Αποστολέας Θέμα: Φορουμικες Συζητησεις: κωδικας επικοινωνιας;  (Αναγνώστηκε 26597 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 02:27:43 μμ »

Μερικές φορές είσαι χειρότερος από μένα. Τις υπόλοιπες είσαι απλά άθλιος...
allou
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 05:34:23 πμ »

Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο τοπικ...και έτσι σχολιάζω εδώ το παρακάτω που διάβασα.

http://www.diymusic.org/index.php?option=com_smf&Itemid=107&topic=1724.0

"Θα διαγράφονται κατευθείαν και χωρίς αιτιολόγηση από πλευράς μας σχόλια τα οποία θα είναι είτε καφενειακού / λαϊκιστικού"

***********************************************************************************

Τι εννοοείτε σχόλια καφενειακού και λαίκιστικα ;; Προσωπικά πιστεύω πως το φόρουμ, είναι ένα διαδικτυακό καφενείο, που δίνει την δυνατότητα να μιλήσουν άνθρώποι απο τις 4 γωνίες της γης.

Να μιλήσουν άνθρωποι, που στην εκτός διαδικτύου ζωή, δεν θα μιλούσαν ποτέ...μεταξύ τους.
Γιατί είναι κακό να μιλήσει κάποιος καφενόβια ;; Επίσης το λαΐκίστικο στυλ, γιατί να είναι αρνητικό....
Υ.γ. ίσως και να μη κατάλαβα καλά....τις 2 συγκεκριμμένες λέξεις
Καλημέρες

----------------------------------------------------

Δεν είμαστε εμείς εκείνοι που θα φέρουν το φως.
Είμαστε όμως εκείνοι που θα θυμίζουμε πάντα
πως το σκοτάδι δεν είναι μόνο και ανίκητο
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 11:09:57 πμ »

σωστόοοοοοοοοοοοοοοοοοος... έχω δηλώσει την αντίθεση μου με ακριβώς αυτήν την φράση.... βέβαια, με αυτά τα κωλοbugs στη δοουλειά (ούτε το gmail δουλεύει μερικές φορές!) ίσως να μην το έστειλα σε όλους αυτό το σχόλιο... Γνώμη μου είναι πως πρέπει να βγει.... βέβαια εγώ δεν ήμουν στην διαδικυακή κουβέντα.... αλήθεια, δε θα ήταν καλό να πούμε ποιοί συμμετείχαν σε αυτήν ή είναι μυστικό; [υπάρχει το log της κουβέντας στο αρχείο]
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2007, 11:25:02 πμ από KGB »
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 11:54:35 πμ »

Για το λαικιστικα δεν βλεπω γιατι υπαρχει αντιρρηση - ισως να μην καταλαβαμε καλα οντως τι θα πει λαικιστικα. Θα αφησω τον crispy_ambulance που προτεινε το συγκεκριμενο να εξηγησει τι εννοουσε ακριβως - εγω παντως το καταλαβαινω με τον συνηθη τροπο: ΟΧΙ το να παρουσιαζεις κατι λαικα/απλα/καθημερινα (αυτο ελειπε...), ΑΛΛΑ με τροπο που να διαστρεβλωνει την αληθεια απευθυνομενο στα "κατωτερα των ενστικτων" (ας πουμε τον φοβο για το διαφορετικο) και με αδιαφανεις σκοπους (αλλο να κανεις κουβεντα για τους μεταναστες & αλλο να παρασυρεις - με ψευδεις επιφασεις - ατομα σε κουβεντα με σκοπο να τους κανεις κηρυγμα & προπαγανδα).

Υ.Γ.: KGB, εγω το συγκεκριμενο email σου το πηρα - θα το βρω & θα σου στειλω ΠΜ για το αν το πηραν & οι υπολοιποι.

Υ.Υ.Γ.: Ας δηλώσει οποιος & οποια ηταν στην κουβεντα οτι οντως ηταν - εγω παντως ημουν (η πρωτοβουλια παρθηκε απο εμενα & τον crispy_ambulance, για την ακριβεια).
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 01:57:20 μμ »

Υ.Υ.Γ.: Ας δηλώσει οποιος & οποια ηταν στην κουβεντα οτι οντως ηταν - εγω παντως ημουν (η πρωτοβουλια παρθηκε απο εμενα & τον crispy_ambulance, για την ακριβεια).

Και'γω ήμουν αλλά μόνο για το τσάι και τα κουλουράκια. 

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
allou
Junior forumist

« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 04:23:18 μμ »

ΑΛΛΑ με τροπο που να διαστρεβλωνει την αληθεια απευθυνομενο στα "κατωτερα των ενστικτων" (ας πουμε τον φοβο για το διαφορετικο) και με αδιαφανεις σκοπους (αλλο να κανεις κουβεντα για τους μεταναστες & αλλο να παρασυρεις - με ψευδεις επιφασεις - ατομα σε κουβεντα με σκοπο να τους κανεις κηρυγμα & προπαγανδα).

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΛΕΓΕΤΑΙ ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ ;; ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ;; (ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΟ) ΙΣΑ ΙΣΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΦΟΒΟ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ" ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΙΑ...ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΧΡΩΜΑΤΑ, ΧΟΜΠΥ, ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΚΛΠ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΣ ΣΚΟΠΟΥΣ, ΕΥΚΟΛΑ Η ΔΥΣΚΟΛΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ, ΝΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ/ΔΕΙ [/quote]

Υ.Γ.: KGB ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ... ΑΚΥΡΗ ΛΕΞΗ/ΕΝΝΟΙΑ Ο ΛΑΙΚΙΣΙΣΜΟΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ)  ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΟΡΟΥΣ" ΑΥΤΟΥΣ...ΑΣ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΣΚΕΦΘΟΥΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ[/quote]

Υ.Γ.2 ΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ...ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ (2 ΛΕΞΕΙΣ) ΚΑΦΕΝΕΙΟ/ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ ( καφενειακού / λαϊκιστικού )
[/quote]

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 11:01:34 μμ »

Ναι ο χαρακτηρισμός είναι άστοχος νομίζω. Αλλα μην κολλάμε τόσο στις λέξεις. Εγω κατάλαβα εξαρχής ότι εννοεί στυλ διαλόγων όλα στο μπλεντερ και το βρισιδι και το καφενοτραμπουκιλικι να φεύγει σε καθε ατάκα. Φασεις που ρίχνουν το νόημα. Πχ. όλες οι ερωτήσεις που έχει θέσει ο agianst all.Τελος εχει οριστεί σύγκλητος η οποία κάνει συζητήσεις καθώς καταλάβαμε ότι ειναι αδύνατον να εχουμε κοινή άποψη 750 ατομα και ήταν μυστική η συναντηση και όποιος ενδιαφέρεται να μπει να του στείλω λογαριασμό να καταθέσει ενα φακελάκι.
Θα κανονιστεί σύντομα ίσως κι αλλη συνάντηση, αφου φτιαχτούν κάποια προβλήματα στο site, αλλα η συνάντηση δεν θα τους αφορά όλους, αυτο ισχύει.
Tα λέμε, α και επι του θεματος ,εγώ δεν εχω πρόβλημα να γραφτεί καλύτερα η συγκεκριμένη φράση.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
allou
Junior forumist

« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 11:24:29 μμ »

tug
θα μπορούσες άνετα να ήσουν ένας καλός διπλωμάτης/πολιτικός   

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 01:37:05 μμ »

Παράθεση
Εγω κατάλαβα εξαρχής ότι εννοεί στυλ διαλόγων όλα στο μπλεντερ και το βρισιδι και το καφενοτραμπουκιλικι να φεύγει σε καθε ατάκα
αχαχαχαχα, καλά δε το σχολιάζω, θυμάσαι όμως όταν σου έλεγα ότι είσαι διπλωμάτης και διαφωνούσες ; ε, το παρατήρησε κι άλλος! 

Λαϊκισμός είναι το να χρησιμοποιείς κατώτερα ένστικτα του κοινού σου για να πετύχεις κατι 'ανήθικο' ή κάτι τέτοιο ή γενικα το να είσαι καιροσκόπος αποπροσανατολίζοντας το κοινό σου.... εεε;

Το φόρουμ μας έχει πολλές συζητήσεις 'καφενειακού' τύπου και προσωπικά χαιρομαι για αυτό... Θεωρώ ότι πρέπει να φύγει τουλάχιστον το 'καφενειακό'...

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 01:38:02 μμ »

και επίσης, φίλε γιώργο, εσύ μπορεί να θεωρείς ότι πρόκειται για κόλλημα με τις λέξεις, κατά τη γνώμη μου όμως η έκφραση είναι πολύ σημαντικό ζήτημα όπως και το ότι η ερμηνεία των λέξεων έχει διαστρεβλωθεί εντελώς και ελάχιστοι γενικά μπορούν να ξεπεράσει το λεξιλόγιο των 1000 λέξεων του νεοέλληνα. Και επειδή μιλάμε για το κείμενο που στην ουσία λέμε "ποιοί είμαστε" , τι θέλουμε και τι δε θέλουμε, είναι πολύ σημαντικό να είμαστε όσο δυνατόν πιο σαφείς.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2007, 11:42:23 πμ από KGB »
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 09:34:32 μμ »

Ενταξει αυτό το΄ξέρω για τον εαυτό μου. Δεν ειμαι πολύ διαβασμένος σε τέτοια πράγματα. Γενικώς τα σημαντικά πράγματα στην ζωή τα έχω περάσει λίγο στο ντουκου. ΕΛάχιστα εχω ψάξει ,περισσότερο κάθομαι και δημιουργώ τις αποψεις μου. Ειναι λάθος αυτό και το ξέρω. Αλλα δεν νομίζω ότι ειμαι και διπλομάτης ρε παιδιά, απλά ειμαι πολύ απλός και ασχετος θα έλεγα, σε επίπεδα που δεν θα έπρεπε και για αυτό ακουγομαι ότι θέλω πάντα να βρίσκω μια μέση λύση. Η αλήθεια ειναι ότι δεν εχω και την γνώση για να κρίνω παραπέρα.. ΑΝ θέλετε για Pc πάντως πείτε μου. Εκεί ξέρω πολλά.. ξερω, ότι και να πειτε εχετε δίκιο.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 11:44:10 πμ »

καλά ντε μη το παίρνεις κατάκαρδα.... όπως σου είπε και ο allou θα μπορούσες να γίνεις ένας άριστος διπλωμάτης / πολιτικός.... ή άλλιως, όλο και κάποια δουλειά κομπιουτερά θα βρεις.....
crispy_ambulance
Forum Normal

« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 07:24:48 μμ »

"Θα διαγράφονται κατευθείαν και χωρίς αιτιολόγηση από πλευράς μας σχόλια τα οποία θα είναι είτε καφενειακού / λαϊκιστικού"

μαλλον εγινε καποιο λαθοs γιατι και εγω δυστυχωs απουσιαζα συνεπωs δεν προτεινα κατι τετοιο οπωs και οτιδηποτε αλλο, σε mail ομωs που μου σταλθηκε και με αυτη την παραγραφο η γνωμη μου ηταν οτι ειναι οκ αλλα οτι θα πρεπει να υπαρχει καποια αναλυτικη επεξηγηση γιατι ειναι παραγραφοs που πιθανον να εχει πολλεs ερμηνειεs προs αποφυγη μελλοντικων παρεξηγησεων.

Παντωs στα μελλοντικα diy gulag  η μοναδικη σωστη ερμηνεια θα ειναι η δικια μου  |o|
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 10, 2007, 02:55:53 μμ »

Παιδια, συγγνωμη, εγω τα εκανα μανταρα... Κοιταξα ξανα τα πρακτικα: τα περι κουβεντων καφενειου ξεκινησαν απο αλλο χρηστη - ΟΧΙ απο τον crispy, που οπως ειπε δεν ηταν παρων (οτι ηθελα εγραφα μου φαινεται...) - ο οποιος προτεινε να γινει μνεια στις λαικιστικες κουβεντες. Μετα απο καποιες παλινδρομησεις μεταξυ του ορου 'λαικιστικος' & 'δημαγωγικος' περασε ο πρωτος (ορος) & εμεινε εκει το πραγμα. Το 'κεφανειακος' το προτεινα ουσιαστικα εγω στη συνελευση - ως 'κουβεντες καφενειου' - αλλα δεν αναφεροταν στην τελικη μορφη που ψηφιστηκε απο την συνελευση (αν & μεσα στο χαος τη διαδικτυακησ συνελευσης ειναι δυσκολο να ξερει κανεις...). Αργοτερα, που ο kthulu εστειλε το τελικο κειμενο (μιας & ειχε αναλαβει - τον ειχαμε χωσει, δηλαδη -να το συνταξει), αναφεροταντο 'καφενειακες κουβεντες', στο οποιο αντεδρασε ο KGB απο τους (τοτε) admins. Αυτα. Εγω δεν εχω προβλημα να βγει, μιας & νομιζω πως το forum καλυπτεται απο τους υπολοιπους ορους - παντως η ιδεα, αν καταλαβαινω καλα, ηταν να αποτραπει ο εκφυλισμος του forum σε καφενειο (με την εννοια του πεταει καποιος μια ατεκμηριωτη μαλακια που αντιστρατευεται τον χαρακτηρα του σαιτ, οπως συχνα πυκνα σε καφενεια...).
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 11, 2007, 11:59:56 μμ »

Είναι αυτά τα θέματα τα οποια δεν αντιπροσωπεύουν ούτε αντιστοιχούν σε κανένα κομμάτι είτε του site είτε του forum, δεν προσφέρουν τίποτα το χρήσιμο, και χρησιμοποιούν μονο προβλήματα στους χρηστες και στους διαχειριστές.

Θέματα τα οποια δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν στην κατηγορια που υποτίθεται πως εξυπηρετούν, αλλα δημιουργούν ένα πολο έλξης όλων όσων στοχεύουν στην αυτοπροβολή, στην δημιουργία εντάσεων καθώς και στην μετατροπή του site σε μπάχαλο/σκουπιδότοπο.

Είναι θέματα τα οποια φλερτάρουν στα όρια του σεξισμού/ρατσισμού, τα οποια όμως φαίνονται αθώα στην πρώτη ματια, αλλα με περισσότερη προσοχή εντάσσονται στις προηγούμενες κατηγοριες.

Είναι θέματα που ίσως να μην υπήρχε κάποια κακόβουλη διάθεση εκ μέρους των δημιουργών τους, τα οποια ίσως και να είναι και πολλές φορες χιουμοριστικά, χωρίς όμως να περιέχουν κάποια λογική στο περιεχόμενο τους και χωρίς την κατάλληλη επιχειρηματολογία, δημιουργούν λάθος εντύπωση σε κάποιον ο οποιος δεν έχει βρεθεί στο site πριν από εμάς τους παλαιότερους χρηστες. "Γιατί η αποψαρα μας και η τρελάρα μας δεν μεταφράζεται ίδια στα μυαλά και των υπολοιπων."

Είναι θέματα τα οποια με λίγα λόγια δεν κολλάνε με την λογική του site. Εγώ το λαικιστικα/καφενιακα έτσι το φαντάζομαι. Και συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση.

love is the basis of our revolution
Σελίδες: 1 2 [3] 4   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: