιάχνουμε ομάδες-κοινωνία).
Ας πούμε χάνει ο ολυμπιακός και δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αντιθέτως περιμένω να χτυπήσει το τηλέφωνο για να με πάρει ο proj (ο kgb ξέρει) και να ειναι σαν κλαμμένο αρχίδι Κυριολεκτικά. Σαν να πέθανε κάποιος. Αφού τον βρίζω με την μια πλέον. Ρε μαλάκα του λέω, δες και λίγο το παιχνίδι. Μου σπάει τα νεύρα..
Anyway θέλω να πω ότι αλλο το να στηρίζεις κατι απλά για περεταίρω ευχαρίστηση και να στέκεσαι στο ψυχψαγωγικό του θε΄ματος κι άλλο το να το παίρνεις σοβαρά ,να στενοχωριέσαι και να παραλογίζεσαι...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Sivnik
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 06:21:43 μμ »

Εγω αντιθετα συμφωνω με τον καγκεμπε. Ειδικα αν σκεφτεις οτι εχουν καταφερει να παραγουν ενα θεαμα με το οποιο κανουν ενα τεραστιο ποσοστο του κοσμου να ασχολειται αποκλειστηκα με αυτο ειναι πολυ μαλακια. Περαστε για παραδειγμα απο καποια καφετερια την ωρα που εχει εναν αγωνα ξερω γω, και θα τους δειτε ολους κολλημενους στην τιβι, και σκεψου μονο ποσος κοσμος ειναι σε αυτη την κατασταση. Η καταφερνουν να συγκεντρωνουν τον κοσμο σε κατι τεραστια κλουβια-γηπεδα, και να ξεσπανε εκει.. aka χουλιγκανισμος...

Kαι ειναι λιγο χαζο να υποστηριζεις μια ομαδα νομιζω. Σαν θρησκεια γινεται και αυτο, απλα οι χριστιανοι αντι για το γηπεδο πανε στην εκκλησια...
kmellos
Forum Addict

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 06:47:43 μμ »

tug σε νιωθω ρε  :wink:

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αλλα μου αρεσει να παιζω
Και να βλεπω με παρεα ετσι στο σαλονι με μπυρες και τετοια μια φορα το χρονο ξερω γω..
Ασε που μολις τελειωσει το game μετα εχει μεινει η παρεα κα ειναι και φταγμενη απο τις μπυρες lol

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 12:03:02 μμ »

Against_all θα νόμιζε κανείς οτι απευθυνόμουνα σε σένα! Από την απάντησή σου φαίνεται ότι το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι ο ΠΑΟ και το πανκ.... Τι ενδιαφέρον .... και τι πρωτότυπο... Αν και είμαι σίγουρος ότι έχεις και άλλα ενδιαφέροντα... και τι κρίμα που δε μπορείς να εκφραστείς σωστά και βλέπεις παντού εχθρούς! Τι κρίμα που πιστεύεις στους σιχαμερούς θεούς που μας βάλαν στο μυαλό!  

λοιπόν, TUG, ξέρεις πολύ καλά ότι δεν έχω πρόβλημα γενικά με τα ποδοσφαιρικά, απλά βασικά τα βαριέμαι! Και φυσικά ξέρω πως το βλέπεις εσύ και ακόμα και ο PROJ δεν είναι φανατίλας, απλά στεναχωριέται και ενδιαφέρεται γιατί δεν έχει τι να κάνει το παίδί. Να τον δούμε να βρει καμία γκόμενα να δούμε αν θα στεναχωριέται με την ήττα του Ολυμπιακού. Το θέμα απλά το πιάνω φιλοσοφικά (=τάση για γνώση, κατανόηση = γιατί συμβαίνει αυτό; )

Λοιπόν, εκτός από αυτούς που γουστάρουν το θέαμα χωρίς να φανατίζονται, υπάρχουν όλοι οι άλλοι... ναι είναι αυτοί που στήνουν 'κερκίδες' στις καφετέριες.. δεν είναι ανάγκη να παν στα γήπεδα... ε, μαντέψτε τι μαγκες: η ψυχολογία, η ψυχιατρική και η κοινωνιολογία,  έχει λύσει προ πολλού αυτά τα ζητήματα. Τι ρόλο παίζουν αυτές οι ομαδοποιήσεις και γιατί ο άνθρωπος ρέπει προς αυτές. Δε μιλάμε για ψυχαγωγία, απλά... μιλάμε για ομαδοποίηση, ισοπέδωση του εγώ, ανάλωση της ενέργειας και της δημιουργικότητας του ανθρώπου σε κάτι εμφανώς ανούσιο...

Bhoy, πες μας την άποψή σου ρεεεεεεεε.... βάζελος δεν είσαι και συ ρε κουρέλα;

Φιλικά και χωσιματικά μαζί,
ο οίστρος σας
KGB  Άνεση
Against_All
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 05:23:33 πμ »

Αλλη μια φωτο απο 80ς χουλιγκανων του μεγαλυτερου συλλογου στα βαλκανια τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Αφιερωμενη στον νεγκρο ζινε!

acab6
Newbie
*

« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 08, 2008, 11:38:54 μμ »

Παράθεση από: KGB
Ανάγκη να ανήκεις (δεν εχω αναγκη να ανηκω καπου)
ανάγκη να διαφέρεις (δεν εχω αναγκη να διαφερω γιατι αν ειχα θα ημουν προοδευτικη)
μα καλά δε σκέφτηκες (εχω σκεφτει)
τίποτα νέο (πες εσυ κατι νεο)
τίποτα δικό σου; (πες εσυ κατι δικο σου)
μα καλά , δε βαρέθηκες (δεν βαριεσε ευκολα οταν βλεπεις την παναθα)
την γκρανκάσα να κοπανάς (και στις συναυλιες κανω το ιδιο)
να βρίζεις και να επικροτείς (glory of Manchester United)
22 μαντράχαλους να κυνηγάνε μια μπάλα;  :shock:
(τα ιδια λεει και η συντηριτικη γιαγια μου)
Παράθεση από: KGB

Σωστος και να προσθέσω με τη σειρα μου:

Ανάγκη να ανήκεις (δεν εχω αναγκη να ανηκω καπου επειδη γουσταρω παω, απο μικρος πηγαινα)
ανάγκη να διαφέρεις (δεν εχω αναγκη να διαφερω γιατι αν ειχα θα ημουν εξωγιηνος κι όχι ανθρωπος)
μα καλά δε σκέφτηκες (εχω σκεφτει πολλες φορες)
τίποτα νέο (πες εσυ κατι γιατι μονο προτεινεις και κραζεις χωρις περιεχομενο)
τίποτα δικό σου; (λεμε... για πες εσυ κατι δικο σου)
μα καλά , δε βαρέθηκες (δεν βαριεσε ευκολα οταν βλεπεις τον ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ)
την γκρανκάσα να κοπανάς (Οχι δεν ειμαι εγω στα τυπμανα... Στα καγγελα ειμαι)
να βρίζεις και να επικροτείς (glory of LEEDS United)
22 μαντράχαλους να κυνηγάνε μια μπάλα;  :shock: [/i] (τα ιδια λεει και η συντηριτικη γιαγια μου)

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2008, 11:42:05 μμ από acab6 »

Το πάθος γιά τη λευτεριά είναι δυνατότερο απ' όλα τα κελιά.
fatimahill
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2010, 06:15:01 μμ »

το γυναικειο καρακατιναριο βλεπει  τατιανα στεφανιδου ,το ανδρικο βλεπει ποδοσφαιρο

(πειτε τα ρε μεθυσμενα ξωτικα)
μαύρο_άλφα
Forum-stoned

« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2011, 02:20:29 μμ »

κατά τη γνώμη μου ο φανατισμός που επικρατεί ειδικά στα γήπεδα -αλλά και έξω από αυτά- είναι απλά ένα ακόμη μέσο του κράτους για να ρίχνει στάχτη στα μάτια του λαού. Είναι το γνωστό "διαίρει και βασίλευε"... Το ποδόσφαιρο (αυτό που κάποτε παίζαμε στις αλάνες και στις πλατείες) από μόνο του είναι κάτι το πολύ όμορφο, αυτό φυσικά απέχει απο την αισχρή εμπορευματοποίηση του - όπως και οποιουδήποτε άλλου αθλήματος - και τον φανατισμό. Οδηγεί σε ρατσιστικές πράξεις μεταξύ των οπαδών, που είναι στα πλαίσια της τυφλής μάζας που ουσιαστικά κατευθύνεται και "εκτονώνεται" μιας και το σύμπαν πλέον είναι μια μπάλα και όχι τα πραγματικά προβλήματα ενώ στην πραγματικότητα άλλος είναι ο πραγματικός εχθρός...
Thodorhs
Junior forumist

« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 06:56:41 μμ »

Η κατάντια του ποδοσφαίρου σαν άθλημα αλλά και σαν ψυχαγωγία είναι έντονα λυπητερή.Είναι ένα φοβερό άθλημα και γιαυτό μάλλον παίζονται τόσα φράγκα.Το ιδανικό για μένα θα ήταν ήταν από άποψη φίλαθλων να είναι ένα μέσω ένωσης και ψυχαγωγίας και όχι διαχωρισμού και φανατισμού. Από άποψη αθλήματος κατά την γνώμη μου θα ήταν ιδανικό να μην είχε να κάνει τόσο με φράγκα αλλά σαν τους αγώνες με τοπικές ομάδες.

Η ελευθερία δεν είναι αγαθό ούτε δικαίωμα ... είναι απόφαση!
RevolutionAnachy1
Newbie
*

« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 11:04:32 μμ »

Νταξει τι να κανεις στα γηπεδα ?Ο καθε μπαχαλος πεταει μολοτοφ και πετρες χωρις καπιο ουσιαστικο λογο απλα επειδη θελει λογο παρουσιας μπατσων ή λογο διαφορας ομαδων ΟΚΕΥ αυτο ειναι πολυ ηλιθιο ... Με αυτο το τροπο απαβρανουμε των αγωνα των αναρχικων αντιεξουσιατων κτλπ χωρις λογο επειδη μερικα μαλακισμενα γουσταρουν τον βανδαλισμο ... Ειμαι τελειως κατα τον χουλιγκανον
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: