+ 
|-+  Αυτο-οργάνωση » Τέχνη» Ντι Άι Γουάι Διακόσμηση
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Ντι Άι Γουάι Διακόσμηση  (Αναγνώστηκε 13492 φορές)
Sino
Επισκέπτης
« στις: Νοέμβριος 28, 2006, 04:31:46 μμ »

Λοιπόν, ζω σε καινούργιο μέρος και σε καινούργιο σπίτι. Θέλω να το διακοσμήσω. Μάζεψε τα μέσα πάλι και ξύρισε τα αν θέλεις να μοιάζουν ομορφότερα πριν μου πεις πού μ' έγραψες. Χρησιμότητα του θέματος:

Α. Ιδέες για διακόσμηση που και ωραία να είναι στο μάτι αλλά και να γίνεται εύκολα, από υλικά που μπορούν να βρεθούν επίσης εύκολα και το κυριότερο να γίνεται από εμένα (...εσένα, εκείνον, εκείνη κτλπ).

Β. Τρόποι για να μετατραπούν αντικείμενα κοινής χρήσης [κουτάλια, πιρούνια, συσκευασίες αλλαντικών, γυμνοί γλόμποι, διαλυμένα πληκτρολόγια, αποκεφαλισμένα κουκλάκια κτλπ) σε αντικείμενα διακόσμησης.

Γ. Τρόποι για να μεταλλαχθούν κακόγουστα (κτ. προτίμηση φτηνά) αντικέιμενα διακόσμησης σε καλόγουστα αντικείμενα διακόσμησης.

Δ. DIY έπιπλα/συσκευές/κουρτίνες/χαλιά/μαντζαφλάρια/αποτρίχωση [αν και αμφιβάλλω αν υπάρχουν άτομα με τέτοια τεχνογνωσία/νοοτροπία/όρεξη/μυαλό εδώ μέσα, τέλος πάντων, μιά προσπάθεια δεν κάνει κακό!)...

Είσαι ωραίος σήμερα με αυτό το καπέλο καπετάνιε,
-Sino.
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2006, 04:47:20 μμ »

Ιδέα κατά το Β θέμα συζήτησης: Ο Καμπυλωτός Γλόμπος Παρίζας.

Υλικά: μιά κούκλα φουντωτή [γουρουνάκια, προβατάκια, τρολλς, οτιδήποτε με κεφάλι μας κάνει]. Ένας γλόμπος μαζί με τη βάση του και το καλώδιο [εκείνο το βιδωτό ματζαφλάρι που καταλήγει σε μιά μπρίζα, ξέρεις τώρα!]. Λίγο κόκκινο χρώμα για σχέδιο βιτρό. Δύο [ή και περισσότερα] κουτάλια/μαχαίρια/πιρούνια. Περιτύλιγμα από το αγαπημένο σας αλλαντικό προϊόν. Κόλλα διαρκείας [UHU δυνατή ή ό,τι προτιμάμε].

1. Κολλάμε το περιτύλιγμα από το αγαπημένο μας αλλαντικό προϊόν στον τοίχο με την κόλλα διαρκείας. Δεν χρειάζεται πολλή.
2. Αποκεφαλίζουμε την κούκλα μας. Επίσης της κόβουμε τα χέρια. Αν είναι ζωάκι, τα δύο μπροστινά πόδια. Δεν καταλαβαίνει από αυτά ο χασάπης.
3. Σκίζουμε ένα μικρό μέρος στη πλάτη της κούκλας για να περάσει το καλώδιο.
4. Κολλάμε τον γλόμπο [μαζί με τη βάση] στον λαιμό της κούκλας.
5. Περνάμε το καλώδιο και το κολλάμε στη σκισμένη πλατούλα της δύστυχης κουκλίτσας.
6. Χρωματίζουμε κόκκινο τον γλόμπο.
7. Περνάμε τα μαχαιροπίρουνα στα χέρια/μπροστινά πόδια της κούκλας. Αν χρειαστεί τα κολλάμε ή δένουμε με σπάγκο ή κλωστή.
8. Κολλάμε τον γλόμπο πάνω από το περιτύλιγμα. Προσοχή: όχι επάνω σε, αν και το μη-κολλημένο μέρος μπορεί να βρίσκεται ΕΜΠΡΟΣ από το περιτύλιγμα. Αυτό για να κρατήσει καλά η κόλα στον τοίχο.
9. Βάζουμε τη μπρίζα στη μπρίζα.

Πρόκειται για μια πρωτότυπη ιδέα που σίγουρα θα κρατήσει μακριά από το καθιστικό σας όσους δεν έχουν ανοιχτό μυαλό, αρκετή φαντασία [για να αποκρυπτογραφήσουν "τί θέλει να πει ο ποιητής"] και γερά νεύρα. Σίγουρα μιά δήλωση χαρακτήρα/ψυχής.

-Sino.
kmellos
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: ’ντρας

« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2006, 10:45:07 μμ »

Kαλο, δε λεω αλλα εχω καλυτερο: Παχυντικο Αραβοσιτελαιο Τουλωνης

Υλικα: -Sino, τσεκουρι, μανταλακι, UHU

1. Παιρνουμε εναν -Sino και του κοβουμε το κεφαλι (το πανω)
2. Κοβουμε την κοτσιδα του
3. Παιρνουμε ενα τσεκουρι και το κατεβαζουμε στην νοητη χωριστρα των μαλλιων του.
4. Βαζουμε το μανταλακι στην μυτη καθοτι το ανοιχτο κρανιο βρωμαει πολυ
5. Βαζουμε την κοτσιδα του στο κεντρο τη κεφαλης και κολλαμε τα ματια του Α(φου τα βγαλουμε) εκατεροθεν της κοτσιδας
6. Παιρνουμε τις καλτσες του (με γαντια τις πιανουμε εννοειται) και τις βαζουμε στα αυτια του.
7. Κοβουμε την γλωσσα του οσο πιο βαθια μπορουμε. Και μετα την κοβουμε κατα μηκος κανοντας την 2 κομματια. Τα βαζουμε στα ρουθουνια με UHU
8. Ζωγραφιζουμε μια αναποδη σβαστιγκα στο κουτελο του
9. Το υπολοιπο σωμα το σταυρωνουμε αναποδα στον τοιχο και τοποθετουμε το κεφαλι ορθιο στο ανοιγμα των ποδιων, αφου κοψουμε τα τετοια του και τα βαλουμε στο στομα του.

Αυτο θα κρατησει τον καθενα μακρια απο το σαλονι σας. Ειδικα λιγες μερες μετα οποτε θα αρχησει η σηψη..

Οχι-και-τοσο-ουσιωδης-πληροφoρια: Μπριζα ειναι το σημειο στον τοιχο που μπαινει το σουκο. Μπορει να μην μπει σουκο, να μπει κατι αλλο. Αυτο στην ακρη του καλωδιου λεγεται φις. Αρα δεν "9. Βάζουμε τη μπρίζα στη μπρίζα." Αλλα "9. Βαζουμε το φις στο σουκο"

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 10:23:39 πμ »

Παιδιά είναι τόσο καλές και οι δυο ιδέες που δεν ξέρω ποιά από τις 2 να διαλέξω. Επειδή δεν έχω Σίνο, μάλλον θα το κάνω με την κούκλα... (κέρδισα πρόσφατα ένα δίμετρο πάνινο φίδι σε διαγωνισμό κάλτσας [δεν κάνω πλάκα!], έχετε καμιά ιδέα για αυτό??? )

----------------------------------
ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 11:49:05 πμ »

Το στόμα του ανοίγει; Έχει δόντια μέσα; Σοβαρά μιλάω!

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 01:06:29 μμ »

ανοίγει λίγο και έχει μια γλώσσα.... διχαλωτή....

βέβαια μάλλον θα το βάλω να προταγωνιστήσει στην επερχόμενη ταινία μου Fritz VS. The snake, οπότε λέω να μη το χαλάσω...

o Φριτζ είναι ένα άγριο παπί με μεγάλω μυτερό ραμφος (παίνει το χερι μέσα και ανοιγοκλέινει το στόμα) και η μάχη προβλέπεται αμφίροπη
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 01:21:52 μμ »

Με το φιδι κανε ταινιουλα ΑΥΤΟ

Sorry -Sino στο γαμησα λιγο το topic αλλα οκ σταματαω..

Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 01:29:37 μμ »

1. Κολλάς πλήκτρα από πληκτρολόγιο στα δόντια του [αν μερακλώσεις, κάνε και καμιά φράση].
2. Κολλάς έναν παπά σπαθί [από τράπουλα ντε] στη γλώσσα του.
3. Σκίζεις τη κοιλιά του [αν είναι παραφουσκωμένο με τίποτα φουντωτά, ράβεις τις άκρες του σκισίματος] και βάζεις μέσα ένα ποντίκι Η/Υ με την άκρη του καλωδίου να περισσεύει.
4. Με λίγη χοντρή κλωστή δένεις τις άκρες του και αφήνεις καβάτζα για να το περάσεις στον τοίχο.
5. Καρφώνεις δύο καρφιά και δένεις τη καβάτζα των δύο ακρών σε κλωστή.
6. Τοποθετείς από κάτω ταμπελάκι κορνιζωμένο που γράφει "Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΠΑΝΚΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΤΟ DIYMUSIC.ORG".

-Sinwoh.
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 01:30:34 μμ »

kmello δεν παίζει πρόβλημα ρε, το τόπικ είναι και χιουμοριστικό  

-Sino.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 01:34:45 μμ »

καλό
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 01:36:39 μμ »

Παραλλαγή του πρώτου ήταν κατά κάποιον τρόπο γιατί δε κατεβάζω ιδέες...

-Sino.
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 03:24:59 μμ »

Mporeis na to sindeseis me to diko mou
Kai anti na to koliseis sto toixo, na to koliseis panw se enan valsamwmeno -Sino

Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 05:35:04 μμ »

kmellos κρατα μου κι εμενα κανα εντερο απο τον Sino

KGB ξερεις ποσο λεει να κανεις σεξ με ενα φιδι... και για γλωσσοφιλα the best!

Σχετικα με την διακοσμηση προτεινω να κοιταξετε στα σκουπιδια.. ποτε δεν ξερετε τι μπορει να βρειτε εκει! επισης να τσεκαρετε σκουπιδια απο νοσοκομια, κλινικες, νεκροτομεια και θα με θυμηθητε

ενα τιπ ακομη: κρατηστε τα καμμενα cd και καντε καμια συνθεση στον τοιχο σας.
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 05:40:55 μμ »

Κι αυτό καλό...

-Sino.
spook
Newbie
*

« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 05:46:19 μμ »

Noisetronic
ενα τιπ ακομη: κρατηστε τα καμμενα cd και καντε καμια συνθεση στον τοιχο σας

ναι ρε οντος αυτο το εχω σκεφτη και εγω , εχω γαματα πολα καμενα cd και τα εχω κρατισει αλλα ακομα δεν εχω σκεφτει τον τροπο διακοσμισις.

το μονο που εχω κανει ειναι να βαλω στο διακοπτη του δωματιου μου ,να κολησω ενα cd , kai εμενα μου αρεσει

τιποτα αλλο καλο.

σεβασμο στη διαφορετικότητα
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: